Премини към съдържанието
slavcho hadjiyata

Инсталиране на Chrome на Slacko64-6.3.0

Препоръчан отговор

Здравейте, фенове на Puppy Linux! 
Свалих си на флашка Slacko64-6.3.0. Свалям Chrome.deb и той се инсталира автоматично на флашката, но не мога да го стартирам, въпреки че иконката му се появява в папка Интернет. Не зная кода за стартиране от терминал на Puppy Slacko6.3.0. 
Моля, помогнете! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пишеш в терминала   google-chrome ако ти върне грешка пишеш whereis google-chrome ако е инсталиран ще ти върне инфо с пътя къде,

примерно

google-chrome: /usr/bin/google-chrome /usr/bin/X11/google-chrome /usr/share/man/man1/google-chrome.1

и с някоя от командите

/usr/bin/google-chrome

/usr/bin/X11/google-chrome

би трябвало да стартира.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

/usr/bin/google-chrome-stable

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да питам, Puppy linux само от любопитство ли го тестваш или си търсиш нещо леко като дистрибуция защото е доста нестандартно и объркващо за новаци.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, bulljo написа:

Да питам, Puppy linux само от любопитство ли го тестваш или си търсиш нещо леко като дистрибуция защото е доста нестандартно и объркващо за новаци.

Аз не ползвам Windows. Работя само с Linux. В момента съм с най-добрата-Linux Mint. Но имам нещо като хоби да преглеждам кученцата. За целта използвам френската Multisystem, чрез която винаги имам поне 4-5 Linux OS, най-вече Puppy на една флашка. Информация за новостите в областта на Linux, черпя от Distrowatch.com. Като пояснявам това, съвсем не твърдя, че познавам в дълбочина тази материя и затова понякога търся помощ във форумите, мисля че те са точно затова. Благодаря сърдечно на всички, които се отзовават.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, cybercop написа:

Като въведа в терминала /usr/bin/google-chrome-stable
получавам следния отговор:
/usr/bin/google-chrome-stable: error while loading shared libraries: libatk-brid ge-2.0.so.0: cannot open shared object file: No such file or directory
Доколкото схващам има проблем при зареждането на посочения файл и терминал не може да го намери.
Ех, досега имах много високо мнение за терминала, но щом и той не се справя, значи е сложно...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стартирах през терминала на Xfce и няма никакви проблеми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, slavcho hadjiyata написа:

Аз не ползвам Windows. Работя само с Linux. В момента съм с най-добрата-Linux Mint. Но имам нещо като хоби да преглеждам кученцата. За целта използвам френската Multisystem, чрез която винаги имам поне 4-5 Linux OS, най-вече Puppy на една флашка. Информация за новостите в областта на Linux, черпя от Distrowatch.com. Като пояснявам това, съвсем не твърдя, че познавам в дълбочина тази материя и затова понякога търся помощ във форумите, мисля че те са точно затова. Благодаря сърдечно на всички, които се отзовават.

Радвам се, и аз като вас само линукс ползвам и  може да се каже че съм новак нищо че доста години го ползвам.

преди 1 час, slavcho hadjiyata написа:

Като въведа в терминала /usr/bin/google-chrome-stable
получавам следния отговор:
/usr/bin/google-chrome-stable: error while loading shared libraries: libatk-brid ge-2.0.so.0: cannot open shared object file: No such file or directory
Доколкото схващам има проблем при зареждането на посочения файл и терминал не може да го намери.
Ех, досега имах много високо мнение за терминала, но щом и той не се справя, значи е сложно...

Точно така или този файл не е инсталиран или не се намира там където chrome го търси, и не това не е проблем на терминала, а на chrome.

Варианта инсталацията на chrome да не е преминала правилно също е голяма, от официалния сайт ли теглиш chrome?

Другия вариант е вие да потърсите и осигурите на chrome въпросния файл.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, cybercop написа:

Прав сте, както обикновено cybercop! Току-що пробвах на Linux Mint, също xfce-Chrome се стартира.

току-що, slavcho hadjiyata написа:

Прав сте, както обикновено cybercop! Току-що пробвах на Linux Mint, също xfce-Chrome се стартира.

Може би не се е инсталирал правилно, както допуска bulljo, но не знам какъв е кода за деинсталиране за терминала на Puppy Slacko.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Успях да деинсталирам google-chrome-stable по следния начин

# cd /usr/bin

# rm google-chrome-stable

току-що, slavcho hadjiyata написа:

# cd /usr/bin

Кратко трая радостта! Оказа се, че Chrome не е деинсталиран, а само е преместен някъде, защото като се опитам да инсталирам нов, излиза съобщение "Вече е инсталиран" и освен това си стои в папка интернет.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, slavcho hadjiyata написа:

Кратко трая радостта! Оказа се, че Chrome не е деинсталиран, а само е преместен някъде, защото като се опитам да инсталирам нов, излиза съобщение "Вече е инсталиран" и освен това си стои в папка интернет.

Тъкмо ме уцели, когато съм се заиграл с Chromium.

Провери следното:

1.Папката с браузъра, налична ли е в /opt директорията; 

2. Имаш ли символна връзка в usr/bin с име google-chrome-stable;

3. Имаш ли стартер за менюто в usr/share/applications

4. Инсталирани ли са тези, задължителни за всеки Chromium базиран браузър пакети

libnspr4

libnss3 (със зависимост libnss3-nssdb)

Друго не ти трябва, като изключим минималната версия на системните библиотеки, които са описани в контролния файл. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, slavcho hadjiyata написа:

# cd /usr/bin

Имаш ли тази програма пробвай от нея да деинсталираш chrome.

viewtopic.php?mode=attach&id=58213

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, slavcho hadjiyata написа:

# cd /usr/bin

#    - работиш като администратор

cd /usr/bin  - отишъл си в папката /usr/bin

rm bla-bla    - изтрил си нещо си

Уйн подход по премахване на ненужни/неработещи програми ... обикновено с последващо преинсталиране на ОС когато стане голяма мацаницата.

Няма абсолютно никакво значение, че е на флашка, че е малка като размер. Това е операционна система и работиш като администратор на нея. Всяка грешка се наказва. Още повече, че се създава измамно усещане, че не може да си прецакаш нещо (ако отвориш дял от харда и "пипаш" по него). Ти си знаеш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря bulljo! Това е точният отговор. Сега ще видя какво ще се получи, когато инсталирам chrome отново. Затова обичам кученцата, защото ако знаеш къде и как да търсиш и при тях, те действат светкавично след това. Наистина са супер бързи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дано се получи, аз два пъти съм пробвал puppy и всеки път съм се чувствал като в необрано лозе, в момента ползвам mint xfce на компа, а на лаптопа съм сложил един arch xfce да видя колко ще изкара при мен, напоследък каквото и дистро да сложа само xfce среда избирам някак си най ми пасва.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Sarditata
      Днес имаше ъпдейт на Хрома и оттогава не може да се включи wi fi Помощ!!!!
    • от HackerX
      Здравейте!
      Вече от доста време насам имам проблем с браузъра на Гугъл и сайта на Фейсбук - зареждам news фийда (началната страница), въртя си надолу - всичко добре. Но като минат няколко минути започва да ми насича и в task manager-а на Хром виждам, че се товари много процесора за тази страница. Презареждам я и се оправя, докато не минат пак няколко минути и да започне отново да товари.
      При вас има ли го това, от какво може да е и как мога да го оправя?

• от bumblebee
      Здравейте,
      след преинсталация на Windows (10) имам странен проблем с google chrome. Допреди преинсталацията си седях логнат във всички сайтове, които посещавам - Youtube, facebook дори и тук във форума, но сега всеки път като затворя Chrome и вляза пак трябва да се логвам отново.
      Някаква идея?
    • от RagnerBG
      Последните дни си играя с някои мултимедийни функции на приложенията в Linux и специално при тези два браузъра (Firefox, Chromium), но предполагам, че така е и в Opera-та, забелязах, че използването на хардуерно ускорение през видеокартата (OpenGL под Linux) е забранено по-подразбиране, специално за Linux платформа. Нека не им позволим да ни цакат с топла бира, поне докато има възможности за правилните настройки.
      За Firefox нещата са лесни. Ако съдим по-това - Blocklisting/Blocked Graphics Drivers, всичко изглежда чист алтруизъм - забранили са определени видео драйвери (затворени предимно), които били потенциален риск. Въпреки, че те са същият риск и за Windows платформата, но както бяха обещали преди, от версия 57 там вече ускорението е активирано по-подразбиране. Под Linux също е активирано ускорението по-подразбиране, но само за WebGL. Точно така - това, заради което беше целият шум и забрана на ускорението в старите версии, защото имало риск за сигурността. А рендерирането на енджинът, което би донесло по-пъргава работа на браузърът, е забранено по-подразбиране без никакво обяснение и причина - "GL layers acceleration is not yet enabled by default (see bug 594876)" (бъгът, всъщност е молба за активирането му). Както и да е.
      Разрешаването става сравнително лесно - about:config, търси се - layers.acceleration.force-enabled и се разрешава (двоен клик). Рестартира се браузърът и се проверява какво е положението в about:support (Menu-Help-Troubleshooting Information):

