Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте! Преди време си бях купил от пазара такова радио. Вградената му акумулаторна батерия е пълен боклук - пада много бързо. Колкото и време да се зарежда, не може да се слуша дълго. Има гнездо за адаптер, но никоя стандартна адаптерна букса не влиза в него. Наскоро го подарих на един роднина, защото на мен не ми трябва и само събира прахта. Вързах му един адаптер на гнездото за батерии, но е малко по-мощен от необходимото - 9 волта, 1.3 ампера (такъв имах). Той ми се оплака, че след дълго слушане много се нагрявал. Това на какво се дължи? Дали на това, че адаптера е твърде мощен? И друг път съм захранвал такова радио с 9 волта, но не е създавало проблеми.

Тази китайска джаджа не може да се похвали с много, но поне има чувствителен тунер - ловил съм над 40 странции с 1 метър кабел. Селективността му също е добра - разделя що-годе добре две станции една до друга (например 96.9 и 97 MHz).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре че си се отървал от него, можеше да си отвориш голяма беля. Аз преди години попаднах на същият радиоприемник, за който писах тук. Доколкото помня адаптора мисля че трябваше да е на 6V. Акумулатора не можеше да се сменя защото беше отлят с кутията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Опасен е, когато е включен да се зарежда в мрежата. И да - адаптера трябва да е на 6 волта по принцип, с такова напрежение работи радиото, но аз съм подавал 9 волта и е работило нормално. По-удобно е да си работи на "ток", защото ако е на батерии, трябва да ги сменяш като се изтощят, а ако пък ползваш акумулаторната батерия, трябва постоянно да я зареждаш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ооо, подобен на комшията бях отварял, че се скапал.

Значи, отвътре трафче нямаш. С безтрансформаторно захранване е, подпряно с ценер напрежение. Нямаш никаква галванична изолация и всичко вътре, говорител, разни неща по платката, акумулатор, всичкото ти е под напрежение и на него ще имаш или фаза, или нула.

Абсолютен мега боклук беше. Разните жици по платката бяха поени, колкото да се държат някакси. Съвсем леко издърпване  или нещо от типа леко докосване и се разпояват една по една. Не можеш просто да го отвориш и затвориш без да разпоиш нещо, камо ли пък да изкараш платката - тогава вече всичко се разпада като спойки и жици.

Съветвам те да не го използваш и да си го караш на обикновенни батерии, поради липсата му на каквато и да е изолация, като го пъхнеш да работи в тока. Като вариант, можеш да пробваш на пружинките и електродите на батерийките да запоиш кабел, който да го свържеш към стар, 5-6 волтов адаптер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Staseka7777 написа:

Значи, отвътре трафче нямаш. С безтрансформаторно захранване е, подпряно с ценер напрежение. Нямаш никаква галванична изолация и всичко вътре, говорител, разни неща по платката, акумулатор, всичкото ти е под напрежение и на него ще имаш или фаза, или нула.

Именно! Като на старите лампови радиоприемници с безтрансформаторното захранване, при които при едното положение на щепсела се подава фаза на шасито.

преди 4 минути, Staseka7777 написа:

Като вариант, можеш да пробваш на пружинките и електродите на батерийките да запоиш кабел, който да го свържеш към стар, 5-6 волтов адаптер.

Именно, аз това съм направил, само че с 9-волтов адаптер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вътре мисля че филтровия на това прослувото "захранване" ти е на 16V - така че 9V не го бъркат. Това че се нагрява е интересно. Но лошото е че при тия боклуци от никъде не може да извадиш схема, а платката не моеш я проследиш, щото е модерна - с чипове на новия монтаж и многослойна. Може да минава през някой ценер-подпировач и оттам да идва проблема, нямам си на идея. Ако можеш, пробвай с някой 5V адаптер. От каквото и да е, без значение, ако ще и 500mA и по-малко да е, то не му трябват много и не го бърка. Най-много като усилиш силно звука да гасне, но ще му хванеш цаката. Във всеки дом се намират поне 2-3 такива, поне зарядно на някакъв стар телефон трябва да имаш.

