Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте, ще уча архитектура и ще ми е нужен мощен лаптоп. Бюджета ми е 2000-2100лв като държа марката да е DELL или Asus. Ще се радвам ако някой успее да ми препоръча модел, да ми изясни каква е разликата между NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti и AMD Radeon 530, има ли смисъл от съчетанието HDD и SSD, и защо intel i7-8... поколенията са по-добри от intel i7-7.. Ще съм Ви безкрайно благодарен! 

Поздрави!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)

AMD Radeon 530 Mobile

NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti

"...съчетанието HDD и SSD" - казано така може да се разбира като:

- Един HDD (500+GB) за данни + едно SSD (120+GB) за ОС - в което има много смисъл защото цялостно системата ти ще е много по-отзивчива.

- Едно SSHD (500+GB/8+GB) за ОС и данни - това е хибриден диск - механичен диск с доста по-голям от стандартните кеш, по-бърз е от механичен диск, но е по-бавен от SSD.

"и защо intel i7-8... поколенията са по-добри от intel i7-7.." - ами много логично е защо - по-нови са, по-бързи са за такт и т.н. Все пак когато сравняваш два процесора е хубаво да напишеш точните им модели.

Редактирано от plamen_petrov_80 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Asus изобщо нямат мобилни работни станции, а 2000 левчета няма да ти стигнат за нов Dell Precision .  

По-добре се ориентирай за втора ръка работна станция HP ZBook , Lenovo Thinkpad W серия, DELL Precision или Fujitsu Celsius

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

https://laptop.bg/laptops-asus-TUF_Gaming_FX504-asus_tuf_gaming_fx504gee4100 -  1999лв.

120 Hz матрица:

https://laptop.bg/laptops-asus-ROG_Strix_GL503-asus_rog_strix_gl503geen002 -  2199лв.

По-голям екран 17" (60 Hz):

https://laptop.bg/laptops-asus-ROG_GL703-asus_rog_strix_gl703gegc024 -  2199лв.

Допълнително през сайта можеш да си ги поръчаш с повече памет или SSD срещу доплащане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

120Hz панел не му помага. При "геймърските" винаги трябва да има едно на ум да се рови кои загравят и са шумни или батерията колко ще изкара.

Trenndo, 8то поколение мобилни i5 са 4/8 треда (с незначителни изключения), така че са оптимални. Ако наистина ще се чертае, моделира и обработва, препоръчително да е с 16GB оперативна памет или мин. 8GB. Като студент няма да работиш по големи проекти, че да си ограничен от нещо, така че не се кахъри да е перфектен = скъп или втора ръка. Графичната карта е фактор за разни 3D среди и модели за рендер, оптимизирани енджини или видео, но за най-основните занимания - 2D чертане, BIM софтуер и графична обработка, не е толкова съществена, колкото памет и процесор. Работна станция на старо е вариант, но не бих пресилвал изискванията ти за хардуер - начинаещ си, така че за парите има и новички, при положение, че няма да играеш.

Пример - i5 8250 + 16GB RAM + дискретна 930MX, голям матов дисплей, удобна клавиатура, добра батерия. Само с SSD, така че може да си вземеш външен хард диск към него. Подробно ревю

Този е по-малкият. Има и твърд диск. Ще го намериш с лицензиран Windows 10 за 1800лв. Друга опция за компактен е някой ASUS Zenbook 13/14 инча, но трябва да се внимава кой.

Ако пък ще си работиш повече вкъщи и само ще го размяташ, може да се мисли за някакъв евтин в комбинация с десктоп система с голям монитор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 27 минути, PANOV написа:

120Hz панел не му помага. При "геймърските" винаги трябва да има едно на ум да се рови кои загравят и са шумни или батерията колко ще изкара.

Trenndo, 8то поколение мобилни i5 са 4/8 треда (с незначителни изключения), така че са оптимални. Ако наистина ще се чертае, моделира и обработва, препоръчително да е с 16GB оперативна памет или мин. 8GB. Като студент няма да работиш по големи проекти, че да си ограничен от нещо, така че не се кахъри да е перфектен = скъп или втора ръка. Графичната карта е фактор за разни 3D среди и модели за рендер, оптимизирани енджини или видео, но за най-основните занимания - 2D чертане, BIM софтуер и графична обработка, не е толкова съществена, колкото памет и процесор. Работна станция на старо е вариант, но не бих пресилвал изискванията ти за хардуер - начинаещ си, така че за парите има и новички, при положение, че няма да играеш.

Пример - i5 8250 + 16GB RAM + дискретна 930MX, голям матов дисплей, удобна клавиатура, добра батерия. Само с SSD, така че може да си вземеш външен хард диск към него. Подробно ревю

Този е по-малкият. Има и твърд диск. Ще го намериш с лицензиран Windows 10 за 1800лв. Друга опция за компактен е някой ASUS Zenbook 13/14 инча, но трябва да се внимава кой.

Ако пък ще си работиш повече вкъщи и само ще го размяташ, може да се мисли за някакъв евтин в комбинация с десктоп система с голям монитор.

За кое не му помага 120 Hz панел? Ако играе игри като CS или някой подобен онлайн шутър ще му помогне доста, макар и според играта да трябва да намали настройки евентуално за повече кадри, поради по-слабото видео. Иначе ако не е маниак на игри и не му трябват 120 Hz, да си вземе по-евтиния панел, просто го давам като вариант. Относно загряване, всички си загряват, особено с по-мощните процесори си достигат и 90+ градуса, но това може да се оправи единствено със смяна на термопастата. Батерия и геймърски лаптоп няма как да съчетаеш, понеже ако се играят игри на батерия, компонентите работят на по-ниски честоти (процесора и най-вече видеокартата), както и времето на работа на лаптопа на батерия се намалява значително. Иначе при нормална работа могат да си изкарат 3-4+ часа, зависи как и какво се прави на латопа. Шумни са при натоварване. Ти май никога не си имал "геймърски" лаптоп - не коментирай неща, които не си тествал лично. Лаптопите, който си дал, е с ужасна видеокарта, която е от старото поколение и е почти два пъти по-слаба от бюджетната MX150, както и много по-слаба от GTX 1050 (TI). Ако няма да му трябва толкова мощна видеокарта, да си потърси MX150, по-нова, икономична, хладна и много по-мощна. А разликите в 7 и 8 серия I7 са главно броя на ядрата - 7 серия са 4, 8 серия са 6 + HT съответно. Отново за издръжливостта на батерията е почти същата като на лаптопите, които си предложил, стига да не се играе на него:

https://www.ultrabookreview.com/19725-asus-tuf-fx504ge-review/

Спокойно си издържа 6 часа на гледане на Youtube видео, а температурите на процесора с малко undervolt стават доста прилични.

Памет и SSD, както писах по-горе, винаги може да се добавят, ако не са му достатъчни. Ако търси workstation машини с перфектно калибриран дисплей и мощни компоненти, както и професионалкна видеокарта, трябва да даде поне 2 пъти по-голяма сума за подобна машина. Варианта за втора употреба също е добър, стига да разбере точно каква видеокарта ще му трябва и дали ще е съвместима с изискванията му и софтуера, с който ще работи (да не се окаже, че е много стара/слаба вече за софтуера/ОС).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кви игри, кви геймърски неща, човекът иска лаптоп за чертане...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, PANOV написа:

Кви игри, кви геймърски неща, човекът иска лаптоп за чертане...

"човекът" иска лаптоп с GTX 1050 TI и I7 7/8 поколение. Това си е геймърски лаптоп, какво ще прави с него вече си е негова работа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 36 минути, Raze написа:

Относно загряване, всички си загряват, особено с по-мощните процесори си достигат и 90+ градуса, но това може да се оправи единствено със смяна на термопастата. Батерия и геймърски лаптоп няма как да съчетаеш, понеже ако се играят игри на батерия, компонентите работят на по-ниски честоти (процесора и най-вече видеокартата), както и времето на работа на лаптопа на батерия се намалява значително. Иначе при нормална работа могат да си изкарат 3-4+ часа, зависи как и какво се прави на латопа. Шумни са при натоварване.

Именно това е идейно да се избягва за лаптоп, на който ще се работи.

Ти май никога не си имал "геймърски" лаптоп - не коментирай неща, които не си тествал лично. Лаптопите, който си дал, е с ужасна видеокарта, която е от старото поколение и е почти два пъти по-слаба от бюджетната MX150, както и много по-слаба от GTX 1050 (TI). Ако няма да му трябва толкова мощна видеокарта, да си потърси MX150, по-нова, икономична, хладна и много по-мощна.

Ти явно само геймърски си имал. Изобщо те най-вече за игри стават, а имат редица други недостатъци, които всеки, който не е геймър, може да си спести. Коментирам обаче неща, които знам от работата си с CAD, BIM и графичен софтуер - ти какъв опит имаш тука ??

А разликите в 7 и 8 серия I7 са главно броя на ядрата - 7 серия са 4, 8 серия са 6 + HT съответно.

Тъй ли ?

Памет и SSD, както писах по-горе, винаги може да се добавят, ако не са му достатъчни.

Тя паметта му е от основните ресурси, за да си върши работата.

преди 25 минути, Raze написа:

"човекът" иска лаптоп с GTX 1050 TI и I7 7/8 поколение. Това си е геймърски лаптоп, какво ще прави с него вече си е негова работа.

Аз друго чета:

преди 4 часа, Trenndo написа:

Здравейте, ще уча архитектура и ще ми е нужен мощен лаптоп.

Това е искането Защо мощен да значи геймърски, като ти си уж тук да го насочиш какво ще му трябва за следването. Та, това, че размишлява и пита за картите, значи ли, че иска да е с тях? Казвам кое е добре точно по насоката - архитектура. Ако ти си хвърлял боб, че ще играе игри, не изкарвай мен, че не чета !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Trenndo написа:

Здравейте, ще уча архитектура и ще ми е нужен мощен лаптоп. Бюджета ми е 2000-2100лв като държа марката да е DELL или Asus. Ще се радвам ако някой успее да ми препоръча модел, да ми изясни каква е разликата между NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti и AMD Radeon 530, има ли смисъл от съчетанието HDD и SSD, и защо intel i7-8... поколенията са по-добри от intel i7-7.. Ще съм Ви безкрайно благодарен! 

Поздрави!

@PANOV с GTX 1050 TI и I7 процесор какви се водят лаптопите? Както казах и по-горе, workstation са с други видеокарти, но и по-високи цени, да не говорим, че има и с Xeon процесори. Дори и тези, които си дал, ако не виждаш в ревюто, си държат стабилно към 87 градуса ПРИ СТРЕС ТЕСТ, с по-слаби компоненти са и единствения им плюс са SSD и допълително RAM, като тези неща може да се поръчат при горните модели още при закупуването. Entry business модели, при които дисплея по нищо не се различава от ASUS в моите връзки. Да не говорим, че не са изобщо марката, която се търси в темата. При нормална работа и не голям товар, температурите на ASUS са по-поносими, както и много лесно се прави undervolt, при което падат още, ако си чел и ревюто, което дадох. Но така или иначе, всички лаптопи с мощни компоненти си греят при продължително и стабилно натоварване. Относно ядрата, щом толкова държиш, при нормалните процесори броя си е такъв, а ако са U процесори, ядрата са 2/4 при 7 серия и надолу, 8 серия са 4/8.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, Raze написа:

@PANOV с GTX 1050 TI и I7 процесор какви се водят лаптопите? Както казах и по-горе, workstation са с други видеокарти, но и по-високи цени, да не говорим, че има и с Xeon процесори. Дори и тези, които си дал, ако не виждаш в ревюто, си държат стабилно към 87 градуса ПРИ СТРЕС ТЕСТ, с по-слаби компоненти са и единствения им плюс са SSD и допълително RAM, като тези неща може да се поръчат при горните модели още при закупуването. Entry business модели, при които дисплея по нищо не се различава от ASUS в моите връзки. Да не говорим, че не са изобщо марката, която се търси в темата. При нормална работа и не голям товар, температурите на ASUS са по-поносими, както и много лесно се прави undervolt, при което падат още, ако си чел и ревюто, което дадох. Но така или иначе, всички лаптопи с мощни компоненти си греят при продължително и стабилно натоварване. Относно ядрата, щом толкова държиш, при нормалните процесори броя си е такъв, а ако са U процесори, ядрата са 2/4 при 7 серия и надолу, 8 серия са 4/8.

Пичът само пита за разликите в картите и процесорите, ти веднага го спрегна, че иска такива. Пак ли да цитирам точното задание? Ако приотет е работата, кво правим? Освен това е студент, какво толкова си гвоорим за workstation class и други професионални алабализми, които нямат място за студентска машина.

Познай, като отвориш няколко по-големи файла във Photoshop или Illustrator и отстрани в CAD имаш някой друг чертеж отворен, кое ще ти липсва - видеокарта или памет ? Да не говорим за браузър и други приложения отстрани. Основният ресурс ти е паметта - за чертане и Adobe CC, после идва процесорът, повече във второто или при рендъринг. Видеокартата е накрая при работа в 3D поле, наличие на оптимизиран рендър енджин примерно или някоя и друга функция в програми от CC пакета.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами иска съвети за лаптоп, дал съм такива, които отговарят на запитването му. Както казах, поръчва се памет/SSD през сайта. Може да се вземат и с по-слаби компоненти, нещо като твоето предложение, но марката не отговаря. Все пак да изчакаме автора да каже какво мисли и ще видим.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, първо искам да ви благодаря за бързите и изчерпателни отговори! Страхотни сте! :D Иначе след известно търсене(и като видях, че за тези пари не мога да искам чудеса) се спрях на тези два лаптопа:
https://laptop.bg/laptops-asus-VivoBook_Pro_17_N705-asus_vivobook_pro_17_n705udgc101_250gbssd
и
https://laptop.bg/laptops-asus-TUF_Gaming_FX504-asus_tuf_gaming_fx504gee4100 
Относно игрите, не съм запален геймър, но обичам да разцъквам от време на време :D 
Единствената игра, която играя от много години е LoL, пък тя не изисква силна машина.

Разпитах други студенти и работещи архитекти, и възнихнаха тези въпроси:
1) Струва ли си да имам 17 инчов екран(казаха ми, че е по-удобно в чертането), но има проблем с разнасянето(раниците например са за 15 инч)
2) Предполагам ще си представям проектите на лаптопа и ще се наложи да е по-лек
3) SSD измества ли малко по-добрия процесор

Благодаря Ви! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Trenndo написа:

Относно игрите, не съм запален геймър, но обичам да разцъквам от време на време :D

:D Загубих, мамка му, тука Raze да дава съвети. :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, PANOV написа:

:D Загубих, мамка му, тука Raze да дава съвети. :P

Хахаха, не е така. Все пак като студент не вярвам да имам много време за игри :) 
Просто се надявам за тези пари, да има лаптоп подходящ за специалността, но и да е достатъчен за игри.
Лично предпочитам лаптопа от първия линк, но искам да чуя мнението ви.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Trenndo написа:

Лично предпочитам лаптопа от първия линк, но искам да чуя мнението ви.

Не е особено добър. Ако ти се чете  - 1, даже е с повече памет. И тоя процесор е именно 4 / 8.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вземи си ги с поне 16 GB RAM, особено ако ще работиш с по-големи проекти, SSD можеш да си добавиш и в последствие. Иначе между двата, които си дал, главно разликите са между процесорите - първия е 4 ядрен с 8 нишки и се води по-икономичен с това "U", втория е с 6 ядрен процесор с 12 нишки. Има и малки разлики във видеокартите - 1050 TI е малко по-мощна. Вече относно размера на екрана, ти си реши кой ще ти е по-удобен за работа и за разнасяне. Винаги го има варианта да го вържеш и към външен монитор. А SSD няма нищо общо с процесора, по-скоро с общото бързодействие и зареждане на система и приложения, които са записани на него, като скоростта е в пъти по-голяма от HDD, както и времето на зареждане се намалява няколко пъти. Също има и визуални и конструктивни разлики :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Личното ми мнение е да изчакаш да почне учебната година и тогава да прецениш от какъв лаптоп се нуждаеш според това какво точно ще се иска от теб да правиш.

Това с показването на проектите на твой лаптоп - аз не го разбирам. Ти такса нали си плащаш, като искат нещо от теб трябва да ти предоставят и база за да го направи/изработиш и да го представиш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да представяш на лаптопа - надали; ако е на него, ще е през проектор.

Ако искаш нов, с игричките се ограничаваш малко, понеже 1050 / 1050 TI на работна машина са рядкост или става друга цената. Компромис е MX150.

Друга идея е добър компактен употребяван - E7450- без операционна система и може би ще иска батерия... FullHD матов екран, лесен за разнасяне, прилични характеристики - всичко можеш да си отвориш. Към него за игрички и работа вкъщи една прилична конфигурация. Да речем, Ryzen 5 2400G е добър и за работа, и за LoL или други леки масовки с вградената Вега. Това с един 24 инчов монитор - много по-удобно. Добавяш дънна платка, SSD, твърд диск, 2x 8GB DDR4, кутия, захранване и си ти. Ако искаш по така игри, след време и външна видеокарта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Gust123
      Може ли да се смени процесора?
    • от Sensey
      Здравейте, вчера като си почиствах лаптопа  забелязах тези 2 подобни на гайки, които се търкаляха около дъното. Някой знае ли от къде може да са се развили?

• от Siyana
      Здравейте! Искам да си купя лаптоп. Търся нещо до около 2000 лв. Насочих се към Macbook, защото знам, че екраните им са много добри. Търся си нещо, което да става за програмиране и дизайн. Главно ще се използва Adobe пакета. (Допълнителен въпрос: Някой знае ли дали на Macbook е възможно да се инсталира пиратския пакет? Не ми се дават 120 лв. на месец :D) Трябват ми поне 8 GB RAM, не бих отказала и 16. Понякога може да се използва и за рендиране, но това не е належащо. Като цяло ми трябва добра машинка с малък бюджет. Бях се спряла на HP Omen преди да се зарибя по Mac-oвете и доста други дизайнери да ми ги препоръчат. Та същинският въпрос е: знам, че ако се сглобява, ще излезе доста по евтино и нещо, което готово е примерно 2600, мога сглобявайки да сваля на 2000, но си нямам ни най-малка представа какви части да избера и кой да ми ги сглоби. Моля, помагайте.
    • от Marillon
      Здравейте, търся си лаптоп ,който както показва и заглавието ще ми служи за университетски задачи по графичен дизайн, както и за дигитално рисуване . Бюджетът ми е около 2000 лв като за момента  се колебая между два варианта:
      1. Dell Inspiron 5770, варианта с процесор intel core i7
      2. Acer Nitro 5 AN515 -51-71BX
       Ще съм много благодарна,ако някой може да ми даде мнение спрямо двата лаптопа по-горе ,или някоя по-ок машина от тях :)
    • от Trenndo
      Здравейте, преди няколко дни си закупих  asus vivobook pro 17 n705ud, като добавих функцията за инсталация на оригинален windows 10. Реших да си инсталирам Assassin's Creed - Syndicate, като след инсталацията самата игра просто не тръгваше(моля някой да ми обясни от какво се предизвиква това),  някак си успях да я подкарам, но останах неприятното изненадан като видях ужасното лагене! Не съм очаквал, при положение че видеокартата e nvidia geforce gtx 1050, а процесора  Intel Core i7-8550U.  Инсталирах league of legends(всички знаем , това е игра която изисква малко) и отново лагването беше на лице, дори и на най-слабите настройки. Мисля, че липсват драйвери или пък трябва да превключа на по-мощната видеокарта-Nvidia (дочух от приятел за това)?! Моля, помогнете ми да се насладя на новия си лаптоп :( Благодаря предварително! 
      P.S. Функционалните бутони за яркостта на екрана не ми работят, какъв може да е проблема и как да го управя
      Поздрави! 
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.