Премини към съдържанието
ДиоиД

Техно религията. Има/Няма такава. Нови течения в религията.

Препоръчан отговор

преди 7 минути, .Alex&Vanko. написа:

......А идеологията е знание.....

Ами защо тогава има толкова много и различни идеологии , като е знание ?

Знание е 2+2=4 , ако можеш да ме разбереш правилно ....Никога няма да те подведе , нито богат или беден ще те направи , нито пък щастлив или нещастен.....

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 1 час, by_chechi написа:

Ако под атеизъм имаш предвид Комунизъм

Не свързвам атеизма  директно с Комунизмът, Социализъмът и т.н. .... но да, въпросните са вид религия....

Безверието или по точно казано според мен не вярването в божества и т.н. а вярата в "върховенството на човешкия разум" е замяна на бога или боговете с нещо неопределено (илюзия), но инстинктивно свързано със собственият разум... че всичко зависи от теб, а де факто следваш идеите на друг.

Ако при християнството основните религиозни схващания са се взаимно анатемосали навремето и са се себе определили като вид различна религия с основа вярването на учението на Иисус Христос и т.н. и имат различни тълкования към въпросното, то в днешно време на базата на учението върховенството на човешкия разум създадено от първите хора нарекли себе си атеисти. Всички които вярват във въпросното учение не са ли вид религиозни хора? Затова и си позволявам да нарека атеизма като вид религия, а във въпросната естествено има и различни православни и еретични вярвания.... В тоя смисъл Комунизмът, Социализмът, Капитализмът и т.н. са издънки на Атеизмът....

Ако някой схваща Техно религията като вид ерес, то разбирам отявлената реакция.... и едва ли не анатемата която се появи в тази тема.... :)   

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Математиката е точна наука! Маркс е прав защото и капитализма има недъзи. И не е открит съвършен обществен строй. Засега се смята скандинавския модел. Примерно да постигнеш една цел може да имаш две идеи или начина да го направиш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, .Alex&Vanko. написа:

....Примерно да постигнеш една цел може да имаш две идеи или начина да го направиш.

Може да имаш и повече идеи , и начини да го направиш . И всяка от тях в определен конкретен случай да е по-добра от другите .

Но ! Търси се идеята която ги обединява в едно цяло , която да има решение за всеки случай .

Такава идея , разбира се (за сега) няма . Винаги има крайно частни случаи . Но се търси такава , обединяваща възможно най-много в себе си .....

И аз отдавна тук "дъвча и предъвквам" една такава идея - да се овладее Лакомията в Разумни граници . Това до сега никъде и никога не го е имало като основна идея , а още по-малко като идеология , религиозно учение , философия !......

Пример : Може би Бил Гейтс (това е мое предположение) е стигнал интуитивно или съзнателно до същото , споделяйки материалното си богатство с благотворителна цел .........но съвсем доброволно , съзнателно !..... Питай ги другите за какво са им милиардите , за хляб ли - никой нищо не може да ти каже . Само безпределна Лакомия - и още , и още , и още....още , още ....като Ехо !

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В християнството има такова понятие - Смирение.... Един вид да се покаеш от гордостта си....

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не може да се овладее лакомията защото това движи бизнеса!  Айде идеята за справедливост при комунизма да сме еднакво богати или при капитализма всекиму заслуженото. По-честен или нечестен начин пак акъл се иска.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, ДиоиД написа:

въпросните са вид религия.

Има един проблем. Религията не е безгранично понятие, и само тези които не го знаят, могат да вкарат всичко останало под общ знаменател.  

Има един афоризъм. "Колкото си по-тъп, че и прост - толкова си по-нагъл (особено когато усетиш, че ти се разминава.)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, .Alex&Vanko. написа:

Не може да се овладее лакомията защото това движи бизнеса! 

Пропускаш продължението - в Разумни граници !

Или "овладяване" разбираш ограничено , като подчинение . Овладяване означава , да не се преминават определени граници.....на Разумност !

.....да печелиш - да ! Но не да ограбваш ! Принадена стойност се пресмята общо взето лесно......

Прост пример ли искаш ? За една и съща работа , тук се плаща едно , а на друго място - друго ! При едни и същи цени на пазара....

Я ми кажи как според теб си печелят заплатите банкерите примерно ! Да ти кажа - колкото могат да откраднат , при това в границите на закона , който те самите са си измислили.....Простички и ясни обяснения в клипове , в YouTube примерно има колкото си искаш ....

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, sliderum написа:

Религията не е безгранично понятие

Бих казал, че религията е вечно понятие, а проекцията във времето е придобива крайности....

Докато в древността са вярвали в много богове с един  върховен, то след поява на Будизма, Християнството Исляма и т.н. се вярва в някакви учения за божественото....

То (божественото) си остава едно, но схващанията за какво е, са се променили и в този ред на мисли религията ще е вечна....

