Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

http://burgas-podlupa.com/младите-няма-шанс-тук-заминаваме

Младите: няма шанс тук, заминавамe

Николай Слатински, Фейсбук

Преди няколко години ме покани мой приятел да видя защо нещо по сигурността не върви в тяхната фирма.

Пишех си книгата и не ми беше до това, но нямаше как да му откажа.

И що да видя…

В отдела по сигурност – 7 човека, всичките по-възрастни от мен, работили в системата на сигурността или отбраната, пенсионирали се, взели си каквото им се полага за прослужени години като сравнително кръгла сума и започнали работа в този отдел – на принципа на връзките и тегленето един друг.

Двама от тях наистина си вършеха работата професионално, даже перфектно.

А останалите? Според мен те се занимаваха основно с хвърляне на прах в очите на ръководството, че правят нещо. Попитах единия от петимата, с който се сближихме, защо практически не му пука за това, което прави, а той ми каза – аз съм тук за да си докарам още една заплата към пенсията и да не съм вкъщи по цял ден, та да ми дудне жената. Затова гледам нещо судоку, нещо кръстословица, нещо мач да коментираме, нещо спомени от едно време – ден да мине, друг да дойде.

А аз от години преподавам в програми за корпоративна сигурност. Там има не просто кадърни млади хора, има направо и блестящи. Но те по специалността да започнат работа не могат. Местата са заети. Не на последно място и от тези като онези петимата.

Защото пиша това ли?

Ами защото през изминалите седмици прочетох няколко чудесни дипломни работи. Господи, какви талантливи и свестни момичета и момчета имаме! Огън са. На тях ако се опре България, нищо не може да й се опре.

Но те ми казват – няма шанс тук за нас, заминаваме!

Те заминават, а България си заминава.

И в същото време, преди 2 дни ходих по работа в една държавна структура. После с неин служител и мой добър познат пихме кафе в барчето там. И какво видях за тези около час-час и половина?

Ами същото – вървят по етажите, мотаейки се и очевидно убивайки времето си, пенсионери от системата на сигурността и отбраната, седят по канапетата, обсъждат мачовете, за никъде не бързат, само дето броеници нямат в ръцете си, премятат крак върху крак.

В кафенето, където ние сме отишли да пием по кафе почти на крак, стоят на тумба, смеят се, бъзикат се с продавачките, бавно-бавно купуват, яваш-яваш плащат, седят по масите и изобщо не смятат да приключват с кафето или минералната вода, Очевидно се чудят как да уплътнят оставащите до обяд стотина минути, които за тяхното нищо-не-правене са като цяла вечност.

И където и да отида там, където все пак понякога ходя, виждам, че тези хора са все повече и повече. С типичните им походки, с лесно разпознаваемите физиономии, със стандартните подстрижки, с досадата и скуката, изписани на лицата им.

Някой ще ми поясни – ами могат, уреждат се.

Веднага ще кажа, че познавам преподаватели на пенсионна възраст, които са безценни, висока класа.

Тук, с риск да настроя голяма маса и то влиятелни персони срещу себе си, ще дам лично обяснение, че говоря за масовостта, за прекомерното количество на подобни пенсионери, а не срещу пенсионерите въобще.

Аз също приближавам тази възраст, но за разлика от мнозина от тях, все още чета и пиша, работя на пълна пара, развивам се. Да си пенсионер не е присъда и не те прави втори сорт човек.

Пенсионерът може да бъде капитал, да има уникален опит. Но един такъв човек няма в работно време да се мотае безцелно, няма да решава кръстословици, няма с часове да обсъжда Неймар и Акинфеев, няма да убива времето и да се прозява от безделие. И то докато през същото време млади хора не могат да си намерят работа по специалността, въпреки чудесните им знания по сигурност и отбрана, вътрешен ред и външна политика, риск-мениджмънт и управление при кризи.

Държавата трябва да има приоритети. Необходимо е тя да стратегира. Тя е призвана да оптимизира своите ресурси. Тя е обречена да дава път на кадърните и образованите, знаещите и можещите – но не абстрактно такива, а в днешното глобализирано и постмодерно, мрежово и рисково общество.

