Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

FPS пада след време

Препоръчан отговор

Здравейте. Имам проблем с лаптоп HP Pavilion 15 с Intel Core i7 6700, GTX 960M 4GB, 8GB RAM, Windows 10 Pro 64-bit. В началото, когато пусна някоя игра (например CS:GO) си върви нормално (200-250fps). След около час - час и половина играене, изведнъж пада на 50-60 и се усеща значителен лаг. Дори и да сложа най-ниската резолюция и всички low настройки пак няма промяна.Със сигурност не е от прегряване, защото като изключа и включа наново захранващия кабел, проблемът се оправя и пак си вдига FPS. След известно време пак пада и отново трябва да изваждам и включвам кабела. Пробвал съм с преинсталиране на windows, обновяване на драйвърите на nvidia, настройки на high performance от nvidia control panel, high performance опции на захранването.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 24.07.2018 г. в 20:26, Atheros написа:

Здравейте. Имам проблем с лаптоп HP Pavilion 15 с Intel Core i7 6700, GTX 960M 4GB, 8GB RAM, Windows 10 Pro 64-bit. В началото, когато пусна някоя игра (например CS:GO) си върви нормално (200-250fps). След около час - час и половина играене, изведнъж пада на 50-60 и се усеща значителен лаг. Дори и да сложа най-ниската резолюция и всички low настройки пак няма промяна.Със сигурност не е от прегряване, защото като изключа и включа наново захранващия кабел, проблемът се оправя и пак си вдига FPS. След известно време пак пада и отново трябва да изваждам и включвам кабела. Пробвал съм с преинсталиране на windows, обновяване на драйвърите на nvidia, настройки на high performance от nvidia control panel, high performance опции на захранването.

Със сигурност е от прегряване. И си свали програма с която да следиш температурите да не иде в коша, а не да вадиш кабела и пак да го пържиш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, eminem_vr написа:

Със сигурност е от прегряване. И си свали програма с която да следиш температурите да не иде в коша, а не да вадиш кабела и паг да го пържиш.

Имам предвид, че корпусът не става горещ. Ще погледна температурите все пак. Лаптопът е на 1 година и проблемът го прави от 1-вия ден, просто досега много рядко играех на него и затова не съм търсил решение.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Atheros написа:

Имам предвид, че корпусът не става горещ. Ще погледна температурите все пак. Лаптопът е на 1 година и проблемът го прави от 1-вия ден, просто досега много рядко играех на него и затова не съм търсил решение.

Предполагам че не играеш на батерия и от опцийте за захранването е зададено performance профил коректно зададен?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, eminem_vr написа:

Предполагам че не играеш на батерия и от опцийте за захранването е зададено performance профил?

Не играя на батерия (когато е на батерия има лимит до 30fps). Зададено е на performance в опциите на захранването, както написах в първия пост. И в контролния панел на nvidia всичко е зададено на high performance.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 30 минути, Atheros написа:

Не играя на батерия (когато е на батерия има лимит до 30fps). Зададено е на performance в опциите на захранването, както написах в първия пост. И в контролния панел на nvidia всичко е зададено на high performance.

Виж температурите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Някои лаптопи са с по 2 видеокарти и когато едната не е достатъчно натоварена, автоматично включва на по-слабата. Обаче нямам идея как да го заобиколиш това, ако твоят има 2 видеокарти.

Възможно е и да е от прегряване, както Еминем написа. MSI Afterburner може да ти покаже температурите на хардуера по време на игра. Максималната безопасна температура за 960М е 98 градуса. Ако след час игра вдига повече от 98, значи прегрява. Ако не вдига над това, ще трябва да търсиш проблема другаде (сервизна диагностика е най-добре).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да, с 2 видео карти е - вгадената е Intel HD Graphics 530. Едното ми предположение беше, че превключва на вградената, и като изкарам и вкарам кабела наново, минава пак на nvidia-та (въпреки че на всички възможни места съм задал High performance Nvidia GPU), но пък като започне да лагва, дори и да понижавам графиката на играта и резолюцията, не се подобрява FPS. От там ми хрумна, че е възможно да е свързано с процесора, който да понижава честотата си по някаква причина. Четох за разни C-state на процесорите, при C1E state trottle-ва производителността, но така и не ми се изясниха много. Ето ги и температурите след близо 1 час игра (един компетитив на cs). Не вдига повече от 70 градуса, както и корпусът е студен.

