Премини към съдържанието
peppone1

Тонколона с елипсовиден високоговорител

Препоръчан отговор

Здравейте, нека темата послужи като стимул за любителите да направят нещо по-различно, което до сега не е правено от производителите на ОТ. Търсих в мрежата, но никъде не видях такива тонколони, освен тези самоделки. Овалните високоговорители са много подходящи за изработване на стълбовидни тонколони, високи и тънки и същевременно с голяма озвучителна площ. Обикновено всички такива колони са с вертикално наредени два или повече кръгли говорителя, за които трябва и подходящо свързване за да се получи желаният импеданс, докато овалният говорител може да замести по площ два кръгли говорителя. За тези тонколони не трябват по-специални изчисления, а може да се придържаме към обикновените фабрични ОТ, като общо взето височината на кутията трябва да е два пъти по-голяма от външният диаметър на басовият говорител, т.е. на височина да побере плътно наредени два басови говорителя. Дълбочината трябва да е равна или по-голяма от широчината на тонколоната, т.е., тя да не е плоска. Но тъй като е трудно да изчислим площта на овалните говорители, грубо можем да я намерим опитно като наредим например малки монети в овалният отвор за високоговорителя и после същият брой монети ги наредим в кръг. Може и с парче тел да измерим обиколката на овалният говорител и после парчето тел го оформим в кръг.Така грубо един 6x9" овален говорител се равнява по площ на 8'' кръгъл. Изчисляване на площта с приравняване на максималната дължина и широчина в правоъгълник, а кръга като квадрат, също не е точно сравнение, тъй като знаем че правоъгълника и квадрата имат различна обиколка при еднаква площ. Може би и това е причината да не се произвеждат тонколони с елипсовидни високоговорители или просто никой не се е сетил, освен при нашенските тонколони Респром. Днес навсякъде цари еднообразие, една непрекъсната повтаряемост, както в изкуството така и в материалните неща, което е отегчаващо.

Виждаме по-долу на снимката че и тук е спазено това правило, като тонколоната е съставена от два овални високоговорителя и височината й приблизително побира 4 говорителя. Широчината леко е завишена, но за сметка на дълбочината и като прибавим предпазните решетки, всичко става много добре. Виждаме колко добре са се получили тонколоните и имат много добър естетически вид, иначе за тези размери фабричните тонколони трябва да са накачурени с 4 кръгли високоговорителя, което и на външен вид изглежда някак претруфено. В новите телевизори например се използват много издължени почти правоъгълни, а на някои чисто правоъгълни високоговорители, които могат да послужат за направата на малки стълбовидни колонки, например за компютър, там където няма място да се поставят тумбести квадратни тонколони. Все пак сме в ерата на плоските неща, крайно време е да направим и тонколоните плоски и тънки като дъска.

maxresdefault.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, peppone1 написа:

Здравейте, нека темата послужи като стимул за любителите да направят нещо по-различно, което до сега не е правено от производителите на ОТ. Търсих в мрежата, но никъде не видях такива тонколони, освен тези самоделки. Овалните високоговорители са много подходящи за изработване на стълбовидни тонколони, високи и тънки и същевременно с голяма озвучителна площ. Обикновено всички такива колони са с вертикално наредени два или повече кръгли говорителя, за които трябва и подходящо свързване за да се получи желаният импеданс, докато овалният говорител може да замести по площ два кръгли говорителя. За тези тонколони не трябват по-специални изчисления, а може да се придържаме към обикновените фабрични ОТ, като общо взето височината на кутията трябва да е два пъти по-голяма от външният диаметър на басовият говорител, т.е. на височина да побере плътно наредени два басови говорителя. Дълбочината трябва да е равна или по-голяма от широчината на тонколоната, т.е., тя да не е плоска. Но тъй като е трудно да изчислим площта на овалните говорители, грубо можем да я намерим опитно като наредим например малки монети в овалният отвор за високоговорителя и после същият брой монети ги наредим в кръг. Така грубо един 6x9" овален говорител се равнява по площ на 8'' кръгъл. Изчисляване на площта с приравняване на максималната дължина и широчина в правоъгълник, а кръга като квадрат, също не е точно изчисление, тъй като знаем че правоъгълника и квадрата имат различна обиколка при еднаква площ. Може би и това е причината да не се произвеждат тонколони с елипсовидни високоговорители.

Виждаме по-долу на снимката че и тук е спазено това правило, като тонколоната е съставена от два овални високоговорителя и височината й приблизително побира 4 говорителя. Широчината леко е завишена, но за сметка на дълбочината и като прибавим предпазните решетки, всичко става много добре. В новите телевизори например се използват много издължени почти правоъгълни, а на някои чисто правоъгълни високоговорители, които могат да послужат за направата на малки стълбовидни колонки, например за компютър, там където няма място да се поставят тумбести квадратни тонколони. Все пак сме в ерата на плоските неща, крайно време е направим и тонколоните плоски и тънки като дъска.

maxresdefault.jpg

Елипсовидните говорители няма да ги срещнеш в домашна аудио тонколона,защото те-говорителите от такъв вид са предназначени за авто аудио поради малкото площ на кората.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не му цитирай всичките глупости за един ред - има бутон за отговор.