Остана само да поясня, че сигурността и в частност корпоративната сигурност днес не е това, което беше. Някои умения и навици от предното време несъмнено са ценни и нужни, но има качествено различни и жизнено потребни знания и познания, които изискват непрекъснато четене и мислене. За тях хората със судокото и кръстословиците вече са от друга епоха, защото е дошла нова ера – ерата на младите. Младите, които са не само последната надежда за България, но и единствената.

• Харесва ми 2
  • Любов 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На това жълтото що са сложили с Пейнта "Държавата в момента не работи"? Не можаха ли да си принтират ново листче, че да стане пропагандата по-ефектна?

• Ядосан 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дал съм линк към статията и авторът и. По- важното, е че младото поколение няма работни навици. Старото поколение са пенсионери със сигурни и гарантирани доходи от пенсии и се съгласяват да работят за минимално заплащане.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Младите никъде няма да имат шанс, защото излизат неграмотни и без възможност да мислят и преценяват. Няма къде да заминат, защото никъде няма да ги искат.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, proexpert написа:

http://burgas-podlupa.com/младите-няма-шанс-тук-заминаваме

Младите: няма шанс тук, заминавамe

Николай Слатински, Фейсбук

Но те ми казват – няма шанс тук за нас, заминаваме!

И къде по точно заминават.За щатите не знам, но в западна европа отдавна кризата за специялисти приключи, имат си предостатъчно.В момента се търсят предимно строителни работници и в озеленяванаето.ако имат желание младите да заповяд,ама знам че нямат и повечето търсят на баницата мекото.А човек когато е наистина е добър специлиялист може да се реализира и в България.Другото са оправдания.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, franchesko написа:

И къде по точно заминават.За щатите не знам, но в западна европа отдавна кризата за специялисти приключи, имат си предостатъчно.В момента се търсят предимно строителни работници и в озеленяванаето.ако имат желание младите да заповяд,ама знам че нямат и повечето търсят на баницата мекото.А човек когато е наистина е добър специлиялист може да се реализира и в България.Другото са оправдания.

В грешка си. В Европа криза за специалисти няма, но има глад за специалисти и тя ще търси и ще наема, който е кадърен и може.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Емил Костов написа:

В грешка си. В Европа криза за специалисти няма, но има глад за специалисти и тя ще търси и ще наема, който е кадърен и може.

Що немците и другите западни европейци си нямат инжинери и други тънки специялисти, че да опират до внос от чужбина.Това време отдавна отмине.Ако някой се класира към днешна дата, това ще единичен случей.Сегашната генерация западняци, е масово ориентирана на там.Работа със съвременни технологии в кантора с климатик, а не да се бъхтят като негър в алабама, на 35 градуса жега на някое скеле.За това свалиха и ограниченията за работа на източни европейците, за да могат да си внесат лесно хора, които да вършат тази работа вместо тях.Преди беше сложно,работодатела трябваше да ти вади визи, една торба бумаги, трябваше да доказва пред емиграционните власти, че на местна почва не може да намери такъв кадър, сега идваш с багажа и от утре си на работа.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Емил Костов написа:

Младите никъде няма да имат шанс, защото излизат неграмотни

Костов,мисля че в тоя форум достатъчно пъти съм показал, че не съм неграмотен.

преди 4 часа, franchesko написа:

.А човек когато е наистина е добър специлиялист може да се реализира и в България.Другото са оправдания.

СпециЯлиста, заповЯД.. Леле мале, кой ти е дал основно образование. Мита за високото качество на българското образование от времето на соца..Мда!  А няма как да си намериш работа и да се реализираш, ако просто няма позиции свободни!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, franchesko написа:

Що немците и другите западни европейци си нямат инжинери и други тънки специялисти, че да опират до внос от чужбина.Това време отдавна отмине.Ако някой се класира към днешна дата, това ще единичен случей.Сегашната генерация западняци, е масово ориентирана на там.Работа със съвременни технологии в кантора с климатик, а не да се бъхтят като негър в алабама, на 35 градуса жега на някое скеле.За това свалиха и ограниченията за работа на източни европейците, за да могат да си внесат лесно хора, които да вършат тази работа вместо тях.Преди беше сложно,работодатела трябваше да ти вади визи, една торба бумаги, трябваше да доказва пред емиграционните власти, че на местна почва не може да намери такъв кадър, сега идваш с багажа и от утре си на работа.

