Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Въстаналите четници се качили от различни румънски пристаница, дегизирани като обикновени пътници, за да не привличат внимание, макар да има данни, че тяхната дейност е била шпионирана и на българския бряг вече са ги чакали. Разбили сандъците и извадили оръжията.

Image_6697409_128.jpg
За "превземане" не може и да иде реч, защото българите не водят война с австрийците. Параходът е австро-унгарски. И не е военен, а цивилен.
Посочва се и че се "ползва". В българската уикипедия, например, пише, че "капитан Дагоберт Енглендер предоставил „Радецки“ на разположение на воеводата", но с уточнението, че това станало след „...гръм, трясък и пукот. като че на всяка дъска от парахода се е трошила…Не само дъски хвърчели по въздуха, но цели сандъци се носели на ръце, ножове дрънчели, фишеци, паласки и чанти нападали.“, по думите на Захари Стоянов.
И да приключим с "почтителния ултиматум към капитана Дагобер Енглендер" на френски:
"... аз имам тежката длъжност да ви поканя да поставите парахода на мое разположение до самото ни слизане, като в същото време ви заявявам, че и най-малкото ваше съпротивление ще ме постави в печалната необходимост да употребя сила и въпреки волята ми да си отмъстя за отвратителната случка върху парахода "Германия" в Русчук през 1867".
Т.е. под заплахата за убийство и мъст парахода си сменя маршрута.
Та нает ли е, превзет ли е, доброволно ли е спомоществувателствувал българската революция този параход?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)

Превзет.  Австро-Унгария, както и въобще всички останали западни  лешояди, са в добри отношения с Османската империя, продават на султана съвременни оръжия(като за времето си) пращат специалисти да му обучават войските, естествено не безплатно, докато империята е в силата си, следователно са врагове на българите. Разбира се, когато османците почват да губят, доскорошните "приятели" ,доколкото лешоядите могат да ти бъдат приятели, се нахвърлят да зобат и разкъсват кой каквото докопа, но това става няколко години след превземането на  Радецки.

Редактирано от sliderum (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, аm-аm написа:

българите не водят война с австрийците. Параходът е австро-унгарски

Последсно австрийците ли ще виним за нещо или австро-унгарците?

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всички западни сили са виновни, гледайки геноцида на османската империя върху Българите.
Англия, ..Франция...Всички са тези, които са пращали оръжия, обучавали са османците да убиват българи.
Същите тези, когато българо-руските сили стигат чак до Цариград пращат армии, за да спасят османската империя.
Тези хора по-късно ще целуват краката на Българите след Дойран и въпреки, че България не печели ще сведат глави.
Защото тогава е била касапница, в която единици българи са загинали, а западните сили са оставили гниещата плът на своите войници по земите на Македония. Македония, която днес трябваше да е българска, а не отделна държава, която да хули България.
Но историята е превратна..Няма вечни съюзници, само интереси...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, sliderum написа:

Австро-Унгария, както и въобще всички останали западни  лешояди, са в добри отношения с Османската империя

Това не променя факта, че България не е във война с цивилни хора, които ПРЕВЗЕМА.

преди 7 часа, DarkEdge написа:

Запознай се с историята. Че след малко ще ме питаш и защо Ботев ги е заплашил на френски, че ще ги убие, ако се съпротивляват.

преди 4 часа, Хитрейшио написа:

Всички западни сили са виновни, гледайки геноцида на османската империя върху Българите.

Изброяваш всички, заради които на Руската империя е позволено да започне десетата си война с Османската империя.

преди 7 часа, sliderum написа:

пращат специалисти да му обучават войските

И германците им продават оръжие. Нарича се дистрибуция, не търси нещо лично в това. Държавите първо гледат личния си интерес и това е нормалния ход на историята, или поне на онези, които са прокопсали. България днес пропилява потенциала си защото е продала личните си интереси.

Имали сме шанса интересите ни да съвпаднат с имперските апетити на Русия. После пък сме се разминали и ни е попиляла. Ако за всичко си само на „осана” и „разпни го” няма нищо да разбереш от историята и политиката.

Тези хора по-късно ще целуват краката на Българите след Дойран и въпреки, че България не печели ще сведат глави.

Ако говориш за знамената и г-л Владимир Вазов, това е мит. Те не са сведени лично за него.

Македония, която днес трябваше да е българска, а не отделна държава, която да хули България.

З@еби този камънак. За Добруджа някой бе казал, че струва 100 пъти повече, отколкото пустините на Османската империя.

...

И накрая се оказа, че нищо по темата не си написал. Прост си и прост ще си останеш. Казах ти да се развиваш, но си забил в тази дупка и не искаш да излезеш да те огрее малко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, аm-аm написа:

Това не променя факта, че България не е във война с цивилни хора, които ПРЕВЗЕМА.

Не България, а Ботев с четата му превземат и не превземат хората, а кораба. Доколкото ми е известно пострадали пътници няма. Корабът, нищо че в момента се е водел в цивилна употреба, във всеки един момент е на разположение за военни цели, както и всяко друго превозно средство, стига военните(в случая австро-унгарските) да решат, че им е нужен.