А може и да има някакъв проблем, окъсяване по платката и затова да събаря бързо и вътрешния "акумулатор". Но трябва да се проследи. Ако ти се занимава :(

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

5 волта не е ли твърде ниско напрежение? Със зарядно не знам дали ще може да работи нормално, според мен си трябва адаптер. При по-ниско напрежение от необходимото тунерите на радиоприемниците не работят нормално - влошава се качеството на приема, т.е. радиото започва да пращи и да не лови чисто. Що се отнася до 5-те волта - те могат да се изкарат посредством 7805.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

" след дълго слушане много се нагрявал " - какво ще рече това? До каква температура се нагрява, с какво е мерил температурата и за какво "дълго" време става въпрос - 2-3 дена, седмица или повече?!? Каква е температурата в стаята, има ли климатик? На " един адаптер " какви са му параметрите, кой е производителя и при какви условия го дават да работи? Принципно е нормално при работа на дадена електроника да и се повиши температурата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Че аз откъде да знам? Каза ми, че много се нагряло (вероятно го е слушал няколко часа) и се уплашил да не стане беля.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами ти си му вързал адаптера, ти трябва да знаеш, аз ли. Просто някои хора се стряскат и при най-малкото нещо. Питай го дали може да си задържи ръката върху най-горещата част на адаптера над 10 секунди и дали мирише нещо на изгоряло, ако може и не мирише, значи няма проблеми. Все пак навън е 30+ градуса, на слънце и повече, ако го ползва в някое горещо помещение, адаптера може и 50-60 градуса да вдигне, но това едва ли ще е проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този адаптер го бях вързал на предишния усилвател за колоната. При мен не е грял. Тези дни като го видя ще го питам какво точно се е случило. Не е казал, че мирише на изгоряло, просто много се бил напекъл.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Направих преобразувател на 5 волта посредством интегрална схема LM7805. На празен ход изкарва 5,02 волта, а при товар - 4,85. Подавах напрежение чрез 6 батерии 1,5 волта размер D (общо 9 волта). За товар ползвах телефон. Започна да се зарежда, всичко бе нормално, но много се нагря корпусът на интегралата. Работило е само около 2-3 минути. Да не би да се наложи да й се сложи радиатор?

20180818_182542NHOcZp6Kh735RhR8c2p515346

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нормално. За линеен стабилизатор (Vвх. - Vизх.) x I = топлина в W. До 2 вата е добре за ИС в такъв корпус. Оттам насетне е лошо. Направи си сметката. Мисля че 7805 има защита от прегряване, ще изключи ако му стане топличко, но не рискувай.

Редактирано от Staseka7777 (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 19.08.2018 г. в 8:34, Staseka7777 написа:

Нормално. За линеен стабилизатор (Vвх. - Vизх.) x I = топлина в W. До 2 вата е добре за ИС в такъв корпус. Оттам насетне е лошо. Направи си сметката. Мисля че 7805 има защита от прегряване, ще изключи ако му стане топличко, но не рискувай.

(9-5)х1.3 = 4х1.3 = 5.2W (значително над 2W, очевидно трябва радиатор)

Сметките са за адаптера, който е 9V, 1.3A.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като казваш че много запарва адаптера, напрежението му срива ли се много ? Ако се срива, значи и транзистора/радиото ти не е в ред.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм го мерил и не знам колко точно загрява, но според мен вероятно преувеличава до известна степен човекът, на когото съм го подарил. Трябваше да го тествам този адаптер как се "държи" с това радио преди да му го дам. Той твърди, че го е слушал около 2 часа и като е извадил адаптера от контакта тогава е установил, че се е нагрял. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Човекът, на когото съм го подарил, отказа да му слагаме такава притурка. Каза, че щял да си купи адаптер на 6V. Недоволен е, че така се получи, но все пак на харизан кон зъбите не се гледат. При такива обстоятелства мога да си запазя преобразувателя. Решил съм да го пригодя за зарядно за телефон. С батериите се зарежда много бавно, вероятно защото амперажът е малък. Колко ампера трябват, за да се зарежда един телефон нормално? На тези новите телефони батериите им са с голям ампераж.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 21.08.2018 г. в 14:29, Деянчо написа:

(9-5)х1.3 = 4х1.3 = 5.2W (значително над 2W, очевидно трябва радиатор)

Сметките са за адаптера, който е 9V, 1.3A.

Сметките ти са грешни! Трябва да измериш токът който консумира радиоприемникът, а не токът който може да отдаде адаптора. И както винаги никой не те поправи.

Кондензаторите на входа и изхода на стабилизатора са излишни, тъй като в адаптора и радиоприемника си има филтрови кондензатори. Но вместо стабилизатор може да се сложи съпротивление, върху което да се измери пад от 4V, но ако в радиоприемника има вграден стабилизатор, то падът върху съпротивлението винаги ще е 4V, независимо от неговата стойност, стига да не е по-голяма от 5-6 ома примерно. Ако при усилване на радиото, мощността почне да пада, стойността на резистора трябва да се намали, докато радиото заработи стабилно. Така при подходящо избраната стойност на резистора може да се открие колко ток консумира радиоприемникът.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, peppone1 написа:

Сметките ти са грешни! Трябва да измериш токът който консумира радиоприемникът, а не токът който може да отдаде адаптора. И както винаги никой не те поправи.