В ляво е преди активирането (Basic), в дясно след (OpenGL). Би трябвало да забележите по-пъргава работа на браузърът, особено на лаптопи и по-стари машини.
      Забележка: Това няма да се отрази на натоварването в сайтове като youtube.com, ако видеокартата ви не е по-ново поколение, което поддържа webm/vp9 хардуерно ускорение, вече h264 не важи, благодарение на google.

И като споменахме google, ако при Mozilla може и да има съмнение, че са орязали функциите под Linux за да имитират по-бърза работа под Windows и да речем има някаква случайност, или неизчистени бъгове. То нека да видим какви стъпки са ни нужни за активирането на същото това ускорение под Linux за Chromium (Chrome). Първо проверяваме какво е текущото положение като пишем в адресната лента - chrome://gpu :

Забележете накрая - "decode is unavailable on Linux", красота нали ? I don't think so. Тук пак става дума за някакво рязане на драйвери и модели видеокарти, освен за рязане на Linux като цяло, така положение е възможно да го заварите и в Windows, ако сте с определена видеокарта (по-стар модел) и описаните стъпки (повечето) важат и за там също. За да заобиколим ограничението за платформа и хардуер отиваме на chrome://flags, търсим настройките - Override software rendering list и GPU rasterization разрешаваме ги и рестартираме браузърът:

Интересен е и този раздел:

Това ще си остане така, независимо какво правим, ако видеокартата ви не поддържа webm/vp9 ускорение, както писах и за лисицата горе. След рестартиране, положението в chrome://gpu би трябвало да е такова:

Изглежда по-добре, но не е. На практика още нищо не работи. Ако скролнете надолу, ще забележите и още една интересна функция:
      Compositor Information - Tile Update Mode    One-copy
      За директен достъп до видеопаметта ни е нужно Zero-copy. Освен това в chrome://flags няма настройка, с която да активираме Native GpuMemoryBuffers, но има друг начин да ги форсираме с използване на командни параметри. Палим конзолата и стартираме браузърът така:
      chromium --enable-zero-copy --enable-native-gpu-memory-buffers Тези параметри (--enable-zero-copy --enable-native-gpu-memory-buffers) можем да ги добавими на краят на стартерите/линковете след пътят до бинарито, така че ще се стартира така и от там. Иии най вероятно ще видим следното съобщение в конзолата (ако не - добре, игнорирайте следващите няколко изречения):
      ERROR:browser_gpu_channel_host_factory.cc(107)] Failed to launch GPU process И въпреки, че в настройките всичко ще свети в зелено, това е индикация, че пак нищо не работи. Тоест, гадовете от google не се предават, каквото и да направим пак ще намерят начин да ни изключат хардуерното ускорение. Е, почти. Това, което трябва да направим е да изпълним следното в терминала:
      export BROWSER=google-chrome С "echo $BROWSER" можем да проверим каква е стойността. Преди командата трябва да е празно, след нея - google-chrome. За да запазим променливата и след рестартиране, горният ред се добавяна краят на .bashrc в домашната директория, или /etc/environment за цялата система:
      nano .bashrc sudo nano /etc/environment Вече грешката в конзолата трябва да е изчезнала, а chrome://gpu да изглежда така:

А Compositor Information ще изглежда така:
      Compositor Information - Tile Update Mode    Zero-copy
      Сега вече всичко би трябвало да работи.
    • от Димитър Кунчев
      Привет, форум.
      От седмица имам един тривиален проблем, какъвто преди не съм имал.
      Не знам защо, но много често вече, когато цъкна да отворя някой линк или страница на лаптопа ме редиректва към някакви рекламни сайтове. Отваря ми желаната страница на нов таб и старият/текущият го редиректва към разни рекламни/секс сайтове.. 
      Как мога да го махна? Браузвам с Chrome, предполагам е възможно нещо от настройките, но поразцъках в Settings-а и не открих решение.
      Моля за помощ.
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.