Премини към съдържанието
Семка

Проблем при едновременно използване на Bluetooth и Wifi

Препоръчан отговор

Еййй, реших и аз най-после да се регистрирам. :):D

Дълга история накратко, когато си свържа безжичните слушалки по Bluetooth, скоростта на интернета ми (едиснтвено ако използвам Wifi) пада до степен в която става неизползваем. Естествено, че винаги мога да сложа един AUX кабел или да не използвам Wifi връзка но самият проблем е решим, според мен. 

Четох не малко из интернет, оказало се, че е common problem. За жалост решение така и не намерих, даже и временно. 

Какво го предизвиква въпросния пролем? Според интернет е едновременното използване на Bluetooth и Wifi връзка от един и същ драйвър???? Звучи ми логично, но нищо повече. 

За добро или лошо, проблемът не е предизвикан от конкретна Linux дистибуция, даже го има и при Windows машини. 

Такаа, имайки в предивид всичко споменато горе, предлагам да измислим някакво решение? Предварително се извинявам ако пропуснал съм да споделя информация, която е необходима за установим източника на проблема. Не се сърдете, кажете какво Ви трябва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Такъв проблем при мен НЕ съществува! Нито при Дебиан , нито при Уиндоус7.Като мое предположение - мрежовата  Ви карта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това какво е - лаптоп/десктоп? Lan и WiFi на едно ли са или различни устройства? С кой модел/версия linux е машината?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-вероятно лаптоп с комбо wireless+BT

преди 4 часа, Семка написа:

едновременното използване на Bluetooth и Wifi връзка от един и същ драйвър

Би трябвало да има инсталиран отделен драйвър за BT и отделен за wireless адаптера. 
В диспечера на устройства (devmgmt.msc) под BT и под Network adapters какви устройства се виждат? В свойствата на двете устройства какви драйвъри се виждат?

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма начин драйверът за WiFi и Bluetooth да е един общ, различни са.

Иначе любопитен казус.   А такива решения пробва ли?

https://askubuntu.com/questions/645009/wi-fi-and-bluetooth-not-working-simultaneously/645072#645072 

https://superuser.com/questions/1117276/how-to-make-wifi-and-bluetooth-work-simultaneously 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, bigiadri написа:

Такъв проблем при мен НЕ съществува! Нито при Дебиан , нито при Уиндоус7.Като мое предположение - мрежовата  Ви карта.

Идея си нямаш колко се радвам от този факт, не че е нещо сериозно, но е досадно. И все пак, леко като разгледажаш из Googlе, ще се увериш, че е често срещано. Предложението за мрежовата карта не е лоша насока. Благодаря за съвета!

преди 1 час, Raze написа:

Това какво е - лаптоп/десктоп? Lan и WiFi на едно ли са или различни устройства? С кой модел/версия linux е машината?

Използвам лаптоп Acer Aspire ES 15, в момента рабори с Kubuntu 16.04. Интересен факт, преди около година ми бяха дали Bluetooth колонка, която създаваше абсолютно същия проблем. Тогава лаптопа работеше на Windows 10. Според мен ОС не е фактор. 

преди 48 минути, whitepixel написа:

Няма начин драйверът за WiFi и Bluetooth да е един общ, различни са.

Иначе любопитен казус.   А такива решения пробва ли?

https://askubuntu.com/questions/645009/wi-fi-and-bluetooth-not-working-simultaneously/645072#645072 

https://superuser.com/questions/1117276/how-to-make-wifi-and-bluetooth-work-simultaneously 

За съжаление ги пробвах и двете. Честно казано минах цели 5 страници от Чичо Google, който знае всичко, преди да повдигна въпроса си тук. Даже сменях и ключовите думи, уви, нищо, което да реши проблема. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Конфигурация на хардуера ти  - pci & cpu,  драйвери?

Иначе само ще си философстваме.

