Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Преди няколко месеца смених стария си верен монитор HP LP 2475W, който навърши 10 години и навъртя около 20 000 часа работа. Редовно го калибрирах и профилирах със Spyder 3 Pro. Той и сега си работи, но го прехвърлих като втори монитор към друга компютърна конфигурация.

Снабдих се отново с 24 инчов монитор, от "малко" по-висока категория - Eizo Color Edge CS 2470. Монитора го ползвам основно за фотография /любителски/, за обработка на снимки в RAW формат с Adobe Lightroom, Phase One Capture One Pro, DXO Optics Pro и Фотошоп. Свикнал съм с работата в цветово пространство Adobe RGB и съответно с монитор с wide gamut.

Eizo-то има  неоспорими предимства пред стария ми монитор, като хардуерното калибриране и автоматично коригиране на неравномерностите в яркостта и цветността по цялата повърхност на дисплея.

Първоначално го калибрирах и създадох профил със стария ми калибратор, но се оказа, че не е съвместим с хардуерното калибриране и софтуера за калибриране на Eizo. Затова в последствие си взех и нов калибратор - X-Rite i1Display Pro, който си идва със собствен софтуер за калибриране и профилиране, но в същото време може да работи пълноценно и под управлението на софтуера на Eizo - Color Navigator.

И пред мен възникна следната дилема: с кой софтуер да извърша калибрирането и профилирането на монитора?

С помощта на софтуера на калибратора не може да се извърши хардуерно калибриране на монитора, а се извършва само "обикновено" калибриране. В същото време със софтуера на калибратора може да се измерят осветеността /яркостта/ и цветността в 9 отделни зони на дисплея и да се видят отклоненията /неравномерността/.

С помощта на софтуера на монитора, работещ с този калибратор, може да се извърши хардуерно калибриране на монитора и да се създадат множество различни профили с настроени по различен начин параметри - примерно аз си направих три - Фотография, WEB и Принт. Смяната на профила става буквално с две цъкания на мишката през Кълър Навигатора.

Та накратко - ако някой ползва монитор с хардуерна калибрация, поне при Ейзо според мен по-доброто решение е да се извършва задължително хардуерно калибриране с подходящ калибратор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.