Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте, преди време ми умря харда на лаптопа. Купих си нов лаптоп, но не изхвърлих стария. Преди два дни вземах на стария един Кинкстън 240GB SSD и реших да видя що е това Linux. Досега винаги съм бил Windows потребител и не съм имал досег до Linux. Изтеглих си Mint - Cinnamon, но инсталацията нещо се скапа - не знам защо. Прочетах някъде, че Cinnamon правил проблеми и затова изтеглих Mint. Проблема е, че не мога да го инсталирам. При включване ми излиза черен екран с надпис GUN GRUB 2.02 и е нещо подобно на DOS. При натискане на Tab ми изкарва лист с команди, но не знам коя за какво е. Имате ли идея какво да направя?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е GUN, а GNU.
Десктоп средата не прави проблеми, а текущата версия на Минт, която е 19. Свали си 18.3 Cinnamon и пробвай него - поне докато Клем и компания не оправят 19-ката.
https://www.linuxmint.com/release.php?id=31

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Извинете за GUN - GNU - поправих го. 

Проблема стана със Cinnamon-а. След краша на инсталацията се появи въпросния екран при стартиране и не мога да напрая нищо. Единствено мога да пиша команди и това е. Mint-а го изтеглих, но не ми дава даго инсталирам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм стигал до същото положение и съм се оправял (по различни начини и поради различни причини). Само че знаех доста за моя хардуер, флашката ми и какво инсталирам, както и имах в ръкава поне 3 резервни варианта, ако нещо се обърка.

90% от отговора на някой въпрос се крие във въпроса. До тук какво знаем - Мента която не става, според Радо и теб.

После - може да пишеш команди. Чудесно, какво написа?

И като махнем нелогичните първоначални съждения (няма да ги цитирам) - до кога ще го траеш тоз счупен Линукс?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Влез в BIOS и направи да зарежда първо от USB. Как и с какво записа флаш паметта с инсталацията?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И така... инсталацията приключи успешно.:)  Сега даже пиша от въпросното лаптопче. Може би направих малка грешка като забравих да спомена, че втория Mint беше Mate. Какво направих? В bios-a смених от UEFI на Legacy и инсталацията тръгна. Не знам защо, но Cinnamon-a стартира на UEFI, а Мate не поиска. Иначе първото ми устройство си беше USB... Флашката беше записана Universl USB installer 1.9.8.3 - също както и Cinnamon-a.  Команди можех да пиша, но не знаех какви - както писах в началото досега винаги съм ползвал Уин. и сега продължавам да си го ползвам (имам още два лаптопа в къщи), просто исках да опитм и Линукс, а докога ще го търпя...

Мерси, че се отзовахте  :beer:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи, четеш какво пише за версията ти на официалната страница. Там със сигурност знаят повече от нас за продукта си. И избягваш търсенето на отговори които вече са дадени. И това го правиш всеки път когато искаш да инсталираш нова версия на кое да е дистро.

;) Нали уж нямаше флашка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.