Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,както непрекъснато казвам търся препоръки от личен опит, защото тук масово се препоръчват всякакви устройства, SSD, контролери и др., без никой да ги е пробвал и накрая все аз излизам черната овца и всичките дефектни боклуци все върху мен се изсипват. Та по проблема, поръчах един контролер от PCI къв Sata Raid, но по погрешка ми изпратиха PCI към Sata + Ide. Котролера открива харддиска само когато е свързан като втори, т.е. през ОС след като си инсталира драйверите, което показва че работи. Но на мен ми трябва да може и да зарежда ОС през него, което не става, тъй като хард диска не се открива от биоса и не може да зареди ОС, както и да се инсталира наново такава. Хард диска се вижда единствено когато се опитам да му инсталирам Windows 7, тогава стига до дяловете, успява да ги форматира, но до там, след което инсталацията се прекратява поради липса на драйвери, но как да му инсталирам тези драйвери преди да инсталирам ОС, а ето че и с драйвери инсталирани при предварително инсталирана ОС, пак не ще да я зареди? Дали да го сменя този контролер със Sata Raid, който и без това бях поръчал или и с него няма да стане? Чипа на контролера е VT6421A.

Имам и един друг, който е от Pata към Sata и с него всичко е нормално, като изключим че изводите на елементите отзад на платката опират в металния корпус на хард диска или CD-устройството, което може да направи късо съединение и затова се налага да му пъхам парче хартия между платката и хард диска. И затова търся нещо по-безопасно и разбира се с по-виксока скорост.

IDF17450_350x350.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Pata към Sata не ти е разширителна платка на PCI слот и затова инсталацията минава - ползваш контролера на дъното, а при това PCI към Sata + Ide си имаш отделен контролер, затова се пробвай да му набиеш драйверите при самата инсталация на ОС-а.

Цялата тази гимнастика с каква цел е?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, peppone1 написа:

хард диска не се открива от биоса

А след като мине POST на BIOS вижда ли се съобщение от фърмуера на контролера - там трябав да се виждат закачените към него дискове.
Да беше споделил и модел на контролера и яерсия на фърмуера - пише я при стартирането на машината . И зависи с какъв фърмуер е - дали за IDE или за AHCI.

Наскоро флашвах един подобен контролер Asmedia SATA3+USB3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, plamen_petrov_80 написа:

Pata към Sata не ти е разширителна платка на PCI слот и затова инсталацията минава - ползваш контролера на дъното, а при това PCI към Sata + Ide си имаш отделен контролер, затова се пробвай да му набиеш драйверите при самата инсталация на ОС-а.

Цялата тази гимнастика с каква цел е?

Това за интегрирането на драйверите не беше ли само за Raid режима при по-старите дънни платки? А и не е ли същото, като се инсталират драйверите при завършена ОС? Цялата гимнастика е да не си хвърлям парите на вятъра. То е ясно за какво се прави, да се нагоди стар компютър без Sata слотове към новите хард дискове, а и защо не към прехвалените SSD, които все при мен не могат да се осъвместят.

На платката никъде не пише модел. Обикновено е номера изписан върху чипа. Това е което показах на снимката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За AHCI също е необходимо да се интегрира драйвър в Windows 7 boot.wim/install.wim

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И каква ОС ще сложиш на този дърт компютър?

IDE дисковете какво им е? Имат си и достатъчна скорост и достатъчно обем.

преди 4 минути, peppone1 написа:

Sata слотове

Аз си мисля, че е порт, а слот е PCI.

преди 6 минути, peppone1 написа:

На платката никъде не пише модел. Обикновено е номера изписан върху чипа. Това е което показах на снимката.

Драйвери нали си му инсталирал при налична ОС - Hardware ID какво показва?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нали новата приставка ще превърне стария компютър в нов. IDE дисковете имат недостатъка че вече не се произвеждат.А най-малко пък ми трябва разширение към IDE какъвто е този контролер. Мисля да му инсталирам Windows XP, но инсталацията без хард диска изобщо не може да започне. А и пак питам, задължително ли драйверите трябва се инсталират преди ОС, по-лесно ми е инсталирам ОС и драйверите след това по нормалният начин. И мисля че така трябва да е, първо ОС да се инсталира от друг контролер и след това да проработи и на този.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трябва дъното да може да стартира през такова устройство, иначе забрави, още повече, че и диска не се вижда в BIOS. С някой boot manager на друг диск може и да го излъжеш, но само с това устройство няма да стане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, peppone1 написа:

Мисля да му инсталирам Windows XP,

преди 21 минути, peppone1 написа:

прехвалените SSD,

Сложи си някакъв изолационен материал при ползването на преходника Pata към Sata и не се занимавай с глупости.

