Премини към съдържанието
kricket

Помощ за свързване на говорители към филтри

Препоръчан отговор

Здравейте, наскоро ми изпаднаха само говорители от определени тонколони (JBL LX 1000), намерих схема в интернет с размери на кутиите и реших да си ги направя. Въпроса ми е, понеже нискочестотните говорители са по 2бр. на една тонколона, как да ги свържа към трилентови филтри? Двата нискочестотни успоредно? Двата нискочестотни последователно? Или двата нискочестотни разделени с отделни филтри? Съжалявам ако за някого въпроса е глупав, просто не съм много наясно с тези неща.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

връзват се синфазно и се разглежда като един с два пъти по-голяма мембрана и тази единица се свързва към филтъра
а дали говорителите ще ти са последователно вързани или в паралел, зависи от това, какъв импеданс искаш да ти е колоната

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 45 минути, kricket написа:

намерих схема в интернет с размери на кутиите

А електрическа схема няма ли там?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако дадете данни за говорителите, може да Ви се даде съвет! Освен това е важно и с какъв усилвател ще ги ползвате - мощност, импеданс и т.н. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 32 минути, DarkEdge написа:

А електрическа схема няма ли там?

За съжаление аз поне не можах да намеря.

преди 17 минути, nickolaycho написа:

Ако дадете данни за говорителите, може да Ви се даде съвет! Освен това е важно и с какъв усилвател ще ги ползвате - мощност, импеданс и т.н. 

Все още нямам усилвател, предстои да купувам такъв. Всичките говорители измерени с мултицет са по 5.1ома.  Знам, че по-хубавите усилватели предпочитат по-високо съпротивление, така че ако може да се повиши по някакъв начин...

преди 49 минути, дръндю написа:

връзват се синфазно

Което ще рече? Просто не ми е познат термина, признавам си нямам богата култура на тази тема

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, kricket написа:

Което ще рече? Просто не ми е познат термина, признавам си нямам богата култура на тази тема

това значи, че мембраните...
аве, я да го кажа простичко, като ги свържеш и подадеш ток с една батерийка 4,5 волта, двете мембрани трябва да хлътнат или да изфръкнат
при неправилно свързване, едната мембрана е хлътнала, а другата изфръкнала навън
уф, ама ногу смешно ми звучи, така казано...ъ-ъ-ъ...тъй де, ама е истина
:giggle1:

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако наистина е 5 ома - задължително ПОСЛЕДОВАТЕЛНО свързване, иначе импеданса пада под драстично и е фатално за какъвто и да е усилвател! Свързването към филтър е все едно че е един говорител, надявам се че имате филтрите, или поне схема за изработването им съобразно характеристиката на говорителите!

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, дръндю написа:

двете мембрани трябва да хлътнат или да изфръкнат

Ааа, това ми е ясно, просто не знаех термина. 

преди 1 минута, nickolaycho написа:

Ако наистина е 5 ома - задължително ПОСЛЕДОВАТЕЛНО свързване, иначе импеданса пада под драстично и е фатално за какъвто и да е усилвател! Свързването към филтър е все едно че е един говорител, надявам се че имате филтрите, или поне схема за изработването им съобразно характеристиката на говорителите!

Купих трилентови филтри и ги свързах последователно. В момента на кабелчетата, които влизат в канала на усилвателя съпротивлението е 10.4 ома. Проблема, обаче е, че като пусна музика от цд с равни с изчистени настройки на ресийвъра (взех едно Сони) от един приятел за няколко дни докато пробвам разни неща), нещо ми се губят ниските. Като пусна музиката от компа и увелича от настройките на аудио картата най-ниските честоти и се пооправят нещата, но иначе баса се губи

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако имаш САМО говорителите, без останалата "карантия" на озвучителние тела, си е мисия невъзможна направата на свестни тела.
По-добре ги продай и си купи готови тела.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, kricket написа:

Купих трилентови филтри и ги свързах последователно. В момента на кабелчетата, които влизат в канала на усилвателя съпротивлението е 10.4 ома. Проблема, обаче е, че като пусна музика от цд с равни с изчистени настройки на ресийвъра (взех едно Сони) от един приятел за няколко дни докато пробвам разни неща), нещо ми се губят ниските. Като пусна музиката от компа и увелича от настройките на аудио картата най-ниските честоти и се пооправят нещата, но иначе баса се губи

Пробвай да размениш кабелите към говорителите (+ и -)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

-[]+   -[]+
Така трябва да са свързани НЧ говорителите - последователни и с разноиенните полюси един към друг

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Raze написа:

Пробвай да размениш кабелите към говорителите (+ и -)

Само към нискочестотните, или към всички?

преди 2 минути, DarkEdge написа:

-[]+   -[]+
Така трябва да са свързани НЧ говорителите - последователни и с разноиенните полюси един към друг

Да, да , те са си така

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, kricket написа:

Купих трилентови филтри и ги свързах последователно.

Кого свърза последователно? Басите ли? Виж дали на клемите им няма + и -. Свържи + на едната с - на другата. Свободните + и - свържи към мястото на НЧ говорителя на филтъра, като спазиш вкключването - на говорителя към означено с - на НЧ на филтъра и съответно за + на говорителя към + на филтъра.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, kricket написа:

щом ти е ясно, вероятно и това трябва да си изясниш, че ако импеданса на басовите говорители е твърде голям, спрямо импеданса на другите
няма да има бас, щото е по-малка мощността
и смятам, че @DarkEdge е прав, като ти каза, да си купиш готови тела

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тия филтри не са смятани за тия говорители и е нормално да не са си "на мястото" параметрите им спрямо тия говорители.
Освен това най-вероятно тестваш в насипно състояние, т.е. без да са затворени в тяло говорителите...там се променят наляганията в тялото, промент се резонансни честоти. С две думи - свирката е друга.
Цялата тази дейност е безсмислено наливане на пари

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, DarkEdge написа:

Кого свърза последователно? Басите ли? Виж дали на клемите им няма + и -. Свържи + на едната с - на другата. Свободните + и - свържи към мястото на НЧ говорителя на филтъра, като спазиш вкключването - на говорителя към означено с - на НЧ на филтъра и съответно за + на говорителя към + на филтъра.

Така е свързано

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, DarkEdge написа:

Тия филтри не са смятани за тия говорители

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, kricket написа:

Така е свързано

свържи басовите паралелно за да намалиш импеданса, но без да насилваш усилвателя, щото да не гръмне
и виж как звучи
тихо и внимателно, дън тъ чуй дявола

пп

плюс с плюс
минус с минус

• Еха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На 2,5ома и имайки предвид потребителя (нищо лично), @дръндю, дан купуваш говорители?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, DarkEdge написа:

На 2,5ома и имайки предвид потребителя (нищо лично), @дръндю, дан купуваш говорители?

предупредих да пуща тихо, дън стане трескавица
:giggle1:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кат написа, кръстоса ли пръсти?

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако 

преди 15 минути, DarkEdge написа:

Освен това най-вероятно тестваш в насипно състояние

Слобих им кутиите, добре свирнаха, просто ниските идват малко без корекции. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, DarkEdge написа:

Тия филтри не са смятани за тия говорители

За да си дойдат на мястото, се правят диагностики...
Или пробваш да сложиш "на късмет" по-големи кондензатори в НЧ секцията на филтъра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако им 

преди 20 минути, дръндю написа:

ко импеданса на басовите говорители е твърде голям, спрямо импеданса на другите

Там някъде си настройвам енергията. Ако взема едни само нискочестотни филтри и прехвърля единия басов говорител там, след което входовете на двата филтъра вуржа последователно ще изравня ли съпротивлението на всичките говорители?

• Тъжен 1
  • Еха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Задължително преизчисление на филтрите!!!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.