П.С. Брандът Acer Aspire ES 15 идва в модификации с 3 вида bluetooth  и 4 вида wireless и съответните им драйвери.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чисто хипотетично - пробвай да деинсталираш двата адаптера от диспечера и рестартирай да се преинсталира.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Странна работа, най-вероятно е или проблемен драйвер или проблем в адаптера. Щом и под друга ОС е същото (windows), по-верятно е да е хардуерен проблем. Варианта е или да смениш адаптера, или да ползваш външен на USB за една от двете връзки. Ако машината е гаранционна, обърни се към сервиза най-добре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Raze написа:

Странна работа, най-вероятно е или проблемен драйвер или проблем в адаптера. Щом и под друга ОС е същото (windows), по-верятно е да е хардуерен проблем. Варианта е или да смениш адаптера, или да ползваш външен на USB за една от двете връзки. Ако машината е гаранционна, обърни се към сервиза най-добре.

За жалост гаранцията мина преди година. За щастие лаптопа си е пушка. Може да е ниско бюджетен и вече на немалко годинки (като за лаптоп разбира се), но всичко е ток и жица, както се вика. Както и да е, идеята с външно USB е отлична. Така ще мога да установя източника на проблема. 

преди 3 часа, whitepixel написа:

Конфигурация на хардуера ти  - pci & cpu,  драйвери?

Иначе само ще си философстваме.

П.С. Брандът Acer Aspire ES 15 идва в модификации с 3 вида bluetooth  и 4 вида wireless и съответните им драйвери.

Уви, не мога да ти кажа поради простата причина, че не знам. Честно казано даже не знам как да проверя. Ако ти се занимава да ми обясниш по-подробно, много бих се зарадвал основно защото ще науча нещо ново.

преди 3 часа, DarkEdge написа:

Чисто хипотетично - пробвай да деинсталираш двата адаптера от диспечера и рестартирай да се преинсталира.

Това го обмислях, просто не ми е останало повечеко свободно време. Изобщо няма да се изненадам ако това реши проблема. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Семка написа:

Уви, не мога да ти кажа поради простата причина, че не знам. Честно казано даже не знам как да проверя. Ако ти се занимава да ми обясниш по-подробно, много бих се зарадвал основно защото ще науча нещо ново.

Има два варианта - гледаш хардуерния идентификатор при физическите устройства (под линукс виж в гугъл точно как става) или отваряш сервизния капак на лаптопа (ако има) и виждаш какво пише на wifi адаптера.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, Семка написа:

идеята с външно USB е отлична.

Или си смени wifi/BT картата в лаптопа. По сервизите има по за десетина лева PCI-E карти.

Дай точен модел на лаптопа Aspire E15.....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Семка написа:

Отваряш конзолата и пишеш:

sudo apt-get install screenfetch && screenfetch

Качваш скрийншот на конзолата

За да видиш wi-fi картата, напиши lspci и пак качи шот

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Друго, което ми минава през главата е да се направи ресет на BIOS - в BIOS в сексия Exit избери Load optimize defaults (или нещо такова изглежда)
Или следния ресет - изклщчваш лапштопа, откачаш жака на захранването, откачаш батерията. Натискаш за около 30 секунди бутон Вкл. Слагаш батерията, свързваш жака на адаптера и стартираш.
И тестваш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Смени канала на рутера си. И го сложи на 20Mhz честотна лента.
WIFI и Bluetooth споделят едни и същи честоти, като  Bluetooth използва техника наречена frequency hopping.
Тя би трябвало да намалява възможността за интерференция между сигналите, но понякога на практика излиза обратното.
От друга страна комбо адаптерите споделят една шина и просто не са предвидени да работят на макс едновременно както bluetooth, така и wifi.
Още повече, новите комбо адаптери имат само 1 чип, който едновременно отговаря както за bluetooth, така и за wifi.
Когато постоянно едното прекъсва другото и иска да прехвърля нещо, много ясно че чипът ще се представя далеч от оптималното.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На моя лаптоп не съм имал такива проблеми. Intel wireless-N 7260. Закачал съм bluetooth говорител и си е работило WiFi нормално, без да съм променял/настройвал нещо. Затова си мисля, че проблема може да е хардуерен, още повече щом се проявява под различни ОС.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Raze написа:

На моя лаптоп не съм имал такива проблеми. Intel wireless-N 7260. Закачал съм bluetooth говорител и си е работило WiFi нормално, без да съм променял/настройвал нещо. Затова си мисля, че проблема може да е хардуерен, още повече щом се проявява под различни ОС.

Какво става, когато един контролер обработва информация и му се подаде прекъсване, след което той трябва да обработи втора информация, преди да се върне към обработката на първата? Ами става адското забавяне. Трябва ли да обяснявам принципа на прекъсванията и приоритетите в една компютърна система, за да стане ясно, че 1 чип с 2 функции трудно ще ги изпълнява и двете едновременно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както казах, ползвал съм си адаптера и за двете неща едновременно и не е имало забавяне или нещо подобно. Не съм и чувал някой да се е оплаквал от нещо подобно, освен автора на темата. При компютрите и други устройства отдавна има елементи, които изпълняват много функции без проблеми или забавяния.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Хитрейшио написа:

Какво става, когато един контролер обработва информация и му се подаде прекъсване, след което той трябва да обработи втора информация, преди да се върне към обработката на първата? Ами става адското забавяне. Трябва ли да обяснявам принципа на прекъсванията и приоритетите в една компютърна система, за да стане ясно, че 1 чип с 2 функции трудно ще ги изпълнява и двете едновременно.

Е, и? Нима това е единственият комбо контролер? Голямо философстване без нищо полезно...
Все едно, че нищо не си написал...
Авторът все пак не разработва нов контролер, а ползва готово работещо изделие, нали?
Я, сега ни разясни NMI и IRQ как разпределят ресурсите на двата контролера по една шина

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Raze написа:

Както казах, ползвал съм си адаптера и за двете неща едновременно и не е имало забавяне или нещо подобно.

Има карти, които на една платка имат два отделни контролера. От известно време пуснаха едни нови чипове, които обединяват двете функции.

• Ядосан 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И какво от това? Моята не е много нова като гледам - 2013 година:

https://ark.intel.com/products/75440/Intel-Dual-Band-Wireless-N-7260

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, Хитрейшио написа:

Има карти, които на една платка имат два отделни контролера. От известно време пуснаха едни нови чипове, които обединяват двете функции.

:offtopic_s:
И и хидропонно отглеждане на домати на Марс. Ама в този Ейсър НЯМА. Моля, спри да нищоказваш в темата! Знаем колко добър теоретик си.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 14.07.2018 г. в 18:14, Хитрейшио написа:

Смени канала на рутера си. И го сложи на 20Mhz честотна лента.
WIFI и Bluetooth споделят едни и същи честоти, като  Bluetooth използва техника наречена frequency hopping.
Тя би трябвало да намалява възможността за интерференция между сигналите, но понякога на практика излиза обратното.
От друга страна комбо адаптерите споделят една шина и просто не са предвидени да работят на макс едновременно както bluetooth, така и wifi.
Още повече, новите комбо адаптери имат само 1 чип, който едновременно отговаря както за bluetooth, така и за wifi.
Когато постоянно едното прекъсва другото и иска да прехвърля нещо, много ясно че чипът ще се представя далеч от оптималното.

Проблема не може да е рутера. Независимо къде съм, проблема си го има. 

