Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте колеги, първо съм на ясно , че с това заглавие едва ли ще привлека много ентусиасти за помощ- никой не иска да се ограничава в такъв бюджет...
И второ , вероятно той изобщо няма да отговаря на изискванията ми , но...

Трябва ми всичко без клавиатура, мишка , двд записвачка( но да мога да си ползвам моята ! ) , монитора също смятам да сменям по-нататък, кутията е стара и няма да може да се възполза,захранването ми е шумно и също старо.

HDD имам на WD 500гб и ето тук първия ми лаишки въпрос - струва ми се , че вече е станал доста шумен и той. Ако си взема едно SSD да речем 120гб и на него сложа операционната ( win 7 или 10 ако е хубав) старият ми твърд диск постоянно ли ще върти ,когато компа е включен или само ,когато отворя файл,който се намира в него?

Тоест трябва ми SSD , рам 4 или 2х4гб по ваша преценка, видео карта и максимално тихи останали компоненти.

В 85 % от времето компа се използва за филми, интернет , youtube (простете невежеството ми , но не съм на ясно кое точно играе роля за безпроблемното вървене на клипове с висока резолюция? Защото сега нещата не са много гладки... ) Както и за бързо браузване в нета като цяло. На тарифа над средната съм към Близу (мтел) и 9.2мб скорост на сваляне. А пусна ли уторрент за да сваля нещо целия комп умира ! Почти невъзможно е да се върши някаква работа с него.

Игри играя по рядко , но все пак искам да мога ако реша.

За процесор държа на Интел и като цяло ми е важно машината да е максимално тиха.

Сегашната ми конфигурация е архаичната:

Intel Dual Core E5200

Nvidia Geforce 9400GT

2GB Ram

Благодаря предварително!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въпроса е че е невъзможно не че никой не иска да се ограничава. Дори с бюджетни компоненти като 2 ядрен процесор и с вградена графика 500 лв. са по-скоро на границата.

Разбирай Pentium G5400 или алтернативния Athlon 200GE ако ти се чака края на септември. Това са процесори с вгр. графика (АМД-то е с значително по-добра) за около стотина лева.

Освен графиката АМД-то подлежи на клок, дъното за около стотина лева ще е по-добро от такова за Интел и като цяло бъговете са по-малко не че ги няма.

Визирам това за 115 лв. - https://www.msi.com/Motherboard/B350m-BAZOOKA.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да погледнеш и втора употреба с гаранция компютри.

Този компютър може и да ти свърши работа,за 500лв няма шанс да се сглоби читава машина.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре, а ако успея да повиша съвсем леко бюджета? Около 600 , абсолютен макс 650?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Видеокарта за стотина лева в най-добрия случай ще е равна на вградената а по-вероятно ще е по-слаба.

Като цяло и на 750 лв. да го вдигнеш логичната стъпка е по-добро апу на АМД тоест 4 ядрен вместо 2 ядрен и с по-добра графика (Ryzen 5 2400G или 2200G).

Тук вече графиката е сравнима с GT 1030 която е от 160 лв. нагоре. 

За допълнително подобрение се взима повече рам на по-висока честота и в двуканален режим. Всичко от изброеното се отразява на графиката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичко ще е значително подобрение сравнение с 10 годишната ти кошница но искаше нова конфигурация за 500 лв. 

а това което си избрал не само е над бюджета но и липсва захранване и кутия да не говорим че е с под минимума рам.

Само за сведение процесора е старо поколение от преди 3 години. Става дума за 2 ядрен които е сравним с актуален Пентиум за двойно по-малко пари.

