Премини към съдържанието
human1970

Проблем при рестарт на настолен компютър

Препоръчан отговор

Здравейте!

Наскоро при една от гръмотевичните бури в Бургас  настолния "изгоря". Понеже основно се ползва от сина ми (който е на 26 години) му казах преди да го носи по майстори да свали лан-картата и пак да го пробва. Той обаче го занесе на ремонт. След ремонта (80лв) му казали, че са сменили захранването, единия вентилатор на видеокартата ?? ( GF6600GT) и били направили профилактика. Та закачам му аз кабелите (щото младите вишисти явно и това не умеят), пробвам го и какво ми направи впечатление:

Компютъра стартира, работи. При опит за Рестарт обаче стига до стартовия екран (с възможност за влизане в bios) и дотам. Не неагира на никакви клавиши с изключение CTRL+ALT+DEL. След като го изключа от копчето - компютъра си стартира и зарежда нормално Win7.

Каква според вас може да е причината?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При попадане на опасни пикове напрежение от светкавици през Лан кабела пораженията може да са навсякъде. Едва ли някой може да ти каже къде и какво се е развалило-в тази джунгла от сложни чипове може да е на всякъде. Може да се направи някакво диференциране чрез смяна на отделни блокове, но според мен вероятността повредата да е в дъното е голяма, така, че най-добре да си караш така, стига само това да е аномалията. Ако някой знае каква е разликата при нормално стартиране и рестарт, може и да се измисли нещо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нали е бил в сервиз? Ако е било преди по-малко от месец, го занесете в сервиза да го видят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, DarkEdge написа:

Нали е бил в сервиз? Ако е било преди по-малко от месец, го занесете в сервиза да го видят.

Е, той го е занесъл вече в сервиза. Сега пък му казали, че вероятно дъното нещо..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

С вградена или на слот мрежова карта е? Пробвайте със свалена карта как ще се държи.
Може да се пробва да се изчстят настройките на BIOS и да се заредят тези по подразбиране.
Възможно е някой компонент да не преминава първоначална диагностика и BIOS да забива.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, B3M2W0 написа:

При попадане на опасни пикове напрежение от светкавици през Лан кабела пораженията може да са навсякъде. Едва ли някой може да ти каже къде и какво се е развалило-в тази джунгла от сложни чипове може да е на всякъде. Може да се направи някакво диференциране чрез смяна на отделни блокове, но според мен вероятността повредата да е в дъното е голяма, така, че най-добре да си караш така, стига само това да е аномалията. Ако някой знае каква е разликата при нормално стартиране и рестарт, може и да се измисли нещо.

Чудно ми е какви точно пикови напрежения могат да попаднат през Лан кабел дълъг 3м. и вързан към рутер TL-WR941N. Рутера си е здрав и работи. Токовото захранване на компютъра минава през разклонител Trust със защита от токови удари.

преди 4 минути, DarkEdge написа:

С вградена или на слот мрежова карта е? Пробвайте със свалена карта как ще се държи.

На слот. Развива се едно болтче и се вади. Ем то кво да пробвам. Той умника вече го занесъл в сервиза - да го обръснат още някой лев.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, human1970 написа:

рутер TL-WR941N. Рутера си е здрав и работи.

Случвали са се такива аномалии - рутърът оцелява, LAN дефектира
А защо пускате тема, след като машината е в сервиз, а не преди това? Да почесваме клавиатури?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За Лан картата съм съгласен. Вече 2 пъти съм му я сменял преди години при аналогични ситуации. Но да кажат, че било изгоряло захранването ?? което беше качествено 400w и единия ?? вентилатор на видеокартата (която е с 1 вентилатор)...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Рутерът ти нали е закачен към външна линия-през неговите елементи и през този лан-кабел може да проникне свръх напрежение-това са едни много тънки и остри иглички, които обаче са в състояние да направят пробиви в преходите на електронните елементи. Друг би бил въпросът, ако използваше безжична връзка. Когато наблизо има светкавица, във всички проводници се индуктират тези игли и от тях може да пробие и изолацията на много други машини(напр. двигател на пералня), за това има ли светкавици, изключвайте всичко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 52 минути, DarkEdge написа:

Случвали са се такива аномалии - рутърът оцелява, LAN дефектира
А защо пускате тема, след като машината е в сервиз, а не преди това? Да почесваме клавиатури?

Що за глупости?

Какво общо има тук сервиза?

преди 1 час, DarkEdge написа:

Може да се пробва да се изчстят настройките на BIOS и да се заредят тези по подразбиране.
Възможно е някой компонент да не преминава първоначална диагностика и BIOS да забива.

Странното е, че не може да се влезе в BIOS. Смятах да му сваля и пак да сложа батерията и пак да пробвам, но сина е избързал да го носи пак в сервиза.

Интересно как компонент не преминава първоначална диагностика само при Рестарт, а при Стартиране си работи?

Пуснах темата с идеята, че може на някой да му се е случвал подобен проблем и да е открил къде е проблема.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

може да са объркали жичките от рeстарт бутона  към дъното.

на F1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12  не реагира ли

може и рестарт на cmos  да свърши някаква работа .

• Харесва ми 1
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Yvan Sergeev написа:

може да са объркали жичките от рeстарт бутона  към дъното.

Хм. Интересно. Чак до там да са стигнали в "профилактиката"..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, human1970 написа:

ой обаче го занесе на ремонт. След ремонта (80лв)

преди 1 час, human1970 написа:

Та закачам му аз кабелите

По нашия край като правят в сервиза ремонт и профилактика не остават разкачени кабели които да трябва да дозакачаме. Нещо ни ментиш май?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, sliderum написа:

По нашия край като правят в сервиза ремонт и профилактика не остават разкачени кабели които да трябва да дозакачаме. Нещо ни ментиш май?

сигурно  има впредвид  кабела  за тока  калавиатурата монитора тнт

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Навирам се под бюрото и закачам кабели на монитор, мишка, тонколони, лан, УСБ удължител и захранване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, sliderum написа:

. След ремонта (80лв)

иначе 80 лв много скъпо то един втора ръка толкова  почти 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега ми е интересно 2рата доработка колко ще му излезе...

Явно "майстора" е объркал нещо при "ремонта" или при "профилактиката", но се чудя какво. Не ми се е случвала досега такава ситуация, а ползвам компютри от 1985г.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 42 минути, human1970 написа:

Що за глупости?

Какво общо има тук сервиза?

Кое е глупост - че в момента пишем, колкото да се намираме на работа, защото всичко, което се предлага да се направи, не може да бъде пробвано сега, а в някакъв следващ момент. Това ли са глупостите?
Е, не, благодаря! С такова отношение, не смятам, че трябва да следвам тази тема.

преди 18 минути, sliderum написа:
преди 2 часа, human1970 написа:

Та закачам му аз кабелите

Е,стига, де! Захранващ, за монитор и мрежов нали трябва да се закачат, за да се ползва

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, DarkEdge написа:

Кое е глупост

казаха ли ти най-накрая че говориш глупости :giggle1:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Yvan Sergeev написа:

казаха ли ти най-накрая че говориш глупости :giggle1:

О, Боже, коой го казва? Този, който иска да рестартира cmos?
Казват хората че прстащината нямала край, ама аз все не вярвам...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм искал нещо да пробвам да направя за да отстраня проблема. Просто ми е интересно каква може да е причината, след като компютъра идва от сервиз с уж подменени "изгорели" компоненти. А между другото - Лан картата (доколкото разбрах) не е сменена...

Идеята е, дали някой се е натъквал на подобен проблем при Рестарт.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, human1970 написа:

Не съм искал нещо да пробвам да направя за да отстраня проблема.

Какъв е смисълът от темата тогава? Работата пак отива на чесане на клавиатури. Не сте ли тествали машината в сервиза при получаването й?
Оплаквте платената за ремонт сума? След като при получаването на компютъра не са ви показани сменените части, вече каквото и да си мислите, е безсмислено упражнение. Ползвате си гаранцията за ремонта до дупка и това е...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, DarkEdge написа:

Какъв е смисълът от темата тогава? Работата пак отива на чесане на клавиатури. Не сте ли тествали машината в сервиза при получаването й?
Оплаквте платената за ремонт сума? След като при получаването на компютъра не са ви показани сменените части, вече каквото и да си мислите, е безсмислено упражнение. Ползвате си гаранцията за ремонта до дупка и това е...

Бе айде спирай се бе пич!

Няма специално на теб 100 пъти да ти натъртвам каква е идеята на темата.

Като няма какво смислено да добавиш поне недей да спамиш.

• Ядосан 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз бих си поискал възстановяване на сумата от сервиза, ако ми излезе късмета да пробутам дъртата машинка на части, или цяла за около 150лв.(ако ми излезе късмета) и бих взел  нова машинка с ryzen 2200G. За около 600лв се събира с относително нормално дъно нисък клас, 2X4GB оперативна памет и 240GB SSD в кутия със заводско захранване "550" вата. Консумацията на машината едва ли надвишава 130-140 вата при максимално натоварване, така че едва ли е проблем. Видеото нищо,  че е вградено, е над 8 пъти по-производително от 6600GT.

Редактирано от sliderum (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз бих си поискал възстановяване на сумата от сервиза, ако ми излезе късмета да пробутам дърта машинка на части или цяла за около 150лв., ако ми излезе късмета и бих взел  нова машинка с ryzen 2200G. За около 600лв се събира с относително нормално дъно нисък клас, 2X4GB оперативна памет и 240GB SSD в кутия със заводско захранване "550" вата. Консумацията на машината едва ли надвишава 130-140 вата при максимално натоварване, така че едва ли е проблем. Видеото нищо,  че е вградено, е над 8 пъти по-производително от 6600GT.

Мда, варианти разни. На мен проблема ми е странен и интересен.

Преди малко едно 18 годишно момче ме "светна" за забиване, което се остранява с вадене и отново поставяне на паметите. Та ми се струва, че вероятно ще е било това решението. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.