Премини към съдържанието
ignorant

Проблем с U.L.N.A. адаптор на Noctua NH D14 (откъде мога да си намеря?)

Препоръчан отговор

noctua_nh_d14_5.jpg 
Преди 6 месеца си купих втора употреба охлаждане noctua nh d14 и забелязах, че единият U.L.N.A. адаптор със синята главичка липсва в комплекта. Другият с черна си бе там. От 6 месеца ползвам този модел охладител без синият U.L.N.A. адаптор на едната перка, а на другата сложих черният U.L.N.A. адаптор, после и двете перки съм сложил в y-split кабелче на Noctua влизащо в дъното, точно там където е обозначено за процесорен охладител. Дали единственият проблем е, че с липсата на синият U.L.N.A. адаптор ще чувам по-шумно перката, или има и друг проблем?

Откъде мога да си купя такъв син U.L.N.A. адаптор за моя модел охлаждане? И непременно ли трябва да е син или ако някой ми даде черният ще ми върши същата работа? (защото в описанието на модела ми е обозначено черният за едната перка, синият за другата) Непременно ли трябва да е произведен от Noctua и конкретно за моя модел охлаждане, или се продават универсални U.L.N.A. адаптори?

Тествайки на другият ми компютър забелязах, че с този U.L.N.A. адаптор като се сложи на която и да е перка на кутията (не на процесорите) и прави перката много по-тиха. Така че при всички положения трябва да си намеря повече от един U.L.N.A. адаптор за всичките перки на кутията на другият ми компютър (те не могат да се контролират от BIOS и какъвто и да е друг софтуер, понеже компютъра е стар.)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето ти, ще имаш за 100 години напред. А иначе сигурно има и китайски адаптери, които вършат същата работа, то колко му е, един резистор за намаляване на напрежението и две букси.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, sliderum написа:

Ето ти, ще имаш за 100 години напред. А иначе сигурно има и китайски адаптери, които вършат същата работа, то колко му е, един резистор за намаляване на напрежението и две букси.

не шипват до България. Може ли от бг? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, ignorant написа:

не шипват до България. Може ли от бг? :)

Може и да има де да знам, дори и оригинални да изпаднат в някой сервиз, но втора ръка, като отделен аксесоар да се продават нови,  само ако са ги окрали в някой магазин от комплекта. А за китайчета трябва да се търси, а ме мързи...Има си магазини специализирани баш за кабели и дребни жичкаджийски изделия, може да има нещо в някой от тях.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, ignorant написа:

noctua_nh_d14_5.jpg 
Преди 6 месеца си купих втора употреба охлаждане noctua nh d14 и забелязах, че единият U.L.N.A. адаптор със синята главичка липсва в комплекта. Другият с черна си бе там. От 6 месеца ползвам този модел охладител без синият U.L.N.A. адаптор на едната перка, а на другата сложих черният U.L.N.A. адаптор, после и двете перки съм сложил в y-split кабелче на Noctua влизащо в дъното, точно там където е обозначено за процесорен охладител. Дали единственият проблем е, че с липсата на синият U.L.N.A. адаптор ще чувам по-шумно перката, или има и друг проблем?

Откъде мога да си купя такъв син U.L.N.A. адаптор за моя модел охлаждане? И непременно ли трябва да е син или ако някой ми даде черният ще ми върши същата работа? (защото в описанието на модела ми е обозначено черният за едната перка, синият за другата) Непременно ли трябва да е произведен от Noctua и конкретно за моя модел охлаждане, или се продават универсални U.L.N.A. адаптори?

Тествайки на другият ми компютър забелязах, че с този U.L.N.A. адаптор като се сложи на която и да е перка на кутията (не на процесорите) и прави перката много по-тиха. Така че при всички положения трябва да си намеря повече от един U.L.N.A. адаптор за всичките перки на кутията на другият ми компютър (те не могат да се контролират от BIOS и какъвто и да е друг софтуер, понеже компютъра е стар.)

По спомен(черен) е L.N.A. , а(син) е U.L.N.A. Тоест имаш различни стойности на ограничаване оборотите на перките. Аз лично не бих ги ползвал при положение, че продуктите на тази фирма са достатъчно тихи с малки изключения. И по предписание на производителя трябва да се ползва по един адаптер за всяка перка, а не както при теб 1 адаптер свързан със сплитер да контролира 2 перки.

П.П. Мога да ти подаря няколко от черните. 