За да бъда точен с цитирания от мен в първия ми пост - https://ark.intel.com/compare/129951,90729

И не можеш да сложиш старата DDR3 с избраното дъно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ДОбре,мога ли да ви помоля да дадете примерна конфигурация максимално доближаваща се до бюджета и изискванията посочени в първия пост?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Казах ти невъзможно е да вземеш нещо за игри в общоприетия смисъл. Другите неща като филми и интернет не са проблем вкл. забавянето стига да имаш 8ГБ рам.

http://nikem-bg.net/cart/60917p1r60576p1r61069p1r58389p1r60994p1r55010p1rf.html

Ако му добавиш скопения вариант на 1030 които си харесал смятай колко ще станат парите.

п.с. Това е нормалния вариант на видеокартата - https://www.vario.bg/gigabyte-geforce-gt-1030-oc-2g-gv-n1030oc-2gi

В Никем не е наличен нито един вариант с GD5 и не знам дали скоро ще зареждат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако Ви разбрах правилно , конфигурацията, която сте дал + картата от Варио според вас е добър вариянт за мен,така ли? И ще има чувствителна разлика спрямо сегашната ми машина?

Само дето този кейс , майче е без изводи за USB и aux отпред,но ок да кажем,че ще харесам друг на сходна цена.

А по въпроса за  HDD ,което сега имам като втори диск? Върти ли през цялото време?

П.С. 2гб карта не знам дали ще ми е нужна,но...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За около 700-750лв може да се сглоби читава машина с 2400G. Във В@рио има проца на промоция, за 294лв. Май е най-тънката цена за момента.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, geraldo написа:

Ако Ви разбрах правилно , конфигурацията, която сте дал + картата от Варио според вас е добър вариянт за мен,така ли? И ще има чувствителна разлика спрямо сегашната ми машина?

Вече ти казах всичко ще е по-добре от 10 годишна машина няма как иначе. 

Колкото до това което си избрал то първо няма да тръгне но да оставим това настрана. Процесора е същият но е двойно по-евтин. Ще се съгласиш че 100 лв. разлика са от значение?

Това позволява да се сложи минимума рам за днешно време тоест двойно повече от това което си сложил ти. 

Да има разлики между двете видеокарти и то не е само в охлаждането и честотите но и в паметта им - https://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-gt-1030/specifications

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Простете, но отново не разбрах. Казвате ли или не , че конфигурацията,която сте избрал + малко по-скъпта карта от Варио , съставят една сръвнително добра машина? А това за твърдия диск? Благодаря Ви за вниманието !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С нови части нещо такова:

http://nikem-bg.net/cart/61069p1r56948p1r1106p1r58442p1r60684p1rf.html

582.96 лв.

Процесор може да си намериш от друго място и по-евтиния I3 8100, гледам го има на няколко места за по около 230 лева +-.  За съжаление за видеокарта с такъв бюджет няма как да има пари, също RAM паметта е само 4 GB. Събираш пари и лека-полека ъпгрейдваш - RAM, SSD, GPU и каквото решиш. Може и да минеш тънко с новите Pentium, които са двуядрени с 4 нишки, като с останалите пари ще си позволиш видеокарта GT 1030, еквивалент на вградените в Ryzen, но по-добра от интелското вградено видео. И все пак за игри ще трябва да си вдигнеш RAM паметта поне до 4 GB.

http://nikem-bg.net/computer-components/Intel-CPU-Pentium-G5400-3.7GHz-4MB-LGA1151-box/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ползвам машина малко по-слаба като процесор от твоята, но с 3GB памет. Не мога да кажа, че не може да се ползва - нещо при теб куца - дали диска е проблемен, дали прегрява или софтуерно нещо е омазано.

Точни модели на:

- монитор

- твърд диск, ако може и състоянието му - S.M.A.R.T.

- мишка и клавиатура

Какъв ще бъде новия ти монитор?

Какви игри играеш и какви мислиш да играеш занапред?

Коя ОС мислиш да ползваш на новата си машина?

PC Intel G5400 ~ 500 лв., с подмяна на процесора с i3-8100 ще дойде около 635 лв.

