Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Всичко за Arch Linux - информация, въпроси, проблеми

Препоръчан отговор

Сигурен съм, че в този форум има почитатели и ползващи Arch Linux, така че нека да споделят тук своето мнение.

Ето и официалната страница

Ето и общ списък с приложения, сортирани по категории, като справка за тези, които търсят пакети цък

Редактирано от GermanecaBG (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Дерек Тейлър от DistroTube, обяснява предимствата на Arch Linux. Ще е полезно за онези, които те първа се запознават с дистрото. Лично аз не съм 100% съгласен с всичките му изводи, но въпреки всичко, аргументите му са доста основателни.

Top Five Reasons To Run Arch Linux

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Щом сме тръгнали, да нахвърлям и аз какво мисля. Първо ще почна с позитивната страна на въпроса, а в отделен пост ще засегна и негативната.

Според мен, Arch е солиден по следните причини.

1. KISS

https://en.wikipedia.org/wiki/KISS_principle

Защото неспазването на този принцип почти винаги води до объркани и от там слаби решения.

2. Кърти мивки

Отговорът на най-есенциaлния въпрос. По-важен дори от 42. :D

https://en.wikipedia.org/wiki/Phrases_from_The_Hitchhiker's_Guide_to_the_Galaxy#Answer_to_the_Ultimate_Question_of_Life,_the_Universe,_and_Everything_(42)

3. Rolling Release

https://en.wikipedia.org/wiki/Rolling_release

Вярно, не работи всеки път и не винаги се прави както трябва. Но моделът е много успешен в 70% от случаите.

Конкретно в случая на Arch за потребителски AMD64 компютри е доста пробивен.

4. AUR

https://en.wikipedia.org/wiki/Arch_Linux#Arch_User_Repository_.28AUR.29

Защото идеално допълва точка 2. Непретенциозен начин за създаване, обменяне и коментиране на пакети е нужен.

5. Подходящо софтуерно обкръжение.

Без правилно подбрани, достатъчно универсални и достатъчно много софтуерни пакети, просто не върви.

6. ArchWiki

Въпреки че вече не ми се струва толкова солиден източник, колкото преди.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 месеца по-късно...

Малко информация за феновете на Арч Линукс. Полезни източници!

1. Управление на пакети с pacman ТУК  и ТУК

2. Инсталиране на Арч Линукс без графична среда ТУК

3. Инсталиране на графична среда KDE, Gnome, Xfce и други ТУК

4. Какво да направим след инсталирането на графичната среда ТУК

Редактирано от GermanecaBG (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Просто и лесно инсталиране на напълно функционална,персонализирана Arch Linux система с графична десктоп среда ,и допълнителен софтуер.  

https://www.ostechnix.com/installing-arch-linux-using-revenge-graphical-installer/

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, Miro40 написа:

Просто и лесно инсталиране на напълно функционална,персонализирана Arch Linux система с графична десктоп среда ,и допълнителен софтуер.  

https://www.ostechnix.com/installing-arch-linux-using-revenge-graphical-installer/

Много добра работа. Точно такива инсталатори ми харесват. Без излишна шарения, но достатъчно лесни за работа от всеки потребител.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 25.10.2018 г. в 9:31, cybercop написа:

Много добра работа. Точно такива инсталатори ми харесват. Без излишна шарения, но достатъчно лесни за работа от всеки потребител.

Лично, ако си направиш дяловете за Arch предварително примерно с Gparted, инсталирането става само с няколко писане. По-малко от 20 минути, ако има и бърз интернет.

pacstrap,  потребител, парола, език, grub и това е. После графична среда, видео драйвера.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, acnekt написа:

Лично, ако си направиш дяловете за Arch предварително примерно с Gparted, инсталирането става само с няколко писане.

Аз винаги съм ги правил с cfdisk без никакво писане

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ето още един графичен инсталатор за Арч, който ползвам аз ,тъй като като се учех на терминала едно време исках стъпка по-стъпка,за да се науча,но сега като времето ми е ограничено ползвам този инсталатор.

https://anarchy-linux.org/

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, acnekt написа:

Лично, ако си направиш дяловете за Arch предварително примерно с Gparted, инсталирането става само с няколко писане. По-малко от 20 минути, ако има и бърз интернет.

pacstrap,  потребител, парола, език, grub и това е. После графична среда, видео драйвера.

С кой инсталатор?Би ли споделил по-подробно как точно го правиш?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 минути, Miro40 написа:

С кой инсталатор?Би ли споделил по-подробно как точно го правиш?

Писал съм в моя блог

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 седмици по-късно...

