Премини към съдържанието
ДиоиД

Техно религията. Има/Няма такава. Нови течения в религията.

Препоръчан отговор

В своето развитие на цивилизацията се пораждат системи от вярвания, мирогледи и т.н. които определят порядъка на съществуването на света.

В днешно време в ерата на значителен напредък в техниката същата оказва голямо влияние върху порядъка по който се развива света.

Може ли да се счита, че въпросните хора които изповядват схващането, че имено чрез техниката може да има някакъв порядък са вид основоположници на нова религия?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичките теми с перифразирано заглавие от хардуербг ли смяташ да публикуваш и тук. Нещата за несъвместими. Наука(която е в основата на техниката и без която техника не би съществувала) и религия. Освен в главите на някои, където и без това е почти празно от интелект, но при някои без, а при други пълно с наизустени глупости, добре миксирани и зомбирани.

Редактирано от sliderum (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, sliderum написа:

хардуербг

Това, че има съвпадение с перифразирано заглавие  от въпросното е само и единствено съвпадение.

До колкото проверих в съществуващите теми тук и по точно в раздел религии не намерих тема свързана с въпросната тематика.

Има определени "течения" в свързването на науката с религията и затова повдигнах тази тема

До колко ще е популярна в този форум, ще покажат евентуално другите потребители.

Хардуера (човек) и софтуера (мислите) за теб може и да са несъвместими, но темата не е за кое е първично и кое е вторично.

Разглеждам религията като вид операционна система с която се управлява определен хардуер.

Живеем във времена в които информационните технологии са в някакъв етап на развитие, за сметка на развитие на масовото прилагане на техническите постижения в сферата на улесняване на начина на задоволяване на физиологичните потребности на индивидите.

И ако това не е религия, или може би имам грешно дефинирано понятие на възникналата нова "система", а аз затова съм я повдигнал в раздел религия, то има начини същата да бъде трансформирана в друг раздел и т.н..

Цитат

Религията е организирана система от вярвания, културни системи и мирогледи, които свързват човечеството с даден порядък на съществуване.

Източник - Уикипедия

Все повече и повече се произвеждат какви ли не приложения за обслужване на имагинерните нужди....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Модерната религия - науката

Общо взето 99% си копирал. Вътре съдържанието е доста разнообразно, не строго спрямо заглавието, така че няма как да избягаш от плагиастване, има и нещата които си писал като постановки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Хитрейшио написа:

И тук имаме такава тема. "Кризата на европейските науки... и битийната философия"

Ммм, да тази не е чак толкова подобна.  Достатъчно се отличава, за да се приеме за авторска, поне спрямо конкуренцията. Иначе интернет голям и широк и има от всичко по много.  ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, sliderum написа:

Ммм, да тази не е чак толкова подобна.  Достатъчно се отличава, за да се приеме за авторска, поне спрямо конкуренцията.
Иначе интернет голям и широк и има от всичко по много. 

Мхм. Навремето със Скепсиса и Сисоне писахме в нея... Интересно беше, не като сега...Само плагиати.
До автора на темата.. - ИЗПОЛЗВАЙ ТЪРСАЧКАТА!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може и аз да съм писал дори, почти не си я спомням...То така всеки да си пуска тема, при положение че вече има с такива тематики. При конкуренцията раздават картони и банове, ако имаш въпроси като за тема каквато вече има отворена и те пишеш в нея, ама видиш ли, Ти, нали си най-великият - за теб трябва непременно нова твоя си тема.  Същото е и в чисто техническите теми. Няма 1000 теми за конфигурации с бюджет 1000лв, примерно. Единствено се допускат, ако се търси конфигурация с точно определена насоченост, за каквато се изисква по-специален избор. По този начин сериозно се пестят времето и усилията на екипа на форума.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 41 минути, Хитрейшио написа:

Мхм. Навремето със Скепсиса и Сисоне писахме в нея... Интересно беше, не като сега...Само плагиати.
До автора на темата.. - ИЗПОЛЗВАЙ ТЪРСАЧКАТА!!!

Преди беше трудно защото нямаше . Сега е трудно защото има ! :nono:

Та , прав си за търсачката , ама до някъде.......показателно е : " Когато тръгвах , не знаех къде отивам . Когато стигнах , не знаех какво диря там . Когато се върнах , не знаех къде съм бил . " ........Това днес е ТЪРСАЧКАТА !

За това от съвсем начало !

Съзнанието се състои от знание-незнание . От това едва ли някой би могъл по-далеч да стигне .

Науката обяснява знанието , а религията обяснява незнанието ......религията прави незнанието функционално , замества Нищото с нещо измислено , въображаемо . По такъв начин го прави достъпно за усвояване чрез мислене . Иначе Нищото остава немислимо....

За това има както религия в науката , така и наука в религията . Съвсем закономерно е и неизбежно ! Така постигаме своята психическа цялост.....съществуваме непрекъснато в знание-незнание.... (но това е друга тема , може би) .

786096.gifСледва да правим разлика между това което знаем и това което не знаем , за да отличим наука от религия .

Друг е въпросът какви са днешните достижения на мисълта в едното и/или другото ......(съжалявам , че се повтарям от други теми)

преди 30 минути, sliderum написа:

....Няма 1000 теми за конфигурации с бюджет 1000лв, примерно....

След време нещата се развиват , променят . Цените и оценките стават други....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 45 минути, sliderum написа:

Общо взето 99% си копирал.

Повтарям - ни на йота не съм копирал нещо от други форуми.... съвпадението с само и единствено съвпадение.

Това, че не вярваш, че е възможно да има паралелно мисли не го коментирам....

Въпросната тема я сформирах с появата на една книга в която се разглеждат торсионните полета.

Линка който публикуваш "забива", за да се запозная в какво точно ме обвиняваш.

преди 37 минути, Хитрейшио написа:

ИЗПОЛЗВАЙ ТЪРСАЧКАТА!!!

Коя от всичките търсачки???

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, ДиоиД написа:

Линка който публикуваш "забива", за да се запозная в какво точно ме обвиняваш.

Явно само при теб забива. Вероятно, затова си почнал не да се уповаваш на знанията си, а да вярваш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, sliderum написа:

Явно само при теб забива. Вероятно, затова си почнал не да се уповаваш на знанията си, а да вярваш.

Линка (при мен) не забива , но едва ли е пропуснал много ! :)

.....блъскали се два балона пълни с купешки думички , при това мисловни мазохисти , и никой от тях не се пука.....:lol6:

Сериозно ! Факта , че има толкова много различни , често противоречиви по между си философски тези , недвусмислено показва че на всяка от тях  нещо съществено й липсва....

На първо място - начин на съществуване и закони на изменение и развитие.....

Кой знае защо , тези необходими , изходни условия се прескачат , не се обсъждат във връзка с изказваните тези.......

А после имало "кризи" ! Че как няма да има ?! :angry:

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, sliderum написа:

Вероятно, затова си почнал не да се уповаваш на знанията си, а да вярваш.

И ти мислиш, че атеизма е новата религия ли???

Това е вече отживелица....

Да, модерна е тази вид религиозност, но не е нова....

Затова и в заглавието упоменах нови течения....

Ако асоциативно формулираната от мен тема се препокрива с някоя, то има начин същата да бъде свалена.

Ни на йота няма да се засегна или ще претендирам, че съм санкциониран защото съм нарушил някое правило на форума...

Всеки си носи отговорността!

преди 15 минути, by_chechi написа:

Линка

Имам определени проблеми с доставчика ми за интернет, но по някое време се отпушва.... ;)

Бегло хвърлих поглед върху въпросната тема.... не се задълбочих....

Определено някои хора не могат да се примирят с някакъв друг поглед върху битието и житието....

Да, живеем в ерата на атеизма, а тяхното знание-незнание се противи да погледнат от друга точка истината.

Тук не става въпрос за истина и неистина обаче, даже не за вяра, а за религиозни течения.... има/няма ....

Нещо явно са подразнени от формулировката и сякаш имат претенции за авторство....

Има начини за изказване на претенции обаче....  и те много добре трябва да знаят надлежния начин как да бъдат предявени...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре. Ще ти вляза в тона и ще ти споделя, че не вярвам да има каквито и да е нови течения, през последните, да речем 50 години във връзка с темата. Може да има префасонирани с нови думички вече съществуващи, но основателно изгонени да "си почиват", т.е. не постигнали дълготраен успех техносектантства...Споменатите торсионни полета, са една добра хипотеза, която кой ли не мошеник, е експлоатирал, още от времето когато терминът е измислен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 48 минути, ДиоиД написа:

Това е вече отживелица....

Да, модерна е тази вид религиозност, но не е нова....

Атеизмът не е нито нова религия , нито пък отживелица .

Представлява начин на мислене , носещ собствените си недостатъци .....

Що се отнася до модерно , сега е най-модерно да не се зачитат никакви граници........респективно пак следва "криза"........ ! И никак не е ново - релативизъм !

https://bg.wikipedia.org/wiki/Релативизъм

Казано иначе  - създаване на неуправляем Хаос ! Днес това е модерно...... :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 51 минути, ДиоиД написа:

Атеизмът не е религия, а използване на здрав разум. Че баници не валят от небето и няма някакъв дългобрад чичко отгоре да ти метне светкавица, която да те удари, ако не спазваш фанатично неговите заповеди, написани върху каменни скрижали на някаква планина пред някакъв камилар.
Ето нещо, което обяснява за хора като теб, които имат проблеми и трудности при схващането на концепцията:

преди 1 час, ДиоиД написа:

Коя от всичките търсачки???

