Премини към съдържанието
eskalibur_74

Зареждане на операционна система?

Препоръчан отговор

Здравейте!

Искам да коментирате в темата следния казус: Зареждането на операционната система от компа. Какво ми направи впечатление напоследък. Направих експеримент, на един и същи компютър с SSD хард диск инсталирах Windows 7 - 32 битова и измерих с Advanced SystemCare времето за зареждането на ОС, което се оказа 15 секунди ,после повторих същото с 64 битова Windows 7-ца. Измереното време е 45 секунди. Въпроса ми е ,някой знае ли причината за това обосновано и на какво се дължи този факт.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какви са версиите на windows - еднакви ли са и от къде са теглени? Пробвай да си изтеглиш от microsoft и така сравнявай, не от торенти. Имам инсталиран windows 7 Pro sp1 x64 на vmware виртуална машина, единствено съм добавил vmware tools, зарежда за около 23 секунди от излизане на логото на windows до десктоп. Това с 1.1 GB RAM памет, заделена за машината, от SSD и с 2 процесора/нишки. Увеличаване на ползвание ресурси не оказва влияние на скоростта на зареждане. SSD e Samsung Evo 850 500 GB.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Не каза нищо за хардуера - важен момент в случая е размерът на оперативната памет и управлението на виртуалната памет.

преди 11 минути, Raze написа:

Какви са версиите на windows - еднакви ли са

Както каза @Raze сподели и версиите на ОС - Home, Pro, Ultimate, Enterprise? Ако не са еднакви тестовете не са съпоставими.
Двете ОС прясно инсталирани без друг инсталиран софтуер ли са?

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега тествах и с намаляване на паметта на 512 MB - освен по-голяма дискова активност, друга разлика не видях, десктопа пак се появява на около 20-та секунда, а до излизане на иконите за мрежата и на vmware tools долу-дясно на таскбар минават още 3-4 секунди.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Версиите на Windows 7-цата и двете са Pro . РАМ паметта е 8 ГБ, прясно инсталирани са без друг инсталиран софтуер, т.е. чисто инсталиране. И моят диск е същият, SSD e Samsung Evo 850 500 GB., но проблемът ми е, че само при 64 битовата имам такова забавяне.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А в двете ОС ползва ли се pagefile и ако да - в автоматичен режим ли е? Пусни по един лог с minitoolbox
И качи двата лога
Може да пробваш и Bootracer
Или Autorun Organizere

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На моята виртуалка pagefile е на авто настройка и го дава 2 GB. Както казах, промяна на заделената памет за windows не оказва влияние на скоростта на зареждане до десктоп. @eskalibur_74 пробвай с windows от тук:

https://tb.rg-adguard.net/public.php

като можеш да изтеглиш само ultimate версия.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Raze написа:

На моята

Хайде да поспреш малко с твоята явиртуалка, а?
Ситуациите са несъпоставими...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така ли? Защо мислиш така? Давам сравнение, човека иска мнения! Сравнявам 64 битов windows 7 и то на виртуална машина, който зарежда по-бързо от същия SSD диск от реална система.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ключова фраза:

преди 27 минути, Raze написа:

на виртуална машина

Освен това как твоите данни помагат на питащия да установи произхода на разликата? НИКАК!
Ама ти си такъв тип, който иска винаги и единствено неговата крава да е мъжка, та ще взема да оставя да си обменяте тук едни секунди само...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Просто сравнявам 64 битова версия на windows на SSD диск, който се оказа същия по марка, модел и размер. Така и не стана ясно неговия windows какъв е и от къде е изтеглен. Затова съм му дал как и откъде да си изтегли 100% оригинална версия и да пробва с нея. Също нямаме информация и за останалия хардуер, както и дали след това е слагал драйвери, за кое и какви и дали драйверите са от същото място като за 32 битовата версия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, DarkEdge написа:

Ключова фраза:

Освен това как твоите данни помагат на питащия да установи произхода на разликата? НИКАК!
Ама ти си такъв тип, който иска винаги и единствено неговата крава да е мъжка, та ще взема да оставя да си обменяте тук едни секунди само...

Благодаря много DarkEdge , но все пак ми кажи коя от двете е по добра, като ТТД и интерфейс за да я сваля и да пробвам .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Която и да е от двете да ползваш, ще има някаква фактология по стартирането.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Афторе, времето за зареждане на ОС-ма, е наистина най-основателният аргумент в полза на избора между 32 и 64 битова версии.  555 пъти ли трябва да питат колегите, за описание на хардуера.  Най-вече обема на оперативната памет, но все пак не е зле да се напишат и останалите компоненти. Надявам, се че не сте бавнозагряващ като един пич от съседна тема преди седмица и нещо, който 2 дена го караха да си опише щайгата и той така и не успя с нивото си на функционална неграмотност, да разбере и свърши една такава елементарна работа. :angry: А въпроса за разликата на интерфейса между Вин 7 32 и Вин 7 64, без значение от къде са изтеглени и версията им(надписа HOME; PRO; ULTIMATE след името на ОС-ма, едва ли има значение) освен ако не е някоя бърникана версия с вграден фейслифт правен с външен софтуер, е направо нелеп.

Редактирано от sliderum (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе "приятелю" ,явно и ти не четеш оповестеното. Аз питах не за интересите на ОС - ми а за предложените ми програми. Други хардуерни неща не са от значение, защото вече писах ,че и при двете ОС всичко е абсолютно еднакво, но времето на зареждане е различно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това като гледам не е само при теб. И при други има разлики в зареждането на 64 bit windows 7 срещу 32 битов, като при 64 битовата версия времето за зареждане е повече.

https://www.sevenforums.com/general-discussion/40887-boot-time-slower-64-bit-vs-32-bit.html

https://social.technet.microsoft.com/Forums/windows/en-US/3596b55e-e21d-4185-95a3-8c4503987910/windows-7-64bit-startup-time-is-slow-and-i-want-to-know-why?forum=w7itproperf

Най-вероятно самия windows така е направен. Ползвай си windows 10 x64, той си стартира за 15-20 секунди, може и по-малко, зависи от хардуера и какви и колко програми зареждаш в началото.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това и аз го знам, но само исках да разбера причината за тази голяма разлика. При 64 битовата ,нали има две папки "Програми файлс" , от там идва изабавянето, нали все пак се зареждат и двете.

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зарежда се това, което е зададено в ОС - повечето неща от създателите на системата, а други можеш да си избираш. Разбира се, можеш да променяш и стандартно зададените в повечето случаи - да добавяш или махаш някои, стига това да не пречи на стабилността на системата. А папките "program files" са 2 за по-голяма яснота - 32 битови и 64 битови, в зависимост от инсталираните приложения, понеже 64 битова ОС може да стартира 32 битови и 64 битови приложения. Принципно това не те задължава къде какво да инсталираш и ползваш - можеш да си инсталирваш ако искаш и можеш да променяш папките на инсталация на прложенията както в папката с 32 битови приложения 64 битови и обратно. Като толкова ти се занимава, тествай с програмите, които ти дадоха по-горе и сравни - коя система какво зарежда като драйвери, сървиси и други, както и за колко време ги зарежда, какъв е размера им и т.н.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така мисля да направя, но определено 64 битовата е по тромава.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Но 64битовите приложени

Защо гледаш само ОС? А работата на 64 битовите приложения срещу работата на 32 битовите приожения отчиташ ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да тук сте прав и те оказват голямо влияние за забавянето.

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

64-битовите приложения работят по-бързо и по-ефективно от 32-битовите. Ако беше обратно нямаше да ги пишат. Щяха да си карат с 32 битови приложения и 32-битови ОС.
64-битовата ОС зарежда реда за 64-битови и среда за 32-битови приложения. И от там идва и лекото забавяне на системата.
Като ви е бавна 64-битовата ОС, защо не си ползвате само 32 битова ОС и 32 битови приложения? И няма да има такива драми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хубаво, автора, ако имате щайга с повече от 4ГБ оперативна памет, си сложете 32 битова версия, да зарежда по-бързо, а излишъка от оперативна памет ми я подарете.

• Ха-ха 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На това му е намерено решението - от 3,5GB нагоре се ползва за RAM диск.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.