Премини към съдържанието
rado84

Прекалено бързо копиране файлове на флашка

Препоръчан отговор

Във форума на Минт не успях да ми помогнат, а това е проблем, който го има от около месец, но бях зает с други неща и нямах време да пиша и тук. Та... въпросът е, че под Линукс изобщо (не само в Минт - във Федора, Убунту, Дебиан, че даже и в недоклатения Антергос) като тръгна да качвам файлове на флашката (независимо какъв размер са), изписва, че качването става със 150 МБ/сек. При големите файлове стига до 80% и така си увисва на 80% завинаги (при по-малките зависва на 99%). Тууловете, които успях да намеря за Линукс, имат само една опция за форматиране - ФАТ32 и няма опции за размер на клъстер.
Първо мислех, че е от флашката и даже си купих и нова - същата работа. Пуснах Бозата и под нея и двете флашки си приемат файловете нормално с 8 до 10 МБ/сек., което е нормалната им скорост.

Някой имал ли е такъв проблем и как го е решил? Аз се изчерпах откъм идеи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не схванах - не знаеш как да си форматираш флашката във формат различен от фат32 или ползваш файлов мениджър който "се дъни при копиране".

Имам смътна идея, че нещо при монтирането на флашката ти е проблема.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Флашките са с по един дял. Никога не ми се е налагало да правя дялове на флашка.
Във форума на минт ми дадоха команда за терминала, която върна това. Дано някой от вас разбира какво означава, защото аз не.

rado@Mint19:~$ sudo hdparm -W /dev/sdd1
[sudo] password for rado: 

/dev/sdd1:
SG_IO: bad/missing sense data, sb[]:  70 00 05 00 00 00 00 0a 00 00 00 00 20 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00
 write-caching = not supported
rado@Mint19:~$ 

@бат'начо, файловият мениджър май се казваше Немо, освен ако в 19-ката не са го сменили с друг.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Май разбрах защо става това със скоростта. Закачам флашките към 3.0 порта и явно 18.3 и 19 нямат читава поддръжка на USB 3.0. Като закача флашките към 2.0 портове, качването си протича с нормална скорост - между 5 и 15 МБ/сек., в зависимост от флашката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При мене 3.0 си работи перфектно. Един филм 1,5 GB под 2.0 го копирам за около 5 мин, а под 3.0 за около 30 сек?. За копирането на филми от харда към USB флашка си купих най-бързата към онзи момент на 32 GB Kingston DT R3.0 G2 цък. Съпоставих всичките в гамата им и тази за цената си бе на 98 % хубост. Копира светкавично.
Колкото до твоя проблем, опитай следното:
1. Знам че си фен на Cinnamon, но пусни жива флашка на Mate и виж с онзи файлов мениджър каква е хавата.
2. Или под нормалния Mинт от Софтуерния мениджър си инсталирай някоя двупанелка от рода на Gnome-commander
Поздрави.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 1 час, svetliof написа:

При мене 3.0 си работи перфектно. Един филм 1,5 GB под 2.0 го копирам за около 5 мин, а под 3.0 за около 30 сек?. За копирането на филми от харда към USB флашка си купих най-бързата към онзи момент на 32 GB Kingston DT R3.0 G2 цък. Съпоставих всичките в гамата им и тази за цената си бе на 98 % хубост. Копира светкавично.
Колкото до твоя проблем, опитай следното:
1. Знам че си фен на Cinnamon, но пусни жива флашка на Mate и виж с онзи файлов мениджър каква е хавата.
2. Или под нормалния Mинт от Софтуерния мениджър си инсталирай някоя двупанелка от рода на Gnome-commander
Поздрави.

1. Все същото е.
2. Това пък изобщо не иска да качва нищо - стои на 0Б/сек. до безкрайност.

А твоите флашки са нови и вероятно съвместими с Линукс. Моите са на 10-ина години, но в момента не мога да си купя нови (няма да останат пари за морето), така че се налага да ползвам тези.

Редактирано от rado84 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Уау, те преди 10 години са били на цената на ролс на старо. И пак са работили с 3.0 гориво. Респект.

Не мога да не го кажа - ... а едно време какви флашки имашеее... където ги бутнеш и там работят. Мязат на танков двигател.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хм, не зная колко е вярно, но един приятел твърди, че линукса е по-капризен от към рам памет. Един вид под windows можеш да нямаш явни проблеми, но линукса веднага изревава ако има нещо.
В този ред на мисли, изкарай някоя от твоите плочки рам (предполагам имаш 4 х 8 GB?) и виж ще има ли разлика? Остави една и добавяй другите в последствие след всеки опит.
Аз съм пускал и мемори тест на рам, но отнемаше бая време и то за 2 х 2 GB. Поздрави.

ЕДИТ: Как е копирането на файлове на външен хард, там има ли аномалии, при положение че онзи е в пъти по-бърз от флашка?
EDIT 2: На всичките ли 3.1 портове го прави? Да не би нещо кабелчето да не е влезнало в дъното хубаво? Чувал съм че задните са "по-корави".
ЕДИТ 3: Пробвай предходно дистро, базирано на 14.04, напр. linuxmint-17.3-cinnamon-64bit.iso цък

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, бат'начо написа:

Уау, те преди 10 години са били на цената на ролс на старо. И пак са работили с 3.0 гориво. Респект.