• Любов 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, XECUTIONER написа:

По спомен(черен) е L.N.A. , а(син) е U.L.N.A. Тоест имаш различни стойности на ограничаване оборотите на перките. Аз лично не бих ги ползвал при положение, че продуктите на тази фирма са достатъчно тихи с малки изключения. И по предписание на производителя трябва да се ползва по един адаптер за всяка перка, а не както при теб 1 адаптер свързан със сплитер да контролира 2 перки.

П.П. Мога да ти подаря няколко от черните. 

Според описанието и черният и синият са U.L.N.A, но имат някаква разлика.  А за предписанието доколкото разбрах не трябва да използвам сплитера директно в перките, като после да слагам на сплитера един адаптор, който да е между дъното и сплитера . Аз не правя така. Сплитера е в дъното и единият му кабел е в перката с черният адаптор, другият е директно в другата перка (понеже липсва синята). Или ти това имаш предвид, че не трябва?

Много ще се радвам да ми подариш няколко от черните. Имам стар сървър на който case fan-овете не могат да се контролират по никакъв начин софтуерно, дори от биос, а шумят много повече в сравнение с когато им сложа U.L.N.A. (тествах го). Къде и кога да дойда? :))
image.gif.9784ec4e786ef57f27a63ef7b4972a55.gif

image.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямаш проблем с адапторите. Както каза @sliderum- това си е най- обикновен екстендер за фан, но с резистор на +12 (жълтият кабел), който е да речем със съпротивление 40- 60 Ома и мощност 1- 2 вата. При 4ри пинов фан (PWM), подредбата е следната: 1- GND (черен), 2- +12/PWR (жълт) поставяш на него резистора, 3- Fan In/Sense (зелен) дъното чете оборотите, 4- PMW (син) импулсното. 

Самото скопяване на фана с резистор или от молекса на 5- 7 волта- води и до спад на ефективността му.

41JPGcmpJw1W5H5pKcbIDpV8w1535791131.jpg 

43JPG5ML9xH0VBLnsWtv630hr1535791204.jpg

24JPGAAAx8RQOmIB2N91V8fdI1535791271.jpg

27JPG1g5AdBRFGfjV5iXaSb9c1535791356.jpg

Дали ще сложиш 1 или 2 фана заедно към един хедър е се тая, защото са по 1А хедърите (има и подсилени за целта), просто не слагай/ сплитосвай повече от два на хедър, ако няма да им пуснеш захранването да е от молекс. 

PWM-za-4ri-fana-shemaeKxAQCFHqPvGtVvuGTs

Такъв кабел на Noctua, който търсиш, не знам къде има или стойностите на резистора му, но можеш са си направиш сам 2 кабела с еднакви резистори за два хедъра или да ги сплитосаш на хедър; като кабелчето е към 2.50 лв, а резистоът около 0.10 лв. Кабели има в Декада, а резистори във Викиват.

Ето ти кабелче сплит 2 фана на хедър за 3 лв и слагаш по един такъв резистор от 0.15 лв на жълтите кабели и си готов.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ceci80 ами за съжаление не бих се справил сам да си направя такива кабелчета...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, ceci80 написа:

...

Може и с няколко диода 1N4xxx последователно свързани, което за мен е по-удачно, но няма смисъл да се мъчи момчето. Дадох му няколко адаптерчета да си цъка и ще се оправи.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, XECUTIONER написа:

Може и с няколко диода 1N4xxx последователно свързани, което за мен е по-удачно, но няма смисъл да се мъчи момчето. Дадох му няколко адаптерчета да си цъка и ще се оправи.

a този единия който ми даде: NA-RC6 абсолютно същият ли е като синият адаптор в noctua nh d14 (който точно ми липсва?) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, ignorant написа:

a този единия който ми даде: NA-RC6 абсолютно същият ли е като синият адаптор в noctua nh d14 (който точно ми липсва?)  

Идентични са. И двата са със съпротивление около 81Ω.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

още един въпрос.. Защо като сложа дватата low noise адаптори на всяка от двете перки на процесорното охлаждане и после през един y-split и спират да са видими перките в AIDA64 Extreme и UEFI-то ми (дъното ми е asrock z97 extreme 6). Когато бях само с черният адаптор  и другата перка без адаптор - двете мушнати във y-split-а на ноктуа също не се виждаше перката с черният адаптор. Тоест тези low noise адаптори въобразявам ли си или ми правят невидими перките за всякакъв софтуер? Не мога да им гледам оборотите..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

/// още нещо. Направих тест. Премахнах y-spliter-a за да закача директно адапторите в дъното. Там където е обозначено на дъното cpu fan 1 закачих NA-RC6  (който нали е идентичен със синия адаптор от комплекта понеже също е 81Ω). Единствената разлика е, че NA-RC6 адаптора влиза с 4 пина, докато синият оригинален адаптор който ми липсва е с 3 пина от двете страни и може да се ползва само чрез y-splittera забучен в cpu fan 2.

