Премини към съдържанието
rado84

Прекалено бързо копиране файлове на флашка

Препоръчан отговор

Във форума на Минт не успях да ми помогнат, а това е проблем, който го има от около месец, но бях зает с други неща и нямах време да пиша и тук. Та... въпросът е, че под Линукс изобщо (не само в Минт - във Федора, Убунту, Дебиан, че даже и в недоклатения Антергос) като тръгна да качвам файлове на флашката (независимо какъв размер са), изписва, че качването става със 150 МБ/сек. При големите файлове стига до 80% и така си увисва на 80% завинаги (при по-малките зависва на 99%). Тууловете, които успях да намеря за Линукс, имат само една опция за форматиране - ФАТ32 и няма опции за размер на клъстер.
Първо мислех, че е от флашката и даже си купих и нова - същата работа. Пуснах Бозата и под нея и двете флашки си приемат файловете нормално с 8 до 10 МБ/сек., което е нормалната им скорост.

Някой имал ли е такъв проблем и как го е решил? Аз се изчерпах откъм идеи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не схванах - не знаеш как да си форматираш флашката във формат различен от фат32 или ползваш файлов мениджър който "се дъни при копиране".

Имам смътна идея, че нещо при монтирането на флашката ти е проблема.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

E! Как въобще можеш да допуснеш мисълта, че няма начин за указване на размер на кластер?
Изхвърли тъпите GUI програмчета и питай Мануел: man mkfs.vfat

Друго, по подразбиране - копирането в Линукс е асинхронно, в Уиндоус синхронно.
Не те съветвам да правиш копирането в Линукса изрично синхронно.  Но ако желаеш - при маунт използвай опцията sync.
А защо да не го правиш - питай пак Мануел - man mount.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Форматирай през конзолата. Ако флашката е /dev/sdb, пишеш

sudo mkfs.fat -F 32 -I /dev/sdb

Да го имаш предвид:

Windows може да чете само първия дял на флашката. Няма логично обяснение за тази тъпотия, но е факт. Линукс може да чете всички дялове. Демек ако под Линукс си направиш няколко дяла на флашката, после в Windows ще се вижда само първия. Някои хора не го знаят и си мислят, че са си прецакали флашката, а проблема е в Бозата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Флашките са с по един дял. Никога не ми се е налагало да правя дялове на флашка.
Във форума на минт ми дадоха команда за терминала, която върна това. Дано някой от вас разбира какво означава, защото аз не.

rado@Mint19:~$ sudo hdparm -W /dev/sdd1
[sudo] password for rado: 

/dev/sdd1:
SG_IO: bad/missing sense data, sb[]:  70 00 05 00 00 00 00 0a 00 00 00 00 20 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00
 write-caching = not supported
rado@Mint19:~$ 

@бат'начо, файловият мениджър май се казваше Немо, освен ако в 19-ката не са го сменили с друг.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проверява дали си пуснал write cache. Ако е пуснат значи информацията се кешира в РАМ паметта вместо да се запише на диска. Но в случая няма, така че не е това.

Файловия мениджър си е Немо и в 19.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.