Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Попадна ми една караоке колона за ремонт.След замяна на транзисторите в крайното стъпало,то заработи нормално.Постепенно след около 4-5 часа работа изчезнаха входовете,няма aux,няма микрофон,няма и другите екстри,като флаш,сд карта и радио.Оказа се,че трафа не дава съответните напрежения.Трафа е тороидален,входно напрежение 220-230 в,исходни:39,5-0-39,5:14-014:0-12:0-10:0-11: Потърсих в нета,но не можах да открия нищо.Самият траф е прегрявал и надписите едвам се виждат.Някой може ли да ме насочи къде да търся такъв род трафове.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора.Май с пренавиване ще се захвана.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Неприятното е, че ако няма достъп до жица, ще трябва да се накупи с  макари, остатъчният материал от които после трудно или хич не влизат в работа.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кои напрежения не дава? Едно или всички? Нещо очевадно прекъснало? Ако е първична може и да е термофус и да няма нужда от пренавиване. А и не си заслужава за китайски боклук.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Филипов написа:

не си заслужава

Въпрос на оценка на разходите...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Оглеждане и измерване стават преди всякакви действия по развиване. Ако не вдяваш - има сервизи. Дали ще попаднеш на читав е друг въпрос.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трафа има 39,5-0-39,5, крайното стъпало работи при изправено напрежение +42В-0- -42В,липсват 14-0-14=променливо и 0-10=променливо,оттам идва и проблема със стъпалата вход,корекция.Първичната е изправна-220 В.Не ми е проблем да го развия и пренавия,времето не ми стига,защото се занимавам с друг вид дейност,но понеже е на приятел и реших да дам едно рамо,но...с тези китайски изработки се отчаях.Никъде в целия блок не открих предпазител---нито един.Помъчих да кача снимка на трафа,но е с размер по-голям от допустимото във форума/

http://dox.bg/files/dw?a=4f9882586f

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Галерия:

https://postimg.cc/gallery/2zmnojo2g/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не мисля че е прекъснала вторична намотка, тя дори е с по-дебел проводник. Вероятно китаецът не е остъргал кака и е запоявал през него. Мери директно само на проводниците, като предварително ги зачистиш.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Колев60 написа:

Ицо!

Аз също се съмнявам, че е повредена намотката 14-0-14 волта, защото тя явно се използва за получаване на право напрежение 12 волта реализирано с IC за + и - право напрежение, с което се захранва предусилвателната част.

Опитай да разкачишвсички вторични напрежения и провери трафа на празен ход с ампермера. Няма да ти пиша колко трябва да е нарочно, за да го споменеш ти. Трафа е около 200-250  вата - не повече.Остави го на празен ход да поработи половин час и провери колко е "топъл". Другото, което забелязвам е това, че лакирания проводник не е със светъл цвят а е доста посинял, което е указание, че не е хубаво да го ползваш повече.Явно твоят приятел го е товарил на макс доста време.Ако последният държи да оправи проблема - или го пренавивате, или купувате от Wikiwat готов, който дава приблизително +  - 38 волта променливо и ще остане да се донавият навивки за другите напрежения, което е сравнително лесно, като използваш същия диаметър проводник . как ще разбереш колко навивки трябва да направиш за всяко напрежение, е лесно да разбереш. Навиваш от парче лакиран прожодник 10 навивки и след тожа мериш какво напрежение си получил. Разделяш 10 на полученото напрежение и ще знаеш колко навивки на волт ти трябват за всяко напрежение. Токът на тези вторични напрежения мне е фатален много, така че може и с малко по дебел проводник да се навият от този, на дефектния траф. Написал съм ти най важното, но мисля, че на теб нещата са ти ясни от по раншното ни общуване. Ако има нещо неясно, питай. Сега ще намеря линк за трафа от Wikiwat

С този ще се получи малко по малка мощност на изхода, но това да не ви бърка. Хем няма да може да вдига прекалено много врява.

https://vikiwat.com/toroidalen-transformator-250va-38048.html

Много ти благодаря,ще предложа и този вариант на познатия.Това е едно от решенията,наистина на 28 В ще бъде по-малка изходната мощност,но това не е проблем.Аз и в сайта на Комет електроникс разгледах https://store.comet.bg/Catalogue/TRF/Transformers/TITST/Toroidal+mains+transformers/#eyJpcHAiOiIyMCJ9

Но и там избора е както във викиват.

преди 1 час, DarkEdge написа:

Благодаря

преди 1 час, Филипов написа:

Не мисля че е прекъснала вторична намотка, тя дори е с по-дебел проводник. Вероятно китаецът не е остъргал кака и е запоявал през него. Мери директно само на проводниците, като предварително ги зачистиш.

Аз така меря,директно на проводниците.Вместо желаните 14 В показва 3 В.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе откачи я тази намотка от изправителя и мери директно на жиците. Другото е че може и на двете намотки средните точки да не са свързани и да има нейде по платката замасяване в една точка.

Дори и в крайно невероятния случай на прекъсване тази може да се навие директно отгоре.