PC AMD RYZEN 3 2200G VEGA 8 ~ 600 лв.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ей туй ще позволи изграждането на наистина бюджетни машинки с все пак задоволителни показатели, като за начало. А в последствие, нищо не пречи да се надградят, примерно  2020г. година да се сложи 8+ ядрен процесор и някоя видеокарта среден клас, да се добави оперативна памет и т.н. Процесорът е около 2 пъти по-евтин от най-малкият Райзен, от досега предлаганите.  Все пак АМ4 сокета, ще е актуален и през 2019г., че и през 2020г. дори.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най - удачно е конфигурация с amd 2200g - има вградено видео мощно колкото ведео картата gt1030 и е 2 пъти по силно от това на intel g5400 и i3 8100. 2200g е 200лв, а g5400 + gt1030 e 280лв - спестяваш 80лв, и в същото време получаваш по-силен процесор. От i3 няма никакъв смисъл, съвсем малко е по-силен от ryzen 3 2200g, но вграденото му видео е 2 пъти по-слабо. 

Цитат

Конфигурацията на пламен е супер, ако ти се вижда скъпо махни ССД-то. Аз със спестените от него пари бих взел по-хубаво захранване. Така, когото вграденото видео започне да ти идва слабо ще имаш енергиен запас да сложиш някаква хубава външна видео карта, например gtx1060.

Редактирано от Gam3FrOzEn (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колеги , сигурно за хора като вас , това ще е смешно , но аз от едно време предпочитам Интел...

Затова мисля , да се насоча към една от двете , които предложиха колегите Пламен и Roujin Z

http://nikem-bg.net/cart/60917p1r58454p1r45553p1r58389p1r60657p1r56948p2rp0rf.html

http://nikem-bg.net/cart/60917p1r60576p1r61069p1r58389p1r60994p1r55010p1rf.html

Като на първия евентуално с I3 -8100 , ако наистина ще има осезаема разлика между двата процесора? Но пък няма видео в тази комбинация..

А на Втората ,на Roujin Z + "истинската" карта, каточели ми се струва още по-удачен вариант или бъркам?

Моля да ми отговорите и на този въпрос:

HDD имам на WD 500гб и ето тук първия ми лаишки въпрос - струва ми се , че вече е станал доста шумен и той. Ако си взема едно SSD да речем 120гб и на него сложа операционната ( win 7 или 10 ако е хубав) старият ми твърд диск постоянно ли ще върти ,когато компа е включен или само ,когато отворя файл,който се намира в него? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И в двете конфигурации няма видеокарти, всички са с вградени в процесора. Много ясно, че I3-8100 е по-добър процесор - той е без HT, но с 4 реални ядра, докато другите Pentium са двуядрени. При какви условия ти е шумен диска? При работа или просто ако е постоянно включен се чува шум, дори и да не се ползва (примерно в BIOS)? Няма как да го изключиш софтуерно и да го ползваш само когато ти трябва, това може да стане само с физическо откачане на захранването му.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този диск точен модел има ли си?
 А дали подлежи на контрол на AAM?

В първата ми машина от 1999 г. имаше опция да спира диска след определен интервал, а беше единствен и системен диск, а спирането на не системен диск е в пъти по-лесно. Няма начин да няма начин. Но много е важно кога наистина този диск е шумен и дали с тези банани не си го фрагментирал така хубаво, че да се побърква от търсене на резенчетата банан, а и други плодове (Swap, Temp и т.н.).

Редактирано от plamen_petrov_80 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То и windows има такава опция, но трябва да не правиш нищо на машината определено време. Преди време търсих за лаптопа нещо подобно - да изключвам HDD диска ръчно, но така и не намерих. А и чести спирания/пускания на диска не са много здравословни, специално за механичните дискове.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това вече е съвсем друга тема.

Колкото до Intel/AMD това кой цвят ти харесва не трябва да е водещо, а и по различно време продуктите са на различна висота.

Ако ще заложиш само на вградено видео AMD е по-правилния избор, ако видеото ще е външно - не те бърка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.