Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Проблем ли ще е да се свърже високоговорител с импеданс 2,7 ома на моно усилвател за 4-омов високоговорител?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-вероятно това ти е съпротивлението, мерено с евтин мултимер, тип "5 левка" :D , а импеданса му е 4 ома.

Тъй че - да.

Ако наистина 2,7 му е импеданса и по-ниско, внимавай много с волумето, много.

**Ако искаш да ти е по-точно меренето, мери в последователна вергиа с 2,2 ома резистор или повече.  Вади стойността на резистора и горе-долу ще получиш колко ти е съпротивлението на говорителя.

Редактирано от Staseka7777 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тъй де, импеданса. Грешка на езика. Важното е, че се разбрахме. :D

Толкова е, да - 2,7 ома. Значи да търся друг говорител в такъв случай...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз такъв говорител не съм виждал, но свят широк.

Можеш да го ползваш с този усилвател, но внимавай с волумето. Ако трябва, си разграфи докъде да усилваш. И какъв е усилвателя, ако не е тайна ? Някои държат на по-нисък омаж, но не са много и то не чак с толкова. Ако е нещо старо стерео, мога да ти кажа, че на много от тях крайните им транзистори са преизчислени с 30% нагоре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Високоговорителят е от пластмасова тонколона на касетофон, а усилвателят е НЧУ от транзисторен радиоприемник "Селена". Не е нещо за сериозно озвучаване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Деянчо написа:

Високоговорителят е от пластмасова тонколона на касетофон, а усилвателят е НЧУ от транзисторен радиоприемник "Селена". Не е нещо за сериозно озвучаване.

Слагай смело,ще издържат крайните транзистори на селената,за трафчето не знам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Платката захранвам с адаптер. За говорителя като се замисля - не знам, касетофона си работи и не ми се много иска да го опропастявам заради моите произведения. Имам едни говорителчета измежду чарколяците, ама те не са особено хубави.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако мога малко да се намеся в намеренията ти, за какво ти е тази работа ?

Ако е за да пускаш слушаш музика от компютър примерно, на самият касетофона може да се преправи по много начини това, без да го опропастяваш, както ти се изрази !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Деянчо написа:

Платката захранвам с адаптер. За говорителя като се замисля - не знам, касетофона си работи и не ми се много иска да го опропастявам заради моите произведения. Имам едни говорителчета измежду чарколяците, ама те не са особено хубави.

Каквото говорителче си харесаш такова сложи,ако загрява адаптера слагаш с по висок импеданс говорител,ако нямаш такъв може да увеличиш импеданса като свържеш два последователно говорители.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, Staseka7777 написа:

Ако мога малко да се намеся в намеренията ти, за какво ти е тази работа ?

Ей така за занимавка. Нещо като активна тонколона. Може и от компютъра да се слуша, и от телефона ако щеш.

преди 17 минути, AAUUXX написа:

Каквото говорителче си харесаш такова сложи,ако загрява адаптера слагаш с по висок импеданс говорител,ако нямаш такъв може да увеличиш импеданса като свържеш два последователно говорители.

Трябва да изнамеря отнякъде някакъв хубав говорител. Не говоря за някакъв кой знае какъв, а просто по-приличен от тези, които имам из всичките вехтории. Що-годе да върши работа. Преди имах много от лампови радиоапарати, ама ги разкарах. Да ме пита човек що така сторих с тях...

Усилвателчето и говорителя, който и да бъде той, ще ги поместя в кутия от ПДЧ. Като изкопам някакъв говорител, ще ви го снимам, ще ви дам данни за него (мощност, импеданс) и ако някой има понятие от озвучаване, нека да каже приблизителни размери на кутията, бас рефлектор и уплътнение, ако се налага. Да стане нещо що-годе симпатично.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, хубаво де, не исках да се заяждам.

А иначе, исках да ти кажа само, че на касетофона може да му се пусне един AUX много по-лесно или да се направят всичките тия неща, които искаш ти.

