Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Всичко за Arch Linux - информация, въпроси, проблеми

Гошко21
 Сподели

Препоръчан отговор

Ако някой си обнови Arch-а в момента е възможно qBittorrent да почне да зависва. Засега нямам време да търся решение, прото имайте в предвид.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Проблемът е по-сериозен, отколкото си мислех. Доколкото виждам, когато минимизирате в трая програма, използваща QT фреймвърк-а, после не може да се покаже нормално.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 4 седмици по-късно...

Ново бъгче в Arch. Възможно е да ви излезе грешка

symbol 'grub_file_filters' not found

и да не стартира нормално. Съветвам или да не обновявате сега, или да внимавате с GRUB2.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 часа, Melmak ® написа:

Ново бъгче в Arch. Възможно е да ви излезе грешка

symbol 'grub_file_filters' not found

и да не стартира нормално. Съветвам или да не обновявате сега, или да внимавате с GRUB2.

Е какво толкова, просто реъпдейтваш гръб ръчно от жива среда и готово.

А иначе подобен проблем с гръб имах като обнових ядрото на 5.2.0, но с жива среда и споменатия метод нещата се оправиха.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Много странна работа. - Инсталирах един арч на доста добър компютър, но не тръгва с xfce . Излиза ми грешна парола при стартирането и до там. По никой начин не ще да захапе. Два провалени експеримента. А с плазма си върви... ??

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 3 месеца по-късно...

С друга дистрибуция кво казва ?Пробвал ли си ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, georgievdg написа:

Здравейте. Търся помощ за тези грешки. Благодаря предварително.

Снимка на екрана_2019-11-04_18-50-44.png

А грешката е....? При мен няма грешки, пък от половин команда  - (ако това е грешката). Ако успееш да угодиш на systemd ще си по-голям гений и от Айнщайн.

spacer.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Мога да използвам stacer, но и така да е не вярвам да ми се счупи системата в близките години. Аз съм обикновен десктоп потребител без специални нужди и изисквания.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 4.11.2019 г. в 18:59, georgievdg написа:

Здравейте. Търся помощ за тези грешки. Благодаря предварително.

Снимка на екрана_2019-11-04_18-50-44.png

А тази команда "sudo journalctl -p 3 -xb" какво се очаква, че трябва да прави?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Разработчиците на Arch Linux съобщиха за промени в организацията на инсталиране на пакети с Linux ядрото.

За повече подробности

https://www.opennet.ru/opennews/art.shtml?num=51843

https://www.archlinux.org/news/new-kernel-packages-and-mkinitcpio-hooks/

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 2 седмици по-късно...
на 26.10.2018 г. в 17:19, zarere написа:

Ето още един графичен инсталатор за Арч, който ползвам аз ,тъй като като се учех на терминала едно време исках стъпка по-стъпка,за да се науча,но сега като времето ми е ограничено ползвам този инсталатор.

https://anarchy-linux.org/

Този инсталатор го открих по-рано през Март тази година и след много тестове във виртуалки, в края на Май месец минах окончателно на Анархия Линукс на реалната машина. Така свикнах с него, че сега и да искам друго не мога да ползвам. :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Някой има ли впечатления от Артикс Линукс, Не съм ползвала много Арч дистрота, та мисля да почна от него,пък като му свикна да десистемдизирам чист Арч. Не вярвам да е по-сложен от Gentoo.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 26.11.2019 г. в 13:23, ТерминалТора написа:

пък като му свикна да десистемдизирам чист Арч. Не вярвам да е по-сложен от Gentoo.

Бих казал, че в Arch няма нищо сложно. Единствено че нямат инсталатор, което създава потенциал за проблеми и обърква някои хора. Така че от сложността и билд-вариациите на Gentoo смятам е много далече.

Като цяло сполучливо и леко грубовато дистро. Жалко, че трябваше да го зарежа, но почнаха да ме дразнят много с несполучливи обновления.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Melmak ® написа:

Жалко, че трябваше да го зарежа, но почнаха да ме дразнят много с несполучливи обновления.

Melmak, кажи кое е идеалното дистро, което не се чупи при обновления или без тях.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, vpvelev написа:

Melmak, кажи кое е идеалното дистро, което не се чупи при обновления или без тях.