Пак глупости на търкалета. Както беше казал лирическият герой на Тодор Колев - да реализираш кочина.

Ламерчето, вземи прочети малко книжки. Тия китайски говна са за приложение в автомобил. На селски гъзари. Без филтри, уж трилентови, но на високи честоти импеданса им е практическо късо и едва ли ще работи с качествен усилвател. Изчисления се правят на нещо с известни параметри, а тези са неповторими дори и от един кашон.

Да не казвам за тънките чамови дъсчици как дрънчат. Нещо затворен обем, басрефлекс, вата за поглъщане . . . . Ламерщина на куб. Момко, чети книжки и не се опитвай да даваш акъл какви ги дялаш.

• Харесва ми 4
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, наистина изглеждат тънки тези плоскости. Колко милиметра са? Такива говорители се използват по принцип само в колите, но и в такъв случай биха свършили работа, зависи с какъв усилвател ги пускаш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, peppone1 написа:

Здравейте, нека темата послужи като стимул за любителите да направят нещо по-различно, което до сега не е правено от производителите на ОТ. Търсих в мрежата, но никъде не видях такива тонколони, освен тези самоделки. Овалните високоговорители са много подходящи за изработване на стълбовидни тонколони, високи и тънки и същевременно с голяма озвучителна площ. Обикновено всички такива колони са с вертикално наредени два или повече кръгли говорителя, за които трябва и подходящо свързване за да се получи желаният импеданс, докато овалният говорител може да замести по площ два кръгли говорителя. За тези тонколони не трябват по-специални изчисления, а може да се придържаме към обикновените фабрични ОТ, като общо взето височината на кутията трябва да е два пъти по-голяма от външният диаметър на басовият говорител, т.е. на височина да побере плътно наредени два басови говорителя. Дълбочината трябва да е равна или по-голяма от широчината на тонколоната, т.е., тя да не е плоска. Но тъй като е трудно да изчислим площта на овалните говорители, грубо можем да я намерим опитно като наредим например малки монети в овалният отвор за високоговорителя и после същият брой монети ги наредим в кръг. Така грубо един 6x9" овален говорител се равнява по площ на 8'' кръгъл. Изчисляване на площта с приравняване на максималната дължина и широчина в правоъгълник, а кръга като квадрат, също не е точно изчисление, тъй като знаем че правоъгълника и квадрата имат различна обиколка при еднаква площ. Може би и това е причината да не се произвеждат тонколони с елипсовидни високоговорители.

Виждаме по-долу на снимката че и тук е спазено това правило, като тонколоната е съставена от два овални високоговорителя и височината й приблизително побира 4 говорителя. Широчината леко е завишена, но за сметка на дълбочината и като прибавим предпазните решетки, всичко става много добре. Виждаме колко добре са се получили тонколоните и имат по-добър естетически вид, иначе за тези размери фабричните тонколони трябва да са накачурени с 4 високоговорителя, което и на външен вид изглежда някак претруфено. В новите телевизори например се използват много издължени почти правоъгълни, а на някои чисто правоъгълни високоговорители, които могат да послужат за направата на малки стълбовидни колонки, например за компютър, там където няма място да се поставят тумбести квадратни тонколони. Все пак сме в ерата на плоските неща, крайно време е направим и тонколоните плоски и тънки като дъска.

maxresdefault.jpg

Екпериментирай си. И аз така пробвам, изхвърлям. Къде се получи, къде не. Хич да не ти пука от разни коментарчета. Който не му харесва да не чете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 11.08.2018 г. в 12:10, Филипов написа:

ащото си селянин

Не му цитирай всичките глупости за един ред - има бутон за отговор.

Пак глупости на търкалета. Както беше казал лирическият герой на Тодор Колев - да реализираш кочина.

Ламерчето, вземи прочети малко книжки. Тия китайски говна са за приложение в автомобил. На селски гъзари. Без филтри, уж трилентови, но на високи честоти импеданса им е практическо късо и едва ли ще работи с качествен усилвател. Изчисления се правят на нещо с известни параметри, а тези са неповторими дори и от един кашон.

Да не казвам за тънките чамови дъсчици как дрънчат. Нещо затворен обем, басрефлекс, вата за поглъщане . . . . Ламерщина на куб. Момко, чети книжки и не се опитвай да даваш акъл какви ги дялаш.