Както и да е, няма да ти пиша повече в темата.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Деянчо написа:

Ей така за занимавка. Нещо като активна тонколона. Може и от компютъра да се слуша, и от телефона ако щеш.

Трябва да изнамеря отнякъде някакъв хубав говорител. Не говоря за някакъв кой знае какъв, а просто по-приличен от тези, които имам из всичките вехтории. Преди имах много и от лампови радиоапарати, ама ги разкарах. Да ме пита човек що така сторих с тях...

Усилвателчето и говорителя, който и да е той, ще ги поместя в кутия от ПДЧ. Като изкопам някакъв говорител, ще ви го снимам, ще ви дам данни за него (мощност, импеданс) и ако някой има понятие от озвучаване, нека да каже приблизителни размери на кутията, бас рефлектор и уплътнение, ако се налага. Да стане нещо що-годе симпатично.

В интернет може да се намерят проекти на тонколони с всички данни за кутията,въпроса е дали си заслужава все пак говорим за усилвател от селена и говорител от нещо си друго.Правиш си кутията на око и си готов,басрефлекс не ти трябва в твоя случай.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Никой нищо не е казал и не виждам някой да се заяжда. Не знам къде видя да се заяждам с теб. Да, може да се слуша AUX на касетофона, но за какво ми е. Правя ги тези неща ей така за спорта. Аз съм любител на платките, жиците и на направи си сам.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Staseka7777 написа:

Е, хубаво де, не исках да се заяждам.

А иначе, исках да ти кажа само, че на касетофона може да му се пусне един AUX много по-лесно или да се направят всичките тия неща, които искаш ти.

Както и да е, няма да ти пиша повече в темата.

Така е може да изведе от предусилвателя едно кабелче.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, AAUUXX написа:

В интернет може да се намерят проекти на тонколони с всички данни за кутията,въпроса е дали си заслужава все пак говорим за усилвател от селена и говорител от нещо си друго.Правиш си кутията на око и си готов,басрефлекс не ти трябва в твоя случай.

Не, не, става въпрос за нещо примитивно, но и да го направим що-годе прилично, колкото е възможно. Значи да не правя такова нещо, така ли? Аз ако правя нещо, най-много да оставя една кръгла дупка някъде от задната страна на кутията. Уплътнение също ли няма нужда да слагам?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Деянчо написа:

Не, не, става въпрос за нещо примитивно, но и да го направим що-годе прилично. Значи да не правя такова нещо, така ли? Аз ако правя нещо, най-много да оставя една кръгла дупка някъде от задната страна на кутията. Уплътнение също ли няма нужда да слагам?

Ако говорителя е от радио няма смисъл да се прави кой знае каква кутия,да се инвестира в матереал и т.н. Няма да зазвучи по добре каквото и да правиш.Ако говорителя е добър пак няма смисъл защото ще ползваш усилвател от селена.Правиш си нещо на око в случая или инвестираш и правиш нещо прилично с добри говорители и усилвател.

Ето ти една идея щом си любител това крайно стъпало е евтино и същевременно много прилично на звук.За говорители евтини може да погледнеш в pip audio.Избери си и ние ще помагаме с проекта след това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Говорителя може да се монтира и само на една плоскост - нарича се АКУСТИЧЕН ЕКРАН! Но и той трябва да бъде изчислен по данните на съответния говорител...ако и той е руски, те звучат много истински!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, open baffle, знам.Но аз искам да е в кутия, за да е като тонколона и усилвателя да е вграден вътре.

преди 1 час, AAUUXX написа:

Ето ти една идея щом си любител това крайно стъпало е евтино и същевременно много прилично на звук.За говорители евтини може да погледнеш в pip audio.Избери си и ние ще помагаме с проекта след това.

Е то хубаво, ама аз си имам вече усилвателче. Ще си дерзая с него. Ще гледам да намеря някакъв що-горе приличен като за този случай говорител. Относно НЧУ-то, което си прикачил - ако имаш такава интеграла, сам можеш да си направиш усилвателя. Само ти трябва схема. Резисторите и кондензаторите са лесна работа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, Деянчо написа:

Да, open baffle, знам.Но аз искам да е в кутия, за да е като тонколона и усилвателя да е вграден вътре.

Е то хубаво, ама аз си имам вече усилвателче. Ще си дерзая с него. Ще гледам да намеря някакъв що-горе приличен като за този случай говорител. Относно НЧУ-то, което си прикачил - ако имаш такава интеграла, сам можеш да си направиш усилвателя. Само ти трябва схема. Резисторите и кондензаторите са лесна работа.

Разбира се че сам можеш да я направиш,интегралата е 3-4лв.Крайното стъпало е доста добро и ти препоръчвам да си го направиш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Деянчо написа:

С тази Селена ме върна повече от 30 години назад. Ползвал съм я за какво ли не - за приемник при настройване на безжичен микрофон, за крайно стъпало, за микрофонен усилвател, за слушане на Свободна Европа и за какво ли не.

Ако мислиш да си правиш активна колонка е добре да използваш пластмасовата колонка от касетофона и вътре в нейния корпус да инплантираш усилвателчето. Слагаш си букса за захранването и вход за подаване на сигнала и си готов. 

Щом ти се занимава е добре колонките да са две за стерео и тогава си правиш стерео усилвателче. Гледам, че правиш "старт от скрапа", което е много добре за трупане на опит в електрониката. Ако ти попадне стар телевизор с кинескоп вътре има перфектни чипове и много части за тази работа, а може и говорителчетата да ползваш.

В предния пост AAUUXX е посочил един наистина свирещ качествено чип LM1875 - може да се свързва по много начини и да се захранва с еднополярно и двуполярно захранване.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, AGD написа:

С тази Селена ме върна повече от 30 години назад. Ползвал съм я за какво ли не - за приемник при настройване на безжичен микрофон, за крайно стъпало, за микрофонен усилвател, за слушане на Свободна Европа и за какво ли не.

Ако мислиш да си правиш активна колонка е добре да използваш пластмасовата колонка от касетофона и вътре в нейния корпус да инплантираш усилвателчето. Слагаш си букса за захранването и вход за подаване на сигнала и си готов. 

Щом ти се занимава е добре колонките да са две за стерео и тогава си правиш стерео усилвателче. Гледам, че правиш "старт от скрапа", което е много добре за трупане на опит в електрониката. Ако ти попадне стар телевизор с кинескоп вътре има перфектни чипове и много части за тази работа, а може и говорителчетата да ползваш.

В предния пост AAUUXX е посочил един наистина свирещ качествено чип LM1875 - може да се свързва по много начини и да се захранва с еднополярно и двуполярно захранване.

Като спомена за телевизори та се сетих за електрон 380д на тях крайните стъпала са на платка която може да се свали и да се ползва на готово.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, AAUUXX написа:

Като спомена за телевизори та се сетих за електрон 380д на тях крайните стъпала са на платка която може да се свали и да се ползва на готово.

Да и това става. 

Имах предвид малко по-съвременни телевизори с чипове за НЧУ. Може и от прецакани домашни кина. Винаги остават и непрецакани чипове - там има и с LM1875 и гарантирано не са ментета

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, AGD написа:

Да и това става. 

Имах предвид малко по-съвременни телевизори с чипове за НЧУ. Може и от прецакани домашни кина. Винаги остават и непрецакани чипове - там има и с LM1875 и гарантирано не са ментета

Да,аз просто се сетих за електрона,че ги майсторяхме навремето доста,затова го споменах.В телевизорите на самсунг с кинескоп  има tda-а не лоши за начинаещ любител обикновенно са 2х5 или 2х10 вата също и в сонитата модели 97-99г.не се сещам за конкретните модели,че доста години минаха когато ровех в такива телевизори,но да го има в предвид.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, Деянчо написа:

Изнамерих високоговорител от стар руски телевизор "Електрон".

Става за стъпалото от селената.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.