Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте искам да попитам някой може ли да ми каже как мога да прочета Punched tape.

papertape.gif.dad9b90a313a661e3f0435912275f12a.gif

трябва да 'прочета' тази снимка.

Когато търся информация как се чете punched tape в интернет ми излиза само информация за punched tape readers. :\

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това прилича на перфолента на шифровите машини. За да се прочете, е нужен декодер, който да превърне всеки ред от осем възможни дупки , в съответствие с метода на кодиране при запис( перфориране). Или накратко, нужно ти е четящо устройство и кодова таблица. То ще погледне как е перфориран даден ред, ще погледне срещу тази комбинация какъв знак съответства и ще го напише.

Освен това , понеже един ред е един бит, за една снимка ще е нужна бая дълга лента.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много ме съмнява да има каквато и да е снимка. Някой те "плакне". Или ти нас. Зависи колко дупки (колони) са по хоризонтала. В казармата в станцията имах телеграфен апарат СТ-35 (1935 година) и той имаше и такава. Същите се ползваха и в пощите за телеграмите преди доста години. И в разни телекси. Последно ги помня като студент в голяма машина EC-1033. Ползвани са за управление на разни специализирани машини.

https://ru.wikipedia.org/wiki/Перфолента_(носитель_информации)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, NikolaiBGG1 написа:

Здравейте искам да попитам някой може ли да ми каже как мога да прочета Punched tape.

Когато търся информация как се чете punched tape в интернет ми излиза само информация за punched tape readers. :\

Въпроса е какво се очаква "на изхода"? Защото като гледам не е стандартното кодиране с parity bit (първата колона) за разпознаване на ASCII символи - има редове с нечетен брой единици. Евнентуално, може да се предположи, че става дума за binary to HEX (decimal). В този случай (евентуално):

BINARY - HEX - DECIMAL

10110001=B1=177

10111110=BE=190

00011000=18=24

00000001=01=1

......... и т.н

PS: Ха ха, Филипов, и аз колко съм се мъчил с камертона и СТ-то, като започне да се ебава мотора с оборотите..... :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, B3M2W0 написа:

Това прилича на перфолента на шифровите машини. За да се прочете, е нужен декодер, който да превърне всеки ред от осем възможни дупки , в съответствие с метода на кодиране при запис( перфориране). Или накратко, нужно ти е четящо устройство и кодова таблица. То ще погледне как е перфориран даден ред, ще погледне срещу тази комбинация какъв знак съответства и ще го напише.

Освен това , понеже един ред е един бит, за една снимка ще е нужна бая дълга лента.

Байт!

преди 4 часа, Филипов написа:

Много ме съмнява да има каквато и да е снимка. Някой те "плакне". Или ти нас. Зависи колко дупки (колони) са по хоризонтала. В казармата в станцията имах телеграфен апарат СТ-35 (1935 година) и той имаше и такава. Същите се ползваха и в пощите за телеграмите преди доста години. И в разни телекси. Последно ги помня като студент в голяма машина EC-1033. Ползвани са за управление на разни специализирани машини.

https://ru.wikipedia.org/wiki/Перфолента_(носитель_информации)

СТ-то не работеше ли на 7 битова шина? Пет значещи и бита, един стартов и един стопиращ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, NikolaiBGG1 написа:

Нещо тази лента не ми харесва. Като поразгледах типовете, които се използват, тези точици в средата разделят кода на две части, но не видях 4+4, както са тук.

Винаги разделителната лента е изместена на едната страна и кода става 5+3, 4+2 и т.н. Предполагам, че е заради предавателните апарати да не се обърка начало и край или лентата да се обърне обратно.

http://www.chilton-computing.org.uk/acl/literature/chapman/p015.htm

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наслучайно попитах колко са дупките и от какво е. Ситните дупки по средата са за транспорт. Предполагам че картинката е примерна интернетска и не съответства на реалната. Всякаквите приложения, за които съм споменал са по спомени отпреди 35 години . . . .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:offtopic_s:
Що ли възрастта на отговарящите ми прилича да е 40+
:cool:
С тия 24 байта картинка? В истинския смисълк на думата - забрави.
Ако е картинка, изградена от символи, то тя ще е нещо като 4х6 и ако е на матричен принтер 5х7 това е нещо като картинка от 24х42 точки.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 53 минути, Филипов написа:

Наслучайно попитах колко са дупките и от какво е. Ситните дупки по средата са за транспорт. Предполагам че картинката е примерна интернетска и не съответства на реалната. Всякаквите приложения, за които съм споменал са по спомени отпреди 35 години . . . .

не е реална
тая картинка се подмята от 40+ години, в учебниците и просто трябва да превърне двоичното число от картинката в десетично
ама автора не е уточнил, че става въпрос за задачка от учебника

преди 44 минути, DarkEdge написа:

Що ли възрастта на отговарящите ми прилича да е 40+

щот си имаш кристална топка

преди 17 часа, street racer написа:

10110001=B1=177

туй сега го видях
демек, автора трябва да е придобил представа за  решението на задачката

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Байтовете по редовете на перфолентата. Остава да си ги преобразуваш в десетична/осмичн/шестнайсетична според нуждите
10110001
00001001
10111110
00011000
00000001
10001011
11111110
10001011
11010110
11111100
10101100
00110100
01100110
10101010
11100001
11111010
10110100
00001001
11001101
00100001
10110100
01001100
11001101
00100001

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 часа, darkterminal написа:

СТ-то не работеше ли на 7 битова шина? Пет значещи и бита, един стартов и един стопиращ?

Точно така - снощи изрових СТ-то в мазата :) Работи, но не мога да открия камертона да оправя оборотите на мотора и сега пише каквото си поиска......

Някой помни ли на колко оборота трябва да се настрои с "онази виртележка" от ляво? Мисля, че пишеше нещо на металната планка от зад, но при мен тя липсва....

:offtopic_s:ПС: Йеееессссс - тръгна локално животното на текст!!!! Благодаря на автора на темата, искренно! Припомних си 86-та, Елхово, романтика, Сливенска перла (истинска - от грозде).... :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хъхъхъ... Респект! То не че има кой знае какво, ма ти от казармата баш СТ-то ли реши да чорнеш :D

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, darkterminal написа:

Хъхъхъ... Респект! То не че има кой знае какво, ма ти от казармата баш СТ-то ли реши да чорнеш :D

+ агрегатчето от "Мимоза"-ат, и 4 УКВ-та ("Нарцис" - от малките) с по 2 акумулатора. Толкова място имаше в жигулито - комби :)

Бях хвърли око и на една "311"-ка (идеален ВЕФ :) ). ама стана напечено и не остана време...... Имам и антенен усилвател за УКВ - ГУ-50 - идеален е за М-ките

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.