Редактирано от sliderum
правопис и уточнение (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, sliderum написа:

Не България, а Ботев с четата му превземат и не превземат хората, а кораба. Доколкото ми е известно пострадали пътници няма. Корабът, нищо че в момента се е водел в цивилна употреба, във всеки един момент е на разположение за военни цели, както и всяко друго превозно средство, стига военните(в случая австро-унгарските) да решат, че им е нужен.

Защо говориш пълни глупости? Ако аз днес отвлека един самолет на САЩ и заявя, че той  "във всеки един момент е на разположение за военни цели, както и всяко друго превозно средство, стига военните(в случая американците) да решат, че им е нужен" и заплаша пилотите и пасажерите, че ще ги убия, ако посмеят да гъкнат и накрая моите хора въоръжени с огнестрелни оръжия и хладно оръжие не убият никой... значи аз просто си превземам самолета, не го отвличам!!

Напомняш ми на циганите, които не крадат тухли, ами си ги берат!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, аm-аm написа:

Защо говориш пълни глупости? Ако аз днес отвлека един самолет на САЩ и заявя, че той  "във всеки един момент е на разположение за военни цели, както и всяко друго превозно средство, стига военните(в случая американците) да решат, че им е нужен" и заплаша пилотите и пасажерите, че ще ги убия, ако посмеят да гъкнат и накрая моите хора въоръжени с огнестрелни оръжия и хладно оръжие не убият никой... значи аз просто си превземам самолета, не го отвличам!!

Напомняш ми на циганите, които не крадат тухли, ами си ги берат!!

Ахаа! Разбрах какви са ти целите, поредният изрод, с цел да оплюе националните ни герои, като се опита да им прикачи определението терористи. Да беше си го написал още в началото на темата и че не е историческа, а родоомразническа. Т.е с някакви назадничави политически цели!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Превземането на Радецки не е терористичен акт. Нямах впечатления, че си толкова неук.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 35 минути, аm-аm написа:

Превземането на Радецки не е терористичен акт. Нямах впечатления, че си толкова неук.

Аха, превземането вече не е в кавички, следователно темата може да бъде маркирана като решена :)

Още един аргумент, ако все още се чудиш. Защо дори   съвременните капитани на кораби и пилоти на граждански самолети носят униформи подобни на военните...с панталони, куртки с вензели, фуражки с кокарди и т.н.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, аm-аm написа:
преди 8 часа, DarkEdge написа:

Запознай се с историята. Че след малко ще ме питаш и защо Ботев ги е заплашил на френски, че ще ги убие, ако се съпротивляват.

Боже, до кога малоумни теми и постове?! По онова време, господин историк, не е имало австрийци! Защото не е имало такава държава Австрия. А, ся пак се опитай да си много умен! И да ми казваш да чета история!
Мисля, че веднъж вече в този форум ЖЕНА ти обясни да си стоиш в дупката, от която се опитва да налазиш.
Вземи да я послушаш!

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, DarkEdge написа:

Боже, до кога малоумни теми и постове?! По онова време, господин историк, не е имало австрийци! Защото не е имало такава държава Австрия. А, ся пак се опитай да си много умен! И да ми казваш да чета история!
Мисля, че веднъж вече в този форум ЖЕНА ти обясни да си стоиш в дупката, от която се опитва да налазиш.
Вземи да я послушаш!

Аз много добре знам, че по това време не е имало Австрия. Ясно съм написал, че страната е Австро-Унгария. А ти пак се разписа с бисер и простащина.

преди 49 минути, sliderum написа:

Аха, превземането вече не е в кавички, следователно темата може да бъде маркирана като решена :)

Нарочно го написах така, макар че "решението" вече го написах в темата, не исках да натяквам. Разбира се не съм открил топлата вода, акта на "превземане" ясно е посочен какъв е, просто като чета разни статии и там е завъртяно все по някакви странни начини, сякаш ако се назове и трябва да потънем от срам. Но гледам, че за "решението" недостигна воля и в тази тема.

преди 50 минути, sliderum написа:

Още един аргумент, ако все още се чудиш. Защо дори   съвременните капитани на кораби и пилоти на граждански самолети носят униформи подобни на военните...с панталони, куртки с вензели, фуражки с кокарди и т.н.

И МакДоналдс, пропусна да споменеш.

• Ядосан 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, аm-аm написа:

просто като чета разни статии и там е завъртяно все по някакви странни начини, сякаш ако се назове и трябва да потънем от срам.

Ами престани да ги четеш тия странни статии. Те най-вероятно са написани с цел индоктринация на младите поколения в съвременните политкоректни тълкувания на историята ни, или дори с цел да преправят самата история така че да е удобна и за новите ни западни господари, за техните тролове и на Ердоган да не криви шапката.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, аm-аm написа:

З@еби този камънак.

Един министър председател казал подобно нещо и после... едни, родом от камънака, му видели сметката.

Македония е на запад от Пирин/Места. Понеже съм от този край предпочитам да не ме заебават. :) А земята е пустиня само ако хората решат да не я обработват. Разходи се из днешна БЮРМ да видиш каква пустиня е.

