Премини към съдържанието
ДиоиД

Бъдещи спомени или спомени от бъдещето?! Бъдещето което ни предстои.

Препоръчан отговор

Реших да повдигна така дефинираната от мен тема, защото в ерата на развитие на информационните технологии има малко информация за това как си представяме бъдещето.

Бъдещето е някакъв вид неизвестно, което все пак е някаква функция от сегашното, а и някак си производна на миналото и ако за миналото имаме някаква информация, а за сегашното  ежедневно се говори и обсъжда, то към момента е оскъдна информацията за бъдещето. Свежда се до някакво близко бъдеще...

Как си го представяте?! Кои са днешните фантасти които смятате, че са водещи с своя начин на как би изглеждал света в бъдеще (Примерно - Жул Верн, Айзък Азимов и т.н.), а и не само те. Споделете нещо от себе си. Изкажете какви според вас ще бъдат иновациите в едни бъдещи времена. Имали ли сте спомени от бъдещето или пък Ви вихрят едни бъдещи спомени които искате да изживеете.

За какво мечтаете?   

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, ДиоиД написа:

Как си го представяте?! Кои са днешните фантасти които смятате, че са водещи с своя начин на как би изглеждал света в бъдеще (Примерно - Жул Верн, Айзък Азимов и т.н.), а и не само те.

Много близо до моите представи, но и много плашещо...

smisalat-9786191642595.jpg

Цитат

За какво мечтаете?   

За едно мирно бъдеще! С осъзнати и миролюбиви хора. Без войни, болести, глад и смърт на деца.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 31 минути, Aumi написа:

Много близо до моите представи, но и много плашещо...

Да, до известна степен сме в някакъв вид апокалипсис.... и е нормално да изпитваме някакъв първичен страх.

Важното е да не се поддаваме на същия и да не изпадаме в паника, а да развиваме мечтите си.... По мое мнение само по този начин може да придобие смисъл нашето бъдеще....

В миналото, а виждам и в настоящето, че имало е и има предупреждения, но аз разглеждам апокалипсиса като начална точка на нещо ново.

Хм, сещам се за една книга....  "Краят на вечността' на Айзък Азимов .... където има едни векове които са забранени.... и я ползвам като моя си вид енциклопедия... та, възможно ли е да има и друг смисъл бъдещето?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има твърде много опити за предсказания на развитието на цивилизация в бъдещето. Като най-правилните от тях, а именно базирано на научен поглед,  благодарение на познания, опит и логично мислене по темата, са всъщност твърде малко, затрупани от всякакви псевдонаучни, фантастични, фентастични, езотерични, и други лаишки занимания по въпроса. Същевременно не оспорвам, че някои от авторите на твърда фантастика, имат добро научно образование, или се консултират с истински учени, когато подготвят свои произведения и успяват да предвидят относително точно развитието за в бъдеще, като степента на точност намалява в зависимост от това, колко по-напред в бъдещето се опитват да ни отведат.

Описаните автори особено Ж.Верн не са ни съвременници и не би трябвало да се обозначават с това прилагателно, а бих казал, че това вече важи и за Азимов, поне що се отнася до по-младите ни колеги.

Информацията за бъдещето далеч не е толкова оскъдна и дори няма нужда да се правят предсказания за близкият и среден по отдалеченост обсег във времето. Правителствата и големите частни организации имат планове за развитието си за доста години напред.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 42 минути, Aumi написа:

За едно мирно бъдеще! С осъзнати и миролюбиви хора. Без войни, болести, глад и смърт на деца.

Хубави думи, но пълна утопия! В много вековното си съществуване, човекът е доказал, че може да се развива всестранно, но за съжаление две неща не може да усъвършенства.

Жаждата за власт и госпотство над другите и жаждата за богатство и пари! И за това всичко се повтаря, а именно - мир, война, мир, война... Бъдещето! Особено близкото бъдеще, е наистина много плашещо. А ние, сме само едни зрители за съжаление...Чакаме да видим края на филма...Какъв ли ще бъде? 

Темата е безкрайна!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, barbuncela написа:

Хубави думи, но пълна утопия! В много вековното си съществуване, човекът е доказал, че може да се развива всестранно, но за съжаление две неща не може да усъвършенства.