Трябва им внос от чужбина и то качествен. Ако не вярваш може да отидеш и да провериш или пък да поразпиташ ако имаш познати и приятели.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така и трябва да бъде. Отворен пазар на труда. Границите си ги поставяме само ние. Всеки е свободен да отиде и да работи, където иска. 

Западна европа ще взима от нас, ние ще взимаме и др. места и така. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, Емил Костов написа:

В Европа криза за специалисти няма, но има глад за специалисти

Техният глад започва да преминава в криза. И в техно- сектора, и в медицината, и в земеделието черноработници...

преди 11 часа, Хитрейшио написа:

Костов,мисля че в тоя форум достатъчно пъти съм показал, че не съм неграмотен.

Да кажем, че ти си изключението на правилото...
Младите излизат масово неграмотни, с огромно самочувствие и изисквания. (Е, има и изключения)

преди 20 минути, ostavime написа:

ние ще взимаме и др. места

Нашата бюрокрация е такава, че внос на персонал по смисъла на понятието скоро няма да се осъществи в размерите, в които им се иска на работодателите. Които искат да продават на надевропейски цени, но да плащат виетнамски заплати.

• Харесва ми 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ostavime написа:

Западна европа ще взима от нас, ние ще взимаме и др. места и така. 

Не. В случая западна европа взима. Никой от западна европа не идва да работи тук. И българите в чужбина плащащи данъци на чужди господари все повече, а тук читавите хора все по малко, а отрепките повече.

преди 1 час, DarkEdge написа:

Да кажем, че ти си изключението на правилото...

Може и така да е. Но всичко е и до условия, не само грамотност.  Идеята е... че винаги е имало грамотни... и неграмотни. Не е това от днес. И в темата можеш да видиш хора на по 40 с брутални правописни грешки.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Хитрейшио написа:

виинаги е имало грамотни... и неграмотни.

Винаги, винаги - от 20-ина години насам

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, DarkEdge написа:

Винаги, винаги - от 20-ина години насам

Не. Винаги винаги. Знам хора неграмотни от всички възрасти. Не е до система, а личното желание да научиш.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Хитрейшио написа:

Не. Винаги винаги. Знам хора неграмотни от всички възрасти. Не е до система, а личното желание да научиш.

до системата е
на времето всички работеха и основното образование беше задължително
като казвам задължително, значи наистина беше такова,
ама няма не искам," щом даваме работа, длъжен си да пратиш детето на училище", ако не, преследване с глоби до дупка
а ако не искаш да работиш, имаше начин да те накарат насила да работиш и да получиш заплата 

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Започвам с уточнение: Миналата година се пенсионирах.

Няма значение какво съм работил, нито дали съм бил в държавна или частна фирма и т.н.

В момента в който се пенсионирах се оттеглих на село. Мотива ми е комбиниран - здравословно състояние и да дам възможност на младите на самостоятелност.

Преди 10 години убеждавах младите да не бягат, да стоят и да работят тук в България, но това до преди 5 години, когато видях как познат "дърпа" друг познат или дете на бивш колега и т.н. ... и започнах да разбирам защо бягат младите.... даже започнах да ги съветвам, ако имат възможност да се махат, защото първо заплащането е по-добро и по-вероятно е да те забележат и ти позволят да се доразвиваш.

Имаше един мой познат едно време който казваше така: Ако видиш, че някой ти се хвали, че бил работил извън България и че се е върнал, за да покаже как трябва да се работи тук, то той определено е некадърник. Кадърния и тук има начин да се реализира, но там ако бъде забелязан вече не иска да помирисва за връщане в България.

Да, много кадърни млади напуснаха България, и да, много некадърни мрънкала останаха тук.

За разлика от политиката която е доста динамична, то администрацията е мудна и все още не може да се изтръска от политизация..... и как може да не така, когато във високите равнища има политически назначения, пристрастия и т.н. 

Що се касае за сигурността.... Тук става въпрос за на кои може да им се има доверие , за лоялност и т.н .... консервативността я разбирам при подбор на такива кадри. Изискванията са високи и естествено прага на пропускане трябва да е стриктен. Тук не говорим за някакъв вид компетентност, а за други качества които дадена личност трябва да притежава, за да го допуснат да работи в този бранш. В повечето случаи кандидатите се поканват, а не назначават. Друг е въпроса, защо някой отказват. След като откажат, това е признак, че имат користни цели и де факто не са потребни за сигурността.

Мисля, че не е проблем, че младите искат да бягат.... да бягат, но да има някакъв закон, който да не им позволява, ако се върнат по някое време в България да заемат ръководни постове, особено в държавни учреждения....

В края на краищата България за българите..... който иска да се себе реализира - прав му път, но трябва друг закон - ако е бил на държавна издръжка по време на изучаването си тук, то да я заплати.

Но, н ека се върнем към младите.

Разбирам ги защо искат да "бягат" от България - по високия стандарт на живот. Да, темповете на въпросния е бавен, но друг е проблема..... не 2-ма от 7-ем работят, а 1 от 6 .... да не кажа, че някъде коефициента е 1 към 10, както в държавния, така и в частния сектор..... говорим за администрация. Има случаи в които именно пенсионери извършват основно дейността, а куп млади не решават кръстословици и т.н. а умно вперили поглед сякаш нещо много важно правят а са в FaceBook или знам ли къде.... и в тоя форум се намират....

От миналата година от как по една случайност се регистрирах в този форум на какво ли не съм се нагледал....

Оставам с впечатление, че се води някаква кампания.... не се дава път на младите.... младите, та младите, и определено има една тенденция към насаждане на сегрегация между работещите пенсионери и неработещите млади. 

От друга страна пенсионната възраст расте по директиви от Европа....

Към младите които евентуално ще прочетат това:

Не си мислете, че условията на труд извън България са различни.... Продавате се за 30 сребърника в повече, но ще обслужвате чужди интереси.

Вярвайте в своите възможности и се борете тук в България.

За тези които вече са избягали: Бъдете като едно време хъшовете.... помагайте на България.... не я забравяйте!

Амин

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, дръндю написа:

имаше начин да те накарат насила да работиш

Ченгетата ходеха по канетата и забърсваха тези, които са там през деня и направо в леярната отиваха.

Не е до система, а личното желание да научиш.

Баш до системата си е. Сега да си виждал някой да повтаря клас? Не, нали. А на времето това си беше система за тези, които не знаеха/можеха.

• Харесва ми 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Никой от западна европа не идва да работи тук.

Имам доста познати..... хм... пак не си в час нещо.... хм.... па са изказваш неподготвен.....

Но всичко е и до условия

Ти сам си правиш условията.... стига си мрънкал, че не ти са подходящи....

Естествено първо си правиш условията и от там почваш..... ако нямаш, ги създаваш..... влагаш себе си и т.н. ....

До де си дремел на тая възраст бе..... аз още на 21 съм започнал да градя подходящите условия и някъде към 30 си ги скърпих .... ей на .... имаш пет, шест години.... дерзай.... млад си.... ще успееш.... стига си мрънкал по форумите....

Аз имам право да ставам клубна напаст - Ти - НЕ!!!

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 53 минути, ДиоиД написа:

Имам доста познати..... хм... пак не си в час нещо.... хм.... па са изказваш неподготвен.....

Естествено първо си правиш условията и от там почваш..... ако нямаш, ги създаваш..... влагаш себе си и т.н. ....

До де си дремел на тая възраст бе..... аз още на 21 съм започнал да градя подходящите условия и някъде към 30 си ги скърпих .... ей на .... имаш пет, шест години.... дерзай.... млад си.... ще успееш.... стига си мрънкал по форумите....