На Захари Стоянов много много не трябва да се вярва.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, аm-аm написа:

Държавите първо гледат личния си интерес

Алоу, ученият със самомнение до небесата. Аре опр си прво мисловните процеси и тогава се заемай с анализи на исторически събития!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, A.com написа:

Македония е на запад от Пирин/Места. Понеже съм от този край предпочитам да не ме заебават. :) А земята е пустиня само ако хората решат да не я обработват. Разходи се из днешна БЮРМ да видиш каква пустиня е.

Думите не са мои. Критика съм чувал и за Родопите. Факт е че последните земи, които сме изгубили са били най-плодородните.

преди 8 минути, DarkEdge написа:

опр си прво мисловните процеси

haha.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, аm-аm написа:

Думите не са мои.

Не са де. Затова(и не само) и на Стамболов са му видели сметката. Щом за него българите в Македония, а и самата Македония, са били за заебване... ебем ти и българина.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 часа, A.com написа:

Не са де. Затова(и не само) и на Стамболов са му видели сметката. Щом за него българите в Македония, а и самата Македония, са били за заебване... ебем ти и българина.

Офф, ама никой не говори за българите. Говорим за земя. Ако можехме да си спестим националната катастрофа от Междусъюзническата война, като я зарежем, щяхме да си запазим и повече земя и по-хубава земя и повече българи в български предели. Въпроса не е бил да си запазим ли Македония, а можело ли е да си запазим Македония и ако опитаме да я запазим какво губим. "Национална катастрофа" е резултата, а Македония - сръбска провинция култивираща българофоби като Димитър Благоев.

Ама темата пак кривна към "ти мене уважаваш ли ме (като македонец)" и модераторски обидни постове почващи с подобаващото "Алоу".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 часа, аm-аm написа:

Офф, ама никой не говори за българите. Говорим за земя. Ако можехме да си спестим националната катастрофа от Междусъюзническата война, като я зарежем, щяхме да си запазим и повече земя и по-хубава земя и повече българи в български предели. Въпроса не е бил да си запазим ли Македония, а можело ли е да си запазим Македония и ако опитаме да я запазим какво губим. "Национална катастрофа" е резултата, а Македония - сръбска провинция култивираща българофоби като Димитър Благоев.

Ама темата пак кривна към "ти мене уважаваш ли ме (като македонец)" и модераторски обидни постове почващи с подобаващото "Алоу".

Да зарежеш Македония, тогава, през 1913 е национално предателство. Нищо повече и нищо по-малко. Едва ли някой в България, по онова време, е знаел, че Румъния ще го играе курвенската и ще реши да се облажи за сметка на България. Днес, с всички натрупани знания и като свидетели на това, което се е случило можем само да гадаем и да развиваме теории - алтернативна история му казват. Ами, ако бяхме спечелили Междусъюзническата война? Преките ни противници - Гърция и Сърбия, губят войната. Ако Румъния беше решила да прилапа Белград, а не Добружда? Ако Черна Гора беше решила да си вземе част от Сърбия и се беше включила на наша страна? Много "ако" и полза от подобни дискусии - никаква. 

Тодор Икономов, още след Съединенито изрича следните пророчески думи:

Цитат

С този прибързан преврат изгубихме Македония. Върху нея ще се нахвърлят и сърби, и гърци, а турците ще свият юздите й и нейното освобождение ще се затруднява и отдалечава извънредно много. Един Бог знае колко още жертви ще ни костува…

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да зарежеш Македония, тогава, през 1913 е национално предателство.

Македония не е зарязана. България губи война и попада в Първата национална катастрофа. Настъпва глад и той не е от загубата на камънака Македония, а от загубата на житницата на България - Южна Добруджа.

да развиваме теории - алтернативна история му казват

Нарича се историческо моделиране.

Ами, ако бяхме спечелили Междусъюзническата война?

Това е абсурдно. България е изтощена и бедна. С народ вечно на фронта няма кой да оре земята.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 42 минути, аm-аm написа:

Това е абсурдно. България е изтощена и бедна. С народ вечно на фронта няма кой да оре земята.

Защо да е абсурдно. При едно друго стечение на обстоятелствата, в момента някъде из Кресненското дефиле можеше да има паметник на падналите гръцки войни(ние сме си мек народ, та и такъв паметник нямаше да учудва никого, пък и загиналите щяха да са десетки хиляди). Тази война я печелим стига да е само между съюзниците. Ама нали и Румъния се намесва, та... И преди съм го писал - от всичките ни съседи само Черно море не е имало териториални претенции към България.

А при едно друг стечение на обстоятелствата Михаил Савов можеше и да разпусне войската и мъжете да отидат да си прибират реколтата. Руския цар щеше да отсъди в полза на Сърбия и Гърция, през ПСВ пак да сме на страната на Германия, пак да загубим, ВСВ - същата история.

Ако бяхме играли, както го играят Великите сили, и се бяхме сдушили с Великобритания(която ни подкрепя за Съединението), днес историята щеше да е друга и то в полза на България.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да не забравяме, че родината на българите не е на Балканите и даже не е в Европа и с това да приключим с фантазиите. Темата е за Ботев и Радецки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.