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 27 минути, Atheros написа:

Да, с 2 видео карти е - вгадената е Intel HD Graphics 530. Едното ми предположение беше, че превключва на вградената, и като изкарам и вкарам кабела наново, минава пак на nvidia-та (въпреки че на всички възможни места съм задал High performance Nvidia GPU), но пък като започне да лагва, дори и да понижавам графиката на играта и резолюцията, не се подобрява FPS. От там ми хрумна, че е възможно да е свързано с процесора, който да понижава честотата си по някаква причина. Четох за разни C-state на процесорите, при C1E state trottle-ва производителността, но така и не ми се изясниха много. Ето ги и температурите след близо 1 час игра (един компетитив на cs). Не вдига повече от 70 градуса, както и корпусът е студен.

Стига с тоя корпус. Пусни му един бенчмарк.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Температури не се гледат след натоварване/игра, а по време на игра. Или си сложи MSI Afterburner или с някоя програма си включи сензори, които да измерват параметрите на системата, примерно:

http://www.guru3d.com/files-details/hwinfo64-download.html

пускаш приложението, включваш сензорите и играеш, докато стане проблема. След това гледаш какви са максималните температури на процесор и видеокарта. Също така видеокартите няма как да се превключат по време на игра - ако си пуснал играта с вградената, я играеш с нея, докато не я затвориш и я пуснеш отново с отделната и обратно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз вече споменах MSI Afterburner, ама като гледам той явно няма желание да разбере откъде идва проблемът.
Видеокартите има как и се превключват по време на игра. При по-новите лаптопи може и да са го оправили това, но при по-стари модели (2008 г., примерно) се случва редовно.

@Atheros, това са температурите на процесора. Аз ти казах да гледаш температурата на видеокартата (GPU) по време на игра с MSI Afterburner.

Редактирано от Гост (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз незнам такава игра, която да може подобно нещо. За да се превключи видеокартата трябва да се зареди всичко наново както си е било в новата видеокарта, информация, текстури и т.н., а това ще ти доведе до крашване на играта - няма как да стане. Също имам лаптоп с 2 карти, даже в момента ти пиша от него, погледни ми подписа. Най-вероятно видеокартата му тротълва, може и процесора, започват да работят на по-ниски честоти, за да се охладят и да не се повредят.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, rado84 написа:

Аз вече споменах MSI Afterburner, ама като гледам той явно няма желание да разбере откъде идва проблемът.
Видеокартите има как и се превключват по време на игра. При по-новите лаптопи може и да са го оправили това, но при по-стари модели (2008 г., примерно) се случва редовно.

@Atheros, това са температурите на процесора. Аз ти казах да гледаш температурата на видеокартата (GPU) по време на игра с MSI Afterburner.

Ще пробвам с MSI Afterburner утре. Просто бях изтеглил AIDA64 преди твоя пост и затова използвах нея. Разбира се, че имам желание да разбера откъде идва проблемът и да го поправя. Освен това искам да отбележа, че след 20 мин играене на някоя тежка игра (например PUBG) е загрявал доста повече и не е лагвал, както например след 1 час CS лагва, без да загрява.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, Raze написа:

Аз незнам такава игра, която да може подобно нещо. За да се превключи видеокартата трябва да се зареди всичко наново както си е било в новата видеокарта, информация, текстури и т.н., а това ще ти доведе до крашване на играта - няма как да стане. Също имам лаптоп с 2 карти, даже в момента ти пиша от него, погледни ми подписа. Най-вероятно видеокартата му тротълва, може и процесора, започват да работят на по-ниски честоти, за да се охладят и да не се повредят.

Няма значение от играта, самият лаптоп си го прави. Едно време, когато играех Level R с приятели, един от crew-то играеше на лаптоп, който след определено време превключваше на вградената видеокарта и започваше да му накъсва яко. Оправихме проблема, след като забранихме употребата на вградената видеокарта в БИОС. Лаптопът беше HP, а играенето на играта беше 2007-2010 г.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз пак ти обяснявам, че пишеш глупости и това е невъзможно! Няма как ресурсите да се прехвърлят по време на игра от едната видеокарта на другата и ти обясних защо. За да ти потвърдя, тествах на моя лаптоп - като забраня отделната видеокарта, на която съм пуснал игра, играта замръзва и трябва да се затвори процеса през task manager. Това, което ти описваш, се е случвало поради прегряване и тротълинг, не поради превключване на видеокартите, какъвто е и най-вероятно проблема на автора на темата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

На първата и втората снимка са температурите на видео картата и процесора в момента на лага. На третата снимка е честотата на процесора по време на лага. На четвъртата е честотата му, когато играта върви нормално (след изваждане и вкарване наново на захранващия кабел).

Screenshot_5.png

Screenshot_6.png

Screenshot_7.png

Screenshot_8.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Най-добре се обърни към гаранционния сервиз, като им предоставиш всичката тази информация, като наблегни на това, че проблема се отстранява при изключване и включване на захранването. Може и да имаш хардуерен проблем.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Atheros написа:

След като направих това от клипа, не е правил проблем.