Защо ти е толкова голяма злобата не мога да разбера, защото си селянин или просто завистлив конкурент? Е, ама ти не си производител на тонколони, така че остава първото. С това да омаловажаваш опита на другите изглеждаш само по-тъп. И нищо чудно кои са ти поддръжниците, онези които също обичат да обиждат и да омаловажават уменията на знаещите и можещите, а пред  незнаещите и търсещи помощ тогава помагате, мазнейки се като кифладжии. Но и на тях не помагате, ето ти осра и темата на предния любител, който собственоръчно си сглоби субуфер и който се получи много добре. И поради тази причина аз никога няма да кача снимка на нещо свое тук, в такъв пиянски форум. То простаци винаги ще има и се размножават така бързо както се размножават и педерастите.

Иначе по темата, никъде не е казано че говорителите трябва да са автомобилни, употребяват се овални на много места където мястото е ограничено както и в малките съраунд колонки на аудио системите. А и не се ли досещате че точно поради ниския импеданс на автомобилните колони, много добре ще си  паснат, когато се свържат последователно. Но купешките тонколони изглеждат грозно с по 4-5 говорителя, като онези радиоточки на ЖП гарите. В книгата на Димитър Попянев също имаше примери с овални високоговорители, но много издължени назад кутии което също не е много естетично. Тогава още не бяха модерни високите стълбове на системите за домашно кино, но и сега гледаме навсякъде едно и също, сякаш производителите слагат това което имат и сглобяват по образец на конкурента. Шири се една масова монотонност и еднообразие и в техниката и в изкуството, което страшно бързо омръзва. Затова има и толкова Hi-Fi любители, най-малкото което могат да си направят е поне тонколона и усилвател, останалото си купуват такова каквото е, без голям избор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво пак да ти обяснявам?

Първо направи разлика между озвучително тяло и тонколона. Някъде да си виждал нещо професионално направено с елипси? Да не говоря за липсата на филтри.

Подсказка - тонколона е с няколко еднакви говорителя. Дали елипсовидни или кръгли е все тая. По принцип са предназначени за озвучаване на открити пространства като площади, стадиони, гари и подобни. Където хората трябва да чуят нещо предимно като говор в средночестотния спектър. И партийна пропаганда и съответните маршове. Качеството не е приоритет. Гюрултия да става. Качество като радио на средни вълни. То и радиоточките бяха на такива. Та затова се ползваха и относително широколентови говорители. Които са много далеч от качество за домашна музика.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, peppone1 написа:

То простаци винаги ще има и се размножават така бързо както се размножават и педерастите.

Пед***сите не се размножават, защото това е против биологичните закони. Те се увеличават и то с плашещо голямо темпо. Така е, защото ГМО идиотщините наречени ЕС и САЩ толерират пед***сщината, възхваляват я, модернизират я и народът, който е като гъба, която попива разврата и глупостта, започва и той да става такъв с разбирането, че това е нещо нормално и дори готино. На 2 юни например - денят на Христо Ботев и загиналите герои в битка за страната, когато вият сирените, вече почти никой не застава мирно и не отдава своята почит, а виж на парада на сбърканите колко индивиди ходят и медиите (и не само те) как бурно ги защитават. Какви изводи можеш да си правиш с този факт?!

Както и да е, да не се отклоняваме от темата. Най-важното е това, което правиш, да ти доставя удоволствие. Да го правиш така, че на теб да ти харесва. Ако боядисаш, облепиш с фолио или фурнироваш телата, ще станат като неразличими от купечки.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има доста руски и български елипси, които се използват предимно за средночестотни, свирят доста вярно и праволинейно точно в средния спектър. За автоговорители не споменавам! А имам едни елипси СИМЕНС, широколентови, изкарват уникален звук - просто информативно, да върви лафа....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз си сглобих такава тонколона по модел на българската 1ОТ5-1 само че двулентова с подобен широколентов високоговорител ВО0829 с размери 4 x6,5" (100x160mm) и високочестотен T6PH06G6. Кутията я направих от МДФ с дебелина 8мм. и с външни размери 32х16x17,6cm. Малко увеличих височината и скъсих дълбочината от оригиналният модел за да има достатъчно място за пищялката. След залепването на малко силиконова вата на задния капак и долната страна на кутията звукът доста се омекоти и вади бас почти като тонколона с басов говорител, въпреки че резонансната честота на този високоговорител я дават 125Hz, но понеже е доста стар  (явно в магазина е стоял повече от 20г.), то гънките му са леко протрити и мембраната бе избеляла, поради което окачването й се е омекотило и долната честота може да е паднала под 100Hz. Боядисах кутията с черна боя и стана добре, макар че като беше светла небоядисана изглеждаше по-добре. Чудя се дали ако не я бях направил с ПДЧ басът нямаше да се омекоти още повече, макар че като я почукна с ръката, кутията дрънчи по-меко от талашитените които имам, може би с МДФ е станала по-добре. Избрах МДФ, защото няма нужда да окантовам ръбовете с фурнир преди да я боядисам, а и дървени кантове които да могат да се боядисват не съм виждал и трябва да режа от цял лист фурнир, после да ги лепя, което е голяма хамалогия.

Исках да сложа басов автомобилен високоговорител, но той е по-къс и дупката идва голяма за него. Питах в някои магазини с какви размери са техните, някъде ми казват че дължината им е около 144мм., а този който имам е 140мм., който е прекалено къс, а ми трябва за дупка 90x148мм. Може би ще има по-големи размери, но трябва да обикалям и да меря. Нека някой ако е слагал такива говорители в колата си, сподели с какви размери са те. Иначе и с малки дупки от 3-4 мм. от двете страни пак ще може да се монтира. Но и така тонколоната си свири добре.

9386301I.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, peppone1 написа:

Аз си сглобих такава тонколона по модел на българската 1ОТ5-1 само че двулентова с подобен широколентов високоговорител ВО0829 с размери 4 x6,5" (100x160mm) и високочестотен T6PH06G6. Кутията я направих от МДФ с дебелина 8мм. и с външни размери на кутията 32х16x17,6cm. Малко увеличих височината и скъсих дълбочината от оригиналният модел за да има достатъчно място за пищялката. След залепването на малко силиконова вата на задния капак и долната страна на кутията звукът доста се омекоти и вади бас почти като тонколона с басов говорител. Боядисах я с черна боя и стана добре. Чудя се дали ако не я бях направил с ПДЧ басът нямаше да се омекоти още повече, макар че като я почукна с ръката кутията дрънчи по-меко от талашитените които имам, може би с МДФ е станала по-добре. Избрах МДФ, защото няма нужда да окантовам ръбовете с фурнир преди да я боядисам, а и дървени кантове които да могат да се боядисват не съм виждал и трябва да режа от цял лист фурнир, после да ги лепя, което е голяма хамалогия.

Исках да сложа басов автомобилен високоговорител, но той е по-къс и дупката идва голяма за него. Питах в някои магазини с какви размери са техните, някъде ми казват че дължината им е около 144мм., а този който имам е 140мм., който е прекалено къс, а ми трябва за дупка 148мм. Може би ще има по-големи размери, но трябва да обикалям и да меря. Нека някой ако е слагал такива говорители в колата си, сподели с какви размери са те. Иначе и с малки дупки от 3-4 мм. от двете страни пак ще може да се монтира. Но и така тонколоната си свири добре.

Преди време се занимавах да правя тонколони от тънък материал и говорители за кола. Резултатът не беше добър и след време кутиите отидоха за огрев, а говорителите ги разпродадох. Голяма вибрация отиваше в кутиите, а звукът беше с ужасен лумтеж.

Качи снимки да видим какво си сътворил. На мен ми е любопитно.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тази също много лумтя, но със слагането на вата и уплътняване на задният капак със силикон, лумтежът изчезна. Много е важно задният капак да бъде добре уплътнен и целият да е покрит с вата. мисля че МДФ вади по-мек и приятен бас, макар да е с по-висока честота от ПДЧ. Снимки в този форум повече няма да качвам, защото много злобни хора има и не ща да ми оплюят това което съм си направил. Но мога да направя по-пълно описание, например високоговрителите съм ги монтирал вътре в кутията, а не отпред, опсредством дълги болтове по 3 мм., плътно завити в дървото и които стърчат около 15мм. навън от кутията притегнати с гайка, с цел към тях да захвана решетка, която идва горе-долу на височината на болтовете и която да я захвана с втора гайка и шайба, така че не откачам говорителя при свалянето на решетката. Пищялката съм я монтирал по същият начин и с по-малка дупка, която служи като много допър рупор, който усилва звукът от пищялката супер много. Пищялката ако е монтирана пред кутията свири много тихо, но високите пък са по-разпръснати и по-чисти. За решетка на пищялката съм използвал квадратна пластмасова решетка за компютърен вентилатор 60x60mm., но понеже никъде у нас няма такава с дупка по средата, затова я поръчах от Фарнел. Решетката служи като втори рупор и допълнително усилва и разпръсква високите честоти. За разделителен кондензатор съм избрал полипроленов MKT 2.2мкф. 250V, с който си изгорих предните пищялки, но тъй като тази тонколона е 4 ома, то за 4-омов усилвател няма да подава много силен сигнал към пищялките, а и няма да ги усилвам много. При свързване на 3.3 мкф. на пищялката, но в комбинация с друг басов високоговорител, пищящите звуци от пищялката се припокриват с тези от басовият високоговорител и звукът става ужасен, донякъде и защото пищялката е монтирана вътре в кутията, самата дървения също разваля звука за средните честоти.

95F7336-40.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.