Премини към съдържанието
ignorant

Коя перка на Noctua NH D14 e предназначена да бъде в cpu fan 1 и коя в cpu fan 2?

Препоръчан отговор

Коя перка на Noctua NH D14 e предназначена да бъде в cpu fan 1 и коя в cpu fan 2? В описанието не пише.

noctua_nh_d14_5.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И в този форум да ти отговоря, няма значение. Скоростите на вентилаторите/перките се настройват ръчно от BIOS, стига да имаш такава възможност, за всеки FAN connector по отделно или са на автоматичен режим в зависимост от температурите.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Raze написа:

И в този форум да ти отговоря, няма значение. Скоростите на вентилаторите/перките се настройват ръчно от BIOS, стига да имаш такава възможност, за всеки FAN connector по отделно или са на автоматичен режим в зависимост от температурите.

Ами конкретното дъно на което се мъча да ги настроя спрямо температурите е Z97 Extreme6.  Там в UEFI имам опция  CUSTOMIZE, което е настройка спрямо температурата да увеличава оборотите. Но така ми настройва само едната перка. Другата перка не се влияе сякаш от никаква настройка. И забелязах, че ако едната перка е мушната в CPU FAN 1, а другаата в CPU FAN 2 ми въртят на едни обороти, а мушнати обратно  въртят на други обороти много по-бързи. Моля те погледни ми процесорното охлаждане, че е с две перки. Иска ми се да го настроя така, че на ниски температури и двете перки да въртят бавно и тихо, а на високи температури да въртят бързо и двете. Но от  дъното само едната перка се влияе от настройката спрямо температурата да увеличава оборотите. Как да направя така, че да мога и двете перки да настроя така, че на ниски температури и двете перки да въртят бавно и тихо, а на високи температури да въртят бързо и двете??
image.thumb.png.be588d1bf7359d9932b8bef4f39f94cd.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещо не правиш настройките в BIOS както трябва. Дай снимка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пише, че трябва да имаш Y-образен разклонител. Включваш единичния край към CPU извода за вентилатор на дъното, и в останалите два края - двата вентилатора. От там нататък ги контролираш все едно са един (а дали да са на постоянни обороти или с някаква крива, си решаваш ти). Ако ползваш адапторите за ниски обороти, включваш черния към 14-сантиметровия вентилатор и синия към 12-сантиметровия, и задължително след разклонителя, т.е. всеки адаптор е между свободен край на разклонителя и вентилатор, не между разклонителя и дъното.

Редактирано от killchain (преглед на промените)

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, killchain написа:

Пише, че трябва да имаш Y-образен разклонител. Включваш единичния край към CPU извода за вентилатор на дъното, и в останалите два края - двата вентилатора. От там нататък ги контролираш все едно са един (а дали да са на постоянни обороти или с някаква крива, си решаваш ти). Ако ползваш адапторите за ниски обороти, включваш черния към 14-сантиметровия вентилатор и синия към 12-сантиметровия, и задължително след разклонителя, т.е. всеки адаптор е между свободен край на разклонителя и вентилатор, не между разклонителя и дъното.

Да, но ако ползвам тия адаптори нали няма да мога да контролирам да се увеличават оборотите спрямо температурата? Аз предпочитам на тази машина да се увеличават оборотите спрямо температурата. Бъркам ли?

Задължително ли трябва да използвам Y-образен разклонител? Не може ли да са без него вкарани в cpu fan 1 и cpu fan 2?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, ignorant написа:

Да, но ако ползвам тия адаптори нали няма да мога да контролирам да се увеличават оборотите спрямо температурата? Аз предпочитам на тази машина да се увеличават оборотите спрямо температурата. Бъркам ли?

Адапторите са на практика резистори, които включваш във веригата на вентилаторите. Ако ги ползваш, сваляш максималното напрежение и по този начин максималните обороти, до които може да стигне вентилатора. Има смисъл да ги ползваш, ако няма как в BIOS или със софтуера на дъното да контролираш оборотите, или ако ползваш двата с разклонителя и по някаква причина искаш единия да върти по-бавно.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@Raze Eто снимка: Достатъчна ли е? Ако не кажи какво искаш да снимам и да го снимам, моля те.

cfcfgfghfgg.PNG

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Включи си разклонителя от комплекта, по този начин и двата вентилатора ще ти се въртят с едни и същи обороти, като си ги включиш на конектора, къдет ти позволява да си контролираш ръчно вентилаторите. Дай снимка на целия екран, снимал си само някакви температурни настройки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, killchain написа:

Адапторите са на практика резистори, които включваш във веригата на вентилаторите. Ако ги ползваш, сваляш максималното напрежение и по този начин максималните обороти, до които може да стигне вентилатора. Има смисъл да ги ползваш, ако няма как в BIOS или със софтуера на дъното да контролираш оборотите, или ако ползваш двата с разклонителя и по някаква причина искаш единия да върти по-бавно.