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Байче каква е разумната граница? 1 милион? 1 милиард?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, .Alex&Vanko. написа:

Една шепа пръст (земя) момче.... ;) 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, .Alex&Vanko. написа:

Разумната граница се определя в пропорциите за свършена работа ...........Но това вече не е работа за мен ! Честно ! :nono:

преди 8 минути, ДиоиД написа:

Една шепа пръст момче.... ;) 

.....може и 7 грама олово ! И за Джон Кенеди , и за Джон Ленон - все е толкова ! :)

Толкова е и за

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еми фейсбука струва май 100 милиарда по богатството на Зукърбърг. Ти може и на 100 000 да го оцениш. Каква е тука пропорцията за свършена работа от Зукърбърг? Неограничени възможности и някои стигнаха тия пари.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 32 минути, .Alex&Vanko. написа:

Еми фейсбука струва май 100 милиарда по богатството на Зукърбърг. Ти може и на 100 000 да го оцениш. Каква е тука пропорцията за свършена работа от Зукърбърг? Неограничени възможности и някои стигнаха тия пари.

Тъкмо това е тъпотията в устройството на системата.....и не само на днешната . Между другото и с Бил Гейтс на времето така се получи.....

А Зукърбърг - също струва 7 грама олово ......

Проблемът с разбирането тук е , че Човекът и Идеите които поражда нямат цена , а всички се стремят да я лепнат....

Цена се появява при реализирането на Идеята в производство според потребностите , а тук Зукърбърг едва ли е някакъв Титан на Мисълта.....А в същност никой !!!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има техномания а не технорелигия към даден продукт според мен по темата.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 42 минути, ДиоиД написа:

Бих казал, че религията е вечно понятие, а проекцията във времето е придобива крайности....

Как точно е вечно понятие? Имаш предвид още от времената когато хората са били просто едни малко по-напреднали ходещи на задните си лапи маймуни? Как са я наричали тогава религията, като дори не са имали език? А именно езика е формата обличаща в съдържание, немислими по-рано концепции.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Услугата също има цена не само производството!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, sliderum написа:

Как точно е вечно понятие? Имаш предвид още от времената когато хората са били просто едни малко по-напреднали ходещи на задните си лапи маймуни? Как са я наричали тогава религията, като дори не са имали език? А именно езика е формата обличаща в съдържание, немислими по-рано концепции.

Преди години бях давал този пример :)

Когато неандерталецът излязъл пред пещерата и сочейки слънцето изръмжал заплашително : " Това съм АЗ ! " , а другите тихичко измъркали : " Така е ! " , да не би да бъдат издрани и изпохапани , или да изтърват някой и друг кокал - това е първата , най-елементарна форма на религия ! После нещата ставали все по-сложни...... :lol6:

Днес канчето ти може за изври до степен на квантова физика :

Докато гледаш в джезвето , кафето никога не изкипява .             (Хм , ако не си включил котлона) .

А ако не гледаш в джезвето , кафето винаги изкипява .                 (Хм , ако си включил котлона) . :lol6:

• Харесва ми 1
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На байчето опорните точки. Едно и също тука от години.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, sliderum написа:

Как са я наричали тогава религията

Примерно кю, din, religion, 宗教, ສາດສະຫນາ и т.н .... или ти си на мнение, че понеже въпросното понятие е произлязло от латинския, който е мъртав език следователно не вечно? Може точно парвобитния човек да я е наричал само с едно О.....

Тук не говорим за думата, а за понятието....

Цитат

Думата е основна структурна езикова единица, която символизира и предава смисъл.

Цитат

Понятието е една от основните форми на мислене, в която обобщено са представени съществените признаци на предмети и явления.

източник - Уикипедеия

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според моето понятие,схващане няма езотерика или мистика и няма в центъра божество или нещо подобно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хапна ли? ;)

преди 10 минути, .Alex&Vanko. написа:

в центъра божество

Няма център или във въпросния център няма никой? (нищо) (нещо) (някой)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ако искате да станете лесно богати си измислете религия и си намерете последователи

до колкото знам за да е религия едно нещо трябваше да има някакви условия но не се сещам какви бяха

нещо за някакви деноминации ли беше

сакрално начало ли беше.

как е  при христианството ражда се  исус

как е при  мюслимите ражда се мохамед 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Yvan Sergeev написа:

до колкото знам за да е религия едно нещо трябваше да има някакви условия но не се сещам какви бяха

Да разбирам ли, че трябва да има личност или месия който да начертае насоката на порядъка? 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, ДиоиД написа:

Примерно кю, din, religion, 宗教, ສາດສະຫນາ и т.н .... или ти си на мнение, че понеже въпросното понятие е произлязло от латинския, който е мъртав език следователно не вечно? Може точно парвобитния човек да я е наричал само с едно О.....

Тук не говорим за думата, а за понятието....

източник - Уикипедеия

Имало е времена, преди да има езици и понятия също.  Интелектът е бил примерно=5

Ето ти няколко  Ъ-та, ъ;ъ;ъ;ъ;ъ;ъ;ъ, че явно твоята клавиатура, самопроизволно ги замества с А-ата, където не трябва. Нещо мистично има в това да не си съвсем грамотен, въпреки собственото си самомнение и евентуално известен брой хартийки с печати от разни школа, не дай си Боже и от университет.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.