Не съм разглеждал снимки, не знам за какво посиняване говорите. Китайците мед не слагат, а алуминий, боядисан на цвят. Понякога прекаляват с боята и стават разни сини, зелени, червени.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Колев60 написа:

Най добре е да кажеш каквъв е токът на покой на първичната и трафа да постои включен половин, 1 час! После го провери колко е горещ. Токът не трябва да е по голям от 100-150 милиампера!!! Ако е - първичната се е опекла и е или за пренавиване, или за... Боклука! Цвета на лака не ми харесва на мен. Много е посинял! При + - 14 волта не можеш да имаш консумация по голяма от 70 до 100 милиампера. А и проводникът е дебел, за да изгори. 

Направих тази проверка преди малко повече от час,токът на покой варира между 120-150 мА.Трафа не загрява.Замислям се да го пренавивам.Обадих се на един колега,който ми беше споменал преди време,че има такива трафове.Обеща да ми изпрати един с напрежения близки до желаните за мен,а по-точно 2х30В,2х15В,10В и 12В.Малко ще падне мощността на крайното стъпало,но това изобщо няма да е проблем.

преди 2 часа, Филипов написа:

Абе откачи я тази намотка от изправителя и мери директно на жиците. Другото е че може и на двете намотки средните точки да не са свързани и да има нейде по платката замасяване в една точка.

Дори и в крайно невероятния случай на прекъсване тази може да се навие директно отгоре.

Не съм разглеждал снимки, не знам за какво посиняване говорите. Китайците мед не слагат, а алуминий, боядисан на цвят. Понякога прекаляват с боята и стават разни сини, зелени, червени.

Откачил съм проводниците и правя замерването на вторичните намотки.Проводника със сигурност е мед,а не алумин.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 часа, Филипов написа:

Оказа се прав,че спойките не са направени както е редно.Разчистих мястото където са свързани проводника от трафа и проводника с конектора,спойките са тъмносиви или по-скоро студени,просто установих,че се губи връзката.Опитах се да ги презапоя и останах учуден от факта,че тенола не може да се задържи върху проводника,с който е навит трафа.Както и да е,успях някакси да възстановя връзките и при включване на захранването всичко заработи,aux,flash,sd card и т.н.Подадох сигнал от телефон през aux входа около 350-400 mv,след около час работа на средна мощност при товар 8 0м радиатора беше доста затоплен,трафа съвсем слабо,но има още една колона,която се включва към тази и товара става 4 ом.Мисля да предложа на притежателя на колоната да сменя трафа с по-ниско захранващо напрежение за крайното стъпало,от порядъка на 25-30 v.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нищо не сменяй че ще го скапеш. Както подозирах, алуминий няма да запоиш, поне не без специален флюс. Може да помислиш за клема с винтчета, има голям избор, дори и разглобяеми. Ако действително е мед, както твърдиш запояването е безпроблемно, дори и само с колофон.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По-добре подпри потенциометъра с някакъв резистор, за да не може да се усилва до край.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Филипов написа:

Нищо не сменяй че ще го скапеш. Както подозирах, алуминий няма да запоиш, поне не без специален флюс. Може да помислиш за клема с винтчета, има голям избор, дори и разглобяеми. Ако действително е мед, както твърдиш запояването е безпроблемно, дори и само с колофон.

Отдавна не съм практикувал тази дейност и не знам какъв флюс да използвам за запояване.Някога си го правех от колофон и чист спирт,използвал съм и аспирин,в случая използвах колофон и спирт и не се получава качествена спойка.

преди 1 час, DarkEdge написа:

По-добре подпри потенцуометъра с някакъв резистор, за да не може да се усилва до край.

Така не бих го направил.По добре да кажа на собственика как да оперира.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, hristo58 написа:

Така не бих го направил.По добре да кажа на собственика как да оперира.

По-добре е да вържеш попа, за да е мирно селото. Сети се за ситуация с гости и след някое питие решат, че им е тихо и някой, без собственикът да се усети, бутне "волумето на мах"...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 57 минути, DarkEdge написа:

По-добре е да вържеш попа, за да е мирно селото. Сети се за ситуация с гости и след някое питие решат, че им е тихо и някой, без собственикът да се усети, бутне "волумето на мах"...

Знам,че това може да се случи,така е станала белята и затова колоната е при мен.Друг е въпроса,че чайниците не са го направили както трябва.Мога да огранича изходната мощност,но това не е решение.Повече се надявах някой да ме насочи откъде да закупя траф,но с тези напрежения и съответната мощност това се оказа трудна задача.

Аз не се занимавам активно с тази дейност повече от 20години,но на този приятел нямаше как да откажа помощ,пък и нещо ме разчовърка отвътре да почеша малко старата краста,че поялници и уреди бях занемарил.

Исках да си припомня как може да накараш нещото да оживее.

Останах разочарован от изработката на чайниците,няма никакви предпазители,всички проводници са преплетени като паяжина,за да измериш някой елемент или напрежение,трябва да разкачиш някой модул,защото пречи,абе луда работа.

Благодаря на всички за помощта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.