Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

gydi

Как се настройват няколко WiFi рутера  свързани с кабел от WAN порт към централен рутер който раздава IP ?

Препоръчан отговор

Как се настройват няколко WiFi рутера  свързани с кабел от WAN порт към централен рутер(циско) който раздава IP ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, gydi написа:

Как се настройват няколко WiFi рутера  свързани с кабел от WAN порт към централен рутер(циско) който раздава IP ?

Със статичен адрес става най-лесно. И с адрес извън обхвата на DHCP сървъра. Има начин да се резервират в DHCP сървъра адреси за тези устройства но е повече играчка

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

До циското нямам достъп(парола) и не му разбирам. Паролите на малките рутерчета не ги знам и затова трябва да ги ресетна и да ги настроя пак към циското и дда добавя още няколко. И не мога да погледна как са настроени малките рутерчета.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 29 минути, gydi написа:

До циското нямам достъп(парола) и не му разбирам. Паролите на малките рутерчета не ги знам и затова трябва да ги ресетна и да ги настроя пак към циското и дда добавя още няколко. И не мога да погледна как са настроени малките рутерчета.

Ами вие нищо не знаете, до никъде нямате достъп. Как смятате да свършите работата...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Необходим ли е NAT от страна на тези допълнителни рутерчета или ще се ползват просто като АР/суич?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, street racer написа:

Необходим ли е NAT от страна на тези допълнителни рутерчета или ще се ползват просто като АР/суич?

Не, само за чист интернет. Децата да си гледат фейсбука . Като AP .

преди 7 часа, capnemo написа:

Ами вие нищо не знаете, до никъде нямате достъп. Как смятате да свършите работата...

В Централния рутер не трябвта да се променя нищо. Съществувашите рутерчета си работят, желателно е да се ресетнат само заради незнайната парола и пак да се настроят. Трябва да се добявят още няколко рутерчета и да се настроят. Ван порта се конфигурира да взема динамично IP от централния рутер. После DHCP сървърите на рутерчетата трябва да се настрои да дава примерно по 50 айпита в различни области и канали. Аз така си го представям. Лан няма да се използва даже трябва да се забрани ако може. Само WiFi.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ОК. Разкачи всичко що е свързано с това cisco, рестартирай го и закачи някакъв лаптоп С КАБЕЛ към него. Погледни какво IP ще даде на лаптопа.

ПС: Дай някаква (може и опростена) схема на цялата топология - в смисъл всички тези "рутерчета" директно ли отиват в основния или са каскадно свързани? Не, че има особено значение за сетъпа, но все пак....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, street racer написа:

ОК. Разкачи всичко що е свързано с това cisco, рестартирай го и закачи някакъв лаптоп С КАБЕЛ към него. Погледни какво IP ще даде на лаптопа.

ПС: Дай някаква (може и опростена) схема на цялата топология - в смисъл всички тези "рутерчета" директно ли отиват в основния или са каскадно свързани? Не, че има особено значение за сетъпа, но все пак....

Всичките със самостоятелни кабели през суич отиват в централния рутер. Централния рутер раздава IP от 192.168.20.*

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

А рутърчетата през WAN или през няякой от LAN портовете си са свързани към централния

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, DarkEdge написа:

А рутърчетата през WAN или през LAN порта си са свързани към центрлния

През ВАН порта и знам че ВАН порта на рутерчетата е настроен да взема динамично IP дадено от централния рутер в областта 192.168.20.xxx

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Премести свързването на рутърчетата от WAN на някой от LAN портовете им . Това при положение, че искаш всички устройства зад тях да са в една мрежа. И на всички рутърчета спри DHCP

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, DarkEdge написа:

Премести свързването на рутърчетата от WAN на някой от LAN портовете им . Това при положение, че искаш всички устройства зад тях да са в една мрежа.

Не искам, не ме интересува клиента в каква мрежа е , даже според мен е по секюрити.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тогава дефинирай точно каква структура искаш да постигнеш.

Ще имаш гора от безжични мрежи в обхвата. 1 рутър - 1 безжична мрежа мрежа

И като сляза от третия на първия етаж, ще трябва да сменям свързването си като клиент, за да се свържа с друга безжична мрежа...Кеф, нали...
Аз не бих се подложил на такъв сърбел...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, DarkEdge написа:

Тогава дефинирай точно каква структура искаш да постигнеш.

