Премини към съдържанието
Socloseagain

Възстановяване на форматиран твърд диск - помощ

Препоръчан отговор

Здравейте! Значи накратко да Ви кажа каква глупост направих. Заради една игра трябваше да си преинсталирам Windows-a (няма да навлизам в подробности коя игра какво що, не е от значение). И така вадя си аз кутийката с дискове да пробвам, но се оказа че повечето ми дискове са се развалили нещо (имаше влага по тях и някои от тях даже не се буутваха въобще) и накрая ми остана само XP-то... Това бе началото на края за твърдия ми диск. biggrin.gif Понеже имам SSD и HDD си записвам Windows-a на SSD-то винаги разбира се, но впоследствие се оказа, че май не може XP-то да се запише на SSD.. пробвах няколко пъти на ссд-то, но ми даваше грешка.. след няколко опита взе че ми прие командата и тръгна да се записва, гледам форматираше си се и т.н... обаче аз от бързане и глупост не съм забелязал, че най-вероятно ме е питало дали да запише Win-a на HDD-то.. Странното е, че този 1TB, който имам XP-то го беше разделило на някакви дялове от рода на 200 и нещо~gb, 300 и нещо~gb някакви такива.. И така това е накратко каквото стана.. Опитах се с програма "Getdataback" да възстановя информация, но тя стига до някъде и дава грешки (пробвах няколко пъти). Дискът не е пипан (не му е записвано нищо) откакто стана белята.. Имайте предвид, че с тази тема не се опитвам да омаловажа вината си - не, вината си е изцяло моя и трябваше да съм много по-внимателен... Въпросът ми е сега има ли какво да се направи, ако някой знае или да познава някой, който е имал подобен случай? 

Благодаря много предварително за отговорите Ви!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В момента имаш ли работеща система? Дай снимка от disk management на диска, на който искаш да върнеш информацията. Иначе има подобни теми много във форума, само трябва да потърсиш. Може да пробваш с Recuva да видиш какво ще намери като затрита информация и да го запишеш на друг диск/дял след това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, Raze написа:

В момента имаш ли работеща система? Дай снимка от disk management на диска, на който искаш да върнеш информацията. Иначе има подобни теми много във форума, само трябва да потърсиш. Може да пробваш с Recuva да видиш какво ще намери като затрита информация и да го запишеш на друг диск/дял след това.

Да, успях да си запиша чист Windows 8. https://imgur.com/a/4RGwG6R Ето снимка от диска. Първите 3 дяла трябва да са ми твърдия твърдия диск (на първите 2 не мога да им слагам буква за да ги отворя, само на 3-тия мога, на който може би е останало XP-то), но е странно, че надвишават 1TB. Последните 2 дяла са ми от SSD-то (120gb). Малко по-късно ще пробвам с Recuva да видя какво ще стане!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пускай Recuva да търси файлове на целия диск, въпроса е, че ще ти трябва друг диск, където да прехвърлиш това, което може да се възстанови и ще ти трябва, така че дано да имаш свободно място достатъчно, ако изобщо стане работата. Тези дялове, на които не можеш да сложиш буква, изобщо не са форматирани, трябва да се форматират, за да могат да се ползват, както и последната част изобщо не е оразмерена и не е направен дял там, за да се ползва трябва да се зададе дял/размер, да се форматира и след това да и присвоиш буква. Най-добре след като сканираш/възстановиш каквото ти трябва, изтрий всички дялове от диска, направи си ръчно каквито и колкото дялове ти трябват и след това инсталирвай ОС там.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Find and mount е в Hiren's Boot CD

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 41 минути, Raze написа:

Пускай Recuva да търси файлове на целия диск, въпроса е, че ще ти трябва друг диск, където да прехвърлиш това, което може да се възстанови и ще ти трябва, така че дано да имаш свободно място достатъчно, ако изобщо стане работата. Тези дялове, на които не можеш да сложиш буква, изобщо не са форматирани, трябва да се форматират, за да могат да се ползват, както и последната част изобщо не е оразмерена и не е направен дял там, за да се ползва трябва да се зададе дял/размер, да се форматира и след това да и присвоиш буква. Най-добре след като сканираш/възстановиш каквото ти трябва, изтрий всички дялове от диска, направи си ръчно каквито и колкото дялове ти трябват и след това инсталирвай ОС там.

Добре, но първо да взема да форматирам дяловете без буква или? Понеже в Recuva не мога да избера твърдия диск воъбще. https://imgur.com/a/xxZ9b2v

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изтегли си по-новата версия, там гледам има опция да сканираш и дялове/дискове:

https://www.ccleaner.com/recuva/download/portable

Включи и опцията в "actions" - "scan for non-deleted....."

http://prikachi.com/images.php?images/287/9370287z.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, Raze написа:

Изтегли си по-новата версия, там гледам има опция да сканираш и дялове/дискове:

https://www.ccleaner.com/recuva/download/portable

Включи и опцията в "actions" - "scan for non-deleted....."

http://prikachi.com/images.php?images/287/9370287z.jpg

https://imgur.com/a/9vXlFlc Ето какво стана. Значи само единия дял успя да се сканира (104gb, \Volume07...}), но файловете ми изглеждаха странни по имена както и по разширенията им (.dll, .msi, tttf.). А другият (\HarddistVolume2), който би трябвало да е по-големият не можа да се сканира: Unable to determine system file type. :(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако знаеш част от име или разширенията на файла, който търсиш, в десния панел горе има търсачка. Пробвай и с други програми за възстановяване, но повечето са платени. В дистрибуцията на Sergei strelec (напиши го така в гугъл) има доста софтуер, може и с него да тестваш дали ще стане. Това се записва на USB/диск и се стартира при зареждане на компютъра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изтриваш всички проблемни дялове и в инструмент за работа с дялове стартираш съветник за възстановяване на дялове. Ще ти възстанови дяловете с файловете.
Rercuwa е да спасява изтрити файлове на друг диск.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, DarkEdge написа:

Изтриваш всички проблемни дялове и в инструмент за работа с дялове стартираш съветник за възстановяване на дялове. Ще ти възстанови дяловете с файловете.
Rercuwa е да спасява изтрити файлове на друг диск.

Но да направя ли преинсталация на Windows-a или направо през Disk management-a да изтрия дяловете? Иначе на мен твърдия диск ми беше само 1 дял, а сега са 3 (не знам дали има значение). 
А относно "Find and mount е в Hiren's Boot CD" сега ще я пусна да видя какво ще направя. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Под инструмент за работа с дялове имах предвид инструмент на трета страна (не на Microsoft). Например AOMEI Partition Assistent или Minitool Partition Wizard или кой да е друг подобен инструмент.

преди 2 часа, Raze написа:

В дистрибуцията на Sergei Strelec (напиши го така в гугъл) има

инструменти за работа с дялове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, DarkEdge написа:

Под инструмент за работа с дялове имах предвид инструмент на трета страна (не на Microsoft). Например AOMEI Partition Assistent или Minitool Partition Wizard или кой да е друг подобен инструмент.

инструменти за работа с дялове

Аха ясно сега ще пробвам да направя както казахте и ще изтрия всички проблемни дялове да видя, понеже май целия проблем с всички тези грешки идва от това, че тези дялове са "unknown" и с която и програма да пробвам ми дава errors. Но само не знам дали ще възникне проблем, заради това, че преди целия този гаф HDD-то си ми беше само 1 дял, а не 2-3 както е сега.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато преглеждаш намерените дялове като резултати гледай размерите им защото ще излязат и дялове по 5-10MB, ще излязат FAT32 дялове...Търси правилните размери.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тук вече имаме инсталация върху харддиска, тоест - записвано е на част от него. Дори и да се възстанови старият дял, файловете в началото едва ли ще се възстановят. Пак трябва да се опира до програми като Recuva, но първо с горното се започва. Аз бих дал един съвет, който лично винаги спазвам, за в бъдеще. Понеже бозата е доста нагла ОС и се бута навсякъде, когато инсталирам винаги изключвам физически всички дискове, освен този, на който искам да се инсталира, за да не си пуска пипалата и на другите, като стартиращи дялове и файлове. Бозата държи винаги да е в началото на диска и то на логически диск 0, както е разпознат в биос и няма да позволи друга конфигурация, освен при физическо премахване на останалите дискове. Освен това предпазва от сакатлъци като направеният от автора на темата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

