Премини към съдържанието
Деянчо

Решението при шумящи потенциометри

Препоръчан отговор

Много голям проблем в техниката (особено по-старата) са шумящите потенциометри и износените копчета, които не дават добър контакт. Решението на този проблем е спрей за мултифункционална смазка. На настолния ми компютър има най-обикновени компютърни колонки на над 10 години и потенциометъра почна толкова да шуми, че да не може да се ползват нормално. Разглобих тази, в която е усилвателя (активната), и напръсках оста на потенциометъра обилно с въпросния спрей. Сега работят като нови и няма спомен от шумене. По този начин оправих един касетофон и един радиочасовник закупен от битпазара в Малашевци, които бяха пълна скръб и директно за боклука. Сега функционират без грешка, копчетата работят отлично и не създават никакви проблеми.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хубава информативна тема за хората които не знаят.

Не е лошо да споделите марката на спрея който ползвате.

Лично ползвам  Kontakt PRF 7-78,

не професионално, в домашни условия, когато се наложи.

На по новата техника, шум няма, просто копчетатата/потенциометрите не работят коректно ( например или не се чува единия канал или не работят добре при завъртане)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не мултифункционална смазка, а спрей контакт ти е нужен, например този:  http://tpetrov.com/search.php?prod=Спрей+KONTAKT+78%2F220+контактен  а може и този http://tpetrov.com/search.php?prod=Спрей+KONTAKT+PR300+контактен 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Деянчо написа:

Много голям проблем в техниката (особено по-старата) са шумящите потенциометри и износените копчета, които не дават добър контакт. Решението на този проблем е спрей за мултифункционална смазка. На настолния ми компютър има най-обикновени компютърни колонки на над 10 години и потенциометъра почна толкова да шуми, че да не може да се ползват нормално. Разглобих тази, в която е усилвателя (активната), и напръсках оста на потенциометъра обилно с въпросния спрей. Сега работят като нови и няма спомен от шумене. По този начин оправих един касетофон и един радиочасовник закупен от битпазара в Малашевци, които бяха пълна скръб и директно за боклука. Сега функционират без грешка, копчетата работят отлично и не създават никакви проблеми.

Контактен спрей е временно решение каквото може да се постигне и със спирт, започнат ли да шумят потенциометрите най-добре е смяна с нови.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 50 минути, Деянчо написа:

Ползвам този: http://www.axxon.bg/en/view_product/?cat_id=0&brand=126&prod=350. Резултатът, както казах, е отличен.

Той е отличен, ама временно, както каза AAUUXX

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като се върне проблема, пръскаш отново и готово. Няма нищо вечно, дори ние самите не сме вечни, ама това вече е друга тема.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Деянчо написа:

Като се върне проблема, пръскаш отново и готово. Няма нищо вечно, дори ние самите не сме вечни, ама това вече е друга тема.

Графита се износва затова шумят,идва момент в който колкото и да пръскаш полза няма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Винаги ще се намерят философи, които да оспорват, ама винаги. Заслужава ли си занимавката, в случай като този, на стара техника да им търсиш потенциометри и да им ги сменяш? Да, но само при реставрация или при уред, който е наистина ценен и качествен. А и с годините освен износени копчета и потенциометри се появяват още куп други проблеми. Както казах вече, няма нищо вечно. Ама все пак е важно да се философства, типично по български. Този случай ми напомня на вица:

Цитат

- Как се прави тройка по български?

- Двама се таковат, а третия ги гледа философствайки и давайки им акъл.

Създадох темата с цел да бъде полезна и да споделя успешния резултат, който съм постигнал, макар и да е временен. Май беше грешка от моя страна. Както и да е - живи и здрави.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, то е ясно.

Но все пак хубава тема. Мисля да гласувам даже, да я направят важна. Само и промени заглавието. Като "решението при шумящи потенциометри".

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 56 минути, Деянчо написа:

Заслужава ли си занимавката, в случай като този, на стара техника да им търсиш потенциометри

Да. Ако искаш да работи. Евтини са. Никога не пръскам. Ефектът е краткотраен и събира мръсотия.

преди 2 часа, Деянчо написа:

Ползвам този: http://www.axxon.bg/en/view_product/?cat_id=0&brand=126&prod=350. Резултатът, както казах, е отличен.

И само да споделя. Контактен спрей и дълбокопроникваща смазка са две различни неща. Има специални контактни спрейове. :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Деянчо написа:

Винаги ще се намерят философи, които да оспорват, ама винаги. Заслужава ли си занимавката, в случай като този, на стара техника да им търсиш потенциометри и да им ги сменяш? Да, но само при реставрация или при уред, който е наистина ценен и качествен. А и с годините освен износени копчета и потенциометри се появяват още куп други проблеми. Както казах вече, няма нищо вечно. Ама все пак е важно да се философства, типично по български. Този случай ми напомня на вица:

Създадох темата с цел да бъде полезна и да споделя успешния резултат, който съм постигнал, макар и да е временен. Май беше грешка от моя страна. Както и да е - живи и здрави.

Ако изобщо се намерят нови. Дори при изтъркване на графита, може да се нанесе нов слой с графитен лак който въобще не скъп, лошото е че слоят става неравномерен и съпротивлението ще се промени и ще има разлика в положението на двата потенциометъра, но ако е само един моно, тогава няма проблем. Това е подходящо само за нискоомни до 10-20 Kom. След това се намазва с електротехнически вазелин, но не обикновен технически вазелин какъвто се продава в спринцовки, той повече ще влоши нещата. Не трябва се ползва и контактен спрей, той е само за почистване, аз използвам WD40, който също е много добър. А и когато се пръска редовно, графита няма да се изтрие така лесно. Повечето потенциометри са отворени в долната част над изводите и това позволява те добре да се изплакнат със спрея без да се налага да се отварят.

product_92450.jpg

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.