на 14.07.2018 г. в 17:41, Pavel! написа:

Отваряш конзолата и пишеш:

sudo apt-get install screenfetch && screenfetch

Качваш скрийншот на конзолата

За да видиш wi-fi картата, напиши lspci и пак качи шот

Screenshot_20180715_223438.png

Screenshot_20180715_223623.png

на 14.07.2018 г. в 18:20, Raze написа:

Напълно е възможно в интерес на истината. Преди не малко време реших да пробвам и с други лаптопи. И двата бяха на Windows 10, освен, че нямаше пробллеми от самата ОС, нямаше проблем под вируалка. Даже използвах същите слушалки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вземи си от китайците една half size mini pci-e 802.11ac+BT4 карта за $2-3 и ще си решиш проблемите

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от GermanecaBG
      Сигурен съм, че в този форум има почитатели и ползващи Arch Linux, така че нека да споделят тук своето мнение.
      Ето и официалната страница
      Ето и общ списък с приложения, сортирани по категории, като справка за тези, които търсят пакети цък
    • от coldrage
      Здравейте, от скоро съм с Ubuntu 18.04. Опитвам се да подкарам една игра, но ми дава следният проблем :
      Wine cannot find the FreeType font library.  To enable Wine to
      use TrueType fonts please install a version of FreeType greater than
      or equal to 2.0.5.
      http://www.freetype.org

Търсих инфо в нета и правих какви ли не опити но не можах да го реша.
      Помагайте, моля!
    • от cybercop
      Ако някой ползва драйвър на Nvidia, свален, като .run файл от официалната страница, моля да ми каже, задължително ли е убиването на X сървъра по време на инсталацията. Става въпрос за 340 драйвър, който ползвам за G210 на най- експлоатираната си машина. Другото, което ме интересува е, има ли ограничения за ядрото. Конкретно ме интересува 2.6.32.ххх. В новите дистрибуции, инсталирам драйвърите от хранилищата и не ми се е налагало да ги свалям от външен източник. Не убивам и графичния сървър, а само рестартирам машината.
      Благодаря предварително за отговорите !
    • от cybercop
      Пускам тема за един универсален метод за инсталиране на Firefox, независимо от дистрибуцията.
      Първо сваляте пакета от официалния сайт. Най- добре е да го направите от списъка с локализациите, за да се избегнат грешки с автоматичното разпознаване на локализацията и архитектурата.
      https://www.mozilla.org/bg/firefox/all/
      Браузъра е окомплектован с езиковата добавка, българските речници и дори шрифтове.
      Разархивирате пакета, отваряте файловия мениджър с администраторски права и поставяте папката firefox от архива в /opt директория.
      https://s25.postimg.org/qzj5w37sf/firefox.png
      С това, браузъра е инсталиран.
      За да го ползвате комфортно е добре да направите един  стартер за менюто на програмите, който да сложите в /usr/share/applications и един пряк път до изпълнимия файл на приложението, който да сложите в usr/bin за да го ползва графичната среда за файловите асоциации (MIME типовете).
      Пускам един пакет  в който има готов стартер и пряк път и откъдето да поглеждате, кое, къде се намира, защото съм описал директориите подробно.
      https://yadi.sk/d/Wn7IjvOr3Skd5d
      При излизане на нова версия, браузъра ще ви покаже уведомление за това и автоматично ще ви препрати към връзка от която да я изтеглите. Сваляте архива с новата версия, разархивирате и  поставяте папката (firefox) на мястото на старата в /opt директорията. Цялата операция отнема няколко секунди. Прекият път и стартера си остават същите. Те се създават еднократно.
      Успех !

• от juveplu
      Ако в Linux се инсталира VINE ще работи ли DAW  REAPER  със плъгини за Windows ?
      Аз прочетох че с VINE  ще работи една програма за Windows , а не повече . Тук става въпрос също за една програма , но с много плъгини добавени в нея . Това повече програми ли са или е една с заредени плъгини ? Някой пробвал ли е ? Зная че винаги помагате , но моля не ми отговаряйте по принцип ако не сте пробвали само за да си пишем някакви неща . Очаквам пример който да покаже картината - какво се случва . Благодаря Ви предварително 
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.