НИКОГА НЕ ИЗКЛЮЧВАМ физически дискове. Още по време на подготовката съм задал кой дял с коя буква да е. И никога не съм имал проблем с дялове и букви. От 7-8 години съм с едни и същи букви на съотвените дялове.
И Windows не пипа по дяловете.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 32 минути, DarkEdge написа:

Когато преглеждаш намерените дялове като резултати гледай размерите им защото ще излязат и дялове по 5-10MB, ще излязат FAT32 дялове...Търси правилните размери.

Съжалявам, но пак да попитам. Твърдият диск ми е 1TB, но ето какво ми излиза в програмата за Диск 1: 4 различни дяла, от които първия не мога и да го трия (там е XP-то предполагам, което не ползвам), а последния е "unallocated".. Не знам сега, да изтрия ли само 2ри и 3ти дял и да пробвам или? :questions: 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, DarkEdge написа:

НИКОГА НЕ ИЗКЛЮЧВАМ физически дискове. Още по време на подготовката съм задал кой дял с коя буква да е. И никога не съм имал проблем с дялове и букви. От 7-8 години съм с едни и същи букви на съотвените дялове.
И Windows не пипа по дяловете.

Я размени сата кабелчетата на дъното и пак пробвай инсталация. Няма такова нещо да казваш на Windows сетъпа каква буква да слага на дяловете, той си го прави по негов си алгоритъм. Никога не казвай никога. Моите съвети са от практиката.

Socloseagain

, влез през жив диск, може и Windows инсталация и изтрий дялове, както ти казаха. Но само бързо изтриване, да не направиш по-голяма беля. После пробвай да сканираш за стари дялове.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам къде бъркам или какво не е наред, но пробвам да изтрия тези дялове от HDD-то и след това с Partition Recovery Wizard-a и те се връщат дяловете наново?! :(  https://imgur.com/a/OEnW9AP Ето тука едно gif-че, за да добиете представа..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Горе в ляво даваш ли Apply?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, RagnerBG написа:

Горе в ляво даваш ли Apply?

Ах не, не го бях цъкнал :D . Но сега като са 2 дяла (1 с Win XP и 1 празен) пак не става - програмата стига на 38% и спира да търси :(. Иначе откри 50 дяла по 3mb дотам. Май докато не изтрия дяла с win-a няма да има напредък? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не го трий!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, DarkEdge написа:

Не го трий!

Ами какви други опции ми остават? С друга програма да пробвам освен? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 5 часа, RagnerBG написа:

Няма такова нещо да казваш на Windows сетъпа каква буква да слага на дяловете, той си го прави по негов си алгоритъм. Никога не казвай никога. Моите съвети са от практиката.

Много лошо е да се изказваш неподготвен! Има такова нещо като задаване на предварително конфигурирани букви на дялове, предварително конфигуриране на потребителски профил и още много моменти по конфигурирането и настройката на Windows.
Учи!

преди 15 минути, Socloseagain написа:

Hiren's Boot CD - от CD или от флашка.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, Socloseagain написа:

Мисля, че вече направи достатъчно :( . Спокойно можеш да си отпишеш данните.

Разбира се, няма да го направиш, ще опитваш още какво ли не, но съм песимистичен за крайния резултат.

Програмите за възстановяване са просто инструмент - като скалпела например в хирургията. Не е важно какви са и колко са добри, важно е този, който ги ползва, да знае какво прави.

А ти си нямаш идея.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.