Напомниха ми да пусна paccache -r (скрипт, който идва с pacman-contrib), за което съвсем бях забравил и ми освободи 6 гб системен дял...

Вече го добавих в скрипта си за ъпгрейд и няма да забравям

Също така научих за допълнителни опции в /etc/pacman.conf

Misc options

GVhIJ9O.png

ILoveCandy променя анимацията при сваляне на пакети (долу в дясно)

Ww5VAM7.png

Редактирано от Гост
Изкуствен интелект в прогрес (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 1 месец по-късно...

При поредната актуализация на арч линкуса ми се скапа xfce4-power-managerа(настройките-управление на захранването).При затваряне/отваряне на капака на лаптопа,няма никаква реакция.Бях го настроил при затворен капак на приспиване,но не работи.Не работят и останалите опции.Освен това иконата на батерията при заредено състояние,показва 0%.Възможно ли е поправянето на проблема?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Съмнявам се да е от самия мениджър на захранването. Кое се обнови, преди да констатираш проблема ? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, cybercop написа:

Кое се обнови, преди да констатираш проблема ?

Точно не мога да изброя кое се обнови,знам само,че бяха всичко 8 обновявания и linux kernel от 4.19 се обнови на 4.20.Впрочем този проблем съм го имал и друг път понякога,но след рестарт на системата се оправяше.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 минути, bvbfan написа:

По-скоро е от ядрото, ако можеше сложи си старото.

След дълго ровене и търсене във форумите за причината,и аз стигам до този извод,а именно,че ядрото е причината.И друг път същото ставаше само след обновяване на ядрото,но с рестарт се оправяше.За съжаление,обаче не мога да сложа старото,защото след всяко обновление почиствам системата,и изтривам старото ядро.Сега вече разбирам,че да изтривам старото ядро е грешка.Има ли друг начин да сложа старо ядро?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, bvbfan написа:

Може винаги да си стоиш на lts, т.е. 

sudo pacman -S linux-lts

Рестартираш и избираш 4.19 от буут менюто. Mainline kernel-а е само за нов хардуер.

Бях намерил този начин,но умишлено изчаках да видя какво ще ми отговориш ти.

http://averagelinuxuser.com/the-lts-kernel-in-arch-linux/

Всичко стана много лесно и безпроблемно.С това ядро(linux-lts 4.19.13-1),след затваряне на капака,лаптопа заспива(изключва),и батерията показва 100% заряд.Благодаря ти.

Arch Linux е лека  система,високо производителна,обновява се с една команда,най-нови версии на пакетите.Arch Linux ще бъде това,което вие сам направите от него.В Arch Linux постоянно има нови актуализации на какво ли не,и при почти всеки по-голям ъпдейт,вероятноста да се счупи е много голяма.Точно тук се питам има ли смисъл,като обикновен потребител,да следя всяко обновяване, и да треперя дали няма да се счупи нещо?Дали това не е причината за неговата непопулярност в сравнение с другите линукс дистрибуции?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Принципно не е нужно да следиш нищо, не трябва да разрешаваш никога хранилища с -Testing отзад, същото така да НЕ ползваш AUR, това което е най-добре вече го направи, да ползваш lts ядро.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 5 месеца по-късно...
на 24.10.2018 г. в 18:31, GermanecaBG написа:

Малко информация за феновете на Арч Линукс. Полезни източници!

1. Управление на пакети с pacman ТУК  и ТУК

2. Инсталиране на Арч Линукс без графична среда ТУК

3. Инсталиране на графична среда KDE, Gnome, Xfce и други ТУК

4. Какво да направим след инсталирането на графичната среда ТУК

Ти и АЛФ пропуснАхте да споменете великия Трайзен, без който аз лично вече не мога. :D Нема ли Трайзен, засърбяват ме ръцете да го инсталирам.

sudo pacman -S --needed base-devel git wget yajl && cd /tmp && git clone https://aur.archlinux.org/package-query.git && cd package-query/ && makepkg -si && cd /tmp/ && git clone https://aur.archlinux.org/yaourt.git && cd yaourt/ && makepkg -si && yaourt -S trizen

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не си падам по AUR хелпърите. Няма да ми се разпаднат ръцете от няколко команди на кръст.

А и обичам да чета какви бъркочи са забъркали. :) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 10.06.2019 г. в 11:27, Melmak ® написа:

Не си падам по AUR хелпърите. Няма да ми се разпаднат ръцете от няколко команди на кръст.

А и обичам да чета какви бъркочи са забъркали. :) 

Само дето трайзен търси и в офиц. репо, и в аур-а. Докато пакман търси само в офиц. репо и ако пакетът го няма там, духаш супата. И освен това много хубаво и ясно си показва какво точно се случва, че даже го и оцветява.

Ето ти един лекичък пример с търсене за пакет. Надолу има още много резултати, но трябва да излизам и нямам време да го снимам цялото. Виж колко хубаво, ясно и цветно. Ако има нещо старо и/или неподдържано, ти го показва в червено: [unmaintained] или [out-of-date]. Командата 'search' се изпълнява именно от 'trizen'.

alias search="trizen -Ss" # use with 'packagename' after the '-Ss' and DOESN'T ask to select packages to install

spacer.png

Докато с

pacman -Ss nvidia

резултатите са 9 пъти по-малко.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Подобни теми

• от Недко
      Здравейте !

Преди години в предаването "Микрофон и мишка" на Дарик Радио чух, че компютър с Linux може да се използва като антивирусен "филтър", или изобщо средство за защита на интернет трафика на компютър с Windows.
      В моя случай дори е належащо, защото имам компютър с XP, която вече не се поддържа от MS.
      Наскоро ме "светнаха", че такива машини не само са лесни за заразяване, но и били цел за някакви ботове, създадени да сканират нета и да откриват такива компютри. 
      Та, на въпроса с филтриращия Linux компютър. Дали все още е актуално такова решение, дали има ефект, 
      има ли писано някъде в нета за него и описано как се прави ?
      Моля за някаква информация, съвет, линк на български, руски, английски, немски ...
      или дори само за правилна формулировка на въпроса към Гугъл !

Предварително ви благодаря !

P.S. Да уточня, че имам други лаптопи с Linux Mint 20.2, но този с ХР искам да си остане така.

Евентуално, като вариант, инсталиране на XP във виртуална машина на Linux система,
      дали е ефективно решение за защита на ХР-то ?

• от vpvelev
      Здравейте!
      Отварям отделна тема за още една Linux дистрибуция - Gentoo.
      Много са чували за нея, но малко са я ползвали. Причината е, че трудно (това е относително) се инсталира и изисква много време, защото всичко се компилира от изходен код. Последното пък изисква по-мощен хардуер, а не всеки разполага с такъв.
      При мен се случи така, че първото ми запознаване с Линукс беше имено с Gentoo Linux (нямам точен спомен, но преди 2005 година беше). Но не защото знаех нещо за линукс или за Gentoo, а защото не знаех какво ме очаква.  Но се оказа, че съм имал късмет да попадна на тази дистрибуция, за да науча поне нещо за линукс.
      И от тогава, тъй като не съм имал подходящ компютър (поне така съм си мислел) до преди няколко дена не обръщах внимание на тази дистрибуция.
      Тия дни я инсталирах и засега работи нормално всичко. Затова и отварям тази тема за новини, дискусии, помощ и др.
      Инсталацията я направих от съществуваща при мен друга линукс дистрибуция - Arco Linux. По начало Gentoo може да се инсталира и от други дистрибуции. Този начин за инсталиране, поне за мен е за предпочитане, особено за тия, които не са много запознати, а и не искат да си загубят другата дистрибуция.
      При този вид на инсталация не са необходими никакви флашки и дискове, а освен това се инсталира в графична среда и се ползват и четат различни статии и разяснения. Така инсталацията става много лесно. Дори може и да се прекрати, ако някой се уплаши или му омръзне и след време може пак да я продължи.
      Ето няколко линка за това. И аз ще покажа по-нататък как протече при мен инсталацията и какви проблеми срещнах.
      https://www.wikihow.com/Install-Gentoo-Linux-from-Ubuntu

Отваряте терминала и започвате
      Използвах тия два линка в началото, но след това направих нещо средно м/у тях. Но това зависи от мощността на компютъра или какъв профил ще изберете:

Важното е да не се отказвате лесно след първите неуспехи.

• от Теодор Тодоров
      За забравената парола на BIOS-а нищо не reset-на самата парола ще инсталирам Windows 8.1 На друг диск, защото не знам как се инсталира plop boot manager под linux, Гледах клипове как се инсталира plop под linux но нищо не разбрах от него
    • от Street Life
      Здравейте!
      #####
      На дамите - Честит празник!
      #####
      Въпросът ми е:
      На какъв принцип работи Microsoft Windows? Подобен ли е като в Wayland или Xorg на Linux?

• от Camazotz_21
      Искам да попитам, ако си поръчам лаптоп с Ос-Linux мога ли след това да му сложа Windows? Защото ми слага триста лева отгоре с Windows. 
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване