Премини към съдържанието
proexpert

Крахът на българското село проектиран в Москва

Препоръчан отговор

Търсих такава тема в търсачката и не намерих.

Крахът на българското село проектиран в Москва

Разсекретените документи на Държавна сигурност разкриват истината за станалото

https://www.vesti.bg/bulgaria/krahyt-na-bylgarskoto-selo-proektiran-v-moskva-6066052

655-402-zyrno-pshenica-zemedelie-rekolta  

Източник: БГНЕС

Близо хиляда села са изчезнали от картата на България при комунизма, а милиони селяни са лишени от земята си и насила превърнати в граждани. Разсекретените документи на Държавна сигурност разкриват истината за станалото с българското селско стопанство.

От 1980 г. до края на комунистическия режим селското стопанство на Народна република България минава на дотации и търпи ежегодни загуби от над 800 милиона лева, сочат отчетите на БНБ от онова време, цитирани от „Дойче веле” (Deutsche Welle)

Когато в края на 1989 г. новият лидер на БКП Петър Младенов нарежда да бъде спрян всякакъв износ на български храни за „братските“ социалистически държави, за да не се допусне глад в страната, Андрей Луканов и Огнян Дойнов с почуда му отговарят: „Какво да изнасяме? Че ние вече нямаме натури!”

България, която някога е била прочута в цяла Европа със своето селско стопанство, в края на комунизма се оказва вносител на най-необходимите за населението хранителни продукти и селскостопански суровини.

Много от тях идват от Полша, където обединената съпротива на селячеството и католическата църква осуетяват в зародиш плановете на местните комунисти за тотална колективизация. Днес полското село процъфтява стопански и демографски, а България продължава да внася значителни количества полски домати, картофи, ябълки, лук, месо и млечни продукти.

Съвземането на българското селско стопанство става факт едва след влизането на страната в Европейския съюз и благодарение на фондовете на Общата земеделска политика на Обединена Европа. През 2007 г. секторът е произвел продукция на стойност 6,7 млрд. лв. по данни на НСИ, а през миналата година, за 7,4 млрд. лв.

Всичко започва в края на 40-те години на XX век. Съветският трактор „Сталинец“ тежал четири пъти повече от внасяните преди това германски трактори. Но точно неговата безсмислено голяма маса се оказала много полезна за изпратените от комунистическия режим в селата агитатори, които трябвало да убеждават земеделските стопани доброволно да дарят земята, добитъка и инвентара на изгражданите по модела на съветските колхози ТКЗС-та.

Освен изселванията и затварянето в лагери на непокорните, като доста „убедително“ се утвърдило едно специално издевателство за публично сплашване: къщите на селяните, които отказвали да се превърнат от стопани в послушни надничари на комунистическия режим, били опасвани със стоманени въжета, а след това дърпани от въпросните съветски трактори, за да ги поразтресат малко.

Независимо от бруталните методи за пролетаризиране на „буржоазното“ село, акцията за лишаване на селяните от собственост и повторното им, след края на османското владичество, закрепостяване отнемат на режима 14 години.

Мизерията и огромните тегоби принуждават два милиона души да се преселят от селата към градовете в търсене на минимални условия за оцеляване във фабриките и строежите на провежданата по сталински образец индустриализация.

Вероятно много малко българи знаят, че за да се прокара електричество в селата, техните жители са били принуждавани сами да правят електрическите стълбове - в рамките на така нареченото „самооблагане“. Допълнително всяко домакинство трябвало да предава по 5 кг медни съдове за жиците до дома му.

През 1947 г., за да не измрат селяните от глад, като сталинския Голодомор в Украйна 15 години по-рано, Георги Димитров и Министерският съвет милостиво им отпускат по 600 грама пшеница и 200 грама царевица на ден. Година по-късно държавното „изкупуване“ - безпрекословно изземване по минимални цени на зърно, фасул, картофи, фуражи, месо, кожи, вълна, мляко и т.н. достига непоносими за производителите размери. В сила е принципът да се изземва най-много от най-предприемчивите и заможни стопани, наричани по съветски образец кулаци.

Кулминацията в гоненията срещу селото достига с решението за „масовизация“ на колективизацията от месец юли 1948 година. За целта партийният велможа Титко Черноколев съчинява чудовищен план за тотална война с нежелаещите да влязат в ТКЗС средни и по-заможни стопани. За претворяването му в действие е използван целият апарат на комунистическата диктатура, а мерките срещу непокорните са най-разнообразни – от изселвания, затвори и лагери, до непоносими данъци върху къщите и имотите, които трябвало да принудят поне 200 000 „кулаци“ да изоставят всичкото си имущество по селата и да отидат да работят като надничари и каруцари по строежи, мини и фабрики.

655-402-fond-zemedelie-udylzhava-srokove Източник: БГНЕС

Заченатата с насилия „социалистическа модернизация“ на българското село започва да дава отровните си плодове още в края на 60-те и началото на 70-те години XX век. Обезлюдяването на селските райони тече с невиждани в световната демографска история темпове от 2-4%  ежегодно. Разкъсаната вековна връзка между селяните и земята заедно с мизерните заплати и пенсии от 30 лева на месец икономически демотивират бързо застаряващото население. Кражбите от „общото“ стават ежедневие - далеч преди съвременните набези по полетата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти кога ще спреш да лееш лайна и глупости. И като толкоз си се надъхал срещу комунизма прочети какво е било и преди него. 

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Каун зимайте се с Мирко че вече имаш конкуренция Ачо (АнгелДимитров) и докат са усетиш са земат:angry:

• Харесва ми 2
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пич,не си на център.

• Харесва ми 1
  • Ха-ха 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, proexpert написа:

safe_image.php?d=AQDF05TPtpG16IpJ&w=540&
Документалната лента разказва за немски младежи
news.bg

Все съм виждал ботове и тролове. Ти минаваш всички тях. Дори не смятам да ти давам исторически източници да четеш и да гледаш. 

• Харесва ми 1
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

La imagen puede contener: una o varias personas y exterior
Георги Георгиев

Покъртителна снимка.
Възрастна туркиня, плачейки и целувайки за последно родната земя, се сбогува с нея по време на голямото изселване през 1989 г.
След като насилствено промени майчините имена на българските турци през 1984 г, режимът на Живков, който се пукаше по шевовете и оцеляваше с милиарди долари, взимани назаем от западни банки, реши да отвори границите, за да намали вътрешното политическо напрежение.
Стотици хиляди български турци изоставиха родните си домове, къщи, ниви, домашни животни, за да запазят достойнството си - името, с което са се родили.
По това време руското КГБ вече е създало структурите на ДПС. Както ще се окаже по-късно, цялото ръководство на ДПС е съставено от агенти на ДС - верния слуга на Кремъл.
През м. март 1990 г. агентът на ДС Тодор Батков, юрисконсулт в Народното събрание, ще внесе и закон за връщане на имената.
В закона ще вкарат унизителното условие хората да пишат молба до съда.
Спомням си, че пред парламента се бяха събрали тогава 2-3 хиляди български турци, докарани с автобуси, за да им "връчат" новия ръководител - Ахмед Доган - агент Сава на Държавна сигурност от 1977 г.
Той беше представен от Станко Тодоров и неотлъчно следван от Батков.
Опита се да успокои хората, но възрастна туркиня го попита:
- Когато сменяха имената, молба не ни караха да подписваме, а сега молба да пишем, тъй ли?!
И мекерето се изниза.
Политическите затворници, онези българки турци, които бяха отказали да сменят имената си и бяха оказали съпротива, бяха освободени от затворите едва след провеждане на изборите за Велико народно събрание, за да нямат възможност да се включат в ДПС и да нарушат схемата на руснаците и техните агенти.
След тяхното освобождаване много от тях направиха опити да се включат в ДПС, но бяха заплашвани, дори пребивани. Активисти на ДПС превърнаха живота им в ад и днес почти всички от тези хора са прокудени от България.
Малко по-късно ДПС ще свали правителството на Филип Димитров, защото отказа да предаде Нефтохима на Лукойл, а Доган ще се обзаведе и с първия си луксозен двуетажен мезонет на ул. "Лерин" в София.
Днес притежава и сарай на терен, даден от Лукойл точно до пристанище Росенец, което Борисов хариза на Лукойл с концесия за 35 години на цената на концесията на един плаж....
Агентът на ДС продължава да бъде охраняван от НСО трети мандат на Борисов.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, proexpert написа:

La imagen puede contener: una o varias personas y exterior
Георги Георгиев

Покъртителна снимка.
Възрастна туркиня, плачейки и целувайки за последно родната земя, се сбогува с нея по време на голямото изселване през 1989 г.
След като насилствено промени майчините имена на българските турци през 1984 г, режимът на Живков, който се пукаше по шевовете и оцеляваше с милиарди долари, взимани назаем от западни банки, реши да отвори границите, за да намали вътрешното политическо напрежение.
Стотици хиляди български турци изоставиха родните си домове, къщи, ниви, домашни животни, за да запазят достойнството си - името, с което са се родили.
По това време руското КГБ вече е създало структурите на ДПС. Както ще се окаже по-късно, цялото ръководство на ДПС е съставено от агенти на ДС - верния слуга на Кремъл.
През м. март 1990 г. агентът на ДС Тодор Батков, юрисконсулт в Народното събрание, ще внесе и закон за връщане на имената.
В закона ще вкарат унизителното условие хората да пишат молба до съда.
Спомням си, че пред парламента се бяха събрали тогава 2-3 хиляди български турци, докарани с автобуси, за да им "връчат" новия ръководител - Ахмед Доган - агент Сава на Държавна сигурност от 1977 г.
Той беше представен от Станко Тодоров и неотлъчно следван от Батков.
Опита се да успокои хората, но възрастна туркиня го попита:
- Когато сменяха имената, молба не ни караха да подписваме, а сега молба да пишем, тъй ли?!
И мекерето се изниза.
Политическите затворници, онези българки турци, които бяха отказали да сменят имената си и бяха оказали съпротива, бяха освободени от затворите едва след провеждане на изборите за Велико народно събрание, за да нямат възможност да се включат в ДПС и да нарушат схемата на руснаците и техните агенти.
След тяхното освобождаване много от тях направиха опити да се включат в ДПС, но бяха заплашвани, дори пребивани. Активисти на ДПС превърнаха живота им в ад и днес почти всички от тези хора са прокудени от България.
Малко по-късно ДПС ще свали правителството на Филип Димитров, защото отказа да предаде Нефтохима на Лукойл, а Доган ще се обзаведе и с първия си луксозен двуетажен мезонет на ул. "Лерин" в София.
Днес притежава и сарай на терен, даден от Лукойл точно до пристанище Росенец, което Борисов хариза на Лукойл с концесия за 35 години на цената на концесията на един плаж....
Агентът на ДС продължава да бъде охраняван от НСО трети мандат на Борисов.

Теб вълнуват ли та тия неща?За какво ги пускаш тука?Какво очакваш?

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Начи, дрогаре и тук-таме дрогарки металофрезистки, цоц-ресторантъ - най-големото ресторант наоколо. За тва - да се знае и помни, че нема по-велик такъф - сичкото цоц-ресторант еднакво отсекъде. И у софето, и у филибето, и у горно нанадолнище.

La imagen puede contener: 3 personas, personas sentadas, mesa e interior

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цитат

Изповед на окаяния раб Божи Калансув:

"Извинявам се.  Моля Ви не ми обръщайте внимание. По- цял ден седя в къщи без работа и понеже няма с какво да се занимавам ми става скучно и почвам да пиша глупави коментари в Калдата форум и да отварям Безброй еднакви теми в Калдата форум. Простете ме мене Простака, че Ви наводнявам с флууд. От други форуми отдавна съм наритан. Виждам, че в Калдата форум хората разбират и дават компетентни съвети и завиждам. Почвам да си въобразявам, че и аз съм компетентен, и също така си въобразявам, че имам опит, което не отговаря на истината. Чрез заливане и удавяне на Калдата форум с флууд с еднакви и безсмислени теми и коментари аз си въобразявам, че въобще нещо разбирам. По- точка първа от настоящата тема мога да кажа, че с такива подобни на описания уред в точка № 1 имам предостатъчно в излишък в домът си. Като някой работят, а за други няма резервни части. И със сигурност имам нужда да изхвърлям в кофата за смет такива уреди в настоящия момент и за в бъдеще време отколкото да купувам нови подобни устройства и подобна техника. Извинявам, се че Ви наводнявам Калдата форум с безсмислени теми и безсмислени коментари, което се нарича флууд на Английски език, а в превод на Български според мен означава наводнение и  / или бедствие свързано с наводнение..."

"Извинявам се.  Моля Ви не ми обръщайте внимание. По- цял ден седя в къщи без работа и понеже няма с какво да се занимавам ми става скучно и почвам да пиша глупави коментари в Калдата форум и да отварям Безброй еднакви теми в Калдата форум. Простете ме мене Простака, че Ви наводнявам с флууд. От други форуми отдавна съм наритан. Виждам, че в Калдата форум хората разбират и дават компетентни съвети и завиждам. Почвам да си въобразявам, че и аз съм компетентен, и също така си въобразявам, че имам опит, което не отговаря на истината. Чрез заливане и удавяне на Калдата форум с флууд с еднакви и безсмислени теми и коментари аз си въобразявам, че въобще нещо разбирам. По- точка първа от настоящата тема мога да кажа, че с такива подобни на описания уред в точка № 1 имам предостатъчно в излишък в домът си. Като някой работят, а за други няма резервни части. И със сигурност имам нужда да изхвърлям в кофата за смет такива уреди в настоящия момент и за в бъдеще време отколкото да купувам нови подобни устройства и подобна техника. Извинявам, се че Ви наводнявам Калдата форум с безсмислени теми и безсмислени коментари, което се нарича флууд на Английски език, а в превод на Български според мен означава наводнение и  / или бедствие свързано с наводнение..."