Аз имам право да ставам клубна напаст - Ти - НЕ!!!

Недей да си късаш нервите да спориш с дървен философ, на който му се дава на готово и той пак се дърпа и не иска да започне работа! ;) 

Зад клавиатурата обаче е много силен, можещ и знаещ. 

Аз пак казвам, пазара на труда е отворен. Всеки е свободен да се доказва, където и както иска. Въпроса е дали може. 

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, ДиоиД написа:

Няма значение какво съм работил, нито дали съм бил в държавна или частна фирма и т.н.

Всъщност, като си тръгнал да раздаваш акъли и лична опитност, тъкмо това е от най- първо значение - щото с тези лафове как сам си си изградил подходящите условия, ми звучиш баш, като канцеларски плъх по комсомолска линия.

И да не бяха условията на труд извън България различни, да не бяха три милиона българи из чужбините.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, дръндю написа:

до системата е

Не е до системата. Винаги е имало възможност да ти пишат 3-ката и за толкова да учиш, т.е минимума на минимума и пак да си останеш прост.

Не си мислете, че условията на труд извън България са различни.... Продавате се за 30 сребърника в повече, но ще обслужвате чужди интереси.
Вярвайте в своите възможности и се борете тук в България.

Точно така. Извън България се продаваш за 30 сребърника повече и си добре нахранено работно добиче. В България си като...Сивушка, изнемогваш от работа и умираш беден в панелка. Тук има възможност, ако си нагъл, ако си престъпник, ако си долен, ако имаш връзки. Не и ако искаш да изпъчиш като достойнство това, което действително е достойно. Пред очите ми взеха за младши системен администратор човек който не знае повече от това да натисне копчето на компютъра да го цъкне. И го взеха защото имаше връзки, не защото е грамотен. Така стават нещата в България. За тва и аз трупам такива, разбрал колко малко значи това да знаеш и колко недостойно всъщност е в една държава на мутри да си начетен.

преди 2 часа, DarkEdge написа:

Сега да си виждал някой да повтаря клас?

Да, виждал съм.

Условията не ги правиш ти - или ги имаш или ги нямаш. Хората са като цветята. Само един слънчев лъч трябва на едно цвете в тоя свят да се обагри то с пъстър цвят и да смени бодлите с аромат. Условията или ги има или не. Няма ли ги - не растат цветя, а бодили. Цветето няма как да си създаде условията, то с нищо не е отговорно за това къде се е родило. За да имаш условия да създаваш условия, вече някой трябва да е създал за тебе условия, които да ги позволят да се развиеш достатъчно за да станеш фактор.

преди 1 час, ostavime написа:

на който му се дава на готово и той пак се дърпа и не иска да започне работа! 

Не обичам да взимам заеми. Мисля, че съм го казвал.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, sound написа:

комсомолска линия

Не всичко е политика ..... Да, бил съм комсомолец.... а дали съм се движил по нея или по чл.56 е друг въпрос.... може да съм се движил и по линия която изобщо не е била линия, а някаква друга крива....

Както по-горе от някой бе споменато - пазарът на труда е отворен....

преди 12 минути, Хитрейшио написа:

Хората са като цветята

Знам, че си Джендър.... :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Хитрейшио написа:

Поредният, който не знае значението на думата метафора.

stato-1-681x498_1.jpg

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, Хитрейшио написа:

няма как да си намериш работа и да се реализираш, ако просто няма позиции свободни!

И що е длъжен некой да ти дава работа отговаряща на нивото ти на образование бе ГОТОВАНКО! Като си толкова кадърен и гоУмия специяУИст отвори си фирма, работи си по специялноста си и искай пари колкото мислиш че ти се полагат.Ама мога да са обзаложа по 1000 евро, че до три месеца ще си фалит.Зашото просто некой те е излъгал, че си специялист.И това е по големия проблем на специялистите в България.Те не са специялисти, а посредственици, и вместо да ходят да асфалтирват пътища и да зидат сгради и България да расте и да се движи напред , само мрънкат как някой е длъжен да им дава работа отговаряща на нивото им на образование.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.