Жаждата за власт и госпотство над другите и жаждата за богатство и пари! И за това всичко се повтаря, а именно - мир, война, мир, война... Бъдещето! Особено близкото бъдеще, е наистина много плашещо. А ние, сме само едни зрители за съжаление...Чакаме да видим края на филма...Какъв ли ще бъде? 

Темата е безкрайна!

Да, затова всички цивилизации преди нас, са загивали.

Но да се надяваме, че тази утопия, един ден ще се превърне в реалност!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, sliderum написа:

...

Информацията за бъдещето далеч не е толкова оскъдна и дори няма нужда да се правят предсказания за близкият и среден по отдалеченост обсег във времето. Правителствата и големите частни организации имат планове за развитието си за доста години напред. 

Да, чувал съм за планове за след 100 години, хм и до към 1000, и, да те са в ход, и да малцина са информирани, и да има много "фалшива" спусната с определена цел.

преди 16 минути, barbuncela написа:

...

Темата е безкрайна! 

Да, по един или друг начин темата е вечна, но някак си користната ми цел е да се информирам до колко обикновените хора ги вълнува бъдещето и до колко са запознати с въпросните планове евентуално.

Към момента има "глад" на емоции, на вид изживявания, които да осмислят живота ни и "пазарът" е насочен към въпросните консуматори, но все пак ма интересува дали има и такива които се интересуват от генериране на бъдещето?

Говорим за иновации в технически постижими обхвати които да са в полза не на консуматорите, а на генераторите на идеи, в полза на по-голям процент на обществото, а не на определени "затворени" общества....

Да, правителствата и големите частни организации налагат модата, но не винаги модното е естетика, морал, иновативно и евентуално полезно за бъдещ мирен и усъвършенстван свят без войни, насилие и налагане на една цивилизация с предварително известен завършек.

Мислите ми за бъдещето винаги са свързани с една цивилизация, която е по усъвършенствана от сега съществуващата.

Предупреждението от миналото с информацията за изчезналите цивилизации които може би са били на някакво по-високо ниво от сегашната е ясно.

Да, към момента водещи народи са Ново-англичаните под формата на САЩ, Русия с тяхната необятна душа, Китай с тяхната всеизвестна търпеливост и т.н. но нима ние като един малък и да не кажа изчезващ народ не може да предложим нещо което да е и в наша и в световна полза, а? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ДиоиД написа:

Да, чувал съм за планове за след 100 години, хм и до към 1000,

Аз пък не съм чувал, а съм чел. Но все пак 100 години, еле пък 1000 са наистина много време, аз нямам предвид чак толкова много.

Подробни планове има до към 2030г. На някои основни тенденции до 2050, а на отделни  и съвсем малко като брой събития или дейности, има за периода между 2050 и 2100г. Като колкото по-напред във времето са планирани събития и дейности след 2030г. толкова е по-вероятно някои от тях да бъдат изпълнени на различна дата от планираната, да се изпълнят по повече или по-малко различаващ се начин, или да бъдат отменени.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, sliderum написа:

Аз пък не съм чувал, а съм чел

Признавам, че съм невеж, т.е. че не съм чел нещо от този род..... Контактувал съм с различни хора които са ми намеквали за такива, а това за 1000 е много или малко от анализа на минали хилядолетия.... признавам, че съм повлиян от Айзък Азимов и от една негова книга.... "Пътеводител в библията-стария завет" и някак си чакам да излезе за новия завет....

До колко е научна въпросната литература - не зная, но все пак полага някаква основа за схващанията по отношение на това как се развива сегашната цивилизация ....

преди 11 минути, sliderum написа:

Като колкото по-напред във времето са планирани събития и дейности след 2030г. толкова е по-вероятно някои от тях да бъдат изпълнени на различна дата от планираната, да се изпълнят по повече или по-малко различаващ се начин, или да бъдат отменени.

Някъде чух, че е от значение 2023.... която ще е решаваща за периода след 2030,50 ....