Ами в момента съм ги пуснал без разклонителя. Единият е с адаптора му, защото софтуерно само на единия ми дава да му контролирам оборотите. А другият го контролирам софтуерно както съм задал в UEFI.

Обаче не разбрах и съм объркан, затова Моля те за ясен и категоричен отговор на няколко въпроса:
Задължително ли трябва да използвам Y-образен разклонител? Не може ли да са без него директно вкарани в cpu fan 1 и cpu fan 2?
Задължително ли трябва да използвам Y-образен разклонител, ако искам да ползвам адапторите? 

Трябват ми отговори да или не, иначе се обърквам. Моля за такива отговори.

преди 13 минути, Raze написа:

Включи си разклонителя от комплекта, по този начин и двата вентилатора ще ти се въртят с едни и същи обороти, като си ги включиш на конектора, къдет ти позволява да си контролираш ръчно вентилаторите. Дай снимка на целия екран, снимал си само някакви температурни настройки.

@Raze обясних ти, че това ми е единствената настройка в UEFI за процесорните перки,  но окей ще снимам всичко и след малко ще ти покажа снимките. в CPU FAN 1 или в CPU FAN 2 да забуча разклонителчето? Перките са две, едната е 14, другата 12см. Коя къде да бучна в разклонителя? Разклонителя предлага две опции, едната с 3 пина, другата опция с два пина. Нз  коя опция за коя перка отговаря, моля кажете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво му е объркващото? 2 букси се обединяват в една и по този начин към вентилаторите ти отива ток с един и същ волтаж. По този начин се движат с еднакви обороти. Ако ги вкараш по отделно в различни букси на дъното, ако искаш да се въртят с една и съща скорост трябва да ги настроиш ръчно, не е ясно ако са на автоматичен режим дали ще се въртят еднакво при повишаване на температурата на процесора. Това е с цел да е максимално ефективен въздушния поток през охлаждането. Адапторите са нужни, понеже има дъна, които включват вентилаторите на много високи обороти и с цел да се намали шума, ако температурата е в нормални граници при товар, може да си намалиш оборотите посредством тези преходници.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 38 минути, ignorant написа:

Ами в момента съм ги пуснал без разклонителя. Единият е с адаптора му, защото софтуерно само на единия ми дава да му контролирам оборотите. А другият го контролирам софтуерно както съм задал в UEFI.

Обаче не разбрах и съм объркан, затова Моля те за ясен и категоричен отговор на няколко въпроса:
Задължително ли трябва да използвам Y-образен разклонител? Не може ли да са без него директно вкарани в cpu fan 1 и cpu fan 2?
Задължително ли трябва да използвам Y-образен разклонител, ако искам да ползвам адапторите? 

Трябват ми отговори да или не, иначе се обърквам. Моля за такива отговори.

Не и не.

1. Ако можеш да докараш еднакви криви на два отделни изхода - супер. Но така се получава, че ако поискаш след това да промениш едната крива, трябва да промениш и другата. А ако ползваш разклонителя, си спестяваш половината играчка. Идеята на втория вентилатор (този отпред, понеже този в средата върши основната работа) е колкото да охлажда, толкова и да "изглажда" шума, и ако двата въртят на различни обороти, става малко безсмислено.

2. Не. Един адаптер за един вентилатор, както и да ги свързваш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, killchain написа:

Не и не.

1. Ако можеш да докараш еднакви криви на два отделни изхода - супер. Но така се получава, че ако поискаш след това да промениш едната крива, трябва да промениш и другата. А ако ползваш разклонителя, си спестяваш половината играчката. Идеята на втория вентилатор (този отпред, понеже този в средата върши основната работа) е колкото да охлажда, толкова и да "изглажда" шума, и ако двата въртят на различни обороти, става малко безсмислено.

2. Не. Един адаптер за един вентилатор, както и да ги свързваш.

Прощавай, моя грешка. Грешно съм номерирал въпросите. Трябваше да номерирам 3 въпроса а съм номерирал само два. Ти си дал един отговор на първите два въпроса и не знам за кой от двата е. Затова питам пак:

Задължително ли трябва да използвам Y-образен разклонител?
Не може ли да са без него директно вкарани в cpu fan 1 и cpu fan 2?