Не мога да не го кажа - ... а едно време какви флашки имашеее... където ги бутнеш и там работят. Мязат на танков двигател.

Уиндоус 7 си имаше драйвери за 3.0 и затова работеха. Веднъж забравих да инсталирам драйверите и компютърът изобщо не откри флашките в тези портове.

Обаче при Линукс не знам как стои въпросът с драйверите - дали изобщо си инсталира някакви за 3.0, например.

@svetliof, паметта е наред. Неотдавна я тествах по грешка (от гръб менюто) и трябваше да чакам да приключи, което за 4х8 си е бая време. Външен хард нямам.
Между другото, тоя проблем го няма при SD картата в телефона, който също го закачам към 3.0 порта. На нея си качва с нормална скорост и няма зависване на процеса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, svetliof написа:

Хм, не зная колко е вярно, но един приятел твърди, че линукса е по-капризен от към рам памет. Един вид под windows можеш да нямаш явни проблеми, но линукса веднага изревава ако има нещо.

Те тоз го отсвири за авторитет и ревизирай какво още друго ти е казал.

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 12.07.2018 г. в 19:17, rado84 написа:

като тръгна да качвам файлове на флашката (независимо какъв размер са), изписва, че качването става със 150 МБ/сек. При големите файлове стига до 80% и така си увисва на 80% завинаги (при по-малките зависва на 99%).

Моето тълкуване е следното. Като тръгнеш да ги копираш, файловете отиват в кеша /грубо казано RAM-та/и затова дава тоя пик в скоростта на трансфер. После обаче, като тръгне да пише по флашката, възниква входно изходна грешка. Така че навярно изобщо няма реален запис по флашката. Ако е така, това се получава още от ядрото и няма да го преодолееш с никоя програма. Но защо конкретно на тия портове не ти работи флашката, нямам идея.

на 12.07.2018 г. в 19:17, rado84 написа:

Тууловете, които успях да намеря за Линукс, имат само една опция за форматиране - ФАТ32 и няма опции за размер на клъстер.

Вече са ти писали, но няма отношение към проблема. Принципно, най-добре мини на ExFAT, става с допълнителни пакети и FUSE, за съжаление. Просто тоя формат вече е най-универсален, ако изключим Win XP и надолу, които не го поддържат.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, де, той е с футуристична машина от бъдещето, нямаща 2.0 портове, на която слага флашки отпреди 2.0 стандарта. И те работят безпроблемно само на Уйн (със същото обкръжение).

Ме ме гризе, че е припрян. Иска да има пред очите си равен и плавен графичен трансфер ... и ако не е така - то не работи (явно).

Ако не е това - има хардуерна (не софтуерна) причина (което е казано вече, ако не тук, то другаде).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Melmak ® написа:

ако изключим Win XP

Няма да го изключваме! Няма нативна поддръжка, добавя се с KB955704 X86 или KB955704 X64

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 52 минути, бат'начо написа:

Да, де, той е с футуристична машина от бъдещето, нямаща 2.0 портове, на която слага флашки отпреди 2.0 стандарта. И те работят безпроблемно само на Уйн (със същото обкръжение).

Ме ме гризе, че е припрян. Иска да има пред очите си равен и плавен графичен трансфер ... и ако не е така - то не работи (явно).

Ако не е това - има хардуерна (не софтуерна) причина (което е казано вече, ако не тук, то другаде).

Има и 2.0, някъде по-нагоре май го споменах.
Ми да, искам качването да протича нормално, както би трябвало да бъде, а не буферът на флашката да се задръства, защото някой е спал, когато е писал код. Ето ти да видиш как трябва да протича качване, при това в 3.0 порта (телефона).

Снимка от 2018-08-12 14-03-53.png

Редактирано от rado84 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, бат'начо написа:

Строго погледнато, като имаме предвид колко е извратен PC хардуера, напълно е възможно.

За това баш са си виновни Линус и компания. По някаква причина правят много дълбок кеш /от порядъка на 100-на и повече MB/, който с нищо не помага. Даже пречи и дразни. Възможно е да се изключва/намалява по някакъв начин, но не съм гледал.

преди 59 минути, DarkEdge написа:

Няма да го изключваме! Няма нативна поддръжка, добавя се с KB955704 X86 или KB955704 X64

Ха, интересно! Направо си е нейтив в такъв случай.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Melmak ® написа:

Направо си е нейтив в такъв случай.

Имах предвид, че тези актуализции са пожелателни - не са включени по подразбиране в ОС и при проверка не се появяват в списъка с актуализации.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз имах същата случка. Уж забива на даден процент, а супер бързо качва на флашката преди това. Просто оставям за малко по-дълго да си стои така "зациклило" и след няколко минути всичко е ОК, файла е качен. По-скоро не отчита вярно скоростта на качване и прогреса, но на заден план всичко си върви както трябва.

П.С: Не съм чел предишните мнения. Може някой да го е споменал вече.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.