Дочух, че на някой не им е излязла "сметката" преди няколко години... (по точно 2012) и сега прекрояват нещата, за да им се продължи плана, но това е друг въпрос....

Знам, че колкото по напред се правят прогнозите толкова по-вероятно е да се сбъркат и естествено, че ще има и корекции.

Динамиката е голяма, а темпа е някак си незаслужено забързан.... да, знам, че трябва се "прескочат" определени предразсъдъци колкото се може по-отрано, но обществото се задъхва.... демотивира едва ли не, и някак си започва да се отегчава  от псевдо-политиците ...

Затова и някак си искам да се допитам към същото, да видя как те, обикновените хора мислят за бъдещето....

Може би това ще е необходима информация за политиците, а и не само на тях....    

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, ДиоиД написа:

Някъде чух, че е от значение 2023

Да, последната мода в псевдонаучните предсказания е именна тази година, както и една камара  различни други години, които се лансираха преди нея. Общото на псевдонаучните предсказания, е че са същото като предсказанията за краят на света. Изсмукани от пръстите...е, дори не бих ги нарекъл и хипотези, някои от които идват от повърхностен лаишки диагонален прочит на научно-популярни статии, мешан с "задълбочено" четене на всякакви други текстове, написани от хора, които често са функционално неграмотни да си намерят нормална работа, изискваща квалификация и опит, но достатъчно хитри, да лъжат и мажат по-глупавите и от тях наивници, залъгвайки ги че виждаш ли те, авторите на шмекериите са истински учени, и/или новите ностадамуси на днешното време.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, sliderum написа:

последната мода

Аз на това му викам модерни суеверия.....

До колко обаче един Стивън Хокинг е научно-верен в неговите хипотези за бъдещето???

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, ДиоиД написа:

До колко обаче един Стивън Хокинг е научно-верен в неговите хипотези за бъдещето???

Преди, или след като стана алармист и накрая съвсем изкука? Според мен, докато си беше с акъла, беше в състояние да дава доволно качествени прогнози.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доста интересен въпрос.... и аз съм се питал дали всичко което е било публикувано е само и единствено плод на негови разсъждения или в даден момент до нас е стигало само някакви умозаключения на обкръжението му по негови отвеяни мисли в следствие на напредването на неговото заболяване....

Бог да го прости.  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, ДиоиД написа:

или в даден момент до нас е стигало само някакви умозаключения на обкръжението му по негови отвеяни мисли

Предполагам, че става въпрос за комбинация от двете. Хем човека, вече страдаше и душевно, а не само телесно, хем ги знаем и журналистите, особено тези в жълтите медии. Проблем е и това, че медии, на които в миналото съм бил склонен да се доверявам в голяма степен, страхотно пожълтяха, което не се осъзнава от масата хора и има доста хора, които все още си съставят мнението, на база  прочетеното в тях и  използуват материали препубликувани/преведени в тях и/или съставени от техни журналисти за аргументация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, проблема на действителността .... достоверна и фалшива информация...

Не знам как е по света, но в България процеса на "копи-паст" без засичане от три независими източника, хм друг е въпроса колко са независими е масова практика.

За да се ориентираш трябва да прелистиш доста куп жълти медии и бели даже и евентуално благодарение на своите умения да пресяваш да получиш някаква информация....

Сякаш вече едновремешната "четвърта власт" е до толкова окупирана от политиката, че е загубила обективността си....

Тенденцията според мен е че лека полека журналистиката ще се възвърне, е вярно прикрита под формата на нестандартни предавания и т.н. и да са живи и здрави себе отдадените членове на тази гилдия.... по същия начин и сред политизираните научни среди ще останат и себе отдадени към науката...

Според моите убеждения живеем в едни преходни процеси върху които независимо от тежестта на битието, то съзнанието се развива и някъде в бъдещето страстите ще са изживени и ще доведе до едно ново съзнание на хората за по хармоничен битовизъм....    

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бъдещето, което ни предстои..Изберете ме за президент. Ще анексирам Македония, след това ще започнем война с Албания и ще я поробим.
След това ще сключим съюз със Сърбия и ще нападнем Гърция. След като създадем Българска империя, ще нападнем Турция и ще я направим курортен комплекс Слънчев Бряг 2.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Хитрейшио написа:

Изберете ме за президент. 