Кондензаторите на входа и изхода на стабилизатора са излишни, тъй като в адаптора и радиоприемника си има филтрови кондензатори. Но вместо стабилизатор може да се сложи съпротивление, върху което да се измери пад от 4V, но ако в радиоприемника има вграден стабилизатор, то падът върху съпротивлението винаги ще е 4V, независимо от неговата стойност, стига да не е по-голяма от 5-6 ома примерно. Ако при усилване на радиото, мощността почне да пада, стойността на резистора трябва да се намали, докато радиото заработи стабилно. Така при подходящо избраната стойност на резистора може да се открие колко ток консумира радиоприемникът.

Няма да е вързано към това радио, защото новият му собственик не желае такива неща. Той каза, че щял да си купи адаптер на 6V. Кой съм аз, че да го спирам? "Транзисторчето" вече си е негово и той си решава какво да се случва с него.

Преди малко пробвах как върви с адаптер 13V, 0.4A, но загрява много и за отрицателно време. За товар ползвах телефона, на който изписваше, че устройството се зарежда бавно и трябва да се сложи оригиналното зарядно (т.е. токът е слаб). Не знам тази пластинка дали въобще върши ролята на радиатор и ако да - до каква степен всъщност. То трябва и термопаста по принцип да се сложи...

На тези интегралки е желателно да се слагат кондензатори, за да няма пренапрежение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, peppone1 написа:

Може и без изправителните кондензатори на входа и изхода на на lm7805 но е добре да ги има,когато не се знае каква е филтрацията в адаптера и радиото в случая,тоест не са излишни.Не може вместо стабилизатора да сложи съпротивление,но можеш да сложиш ценеров диод.

Деянчо,захранващото напрежение на това радио е 6в ,затова грее с 9в захранване,може да го пробваш със зарядно от телефон,не е нужно да е мощно 700-800 милиампера са достатъчни.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Петрохане, разгледай в нета смехите на тази ИС. Навсякъде са сложени кондензатори. Едва ли са ги измислили за украса...

Може и ценери да се сложат, не е изключено.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, Деянчо написа:

Няма да е вързано към това радио, защото новият му собственик не желае такива неща. Той каза, че щял да си купи адаптер на 6V. Кой съм аз, че да го спирам? "Транзисторчето" вече си е негово и той си решава какво да се случва с него.

Преди малко пробвах как върви с адаптер 13V, 0.4A, но загрява много и за отрицателно време. За товар ползвах телефона, на който изписваше, че устройството се зарежда бавно и трябва да се сложи оригиналното зарядно (т.е. токът е слаб). Не знам тази пластинка дали въобще върши ролята на радиатор и ако да - до каква степен всъщност. То трябва и термопаста по принцип да се сложи...

На тези интегралки е желателно да се слагат кондензатори, за да няма пренапрежение.

Сложи си алуминиев радиатор на стабилизатора,тока който влиза трябва да е над 1А за да имаш на изхода 1А за да заредиш батерия.И не е добра идея да зареждаш батерия над 1200 милиампера,защото няма да издържи стабилизатора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, AAUUXX написа:

1200 милиампера,защото няма да издържи стабилизатора.

Повечето съвременни смартфони са над толкова и следователно отпада зареждането чрез 7805.

преди 5 часа, AAUUXX написа:

Може и без изправителните кондензатори на входа и изхода на на lm7805 но е добре да ги има,когато не се знае каква е филтрацията в адаптера и радиото в случая,тоест не са излишни.Не може вместо стабилизатора да сложи съпротивление,но можеш да сложиш ценеров диод.

Че ще работи без тях - ще работи, но е нужно да се сложат, за да не стане някоя беля.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ценеровият диод задължително трябва да е свързан през съпротивление, а се предполага че в радиоприемника има такъв стабилизатор, щом адаптора загрява, което значи че напрежението се смъква. Ако нямаше такъв стабилизатор адаптора нямаше да загрява, а щеше да е радиоприемника. Естествено че на схемата ще има кондензатори, нали все пак трябва да се покаже какъв минимален капацитет изисква самият стабилизатор за да работи нормално? Без кондензатори нито един токоизправител не може да работи, но в конкретния случай тези кондензатори се намират в адаптора и в радиоприемника. И поради това са излишни, както е излишна и платката в случая, за да се запоят 3 жици на един стабилизатор не е нужна цяла платка. Ако стабилизатора ще се използва за зарядно за телефон, то на изхода на стабилизатора трябва да се постави кондензатор, защото в телефоните няма. Но капацитетът на кондензаторите трябва да е подбран в зависимост от товара който ще се захранва. На схемата капацитетът е подбран за товар с мощност равна или по-малка на тази на стабилизатора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.