Дебиан Стабилната версия:)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Слакуер, освен ако не правиш глупости. А и да правиш е доста идиотоустойчив.

преди 17 часа, vpvelev написа:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 часа, vpvelev написа:

Има доста дистрибуции, които ги приемам за идеални, стига човек да допуска някакви разумни компромиси...

Ако идеята е разумно издаване и логичен период на поддръжка, избора се свежда до CentOS, Slackware, Debian. Може би Ubuntu LTS. Останалите нито се доближават, нито се опитват да работят в тази посока.

Що се отнася до Arch - нямам нищо против Rolling, че се опитват да следват официалните издания и да са неподправени пакетите. Имам против, обаче, когато се пускат откровени глупости. Ползвал съм Arch над 7 години, после минах за около 2 на CentOS7 (Стотинка) и наскоро се опитах да се върна обратно на Arch. Преди се ядосвах много на теорията за "нестабилността". Само че свалиха нивото и усетих ефектите много директно. Взех да се страхувам да обновявам, което ми се е случвало само с Windows 10, Arch и Fedora Core /преди милиард години/.

преди 13 часа, petie1 написа:

Дебиан Стабилната версия:)

Да, Debian е доста изкушаващ напоследък. Не е най-модерния Desktop, не е най-подходящия сървър, не е най-добрата игрова станция и т.н., но е на 97% от всичко това. И със смяна на няколко пакета може да бъде! А това е доста впечатляващо.

преди 1 час, ТерминалТора написа:

Слакуер, освен ако не правиш глупости. А и да правиш е доста идиотоустойчив.

Най-сериозното, некомерсиално дистро! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Девуан е по-бърз от Дебилиъна. Дори с разкарано системд, хич не ме впечатли 10-ката. Докато цереса е пушка и буутва на стар хдд за 5 секунди . Хич не харесвам комерсиалните дистра,ако ще е комерсиално да е чист Юникс , например HP-UX - най - коравото животно което съм барвала.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 1.12.2019 г. в 14:15, Melmak ® написа:

Да, Debian е доста изкушаващ напоследък. Не е най-модерния Desktop, не е най-подходящия сървър, не е най-добрата игрова станция и т.н., но е на 97% от всичко това. И със смяна на няколко пакета може да бъде! А това е доста впечатляващо.

Кои пакети?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 2.12.2019 г. в 3:04, ТерминалТора написа:

Девуан е по-бърз от Дебилиъна. Дори с разкарано системд, хич не ме впечатли 10-ката. Докато цереса е пушка и буутва на стар хдд за 5 секунди . Хич не харесвам комерсиалните дистра,ако ще е комерсиално да е чист Юникс , например HP-UX - най - коравото животно което съм барвала.

С две изречения ме хвърли в ужасно много размисли. :)  Само ще кажа, че и според мен некомерсиалните дистрибуции водят. Иначе ще стане голям офтопик.

на 3.12.2019 г. в 21:30, petie1 написа:

Кои пакети?

Ядрото, Wine, DXVK, дори KDE. Все пакети, при които новите версии се държат дори по-стабилно от старите и имат повече функции.

Разбира се в случая на KDE се касае за инцидент с изключителна рядкост. Доре не знам как са го допуснали. :D 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, Melmak ® написа:

имат повече функции.

Броят на функциите (много от които напълно излишни) не е всичко. Визирам специално КДЕ. Може и 20 милиона опции и функции да има, ама като не пипват да оправят вече 3-та година стар и известен на цялата общност бъг, има още много да ги подиграват...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, Melmak ® написа:

Ядрото, Wine, DXVK, дори KDE. Все пакети, при които новите версии се държат дори по-стабилно от старите и имат повече функции.

Разбира се в случая на KDE се касае за инцидент с изключителна рядкост. Доре не знам как са го допуснали. :D 

КДЕ е страхотно ама много зависимости има беееееееее

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 4 месеца по-късно...

В една друга тема се водеше дискусия, между определени потребители, относно "графичен инсталатор за Arch Linix".

Намерих скоро качено ВИДЕО в Тубата! Който желае може да се пробва и да сподели впечатления!

Успех!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване