Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,

знам, че при избора на рутер има много тънкости, за това моля за съвет. Първо искам да кажа, какво в момента е моето положение и за какво ще го ползвам.

- апартамент около 60 кв., силно наситен със съседни wi-fi мрежи

- брой на свързани устройства - жично 4, безжично - към 10-на

- няма да се ползва за игри и HD/4K streaming, целта е стабилна връзка

- източник на интернета - vivacom FBTH (optic onu)

До скоро използвах TP-Link C2 v.1, но нещо му стана, взе да забива, лагва и да губи пакети, сега съм пак със старият ми TP-Link 1043ND v.1, но толкова много устройства му идват в повече и се задъхва, все пак е модел на около 7 год. :)

В момента гледам 2 модела:

TP-Link C5 v.4 и TP-Link C1200 и се чудя кой от тях да избера или приемам съвети за нещо подобно :)

Моите изисквания са да е AC, 5 гигахерца, гигабитов, до 100 лв. и да е възможно най-читавото дърво за тези пари :)

Знам, че с трици маймуни не се ловят, но на всеки 2 - 3 години сменям рутер и не ми се дават постоянно по 200-300 лв.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Единствения съвет, който мога да ти дам вземи нещо на Belkin. Всичко друго изгърмя при мен. Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 30 минути, AnotherBoy написа:

Това са две хардуерни модификации на един рутър - преди се казваше Archer C5 и беше с два USB 2.0 порта.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, DarkEdge написа:

Това са две хардуерни модификации на един рутър - преди се казваше Archer C5

И аз забелязах, че параметрите са идентични, но единият е с 4 антени и по-актуален фирм и функции. Макар, че C1200 е по-скъп?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вече взех C5 v4 пък да видим дали ще съм доволен :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм с такъв от една седмица - на C5 v2 му дефектира WAN порта и ми го подмениха с C5 v4
Бива. Липсва ми само принтерския порт.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В инструкцията пише това:

Цитат

This chapter describes how to use the USB ports to share files, media and a printer from the USB storage devices over your home network locally, or remotely through the internet. The router supports USB external flash drives, hard drives and USB printers. It contains the following sections

Явно нещата ще се оправят със софтурен епдейт в следващия фирм.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Споделянето си работи!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имах предвид връзката с принтер, просто присъства в инструкцията:

Цитат

This chapter describes how to use the USB ports to share files, media and a printer from the USB storage devices over your home network locally, or remotely through the internet. The router supports USB external flash drives, hard drives and USB printers. It contains the following sections

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм му закачал хъб да видя дали ще се познае той и закаените устройства.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Искам да попитам някои неща относно този рутер - има ли възможност някой от лан портовете да се brigde-нат за да мога да вържа на тях IPTV приемници на Vivacom?

Питането ми е защото в момента имам Optic ONT, след него имам един стар суич 100 мегабита (който е на 15 години) на който са закачени 2 приемника за IPTV на Vivacom и този рутер. Искам да разкарам този суич, за да опростя малко схемата и да освободя пространство и ненужни кабели?

Другото което ми направи впечатление е, че домашният комп - apple mini (late 2012) не открива 5GHz мрежа, а на старият рутер нямаше проблеми? С другите устройства у дома които могат да работят на 5GHz няма такъв проблем, дали не е нещо софтуерно или airport адаптора се е скапал?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не се залъгвай по тия евтините TP-Link. Ето този трябва да ти свърши работа. Според това ревю се поддържа и IPTV, докато TP-Link нямат такава опция.

То си го пише даже на 4 порт - IPTV.

Редактирано от techmaniac (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, techmaniac написа:

Не се залъгвай по тия евтините TP-Link. Ето този трябва да ти свърши работа. Според това ревю се поддържа и IPTV, докато TP-Link нямат такава опция.

То си го пише даже на 4 порт - IPTV.

То е малко късно, вече го купих. Гледах ревюто, и двата модела имат ревюта там, но Tenda-та е с оценка 3/5, а C5 v4 с 4/5. Единствено което ми трябва за момента е IPTV. но ще го преживея някак си :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, AnotherBoy написа:

То е малко късно, вече го купих. Гледах ревюто, и двата модела имат ревюта там, но Tenda-та е с оценка 3/5, а C5 v4 с 4/5. Единствено което ми трябва за момента е IPTV. но ще го преживея някак си :)

Да прочетох го след като коментирах, но както и да е. Вече бях коментирал...

Може и да има начин да се бриджне някой от портовете за IPTV. Потърси из нета.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, това и правя, в краен случай ще пиша на съпорта им за съвет :)

Благодаря за помощта! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цитат

Supports Multi-SSID

Multiple SSID helps operators easily create separate WLAN networks for various service deployments, such as IPTV, Internet, etc.

В Interface Grouping изолирай един от LAN портовете (примерно LAN4), създай нова група (примерно IPTV) и добави към нея този порт. Ще се създаде нова подмрежа 192.168.2.Х

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не се получи за съжаление, явно трябва и нещо друго.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На устройството на Виваком с оптиката само един лан порт ли има?

С цел евентуално да сложиш директно в него кабелите за телевизора/ите... Това само като идея...

А пренаселеността на мрежите наоколо се бори с правилните настройки на безжичната мрежа на твоя рутер, като избиране на правилния канал и сила на сигнала...

Редактирано от krassleto (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз в момента съм със следната схема:

FTTH optic ONT, след него един стар 100 мегабитов суич (Repotec на 15 год) от който излизат 2 приемника за VIVACOM IPTV и един кабел към рутера. Искам да махна суича за да разчистя кабелите и устройствата и всичко да минава през рутера. За това ми трябва 2 порта да се bridge-нат за да може да върви IPTV през него. 

Цитат

А пренаселеността на мрежите наоколо се бори с правилните настройки на безжичната мрежа на твоя рутер, като избиране на правилния канал и сила на сигнала...

Как да избера правилен канал, като има рутери на auto които след всеки рестарт си сменят канала? Трябва постоянно да сканирам и да сменям и аз канала ли? И какво имаш предвид и да се избере правилната сила на сигнала?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

FTTH optic ONT - добре си почнал, ама не си казал марка и модел да погледнем възможности - реално на тебе ти трябва три порта, един за рутера и по един за телевизорите. За телевизорите няма нужда от bridge, те ще са си в оригиналната мрежа, за рутера също не виждам смисъл от bridge в твоя случай - затова въпроса в твоя случай е: какво е устройството и колко и какви портове има...

За настройките на твоя рутер - няма никакво значение как са настроени околните рутери - настройката auto търси най-незашумения (ненаселения канал) наоколо и се прехвърля на него. Ако ти 'населиш' някой канал, то околните рутери ще го 'отбягват'.

Сега за мощността - добре е да се регулира да е толкова малка, колкото ти върши работа и да имаш добър обхват при тебе, но не и извън апартамента ти, като това се постига с тестове. Колкото по-малка, толкова с по-малко околни рутери ще си пречат.

Отделно съвети за подобряване на обхвата има доста, но накратко:

1. Рутера да е в 'центъра' на апартамента ти.

2. Да е максимално колкото може нависоко.

3. В близост до антените да няма 'плътни' препятствия.

Успех.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, krassleto написа:

FTTH optic ONT - добре си почнал, ама не си казал марка и модел да погледнем възможности - реално на тебе ти трябва три порта, един за рутера и по един за телевизорите. За телевизорите няма нужда от bridge, те ще са си в оригиналната мрежа, за рутера също не виждам смисъл от bridge в твоя случай - затова въпроса в твоя случай е: какво е устройството и колко и какви портове има...

ONT-то е само с един гигабитов изход (мисля че е или на alcatel или GE), за това след него има суич. IPTV приемниците на vivacom работят само ако са директно свързани към локалната мрежа или са свързани през рутер с бриджнати ЛАН портове. Искам да махна този стар суич който съм сложил - изобщо да намаля активното оборудване, т.е от ONT директно в рутера. И за нуждите на IPTV трябва да бриджна портовете за да имат достъп до вътрешната мрежа на Виваком. Рутера е TP-Link C5 v4 с 4 гигабитови лана.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така обаче при забиване на рутера няма да имаш и телевизия... Отделно натоварването от постоянния стрийм ще товари процесора на рутер-а и може да усещаш накъсване на връзката от липса на процесорно време. Според мене си вземи гигабитов 5 портов switch и не променяй постановката.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, прав си. По-нататък ще подменя суича с гигабитов и ще си заложа на работещото решение. Благодаря на всички за помощта и съветите!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 14.08.2018 г. в 22:01, AnotherBoy написа:

Имах предвид връзката с принтер, просто присъства в инструкцията:

C5 V4 е с USB на който може да се закачат USB дискове/флашки или 3G/4G модеми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблем при 5 Гхц, (TP-Link C5) имах го и със стария рутер TP-Link C2 v.1.

Значи на 5 Гхц съм свързал няколко устройства с цел да облекча 2.4 Гхц обхвата, но се появява проблем. Всички настройки са по default, но рутера "увисва", свързан съм към него, пинг-а си върви нормално (на стария имаше и загуби), но връзката е кошмарна. Download-a пада на 10-на мегабита, не ми зареждат сайтове, дори понякога не мога да вляза и в уеб-интерфейса на самия рутер. Всичко се оправя като мина на 2.4. Като сканирам около мен няма други устройства на 5 Гхц, а и до колкото знам (може и да греша) обхвата при тази честота е по-малък, но за сметка на това скоростите са по-високи. Да уточня - лаптопа е на 1-1,5 м до рутера в пряка видимост без никакви препятствия.

Около мен незнам да има нещо което да смущава радио-ефира, но дори и да има то трябва да е доста силно за да смущава чак-толкова сигнала у дома. Стандартно на автоматичен режим се настройва на 36 канал, смених канала на 48, сега намалих и мощността с цел да проверя и това да не влияе, но няма постоянно работещо решение... 

Съвети и идеи как да постъпя, ако 5 Гхц не го ползвам - то няма смисъл от AC рутер?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.