Та значи. Премахнах y-spliter-a за да закача директно адапторите в дъното. Там където е обозначено на дъното cpu fan 1 закачих NA-RC6, а на cpu fan 2 - черният адаптор. И резултата е, че  в аида и uefi се вижда отново само едната перка да прави обороти, другата е невидима. Мислех, че като мушна двата адаптора директно в cpu fan 1  и cpu fan 2 , без y-spliter ще ми покаже и двете перки да правят обороти, но не. Пак не показва двете, а показва само едната. Защо? Няма ли как да  са видими двете cpu fan-a като ползвам адаптори на двата директно в дъното, без y-splitter?

Edit: мисля да ползвам само един адаптер за едната перка която прави повече шум когато не се натоварва процесора. Коя от двете перки ми е по-важна за охлаждането по време на натоварване? Тази в средата или тази в края на охладителя?
image.png.39d5ffcf02d098cc1fc33341a6573b24.png

P.S. без адаптери се показват и двата cpu fan-a.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 1.09.2018 г. в 20:58, XECUTIONER написа:

Адмирирам това, че си помогнал- време ти беше след толкова години във форума да го направиш. 

За няколокото последователни диода- разсмя ме. Ясно, че никога не си се занимавал с това, но пък ползваш добре нета- http://hardwarebg.com/forum/showthread.php/160911-Как-да-изчисля-резистора-необходим-за-намаляване-на-напрежението-на-вентилатор/page2;) :) .

@ignorant, на сплитер (няколко фана на един хедър) четенето на оборотите е само от един фан- погледни схемата, която съм чертал за четири фана- изрично съм го написал; виж и снимката долу, че за втори фан няма зелен кабел... 

spliteriaebp1CG7vC5i49OAQzZ1535913611_sr

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, ceci80 написа:

Адмирирам това, че си помогнал- време ти беше след толкова години във форума да го направиш. 

За няколокото последователни диода- разсмя ме. Ясно, че никога не си се занимавал с това, но пък ползваш добре нета- http://hardwarebg.com/forum/showthread.php/160911-Как-да-изчисля-резистора-необходим-за-намаляване-на-напрежението-на-вентилатор/page2;) :) .

@ignorant, на сплитер (няколко фана на един хедър) четенето на оборотите е само от един фан- погледни схемата, която съм чертал за четири фана- изрично съм го написал; виж и снимката долу, че за втори фан няма зелен кабел... 

spliteriaebp1CG7vC5i49OAQzZ1535913611_sr

a не мога ли без ссплитер да ползвам само един адаптер за намаляване на шума или двата адаптера, но без сплиттер? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, ignorant написа:

a не мога ли без ссплитер да ползвам само един адаптер за намаляване на шума или двата адаптера, но без сплиттер? 

Без сплитер- как ще ги сложиш на един хедър? Някои дъна има два хедъра за CPU F,  не съм погледнал твоето. Също има и програми за целта, като повечето нови дъна си я предлагат или пък настройка в биоса...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, ceci80 написа:

Без сплитер- как ще ги сложиш на един хедър? Някои дъна има два хедъра за CPU F,  не съм погледнал твоето. Също има и програми за целта, като повечето нови дъна си я предлагат или пък настройка в биоса...

image.thumb.png.9ed29985c85ac59d6d555adfa6190bbe.png
1. Виждаш ли тук където пише CPU FAN 2? Със три пинчета е. До него има с четери пинчета, което ми е CPU FAN1. Моля някой да ми обясни коя от перките в кое от двете да мушна и коя в другото?

2. Също да речем, че реша да ползвам сплитер. Сплитера ми може да влезе в хедъра cpu fan 1 (имащ 4 пина) или в cpu fan 2 (имащ 3 пина.) Който и хедър да избера сплитера ми има три дупчици които ще се нанижат само на 3 пинчета. И все пак кой да избера?

3 След като съм нанизал трите дупчици на сплитера в хедъра, който съм избрал идва ред на двете процесорни перки, коя перка в коя от двете опции на сплитера да избера? Различни са. Едната опция е с червена, черна и жълта жички и три пина. Другата опция е САМО с червена и черна жички и САМО два пина. Коя опция да избера за коя перка? ceci80 знаеш ли? Някой (който и да е) ако знае да казва, моля!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.