Това, което си направил, е намаляване на максималната честота/turbo boost на процесора. По този начин процесора ти работи на по-ниски честоти и загрява по-малко. Аз ти казах, че проблема ти е от прегряване и какви тестове и как да направиш, но ти пак си знаеш твоето. Като е така, прави каквото искаш, щом мислиш, че знаеш повече.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не съм казал, че знам повече... Както се вижда от снимките, когато не лагва, процесорът работи с Turbo Boost на 3.1 Ghz, докато основната му честота е 2.6 Ghz. Снимал съм температурите по-горе когато лагва - 58 градуса на видео картата и 50 на процесора, което според мен не е прегряване, а честотата на процесора в същия момент е 800 Mhz (както се вижда, използвам MSI Afterburner, за който ти каза и можеш да видиш и в taskbar-a че играта е пусната при отчитането на температурите, както също ме посъветва). След намаляване на maximum cpu performance на 99% се изключва turbo boost-a и процесора работи на 2.4 Ghz през цялото време, без да пада на 800Mhz. Не знам поради каква причина е бил включен Turbo boost-ът, който очевидно не може да работи дълго и след това се понижава честотата доста над основната.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пробвай с "ThrottleStop". Намери го и го изтегли, там има опция BD Prochot, пробвай с различни настройки дали ще се оправи проблема. Не е проблема turbo boost, като е изключен, честотата на процесора ти ще падне до максималната базова, не до минималната, това не е нормално, освен ако не е прегрял или нещо друго му пречи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 25.07.2018 г. в 21:49, Atheros написа:

Не съм казал, че знам повече... Както се вижда от снимките, когато не лагва, процесорът работи с Turbo Boost на 3.1 Ghz, докато основната му честота е 2.6 Ghz. Снимал съм температурите по-горе когато лагва - 58 градуса на видео картата и 50 на процесора, което според мен не е прегряване, а честотата на процесора в същия момент е 800 Mhz (както се вижда, използвам MSI Afterburner, за който ти каза и можеш да видиш и в taskbar-a че играта е пусната при отчитането на температурите, както също ме посъветва). След намаляване на maximum cpu performance на 99% се изключва turbo boost-a и процесора работи на 2.4 Ghz през цялото време, без да пада на 800Mhz. Не знам поради каква причина е бил включен Turbo boost-ът, който очевидно не може да работи дълго и след това се понижава честотата доста над основната.

Тези температури са нереални на лаптоп през лятото. Трябва в стаята ти да е под 10 градуса и пак са странни. Тия 50 градуса са по скоро под покой. На настолната ми машина не мога да изкарам такива температури под товар, а тя се охлажда много по-добре. Куцат ти тестовете. 

Пусни един бенчмарк с Heaven. Мисля си че проблема ти е в температурата на видеото, не тази на процесора. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 25.07.2018 г. в 22:01, Raze написа:

Пробвай с "ThrottleStop". Намери го и го изтегли, там има опция BD Prochot, пробвай с различни настройки дали ще се оправи проблема. Не е проблема turbo boost, като е изключен, честотата на процесора ти ще падне до максималната базова, не до минималната, това не е нормално, освен ако не е прегрял или нещо друго му пречи.

Точно от BD Prochot е бил проблемът. След като махнах отметката си работи на Turbo Boost, без да пада честотата. Благодаря.

Цитат

Тези температури са нереални на лаптоп през лятото. Трябва в стаята ти да е под 10 градуса и пак са странни. Тия 50 градуса са по скоро под покой. На настолната ми машина не мога да изкарам такива температури под товар, а тя се охлажда много по-добре. Куцат ти тестовете. 

Пусни един бенчмарк с Heaven. Мисля си че проблема ти е в температурата на видеото, не тази на процесора. 

И на мен ми се сториха доста ниски. Но по принцип cs:go не е игра, която натоварва много видео картата. Ето го и тестът с Heaven. В същото време MSI Afterburner показваше с 10 градуса по-ниска температура от Heaven. Но ако загряваше видеото, защо тогава ще пада честотата на процесора? В крайна сметка, програмата, която Raze предложи, оправи проблема.

Screenshot_11.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 1 година по-късно...

Здравейте хора. Имам проблем с ФПС-а компа не може да вдигне повече от 40 и пада рязко до 12-10 каде да търся проблема? Следя температурата на процесора и видео картата, но процесора не загрява нито видео картата, но процесора за товари до 100% и почти винаги е на 100%  а видео картата не се товари толкова . Процесора е АМД FX 6300 видео картата AMD Radeon R7 200 series някой има ли на представа от какво може да е проблема? Може ли да е от монитора защото вместо монитор ползвам TV с HDMI кабел? Надявам се някой да помогне. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване