Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

От колко години се занимавам с "чужденецки" изпълнения и се чудя все така...
В българския език имаме еднозначни прости думи.
Например:
1. Бързам
2. Мръдни, че пречиш

3. Искам да мина.

Е, за толкова години все още се чудя - как да каже човек с 2 думи на английски, че бърза. Айм ин а хърри...Е, не може ли по-кратко ве?
Пречиш..стандинг он май уей, обструкт, импийд, хампер..Е, ама нищо не звучи точно с българския смисъл като че ли...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

и аз си мислех снощи

оптимизиране на българския език

да се премахне буквата Ъ

ъгъл ще стане ГЛ

србите са  го направили явно са по-напредничави

също и да се измислят нови думи и да заменят всички думи с повече от 5 букви .

оптимизиране  може за  стане  -оптин и тнт или нещо подобно 

и ще се спестят милиарди часове от говорене и писане и ще се наблегне на производителността когато хората се разбират по- бързо.

но за съжаление в българия учените  не бачкат 

а що се отнася до английския там е ясно

че трябва да кажеш

- аз ям месо

вмeсто

ям месо

едно време в един филм когато бързаха казваха 

move move move

.....

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изкрещяваш му "GO", "MOVE" или най-добре "MOVE BITCH" :) Той ще се сети.

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

или муув кънт  :D 

• Харесва ми 1
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Yvan Sergeev написа:

...

Българският език си е много добре.  Не ми пълни темата с лайна. Действително се чудя.
В Българския език нямаме толкова много думи, които да значат по 10 неща едновременно.
Are you hurrying? I'm in a hurry. I'm hurrying. Are you in a hurry?
Move, so I can pass. Move, I want to pass and go to the next house. Move your car, I want to pass and go to the next house
Бла-бла-бла...  Бахтии и сложнотиите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

лайно си ти .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Различни езици, които са еволюирали по различен начин. В българския можеш да изпуснеш подлога ("бързам"), но в английския, поне в този случай, не можеш. Синоним на "I'm in a hurry" би било примерно "I'm rushing", но не се използва често. Може би трябва обаче да започнем от там, че като цяло на английски доста по-рядко ще ти се наложи да чуеш въпросните изрази - просто малко хора са чешити като нас българите.

Редактирано от killchain (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Yvan Sergeev написа:

и аз си мислех снощи

оптимизиране на българския език

да се премахне буквата Ъ

ъгъл ще стане ГЛ

.....

Така е било преди столетия - пишеш само съгласните и после иди разбери дали СМН е съседа СиМеоН или комшията уСМаН. От тогава сме напреднали в правилната посока, включтелно това да се слага интервал между думите, чеиначеставамаматасиджаса.

И по темата:

Go away и по-грубите Move bitch и  Fuck off. Ама друг си е смисъла в "Мръдни бе". :)

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 36 минути, A.com написа:

е съседа СиМеоН

в имената се вкарват и цифри ....  и да объркаш

СМН1 с С9MН не много лесно 

само Ъ да се махне другите ще си останат 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Хитрейшио написа:

Е, не може ли по-кратко ве?

Ей колко да те мързи, чак  да си отваряш устата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Yvan Sergeev написа:

също и да се измислят нови думи и да заменят всички думи с повече от 5 букви .

Заслужава си да се помисли върху това. Между другото, забелязал съм, че чуждиците, които влизат без съпротива в българския език, са онези, които са по-кратки от българските им аналози.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Yvan Sergeev написа:

в имената се вкарват и цифри ....  и да объркаш

СМН1 с С9MН не много лесно 

само Ъ да се махне другите ще си останат 

Махнеш ли Ъ значи се отричаш и от България и българите като народ - нито ще можеш да кажеш какъв си, нито от къде си. И Петър Стоянов искаше да въвежда латиница вместо кирилица, ама я да си напише името ПЕТЪР на латиница и след това да го прочете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

карай си по български мамата кви чужденки

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, A.com написа:

Махнеш ли Ъ значи се отричаш и от България и българите като народ

блгария  блгарин

преди 21 минути, haidukpikaso написа:

карай си по български мамата кви чужденки

ти изпадаш в конфликт на интереси   да ти видими кръстословиците с масимум 5 букви 

може и някъде ъ да се замени с А

и да стане балгарин балгария

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Хитрейшио написа:

Не ми пълни темата с лайна.

Самата тема е едно пиянско л@йно. Мястото ѝ е в друг раздел. Самосезирай се.:topsecret2:

• Харесва ми 1
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

блгария  блгарин

може и някъде ъ да се замени с А

и да стане балгарин балгария

Само, че ти не си нито бАлгарин, нито живееш в БАлгария. :)

Имаме си достатъчно съседи, които с радост ни наричат бУгари, въпреки че прекрасно могат да кажат бЪлгари. Ама така си мислят, че ни обиждат.

Това Ъ какво толкова ти пречи?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, A.com написа:

Това Ъ какво толкова ти пречи?

пречи на оптимизацията и създава смут

дали е ер голям или ер малак или  е Ъ

кой е по преди в азбуката

ако се махне  Ъ И Ь и други букви  и се заменят  дългите   думи с къси ще се вдигне скоростта на общуването поне с 50 % представи си всичко което си писал и говорил да е в  двоен размер аз сега щях да имам двоен размер мнения

вместо 10000 щяха да са 20000  а ти да имаш 7000 вместо 3500.

за ш и т може да измислят буква щ

а за д и ж защо не  измислят буква j

некви  двойни стандарти се проявяват в българия както е за всичко.

щеше обема да е подобен

току-що, Yvan Sergeev написа:

пречи на оптимиз

дали е ер голям и

кой е по пр

ако се махне  Ъ И Ь и други букви  и се заменят  дългите   думи с къси ще се вдигне мнения

вместо 10000 щяха да са 200

за ш и т може да 

а за д и ж защо

некви  двойни стандарти се пр

щеше обема 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Yvan Sergeev написа:

Буква Ъ има, защото в Българския език буквите представят звуците. Ю, Я, Щ всъщност са букви, които обозначават по два звука
Йу, Йа, Шт  Причината за съществуването на Ю, Я и Щ като че ли е по същата причина, по която е съществувала и Ятовата гласна.
Тези букви не ги има от вчера и случат за представяне на често използвани звуци. Не може да си добавяш букви както ти скимне
Не можеш и да премахваш букви както ти скимне. А да използваш латински  букви в кирилицата е мръснишко и долно.
Темата е ясна и говори за английския език, не за българския. Направи си отделна тема и си спами колкото искаш в нея.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 часа, Yvan Sergeev написа:

пречи на оптимизацията и създава смут

дали е ер голям или ер малак или  е Ъ

кой е по преди в азбуката

ако се махне  Ъ И Ь и други букви  и се заменят  дългите   думи с къси ще се вдигне скоростта на общуването поне с 50 % представи си всичко което си писал и говорил да е в  двоен размер аз сега щях да имам двоен размер мнения

вместо 10000 щяха да са 20000  а ти да имаш 7000 вместо 3500.

за ш и т може да измислят буква щ

а за д и ж защо не  измислят буква j

щеше обема да е подобен

Като българин, използваш български език и кирилица като азбука имаш предимството да използваш 30 букви за да опишеш 45 фонеми. Като 36 от тези фонеми са едни и същи( 18 са твърди и 18 са меки). С други думи с 27 букви описваш 27 фонеми и ти остават Щ, Я, Ю като букви(знаеш защо ги има). И понеже хората са се погрижили да оптимизират нещата(щ, я, ю например) имаш и буква "ь"(ер малък) с която са ти спестили 18 други букви(меките съгласни). А ер малък(ь) няма нищо общо с Ъ, та няма нужда да ги сравняваш. Колко други езика, използващи азбука(а не йероглифи) можеш да ми покажеш, в които буквите от азбуката да описват почти 100% фонемите, използвани в езика?

Като махнеш букви няма да направиш думите по-къси. Ще направиш изписвнето им по-сложно и дълго. Ето ти пример от полския:

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

Прочети го, преброй звуците и ми кажи защо буквите са повече то звуците. Ако не може да го прочетеш, и  аз не мога де, ето ти да чуеш в оригинал:

А азбуката им има 32 букви. :)

Иначе, колко уникални думи можеш да напишеш с 28 букви(махаме ь и Ъ и добавяме j) като всяка дума да е от 5 букви? Думи като "ннннн","фффхх" и подобни не може да се използват, защото като говориш как ще броиш колко пъти си произнесъл "н".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

нали си математик

сметни колко 5 буквени  думи може да се съставят с наличието на 2  и 3 съгласни в тях (а о у е и )Ъ ще се замени с А а някъде ще се махне 

и колко думи  средно човек има в речника си 

ако не стигнат думите поне думите които се ползват често а са дълги може да се преправят

преди 2 часа, A.com написа:

Brzęczyszczykiewicz

кой са го кръстили така  вместо Брезо

преди 3 часа, A.com написа:

имаш и буква "ь"(ер малък) с която са ти спестили 18 други букви(меките съгласни).

тя е рядка буква ползва се  вместо Й когато има съгласна буква пред нея

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, Yvan Sergeev написа:

нали си математик

сметни колко 5 буквени  думи може да се съставят с наличието на 2  и 3 съгласни в тях (а о у е и )Ъ ще се замени с А а някъде ще се махне 

и колко думи  средно човек има в речника си 

ако не стигнат думите поне думите които се ползват често а са дълги може да се преправят

кой са го кръстили така  вместо Брезо

тя е рядка буква ползва се  вместо Й когато има съгласна буква пред нея

Кога съм казал, че съм математик? :)

"ь" има една точно определена функция и затова я има като буква. Ако в езика ни нямаше меки съгласни нямаше да има и "ь" като буква в азбуакта ни.

Иначе, защо да си играем да броим буквите в думите, че да им намаляваме броя й т.н. Дай направо да минем на логография(пиктограми или йероглифи). Един знак - а цяла приказка ти разказва. Китай, Япония и Корея явно ще ти допаднат с писмеността си и стибия й характер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, A.com написа:

ь" има една точно определена функция и затова я има като буква.

кажи 5 думи в които има Ь

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Yvan Sergeev написа:

кажи 5 думи в които има Ь

Оставам с впечатление, че не искаш да разбереш за какво се използва "ь" в българския език.

Брой:

жонгльор, боксьор, асансьор, шофьор, миньор, говерньор, фризьор, синьо, бульон,  партньор, сьомга, пласьор, гьол, гьон, кьорав, кьорфишек, кьополу, кьопав, кьосе, кьоше, льос, льольо, автомонтьор, актьор, аматьор, балансьор, бельо, гальовен, глезльо, гримьорна, гримьор, дезертьор, десертьорство, дрипльо, жигльор, жонгльорство, измишльотина, кльомба, кльощав, коафьор, компаньон, компаньонка, контрольор, контроьорка, кресльо, Кьолн, лигльо, льохман, магьосница, магьосник, медальон, мухльо, омагьосвам, омагьосване, парламентьо, пеньоар, плачльо, позьор, позьорство, позьорски, пощальон, ревльо, саботьор, сервитьор, сервитьорка, трикольор, фантазьор, фльонга, хапьо, шедьовър, шльокавица.

Достатъчно ли са?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

хапьо  ..  ама без да ползавш гугъл

и това  са всичките 4 реда думи 

преди 1 час, A.com написа:

измишльотина

аз му викам измишлиотина 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

хапьо  ..  ама без да ползавш гугъл

и това  са всичките 4 реда думи 

аз му викам измишлиотина 

Грешката е моя - хаЛьо. :)

Ти може да му викаш измишлиотина, и на боба да викаш боп, на врабчето - врапче, ама това не означава, че си прав. И в Разлог казват, че "чило чушчи струва 60 стотинчи" ама... :)

Искаше 5 думи, дадох ти 70 и пак недоволстваш. :) Имам предложение: дай да заменим ь с Й и всичко ще си дойде на мястото. Няма да делим гласни и съгласни, няма да имаме доъплнителна буква(ь). Някои хора до толкова са обикнали Й, че римнялните биха ни завидели: механизаций, лустраций, децимаций, зодий, магий, съдий, анимаций. Все прекрасни римски имена. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.