Моля ви, не го избирайте за президент.

Иначе, аз предвиждам мрачно бъдеще за планетата. Недостиг на ресурси, болни хора, които умират, защото нямат пари да се лекуват, стерилитет повсеместен - резултат от пагубните злоупотреби с  вреди храни, субстанции и т.н, масово затлъстяване и затъпяване на хората..Дано децата на нашите деца са живи, когато ще се наложи да търсят алтернативна планета за живот. Отново..на чуждопланетните колонии ще могат да отидат само богатите. И така.. катаклизми, болести и глад - войни и ширеща се престъпност. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Що сте такива черногледи? Аз често посочвам истината, не се правя, че не виждам лошите неща, нито се плаша да ги посочвам и това го помнят и писалите тук 10 години нагоре. Ала не вярвам в края на света, колкото и знамения да е имало за него. Аз знам, че човечеството може да се справи срещу всеки проблем, когато бъде поставен на дневен ред. Знам и аз колко много мога, пък какво остава за милиарди от моя вид. А някой като рече, че ще свърши златото или дърветата или месото и или пчелите и аз гледам на това като проява на незнание, не на мъдрост. Какво сме имали някога на тази Земя? Нищо. Имали сме нищо и сме стигнали да имаме всичко. Почнали сме от нулата. А сега имаме всичко и се стремим да имаме и онова, което някога само са си мечтали. Аз самия съм свидетел на неща, които като дете съм си мечтал, но не съм вярвал, че ще доживея.
Българите, забравят, че най-големият им порок е самосъжалението и жалването. Мързела е чак на второ място, защото заради първото не остават сили да се бори мързела. Някакво чувство на добре свършена работа и обяснение на света е това безкрайно реване. Зрели мъже с техника за хиляди ми реват във форума, а глупави жени ги обичат. Това е наследствено предаван манталитет, опасен като чума, която скапва качеството на живот.
И толкова ли е трудно българите да разберат, че не може да се оплакват от черти, каквито сами носят и проявяват, само защото са и лично засегнати. Промяната на света започва от себе си - клише е, но истина. С мрънкане нищо не е постигнато. Това е историята за неволята. Викаш я, викаш я, обаче всъщност счупената волска кола не ти трябва, защото имаш бензинова и на газ и това те устройва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Madonna написа:

Иначе, аз предвиждам мрачно бъдеще за планетата. Недостиг на ресурси, болни хора, които умират, защото нямат пари да се лекуват, стерилитет повсеместен - резултат от пагубните злоупотреби с  вреди храни, субстанции и т.н, масово затлъстяване и затъпяване на хората..Дано децата на нашите деца са живи, когато ще се наложи да търсят алтернативна планета за живот. Отново..на чуждопланетните колонии ще могат да отидат само богатите. И така.. катаклизми, болести и глад - войни и ширеща се престъпност. 

Това не е бъдеще, а е настояще. Без да броя чуждопланетните колонии. Причината за недостига, не е защото не се произвежда достатъчно, а защото стоките са насочвани в прекомерни излишъци в богатите катиталистически страни, където неупотребени в срока си на годност или само нахапани по края и наплюти, биват изхвърляни на бунището с милиони и милиарди тонове.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много неща които съм мечтал когато бях дете вече са факт. Примерно - компютър в ръката ми, автомобил 4х4 за личен автомобил. После когато станах юноша и се допрях до така наречените тогава ЕИМ започнах да мечтая за така наречените заводи-играчки в който роботи работят вместо хората, за автоматични поточни линии, за автоматични комбайни и т.н. После отдавайки се на професионалните си задължения и личните си отговорности някак си престанах да мечтая..... За сметка на това пък вече имах персонален компютър, автомобил и т.н. както се казва все едни неща които съм мечтал за себе си. Ето, сега вече имам и компютър в джоба си който ползвам и се удивлявам на възможността да се информирам където и да съм по земното кълбо за каквото и било....

Някак си когато чак се пенсионирах се рестартира моето желание за мечти. Да, някак си вече мечтите ми са свързани с младите и как ще се справят в бъдещето.