На стара машина най-лесно е да боднеш IDE диск (хем са в пъти по-здрави от новите им събратя).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако говорим за Windows XP е задължително да се интегрират F6 драйвърите или другият вариант еда се ползват от флопи по време на инсталацията. Иначе Windows няма да види нито контролера, нито дисковете, закачени на него!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нали казах че на Windows XP инсталацията изобщо не може да започне, как тогава да ти инсталирам с F6? Поне за Windows 7 какво и как трябва да се направи, ако може без да правя модификации с WinLite и др. сложни работи?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От какво стартираш инсталацията на Windows XP и не виждаш ли момента с F6 за зареждане на драйвери?

Пълни параметри на системата?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, peppone1 написа:

Здравейте,както непрекъснато казвам търся препоръки от личен опит, защото тук масово се препоръчват всякакви устройства

без никой да ги е пробвал и накрая все аз излизам черната овца и всичките дефектни боклуци все върху мен се изсипват

Та по проблема, поръчах един контролер от PCI къв Sata Raid, но по погрешка ми изпратиха PCI към Sata + Ide

Опитваш се да изкараш виновни колегите които ти дават препоръки, магазина където си поръчал, или себе си, защото кой знае дали наистина си поръчал това, което ти е било препоръчано?

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 32 минути, peppone1 написа:

Нали казах че на Windows XP инсталацията изобщо не може да започне, как тогава да ти инсталирам с F6?

И до къде стига инсталаторът? Като няма драйвър в инсталатора как искаш да продължи И с този тон до къде очакваш да се стигне?
Ползвай Windows XP SP3 x86 IE8 WMP11 SATA-RAID-by opss

преди 50 минути, peppone1 написа:

Нали новата приставка ще превърне стария компютър в нов.

Дали? Продължаваш да не даваш никаква информация...ми, чупи си главата.
Ни модел на дъно, ни модел на контролер. Е, и бобът свърши, и кристалната топка е на техобслужване.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, DarkEdge написа:

А след като мине POST на BIOS вижда ли се съобщение от фърмуера на контролера - там трябав да се виждат закачените към него дискове

Евтините контролери  може и обикновено нямат AddonROM, който да се зарежда от системния BIOS по време на инициализацията на хардуера и да позволи да се стартира от него контролер. Може да се модне с външен чип евентуално, но няма особен смисъл.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Па философстваме без конкретика?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колко пъти да казвам че модел няма. По снимката може да се открие как е записан модела в магазина, но на платката нищо не пише, само чипът е VT6421A. И какво значение има толкова модела, тази марка DF няма поддръжка? Дънните платки на които е пробван са A8AE-LE, K8NF6G-VSTA и Foxconn G31MV-K, като последната е повредена и не може да буутва, както се досещате от предната тема. И на трите платки устройството не се открива в биоса. Както казах Windows XP до никъде не стига, изобщо не се стартира, след като не се засича хард диска, компютъра се рестартира. Инсталирам го от флашка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, DarkEdge написа:

Па философстваме без конкретика?

Имам 3 като посочените от автора, дори са същите като на картинката. И 1 подобен, но с AddonROM.
Предлагам ти да ходиш да разлепяш и да не ме нападаш, защото прагът ми на търпимост не е висок.
Не си мисли, че всичко знаеш и като си зазубрил един софтуерен продукт си хванал господ за мъд*та.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Хитрейшио написа:

защото прагът ми на търпимост не е висок.

Дреме ми за прага ти - не виждам нищо конкретно по темата. Ти моделите по контури ли ги определяш?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тази флашка с коя версия на Windows XP e? Припано ли е ISO-то или е оригинално?

Зарежда ли от флашката и тръгва ли процеса за подготовка на инсталацията?

Тези 3 дъна си имат SATA портове, а колкото до

преди 5 минути, peppone1 написа:

както се досещате от предната тема

НЕ, не се досещаме и Не, не сме длъжни да се досещаме.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, DarkEdge написа:

Дреме ми за прага ти - не виждам нищо конкретно по темата. Ти моделите по контури ли ги определяш?

Конкретно по темата - назидателния тон можеш ли да познаеш къде да си го?
Бях много конкретен по темата. Евтините контролери нямат марка. Ако броиш Estilo и Hama за марки...Имат чипсет.
Имам контролер с точно чипсета на автора. Ако при пусната опция в BIOS за включено зареждане от AddonROM контролерът не се вижда, значи няма и да се види. Ако няма EEPROM на платката, няма firmware и няма какво да се инициализира по времето на инициализация на системата от BIOS.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След като имаш същият контролер, изобщо ще стане ли нещо, да не правя напразни опити? EEPROM няма, и след като няма какво е предназначението на тези контролери, щом не могат да зареждат, нали все пак са Raid, би трябвало да зареждат даже от два хард диска в Duall channel, нали така? Или са само за допълнителен диск за съхранение и нищо повече?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

нали все пак са Raid

от два хард диска в Duall channel

Много си далече от истината!

преди 1 час, plamen_petrov_80 написа:

Сложи си някакъв изолационен материал при ползването на преходника Pata към Sata и не се занимавай с глупости.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Авторе, ти все пак няма ли да споделиш модел на този контролер? Или и модел няма?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.