Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте, ще уча архитектура и ще ми е нужен мощен лаптоп. Бюджета ми е 2000-2100лв като държа марката да е DELL или Asus. Ще се радвам ако някой успее да ми препоръча модел, да ми изясни каква е разликата между NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti и AMD Radeon 530, има ли смисъл от съчетанието HDD и SSD, и защо intel i7-8... поколенията са по-добри от intel i7-7.. Ще съм Ви безкрайно благодарен! 

Поздрави!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

AMD Radeon 530 Mobile

NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti

"...съчетанието HDD и SSD" - казано така може да се разбира като:

- Един HDD (500+GB) за данни + едно SSD (120+GB) за ОС - в което има много смисъл защото цялостно системата ти ще е много по-отзивчива.

- Едно SSHD (500+GB/8+GB) за ОС и данни - това е хибриден диск - механичен диск с доста по-голям от стандартните кеш, по-бърз е от механичен диск, но е по-бавен от SSD.

"и защо intel i7-8... поколенията са по-добри от intel i7-7.." - ами много логично е защо - по-нови са, по-бързи са за такт и т.н. Все пак когато сравняваш два процесора е хубаво да напишеш точните им модели.

Редактирано от plamen_petrov_80 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Asus изобщо нямат мобилни работни станции, а 2000 левчета няма да ти стигнат за нов Dell Precision .  

По-добре се ориентирай за втора ръка работна станция HP ZBook , Lenovo Thinkpad W серия, DELL Precision или Fujitsu Celsius

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

https://laptop.bg/laptops-asus-TUF_Gaming_FX504-asus_tuf_gaming_fx504gee4100 -  1999лв.

120 Hz матрица:

https://laptop.bg/laptops-asus-ROG_Strix_GL503-asus_rog_strix_gl503geen002 -  2199лв.

По-голям екран 17" (60 Hz):

https://laptop.bg/laptops-asus-ROG_GL703-asus_rog_strix_gl703gegc024 -  2199лв.

Допълнително през сайта можеш да си ги поръчаш с повече памет или SSD срещу доплащане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

120Hz панел не му помага. При "геймърските" винаги трябва да има едно на ум да се рови кои загравят и са шумни или батерията колко ще изкара.

Trenndo, 8то поколение мобилни i5 са 4/8 треда (с незначителни изключения), така че са оптимални. Ако наистина ще се чертае, моделира и обработва, препоръчително да е с 16GB оперативна памет или мин. 8GB. Като студент няма да работиш по големи проекти, че да си ограничен от нещо, така че не се кахъри да е перфектен = скъп или втора ръка. Графичната карта е фактор за разни 3D среди и модели за рендер, оптимизирани енджини или видео, но за най-основните занимания - 2D чертане, BIM софтуер и графична обработка, не е толкова съществена, колкото памет и процесор. Работна станция на старо е вариант, но не бих пресилвал изискванията ти за хардуер - начинаещ си, така че за парите има и новички, при положение, че няма да играеш.

Пример - i5 8250 + 16GB RAM + дискретна 930MX, голям матов дисплей, удобна клавиатура, добра батерия. Само с SSD, така че може да си вземеш външен хард диск към него. Подробно ревю

Този е по-малкият. Има и твърд диск. Ще го намериш с лицензиран Windows 10 за 1800лв. Друга опция за компактен е някой ASUS Zenbook 13/14 инча, но трябва да се внимава кой.

Ако пък ще си работиш повече вкъщи и само ще го размяташ, може да се мисли за някакъв евтин в комбинация с десктоп система с голям монитор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 27 минути, PANOV написа:

120Hz панел не му помага. При "геймърските" винаги трябва да има едно на ум да се рови кои загравят и са шумни или батерията колко ще изкара.

Trenndo, 8то поколение мобилни i5 са 4/8 треда (с незначителни изключения), така че са оптимални. Ако наистина ще се чертае, моделира и обработва, препоръчително да е с 16GB оперативна памет или мин. 8GB. Като студент няма да работиш по големи проекти, че да си ограничен от нещо, така че не се кахъри да е перфектен = скъп или втора ръка. Графичната карта е фактор за разни 3D среди и модели за рендер, оптимизирани енджини или видео, но за най-основните занимания - 2D чертане, BIM софтуер и графична обработка, не е толкова съществена, колкото памет и процесор. Работна станция на старо е вариант, но не бих пресилвал изискванията ти за хардуер - начинаещ си, така че за парите има и новички, при положение, че няма да играеш.

