Премини към съдържанието
theroadtozion

Непрехвърлено от купувачът МПС от 12 години, какво да правя?

Препоръчан отговор

Здравейте,
Имам следния казус. Преди 12 години чичо ми е продал автомобил на частно лице (договор пред нотариус не е правен) и съответно купувачът не го е прехвърлил, съответно автомобилът все още се води на чичо ми, но не знаем къде се намира, за да му свалим номерата и да го отрегистрираме в КАТ. Съответно за периода от 12 години са се натрупали над 1000лв данъци и лихви върху тях върху този автомобил.
Въпросът ми е как да процедираме относно:
1) Отрегистрирането от движение на този автомобил
2) Може ли да се обжалват тези данъци, които е трябвало да плати купувачът реално, ако си беше прехвърлил собствеността?
3) Ако не могат да се обжалват, имат ли давност, период, след който ще бъдат анулирани и ако да, какъв е той?
Предварително благодаря!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Каквото и да предприемете по смъкване от отчет или.....няма значение, първо трябва да си платите дължимите налози, след което (щрез сериозен адвокат), да си търсите "правата". Но, при липса на Нотариално заверен договор, не смятам, че нещо може да се направи. Автомобила си е ваш, със всички произтичащи от това последици. Друг вариант е, да го обявите за откраднат, но преди 12 години - никой няма да се върже.

Може и да намерите автомобила и "собственика" чрез "частно издирване" и да го посъветвате "доста настоятелно" да си оправи бакиите

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. Да, след като си платите таксите и данъците

2. Да, но успех може да има само ако купувачът доброволно признае сделката и датата на покупка, съответно сделката трябва да стане изправна законно и да се платят таксите и данъците върху сумата по сделката.

3. Давностният период е 10 години, върху сделки сключвани, ако не се лъжа, преди 1 януари 2015г. След тази дата е намален на 5 години. Респективно, за Вас са изтекли сроковете за всички данъци и такси за годините преди 2009г.  Респективно, ако желаете да отрегистрирате  МПС-то и да не плащате излишни пари първо ще трябва да обжалвате данъците, които вече не са дължими и да платите тези, които са дължими. Като знам каква е комуникацията между ведомствата,  ще се наложи да представите удостоверение, че не дължите никакви данъци и такси, т.е. ще трябва да представите решението за отписване на данъците и таксите с изтекъл давностен период пред данъчните служители, а вероятно и пред всички други места, които ще се наложи да посетите. Може би отговорът ми има някои неточности, така че изчакайте и някой колега с по-големи правни познания да коментира темата.

П.С. Ако успеете по точка 2. В случая може да се опитате да действувате първо по нея, то тогава с точка 3 и точка 1 Т.е. плащането на данъците и таксите, изключая тези върху сделката за покупко-продажба, ще трябва да се оправя купувачът.

Редактирано от sliderum
Допълнение. (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да се пробва с молба за лична данъчна ревизия и отчисляване на "изтеклите" задължения. След което да се плати остатъка, да се отрегистрира в КАТ. И КАТ по служебен път ще изпратят на данъчните уведомление за сваляне от учет.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, DarkEdge написа:

Може да се пробва с молба за лична данъчна ревизия и отчисляване на "изтеклите" задължения. След което да се плати остатъка, да се отрегистрира в КАТ. И КАТ по служебен път ще изпратят на данъчните уведомление за сваляне от учет.

А какво ще стане ако го хванат за някакви други суми. Като накацат данъчните, нищят всичко, няма да се занимават само с конкретните по темата. :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При всички положения като го листнат в данъчното за да му издадат документ за пред КАТ ще изгреят нещата...Няма да му издадат само за колата...
А щом е получил писмо от Данъчните, работата едва ли ще се протака...Лихвите си текат...Дориу и върху сумите, не дължими по давност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, DarkEdge написа:

При всички положения като го листнат в данъчното за да му издадат документ за пред КАТ ще изгреят нещата...Няма да му издадат само за колата...

Да не забравяме наказателните лихви, щото основните суми може и да се простят, но за лихвите не съм уверен.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-добре е да се консултира със счетоводител или данъчен консултант
Няма начин да няма начин.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

KAT не ги интересува случващото се в Общината. Взимаш табелите, отиваш в КАТ и отписваш колата.
За да я отпишеш от данъчното ще трябва да си платиш всички данъци.
За старите данъци подаваш заявление да отпаднат по давност.
През последните 5 години - плащаш си ги.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 10.07.2018 г. в 15:58, sliderum написа:

2. Да, но успех може да има само ако купувачът доброволно признае сделката

Нали не го мислиш сериозно? Купувачат е хванал чичо му за балък на времето за да не плаща данъци и глоби на КАТ, сега ще признаее сделката, за да плати всичко на джакпот.О божее колко мъка имало на тоя свят......

Към автора:   Единствения шанс е чичо ти да отиде в КАТ и да обяви колата за открадата, и да каже, че чак след 12 години разбрал че е открадната.Така може и да мине метър.Иначе бецален майка, за да му дойде акъла в главата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.