Ще имаш гора от безжични мрежи в обхвата. 1 рутър - 1 безжична мрежа мрежа.

Това лошо ли е ?

Искам всяко пионерче да си чете фейсбука. 

Съгласен съм и по LAN порта. Кажете как.

Знам че разликата е че през ЛАН порта може да се шерва а през ВАН не, като е по добре да не може.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преместваш на рутерчетата кабела от WAN порта на някой LAN порт. На рутърчетата им спираш DHCP и им задаваш статични адреси 
192.168.20.2
192.168.20.3

....................
192.168.20.(N+1)
където N е борят на рутърчетата
А в cisco рутъра задаваш да раздава адреси от 
192.168.20.(N+2) до 192.168.20.255

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, DarkEdge написа:

Преместваш на рутерчетата кабела от WAN порта на някой LAN порт. На рутърчетата им спираш DHCP и им задаваш статични адреси 
192.168.20.2
192.168.20.3

....................
192.168.20.(N+1)

То хубаво, ама човека няма достъп до GW (циско-то). Защо ли си мисля, че става дума за някое малко училище.....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, DarkEdge написа:

192.168.20.2
192.168.20.3

....................
192.168.20.(N+1)

Циското така е настроен по принцип, но може би няма да стигнат ip-тата в тоя случай защото се събират над 500 клиента.

Голяма почивна станция

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колко е хубаво да се снася информация на час по лъжичка, а?
Задай подмрежова маска на 255.255.253.0

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, DarkEdge написа:

Колко е хубаво да се снася информация на час по лъжичка, а?

Всичко според мен е описано ясно в темата

Цитат

Не питам за циското, а за рутерчетата, а дали е станция, пионерски лагер училище, какво значение има. А дали са 10 клиента или 1000 също няма особенно значение защото е през ван порт.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аааа... 500+ клиента? Явно не съм познал! Не става дума за селско школо!

Това си отива към сериозна WiFi мрежа. Тогава: всички "рутерчета" на WAN портовете - всичко на "automatic". На LAN сегментите - адреси, различни от 192.168.20.ххх

За радио частта (SSID, канали....) - както решиш! Според мен, това е безумна схема, най-малкото, при това натоварване е задължитлено да има шейпър за клиентите, щото то и ISP може да клекне в един момент...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

500 клиента си е малък градски ISP ;) 
500клиента при 20Mbps - 10Gbps на WAN
И брраво - вместо да дойде провайдър да разчете и направи мрежа, тя се прави по форумите. Ех, тая българска трънщина...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, gydi написа:

Не питам за циското, а за рутерчетата, а дали е станция, пионерски лагер училище, какво значение има

А, дали хората, които са изграждали тази мрежа, не са взели впредвид "някои фактори", и затова не са ти предоставили достъп до активните устройства!?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

службата не дава пари точно за интернет за ведомствената станция ... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А нали се сещаш, че със сухо дупе риба не се лови...
Само с гол ентусиазъм им случай, в които нищо не се постига. Освен скъсани нерви.
Няма пари - няма мрежа. Колко е просто.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, street racer написа:

А, дали хората, които са изграждали тази мрежа, не са взели впредвид "някои фактори", и затова не са ти предоставили достъп до активните устройства!?

В общи линии бих могъл да имам достъп до централния рутер но ще ми падне достойнството защото смятат че е проста работа да се добавят още няколко рутерчета, а домакинката е изхвърлила папката с паролите. То реално погледнато е проста работа особенно при направена мрежа, а и не смятам че нещо трябва да се променя в централния рутер

и друго, далече ми е, ходят постоянно тълпа от малчугани подире ми и викат дай интернет, затова гледам да се подготвя предварително

преди 13 минути, street racer написа:

Аааа... 500+ клиента? Явно не съм познал! Не става дума за селско школо!

Това си отива към сериозна WiFi мрежа. Тогава: всички "рутерчета" на WAN портовете - всичко на "automatic". На LAN сегментите - адреси, различни от 192.168.20.ххх

За радио частта (SSID, канали....) - както решиш! Според мен, това е безумна схема, най-малкото, при това натоварване е задължитлено да има шейпър за клиентите, щото то и ISP може да клекне в един момент...

То не че не кляка, но засега проблема е сигнала в някои отдалечени стаи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...