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Боже колко трябва да си тъп, за да си мислиш, че в Москва са седнали да кроят планове как да съсипят българското село. :shock11:

• Харесва ми 3
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още малко като се поизмести климатът и селата ни ще станат пристан на чужденци , за които приоритет са Спокойствието и Силната храна .

Имотите са на смешна , джобна цена , а Природата - Уникална. 

• Харесва ми 3
  • Ядосан 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, _sirena_ написа:

лесно ти е на тебе с милиардите  джобни :(

язък че имаш толкова пари

скърдза си голема 

10 кокошки  неиска да ми купиш .

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, sound написа:

Боже колко трябва да си тъп, за да си мислиш, че в Москва са седнали да кроят планове как да съсипят българското село. :shock11:

Трябва да почерпите копипейстъра че толкова умело осира иначе сериозни теми.

Например казаното :

От 1980 г. до края на комунистическия режим селското стопанство на Народна република България минава на дотации и търпи ежегодни загуби от над 800 милиона лева, сочат отчетите на БНБ от онова време, цитирани от „Дойче веле” (Deutsche Welle)

Това и не само това се неглижира всичките ФАКТИ за продънената  цоциалистическа икономика и земеделие,  и темите му предизвикат логично отвращение  от иначе тези сериозни ФАКТИ.

Така че, трола играе във ваша полза. Почерпете го нещо

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, _sirena_ написа:

Още малко като се поизмести климатът и селата ни ще станат пристан на чужденци , за които приоритет са Спокойствието и Силната храна .

Не е нужно да се мести климатът.Селата ни отдавна са пристан за местни цветнокожи.Купуват на поразия.

При нас традиционно нямаше цветнокожи,сега преобладават.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цитат

Страната, която някога е била прочута в цяла Европа със своето селско стопанство, в края на комунизма се оказва вносител на най-необходимите за населението хранителни продукти и селскостопански суровини.

Я си спомнете скандалите с изнесеното зърно и не само. Та кой тогава беше на власт....май , май СДС. Да се чудиш кой им пише статиите на тия.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз бих го поправил. 

Цитат

Страната, която някога е била прочута в цяла Европа със своето селско стопанство, в края на прехода се оказва вносител на най-необходимите за населението хранителни продукти и селскостопански суровини. Освен това повечето от тези продукти са боклуци, които на запад никой няма да докосне и ще стане скандал, ако се предлагат там подобни храни. 

Редактирано от Тoни (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колкото и да си "поправяте" и "перефразирате" с простотии, фактите за фалиралия соц са си ФАКТИ.

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, miro20 написа:

Колкото и да си "поправяте" и "перефразирате" с простотии, фактите за фалиралия соц са си ФАКТИ.

капитализма има късмет че печата пари без покритие и хората си ги държат в мазата  и не ги харчат а чакат инфлацията да ги изяде за 20 години.

ако тръгнат всички да живeят  ден за ден и да харчат всичко което са изкарали да видиш ти фалит

и бой за минерална вода по магазините .

само аз като влезна в магазина и похарча някоя хилядарка

на следващия ден инфлацията в държавата се е качила с неколко процента 

щото не може да смогне БГ производството .

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, miro20 написа:

Знаем бе, знаем - след Хитлер, първата задача, с която се е захванал да Сталин е как да съсипе българското село: факт!!! :Д

• Харесва ми 1
  • Ха-ха 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, miro20 написа:

А какво казват пак от там тия от Дойче веле за периода от 90 година до сега ?
Дай малко данни да видим как процъфтява бъгарското село под егидата на САЩ и европейските ни партньори ?
Пусни малко информация де стига я крил. Как върви износа на селскостопанската продукция ? Така де по скоро вноса ...

Редактирано от BMW Маниак (преглед на промените)
  • Ха-ха 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, BMW Маниак написа:

........

Сега живеем в демократични времена, така че ако и да има проблеми по селата, то селяните сами са си виновни.

• Харесва ми 1
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, BMW Маниак написа:

Дай малко данни да видим как процъфтява бъгарското село под егидата на САЩ и европейските ни партньори ?
Пусни малко информация де стига я крил. Как върви износа на селскостопанската продукция ? Така де по скоро вноса ...

Например че 2016 е исторически рекорд в цялата история на България по добив на пшеница ? :)

http://www.mzh.government.bg/bg/press-center/novini/4e2b-interviu-na-ministra-na-zemedelieto-i-khranit/

Като цяло износът за ЕС е около 34.5 млрд лв. http://www.focus-news.net/news/2018/03/13/2498982/nsi-prez-2017-g-iznosat-na-balgariya-za-es-narastva-s-108-spryamo-2016-g.html

:)

• Еха 1
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.