Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Ако темата не е за този раздел, моля да бъде преместена в правилния, а не изтрита.

Лаптопът ми е с Уин 7 - 32 бита. Рутерът е TP-Link модел TL-WR**** От известно време интернетът ми се бави. Имам съмнения, че някой може да се е закачил към мрежата/рутера ми. По принцип към мрежата/рутера има постоянно закачени 2 лаптопа, 2 телефона и от време на време се закача още някой телефон, когато някой ми дойде на гости. Във връзка с това питам:

1. По какъв начин да си сменя паролата на рутера?
2. Как се влиза в настройките на рутера?
3. Как да сканирам и с каква програма мрежата/рутера, за да видя дали има натрапник и ако има натрапник как да го махна?
4. Как да си защитя допълнително мрежата/рутера освен със сложна парола? Четох, че се правят някакви други настройки, но нищо не разбрах.
5. Има ли начин да си разделя мрежата/рутера на 2 мрежи? Примерно, едната мрежа ще е само за ползване на семейството, а другата ще е за гости и има ли смисъл да го правя?
6. Как да сменя името на мрежата/рутера?
7. Четох, че до дадена мрежа може да се допускат само определени устройства, което се прави с някакъв МАК адрес. Това също не ми стана ясно и ще помоля за разяснения, както и дали ако дам достъп само на определени устройства ще затрудни авантаджиите?
8. Как да си сменя и другите настройки на рутера, които са по подразбиране?

Благодаря!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

2. Закачаш се към рутера и в конзолата (cmd) пишеш ipconfig /all > гледаш IP адреса срещу Default Gateway и този адрес го пишеш в браузър. Ще ти иска User and Pass без тях не можеш да влезеш!

За другите въпроси е рано още.

Редактирано от plamen_petrov_80 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

3. Не ти трябва програма - рутера си "казва" всичко - какви и колко устройства са закачени в дадения момент.

4. Какво имаш в предвид по-точно? Може да намалиш DHCP рейндж-а до 6-7 адреса примерно

5. ДА, ако рутера поддържа "Guest" мрежа. Зависи от модела на рутера и фърм-а

6. Името на "мрежата" (SSID) и името на рутера са различни неща. SSID се сменя от WiFi секцията в настройките (обикновено)

7. Ако АР-то има такава възможност, описваш MAC адресите на устройствата, които искаш да се свързват. Другите ще бъдат отхвърляни. Отново зависи от точния модел и фърм.

8. Зависи каква задача решаваш

PS: Проблема с връзката може да е и по други причини - например зашумен ефир. Сканирай с нещо ефира (пр. inSSIDer за win или wifi analyzer за Android) и сетни радиото на рутрера на възможно най-чист канал

***** Какво прави темата в раздела за "буби"?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

3. Влез в DHCP и виж в какъв диапазон раздава адреси и какви са раздадени сега, можеш по MAC да си резервираш машините които ползваш:

Примерно:

Настолен - IP ххх.ххх.х.101

Лаптоп - IP ххх.ххх.х.102

Телефон - IP ххх.ххх.х.103

и т.н.

а DHCP да раздава от - IP ххх.ххх.х.201 до - IP ххх.ххх.х.205 - за 5 гости/натрапници :)

На същото място когато нямаш гости тези адреси трябва да са свободни.

1. System Tools > Password - тук си сменяш паролата за достъп до самия рутер, а не до интернета раздаван от него.

7. Security > MAC Address Filtering - но с гостите ще имаш проблеми при идването им, т.е. ще трябва да ги добавяш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сложно ми стана и затова почвам подред:

- сега мрежата ми се казва Иван. Искам да я прекръстя на Иван2. Как да го направя?
- как да си сменя и паролата, с която се връзвам към мрежата?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, ozic написа:

- сега мрежата ми се казва Иван. Искам да я прекръстя на Иван2. Как да го направя?

Търсиш в Wireless.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, ozic написа:

Кажи поне модела на рутера, че да можем с картинки, като на индианец да ти помогнем! Ти имаш ли поне бегла представа от тази материя? Влез в Wireless и си сменяй каквото ти трябва

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Хитрейшио написа:

Ако е 740N - толкова си може.

С USB...:cool:
Мрежата за гости е зад Wireless. Там са и паролите за мрежите

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
  • Харесва ми 1
  • Любов 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, DarkEdge написа:

С USB...:cool:

Така е, прав си. Ама не казва какъв му е рутера и може да е качил картинка от нета. Такава свръхсекретна технология пази...

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Хитрейшио написа:

не казва какъв му е рутера

преди 2 часа, ozic написа:

Рутерът е TP-Link модел TL-WR****

:D

• Ха-ха 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така, смених името и паролата на мрежата. Моделът не е тайна, но мислех, че няма значение. Рутерът е модел TP-LINK TL-WR1043ND

Продължаваме:
- как да сканирам мрежата, за да видя дали някой се е закачил и кой е закачен в момента?
- как да допусна до мрежата само избрани от мен устройства?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само две устройства има закачени. И двете са мои.

А сега как да допусна до мрежата само избрани от мен устройства? Те ще са не повече от 5-6 на брой.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Wireless>Wireless MAC Filtering - описваш MAC адресите на "твоите устройства"

Имаш ли идея как да видиш тези адреси? Те са уникални за всяко едно мрежово устройство (таблет, телефон лаптоп, мрежож адаптор и т.н)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, plamen_petrov_80 написа:

7. Security > MAC Address Filtering - но с гостите ще имаш проблеми при идването им, т.е. ще трябва да ги добавяш.

Хич не четеш! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има малък проблем. Тук Wireless>Wireless MAC Filtering  вкарах единия МАК адрес, но се оказа, че не е на лаптопа и интернета ми спря. Сега си пускам интернет през телефона, но нямам достъп до рутера, за да оправя МАК адресите. Как да получа достъп до менюто на рутера?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, ozic написа:

Има малък проблем. Тук Wireless>Wireless MAC Filtering  вкарах единия МАК адрес, но се оказа, че не е на лаптопа и интернета ми спря. Сега си пускам интернет през телефона, но нямам достъп до рутера, за да оправя МАК адресите. Как да получа достъп до менюто на рутера?

Поне вече е защитен като хората :)

МАК адреса на кое крайно устройство вкара? От него напиши адреса на рутера!

Какво значи това:

преди 5 минути, ozic написа:

Сега си пускам интернет през телефона

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо имам чувството, че ще се наложи да ползваме кламер и малкото, скрито бутонче, отзад :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имаше две устройства: моят лаптоп и моят телефон. Исках да сложа МАК адреса на лаптопа, но сложих на телефона. Сега имам интернет само на телефона и чрез някакъв "тетъринг и точка за достъп" подавам интернет на лаптопа и успявам да пиша, защото лаптопът не се закача към интернет мрежата ми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе, човече, запиши всички MAC адреси на един лист и тогава действай! Или свържи всички "твои" устройства и им вземи MAC адресите от ARP таблицата..... 

Сега, или влизаш и настройваш през телефона, или reset  и всичко наново (тук ще ти трябват и данните от ISP, за WAN порта)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така и направих, но обърках единия и се получи това. Та, как да получа достъп до рутера? Ако го рестартирам изцяло с кламера?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.