Пример - i5 8250 + 16GB RAM + дискретна 930MX, голям матов дисплей, удобна клавиатура, добра батерия. Само с SSD, така че може да си вземеш външен хард диск към него. Подробно ревю

Този е по-малкият. Има и твърд диск. Ще го намериш с лицензиран Windows 10 за 1800лв. Друга опция за компактен е някой ASUS Zenbook 13/14 инча, но трябва да се внимава кой.

Ако пък ще си работиш повече вкъщи и само ще го размяташ, може да се мисли за някакъв евтин в комбинация с десктоп система с голям монитор.

За кое не му помага 120 Hz панел? Ако играе игри като CS или някой подобен онлайн шутър ще му помогне доста, макар и според играта да трябва да намали настройки евентуално за повече кадри, поради по-слабото видео. Иначе ако не е маниак на игри и не му трябват 120 Hz, да си вземе по-евтиния панел, просто го давам като вариант. Относно загряване, всички си загряват, особено с по-мощните процесори си достигат и 90+ градуса, но това може да се оправи единствено със смяна на термопастата. Батерия и геймърски лаптоп няма как да съчетаеш, понеже ако се играят игри на батерия, компонентите работят на по-ниски честоти (процесора и най-вече видеокартата), както и времето на работа на лаптопа на батерия се намалява значително. Иначе при нормална работа могат да си изкарат 3-4+ часа, зависи как и какво се прави на латопа. Шумни са при натоварване. Ти май никога не си имал "геймърски" лаптоп - не коментирай неща, които не си тествал лично. Лаптопите, който си дал, е с ужасна видеокарта, която е от старото поколение и е почти два пъти по-слаба от бюджетната MX150, както и много по-слаба от GTX 1050 (TI). Ако няма да му трябва толкова мощна видеокарта, да си потърси MX150, по-нова, икономична, хладна и много по-мощна. А разликите в 7 и 8 серия I7 са главно броя на ядрата - 7 серия са 4, 8 серия са 6 + HT съответно. Отново за издръжливостта на батерията е почти същата като на лаптопите, които си предложил, стига да не се играе на него:

https://www.ultrabookreview.com/19725-asus-tuf-fx504ge-review/

Спокойно си издържа 6 часа на гледане на Youtube видео, а температурите на процесора с малко undervolt стават доста прилични.

Памет и SSD, както писах по-горе, винаги може да се добавят, ако не са му достатъчни. Ако търси workstation машини с перфектно калибриран дисплей и мощни компоненти, както и професионалкна видеокарта, трябва да даде поне 2 пъти по-голяма сума за подобна машина. Варианта за втора употреба също е добър, стига да разбере точно каква видеокарта ще му трябва и дали ще е съвместима с изискванията му и софтуера, с който ще работи (да не се окаже, че е много стара/слаба вече за софтуера/ОС).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кви игри, кви геймърски неща, човекът иска лаптоп за чертане...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, PANOV написа:

Кви игри, кви геймърски неща, човекът иска лаптоп за чертане...

"човекът" иска лаптоп с GTX 1050 TI и I7 7/8 поколение. Това си е геймърски лаптоп, какво ще прави с него вече си е негова работа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 36 минути, Raze написа:

Относно загряване, всички си загряват, особено с по-мощните процесори си достигат и 90+ градуса, но това може да се оправи единствено със смяна на термопастата. Батерия и геймърски лаптоп няма как да съчетаеш, понеже ако се играят игри на батерия, компонентите работят на по-ниски честоти (процесора и най-вече видеокартата), както и времето на работа на лаптопа на батерия се намалява значително. Иначе при нормална работа могат да си изкарат 3-4+ часа, зависи как и какво се прави на латопа. Шумни са при натоварване.

Именно това е идейно да се избягва за лаптоп, на който ще се работи.

Ти май никога не си имал "геймърски" лаптоп - не коментирай неща, които не си тествал лично. Лаптопите, който си дал, е с ужасна видеокарта, която е от старото поколение и е почти два пъти по-слаба от бюджетната MX150, както и много по-слаба от GTX 1050 (TI). Ако няма да му трябва толкова мощна видеокарта, да си потърси MX150, по-нова, икономична, хладна и много по-мощна.

Ти явно само геймърски си имал. Изобщо те най-вече за игри стават, а имат редица други недостатъци, които всеки, който не е геймър, може да си спести. Коментирам обаче неща, които знам от работата си с CAD, BIM и графичен софтуер - ти какъв опит имаш тука ??