Форумната. Не е желателно да има нови теми с повтарящи се заглавие или съдържание.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, by_chechi написа:

"криза"........

Апокалипсис след апокалипсис.... хм, сетих се за една реклама ".... зациклил си .... вземи .... и продължи"  :)

Всяка религия има свои основоположник и последователи....

Болшинството хора свързват религията с някакво учение което е съставено от един мисия.... в някои е единствен, в други последен и т.н.

В днешно време вярванията в какво ли не отключи появата на добре замаскирани религиозни течения и т.н., а има и такива които вярват в себе си, затова и си позволих да определя атеизма като вид еднолична религия....

Има обаче определени хора които са над въпросните предразсъдъци и уповавайки се на техническите средства проповядват порядък, които аз условно нарекох Техно религия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кризата на науката се състои в това, че след началото на индустриалната епоха са започнали да се случват невиждани чудеса.
Хората са се измъквали от капана на религията и са вярвали, че сами са способни да изградят бъдеще базирано на науката.
Науката е имала един едва ли не романтичен ореол. Обаче много бързо започва да служи на нови господари.
И науката започва да се използва не за напредък на човечеството, а за печалбарство.
Именно в това се състои кризата, хората остават излъгани.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Хитрейшио написа:

Форумната. Не е желателно да има нови теми с повтарящи се заглавие или съдържание. 

Докладвай и прочие....

Имаш опит с въпросните доклади до колкото съм информиран.... без да ползвам търсачката.....

Ако пък претендираш върху формулировката, то мисля, че нещо друго те е подразнило..... ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 47 минути, ДиоиД написа:

......си позволих да определя атеизма като вид еднолична религия....

Ако под атеизъм имаш предвид Комунизъм , правиш грешка . Това са различни неща .

В същността си Комунизмът също е религия . Утопията изразена в Комунистически Манифест , Партията , Вожда , това не ти ли се вижда като подмяна на Светата Троица - Светият Дух , Отца и Сина . А после идва и Държавна Сигурност-Светата Инквизиция....Само историята (приказката) е друга....? Т.е. и тук имаме Бог ...... :)

Атеизмът е начин на мислене без Бог . Незнанието се подменя с други понятия за да стане то достъпно за мислене.....предположение , вероятност , хипотеза и т.н.......А в същността си това пак е Религия . Религия е докато не се превърне в научна теория с доказани факти , теория чрез която може вярно да се практикува и .......да се прогнозира нова религия в която да се Вярва....

Примерно сега , че не Бог , ами че извънземни са ни сътворили....отива на доказване ......:lol6:

преди 42 минути, Хитрейшио написа:

....Именно в това се състои кризата , хората остават излъгани.

.....Кризите са перманетни - появяват се , разрешават се , появяват се нови . Това е Развитие !

Иначе , в общочовешки план следва да се овладее Лакомията*) . Да се сведе лакомията до Разумни граници ......

И така от криза в криза - таман оправиш едното , друго ново се появява !....:lol6:

*) Лакомия - І-ви закон на всяко Живо : " Усвоява околната среда за целите на собственото си съществуване . "

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 52 минути, ДиоиД написа:

Апокалипсис след апокалипсис.... хм, сетих се за една реклама ".... зациклил си .... вземи .... и продължи"  :)

Всяка религия има свои основоположник и последователи....

Болшинството хора свързват религията с някакво учение което е съставено от един мисия.... в някои е единствен, в други последен и т.н.

В днешно време вярванията в какво ли не отключи появата на добре замаскирани религиозни течения и т.н., а има и такива които вярват в себе си, затова и си позволих да определя атеизма като вид еднолична религия....

Има обаче определени хора които са над въпросните предразсъдъци и уповавайки се на техническите средства проповядват порядък, които аз условно нарекох Техно религия.

Целият проблем  се състои, че въпросният мЕсия, гуру, проповедник, пророк, ала-бала, всъщност основава или продължава от предшественика секта,  единствено с цел собственото си облагодетелстване, на гърба на последователите на сектата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, sliderum написа:

Целият проблем  се състои, че въпросният мЕсия, гуру, проповедник, пророк, ала-бала, всъщност основава или продължава от предшественика секта,  единствено с цел собственото си облагодетелстване, на гърба на последователите на сектата.

Хей ! Хей ! Никак не си прав да ме клеветиш с ала-бала ! Аз само , като един Йоан Кръстител със студена вода поливам , един вид кръщавам в Знание - от никой и от никъде 5 стотинки не съм взел ! :lol6::lol6::lol6:

Парите ги вземат непосредствено следващите ГО.......Юда да кажем ! :lol6::lol6::lol6:

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Комунизма е идеология Байче! Правилно каза че религията обяснява незнание. А идеологията е знание, правилно или не. И не мисля че науката е религия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, определено има нужда някой да разграничи идеология от религия, защото паплачта дори не може да  сбърка понятията, след като дори не знае едното от тях.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.