Ей го на за какво мечтаят.... да станат президент, директор, да имат пари и т.н. Мърморят кът стари ергени или моми и все светът им е крив....

Мечтаят да бъдат богати, и че само по този начин евентуално могат да си купят билет когато дойде часът да се спасяват от катаклизма който очаква Земята.... В същото това време до изразходват останалите ресурси и не им пука за Земята, а само искат да притежават  колкото се може повече от нея....

Да, интересува ме за какво мечтаят младите. Да знам за какво мечтаят сегашните в активна възраст.  Знам, хм, по-точно вярвам, че има поне 10 процента които мечтаят различно.

Усещам, че не е чак толкова черно бъдещето. Да, знам, хм, за съжаление това наистина го знам, че без жертви не може....

Колкото и странно да звучи вярвам на младите, не само на своите, а и виждам и други които започват да се пробуждат от насадените им чужди мечти....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Madonna написа:

Ако ме избереш за президент, ще направя тъпите на сапун и ще има място умните, хубави и красиви хора да живеят!!! :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Хитрейшио написа:

Ако ме избереш за президент, ще направя тъпите на сапун и ще има място умните, хубави и красиви хора да живеят!!! :D

въх, се са намира някой мераклия да мъ прай на сапун
шъ зема да си сложа сапун за аватар
:(

• Ха-ха 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, дръндю написа:

въх, се са намира някой мераклия да мъ прай на сапун
шъ зема да си сложа сапун за аватар

Tеб не. Трябва да има един жичкаджия, който да поддържа машините в завода за сапун!! :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добро утро!

Ето малко примери от мои минали спомени, които към тогава се явяват бъдещи....

Един от тях е компютъра в джоба, както казах по-горе в темата.

Спомням си кога за първи път излезе модела на Sony P800.... бях удивен.... беше доста скъп.... докато спестя пари за да си го купя, вече бе излязъл P900.

Сега вече е не само мода да носиш в джоба си "умен телефон", а ежедневие...

Личния ми автомобил да е 4х4..., към когато съм мечтал тези автомобили бяха само в армията....

Когато си закупих собствен такъв.... тръгна модата на така наречените SUV или CUV автомобили...

Сега почти всички водещи автомобилни фирми разработват такъв автомобил, а някой даже по няколко модела, и е водещ сегмент в автомобилно пространство.

Хм, има един интересен момент.... жената като и обяснявах какво е предимството на новия ни автомобил спрямо стария, възкликна - ама автомобилите не са ли всичките със задвижване на всичките колела.... :) Тя не е допускала в своите мисли, че е възможно автомобил да е направен само със задно или предно задвижване... но, така е понякога един "аматьор", един невежа в дадена област,  който гледа само и единствено от прагматична гледна точка да има скрити мечти, които да мисли, че вече са измислени и че е нормално (т.е. логично) да са реализирани вече от специалистите....

Няма да забравя кога за първи път посетих ДЗУ-Стара Загора .... и видях тук в България наченката на така наречения завод-играчка.

Сега пак и пак с удивление гледам как автомобили и т.н се сглобяват с минимално участие на хора, как с уникален комбайн се събира шамфъстък, как с напълно автоматизирани се отглеждат зеленчуци в оранжерии и т.н.

Бума в информационните системи.... толкова бързо се осъществи, че даже не го усетих....вече не си спомням как навремето се информирах.... но бях информиран.... не от вестниците обаче.... нито от телевизора.....  сега, чрез няколко натраквания в глобалната мрежа... откривам каква ли не информация....

Ако на времето само в научно-фантастичните романи се споменаваше ИИ, то сега вече се говори, че някои ОС вече ползват такова....

За или Против .... има доста теми по този въпрос .... че близкото бъдеще е в това - не се и съмнявам .... какво е след него, а?

Да, технологично и някак си материално бъдещето е до известна степен е известно и всичко зависи от това дали сегашните технологии са се изплатили, за да се внедрят новите, но до колко съзнанието на човек е "ъпдейтнато" и може да мечтае извън битовизма?!     

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, Хитрейшио написа:

• Ха-ха 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.