А разликите в 7 и 8 серия I7 са главно броя на ядрата - 7 серия са 4, 8 серия са 6 + HT съответно.

Тъй ли ?

Памет и SSD, както писах по-горе, винаги може да се добавят, ако не са му достатъчни.

Тя паметта му е от основните ресурси, за да си върши работата.

преди 25 минути, Raze написа:

"човекът" иска лаптоп с GTX 1050 TI и I7 7/8 поколение. Това си е геймърски лаптоп, какво ще прави с него вече си е негова работа.

Аз друго чета:

преди 4 часа, Trenndo написа:

Здравейте, ще уча архитектура и ще ми е нужен мощен лаптоп.

Това е искането Защо мощен да значи геймърски, като ти си уж тук да го насочиш какво ще му трябва за следването. Та, това, че размишлява и пита за картите, значи ли, че иска да е с тях? Казвам кое е добре точно по насоката - архитектура. Ако ти си хвърлял боб, че ще играе игри, не изкарвай мен, че не чета !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Trenndo написа:

Здравейте, ще уча архитектура и ще ми е нужен мощен лаптоп. Бюджета ми е 2000-2100лв като държа марката да е DELL или Asus. Ще се радвам ако някой успее да ми препоръча модел, да ми изясни каква е разликата между NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti и AMD Radeon 530, има ли смисъл от съчетанието HDD и SSD, и защо intel i7-8... поколенията са по-добри от intel i7-7.. Ще съм Ви безкрайно благодарен! 

Поздрави!

@PANOV с GTX 1050 TI и I7 процесор какви се водят лаптопите? Както казах и по-горе, workstation са с други видеокарти, но и по-високи цени, да не говорим, че има и с Xeon процесори. Дори и тези, които си дал, ако не виждаш в ревюто, си държат стабилно към 87 градуса ПРИ СТРЕС ТЕСТ, с по-слаби компоненти са и единствения им плюс са SSD и допълително RAM, като тези неща може да се поръчат при горните модели още при закупуването. Entry business модели, при които дисплея по нищо не се различава от ASUS в моите връзки. Да не говорим, че не са изобщо марката, която се търси в темата. При нормална работа и не голям товар, температурите на ASUS са по-поносими, както и много лесно се прави undervolt, при което падат още, ако си чел и ревюто, което дадох. Но така или иначе, всички лаптопи с мощни компоненти си греят при продължително и стабилно натоварване. Относно ядрата, щом толкова държиш, при нормалните процесори броя си е такъв, а ако са U процесори, ядрата са 2/4 при 7 серия и надолу, 8 серия са 4/8.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, Raze написа:

@PANOV с GTX 1050 TI и I7 процесор какви се водят лаптопите? Както казах и по-горе, workstation са с други видеокарти, но и по-високи цени, да не говорим, че има и с Xeon процесори. Дори и тези, които си дал, ако не виждаш в ревюто, си държат стабилно към 87 градуса ПРИ СТРЕС ТЕСТ, с по-слаби компоненти са и единствения им плюс са SSD и допълително RAM, като тези неща може да се поръчат при горните модели още при закупуването. Entry business модели, при които дисплея по нищо не се различава от ASUS в моите връзки. Да не говорим, че не са изобщо марката, която се търси в темата. При нормална работа и не голям товар, температурите на ASUS са по-поносими, както и много лесно се прави undervolt, при което падат още, ако си чел и ревюто, което дадох. Но така или иначе, всички лаптопи с мощни компоненти си греят при продължително и стабилно натоварване. Относно ядрата, щом толкова държиш, при нормалните процесори броя си е такъв, а ако са U процесори, ядрата са 2/4 при 7 серия и надолу, 8 серия са 4/8.

Пичът само пита за разликите в картите и процесорите, ти веднага го спрегна, че иска такива. Пак ли да цитирам точното задание? Ако приотет е работата, кво правим? Освен това е студент, какво толкова си гвоорим за workstation class и други професионални алабализми, които нямат място за студентска машина.

Познай, като отвориш няколко по-големи файла във Photoshop или Illustrator и отстрани в CAD имаш някой друг чертеж отворен, кое ще ти липсва - видеокарта или памет ? Да не говорим за браузър и други приложения отстрани. Основният ресурс ти е паметта - за чертане и Adobe CC, после идва процесорът, повече във второто или при рендъринг. Видеокартата е накрая при работа в 3D поле, наличие на оптимизиран рендър енджин примерно или някоя и друга функция в програми от CC пакета.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами иска съвети за лаптоп, дал съм такива, които отговарят на запитването му. Както казах, поръчва се памет/SSD през сайта. Може да се вземат и с по-слаби компоненти, нещо като твоето предложение, но марката не отговаря. Все пак да изчакаме автора да каже какво мисли и ще видим.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, първо искам да ви благодаря за бързите и изчерпателни отговори! Страхотни сте! :D Иначе след известно търсене(и като видях, че за тези пари не мога да искам чудеса) се спрях на тези два лаптопа:
https://laptop.bg/laptops-asus-VivoBook_Pro_17_N705-asus_vivobook_pro_17_n705udgc101_250gbssd
и
https://laptop.bg/laptops-asus-TUF_Gaming_FX504-asus_tuf_gaming_fx504gee4100 
Относно игрите, не съм запален геймър, но обичам да разцъквам от време на време :D 
Единствената игра, която играя от много години е LoL, пък тя не изисква силна машина.

Разпитах други студенти и работещи архитекти, и възнихнаха тези въпроси:
1) Струва ли си да имам 17 инчов екран(казаха ми, че е по-удобно в чертането), но има проблем с разнасянето(раниците например са за 15 инч)
2) Предполагам ще си представям проектите на лаптопа и ще се наложи да е по-лек
3) SSD измества ли малко по-добрия процесор

Благодаря Ви! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Trenndo написа:

Относно игрите, не съм запален геймър, но обичам да разцъквам от време на време :D

:D Загубих, мамка му, тука Raze да дава съвети. :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, PANOV написа:

:D Загубих, мамка му, тука Raze да дава съвети. :P

Хахаха, не е така. Все пак като студент не вярвам да имам много време за игри :) 
Просто се надявам за тези пари, да има лаптоп подходящ за специалността, но и да е достатъчен за игри.
Лично предпочитам лаптопа от първия линк, но искам да чуя мнението ви.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Trenndo написа:

Лично предпочитам лаптопа от първия линк, но искам да чуя мнението ви.

Не е особено добър. Ако ти се чете  - 1, даже е с повече памет. И тоя процесор е именно 4 / 8.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вземи си ги с поне 16 GB RAM, особено ако ще работиш с по-големи проекти, SSD можеш да си добавиш и в последствие. Иначе между двата, които си дал, главно разликите са между процесорите - първия е 4 ядрен с 8 нишки и се води по-икономичен с това "U", втория е с 6 ядрен процесор с 12 нишки. Има и малки разлики във видеокартите - 1050 TI е малко по-мощна. Вече относно размера на екрана, ти си реши кой ще ти е по-удобен за работа и за разнасяне. Винаги го има варианта да го вържеш и към външен монитор. А SSD няма нищо общо с процесора, по-скоро с общото бързодействие и зареждане на система и приложения, които са записани на него, като скоростта е в пъти по-голяма от HDD, както и времето на зареждане се намалява няколко пъти. Също има и визуални и конструктивни разлики :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Личното ми мнение е да изчакаш да почне учебната година и тогава да прецениш от какъв лаптоп се нуждаеш според това какво точно ще се иска от теб да правиш.

Това с показването на проектите на твой лаптоп - аз не го разбирам. Ти такса нали си плащаш, като искат нещо от теб трябва да ти предоставят и база за да го направи/изработиш и да го представиш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да представяш на лаптопа - надали; ако е на него, ще е през проектор.

Ако искаш нов, с игричките се ограничаваш малко, понеже 1050 / 1050 TI на работна машина са рядкост или става друга цената. Компромис е MX150.

Друга идея е добър компактен употребяван - E7450- без операционна система и може би ще иска батерия... FullHD матов екран, лесен за разнасяне, прилични характеристики - всичко можеш да си отвориш. Към него за игрички и работа вкъщи една прилична конфигурация. Да речем, Ryzen 5 2400G е добър и за работа, и за LoL или други леки масовки с вградената Вега. Това с един 24 инчов монитор - много по-удобно. Добавяш дънна платка, SSD, твърд диск, 2x 8GB DDR4, кутия, захранване и си ти. Ако искаш по така игри, след време и външна видеокарта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Trenndo
      Здравейте, преди няколко дни си закупих  asus vivobook pro 17 n705ud, като добавих функцията за инсталация на оригинален windows 10. Реших да си инсталирам Assassin's Creed - Syndicate, като след инсталацията самата игра просто не тръгваше(моля някой да ми обясни от какво се предизвиква това),  някак си успях да я подкарам, но останах неприятното изненадан като видях ужасното лагене! Не съм очаквал, при положение че видеокартата e nvidia geforce gtx 1050, а процесора  Intel Core i7-8550U.  Инсталирах league of legends(всички знаем , това е игра която изисква малко) и отново лагването беше на лице, дори и на най-слабите настройки. Мисля, че липсват драйвери или пък трябва да превключа на по-мощната видеокарта-Nvidia (дочух от приятел за това)?! Моля, помогнете ми да се насладя на новия си лаптоп :( Благодаря предварително! 
      P.S. Функционалните бутони за яркостта на екрана не ми работят, какъв може да е проблема и как да го управя
      Поздрави! 
    • от Petar02
      Здравейте,           Не успях да намиря друга тема, по моя въпрос и за това отварям нова. Имам лаптоп Lenovo x61 windows 7 home premium. Когато го включа щом ми каже добре дошли става черен екрана и само мишката може да се движи. Така стои и не ми зареждат иконите. Щом дам Ctrl+Alt+Del и отворя Task Manager и изчакам ми се отварят иконите и си зарежда. След изчакване 30 минути при опит за отваряне на controll panel някой път се отваря, но почти винаги забива и се рестартира.
      Лаптопът е закупен втора употреба и е на норвежки, след като не мога да стигна до control panel, ни мога да му сменя и езика.
      Моля за помощ.
    • от Hadjimehmed Shener
      Здравейте! Купих си лаптоп (Acer Nitro 5 NH.Q2QEX.016) преди 3 дни , вчера ми се появи една зелена точка на екрана върху лентата на задачите. Забелязах че след определено време точката лека полека намаля яркостта си и изчезва. Съжалявам ако има и друга тема по този въпрос , но за първи път ми се случва такова нещо и се притеснявам. На други места видях че пише , ако точката е всякакъв цвят освен черен щяла да изчезне след време, вярно ли е това? Благодаря Ви предварително за вниманието!
    • от Stoqn-666
      https://support.hp.com/bg-en/drivers/selfservice/compaq-presario-cq56-200-notebook-pc-series/4346274/model/5080938?sku=LE406EA
      това е лаптопа при включване мига caps lock не прекъснато на седмица веднъж се включва .
      Почистих го смених термо паста пробвах рамта харда смених бота 
      и нищо все така . моля за помощ
    • от Vanyo99
      Здравейте! Спрял съм се на тези двата : https://laptop.bg/laptops-acer-Aspire_7-acer_aspire_7_NXGP9EX022 , https://www.ioncomputers.bg/product/16129/geymarski-laptop-acer-aspire-7-nx-gp9ex-016.html .Разликата е около 100тина лева с промо кодовете и според мен си заслужава за 100 лв от i5 7300hq на i7 7700hq  + 120 gb ssd. Проблема e , че по-евтиният разполага с 2х4 плочки гб рам , докато по-скъпият е зает само 1ния слот и предлага възможност на ъпгрейд в бъдеще. Гледах клипчета в тубата, сравнявайки dual channel срещу single channel. E, разликата беше доста огромна в представянето (говоря за фпса в игрите). Забравих да кажа , че ще го използвам за работа на visual studio и игрички(fortnite , pung , csgo , lol, gta v). И питането ми е: кое ще е по-добрият вариант да избера от двата във всички варианти. Бих дал 100 кинта отгоре са i7 цата (бюджета тук не е проблем за тези двата , защото се не говори за голяма разлика), но проблема е single channela. Не ми е приоритет ъпгрейдването в бъдеще , взимайки под внимание разликата в пърформънса( ако евенуално взема този с i7 цата няма да слагам допълнителлно рам в близката 1-2 години). И още нещо: ако някой има информация за температурите на лаптопите , как се представят, загряват ли много , имат ли throling на gpu - то или пък на cpu - то. Ще ви бъда благодарен, ако споделите. Също не изключвам други варианти за лаптоп , но като вземем тази цена - acer - а е най-бюджетното решение , докато при asus и другите марки за същите пари ще намеря i5 или i7 , но с 1050 , няма да е 1050 ti. Ако имате предложения  - давайте ! С радост ще ги погледна.
      П.С.: Мога да намеря по-скъпия лаптоп в ardes, тъй като в йон е изчерпан. Това не е проблем
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.