Добавям и още няколко въпроса:
3 Само ако използвам разклонителя ли ще имам това изглаждане?
4 Ако използвам само един адаптор  ми казваш, че няма да имам изглаждане?

5 За да имам изглаждане на звука ми казваш, че трябва да ползвам или двата адаптора или без двата адаптора?
6 за да има изглаждане на звука трябва и двата вентилатора да ми въртят на подобни обороти? 
7. Ако ползвам адаптор на която и да е перка, си губя способността да контролирам оборотите софтуернo от UEFI?
8  Без да ползвам адаптори и разклонител мога ли да настроя софтуерно от UEFI да ми се увеличават оборотите и на двeте перки спрямо нарастването на температурата?
9 Без да ползвам адапторите, но ползвайки разклонителя мога ли да настроя софтуерно от UEFI да ми се увеличават оборотите и на двeте перки спрямо нарастването на температурата?
10 Ако не ползвам адапторите има ли смисъл да ползвам разклонителя?

На тези въпроси, моля само с да или не, за да не се обърквам повече.

и последно:

11 Ако не ползвам адапторите, но ползвам разклонителя, къде да го мушна - в  CPU FAN 1 или CPU FAN 2?
12 Разклонителя има две опции за двете перки. Едната опция е с 2 пина, другата е с 3 пина. Коя перка в кой да сложа?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, ignorant написа:

Прощавай, моя грешка. Грешно съм номерирал въпросите. Трябваше да номерирам 3 въпроса а съм номерирал само два. Ти си дал един отговор на първите два въпроса и не знам за кой от двата е. Затова питам пак:

Задължително ли трябва да използвам Y-образен разклонител?
Не може ли да са без него директно вкарани в cpu fan 1 и cpu fan 2?

Добавям и още няколко въпроса:
3 Само ако използвам разклонителя ли ще имам това изглаждане?
4 Ако използвам само един адаптор  ми казваш, че няма да имам изглаждане?

5 За да имам изглаждане на звука ми казваш, че трябва да ползвам или двата адаптора или без двата адаптора?
6 за да има изглаждане на звука трябва и двата вентилатора да ми въртят на подобни обороти? 
7. Ако ползвам адаптор на която и да е перка, си губя способността да контролирам оборотите софтуернo от UEFI?
8  Без да ползвам адаптори и разклонител мога ли да настроя софтуерно от UEFI да ми се увеличават оборотите и на двeте перки спрямо нарастването на температурата?
9 Без да ползвам адапторите, но ползвайки разклонителя мога ли да настроя софтуерно от UEFI да ми се увеличават оборотите и на двeте перки спрямо нарастването на температурата?
10 Ако не ползвам адапторите има ли смисъл да ползвам разклонителя?

На тези въпроси, моля само с да или не, за да не се обърквам повече.

и последно:

11 Ако не ползвам адапторите, но ползвам разклонителя, къде да го мушна - в  CPU FAN 1 или CPU FAN 2?
12 Разклонителя има две опции за двете перки. Едната опция е с 2 пина, другата е с 3 пина. Коя перка в кой да сложа?

1. Не.

2. Можеш, но трябва да ги настройваш поотделно и може да е играчка.

3. Не, доколкото знам ефектът е просто защото вторият вентилатор е там.

4. Не би имало смисъл според мен.

5. Да.

6. Да, това е идеята, но пробвай сам.

7. Не, просто сваляш тавана на оборотите. Пример: 1500 rpm без адаптер, 1200 (или 1000) с адаптер.

8. Да, в зависимост от това какво ти позволява извода "CPU fan" и другия извод.

9. Същото, но зависиш само от "CPU fan" извода.

10. Да, за да настройваш кривата само веднъж.

11. 1

12. Оригиналният разклонител ли е това?

Дори не помня къде четох тези неща за звука. Според мен си направи тестове и сам и си прецени. Очаквай само с един вентилатор да имаш около 5-6 градуса по-високи температури, отколкото с два.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

12- оригинален е. кажи сега къде да мушна всяка перка?  Разклонителя има две опции за двете перки. Едната опция е с 2 пина, другата е с 3 пина. Коя перка в кой да сложа?

СвÑÑзано изобÑажение
Това е разклонителя. Опцията с два пина има и две жички - червена и черна. А опцията с три пина има три жички -  червена, черна  И Жълта.

killchain Мисля, че ми се изясниха някои неща. Затова ли когато ползвам сплитера без адаптори ми показва само една перка да върти в UEFI и Aida? Защото и двете пеерки въртят на еднакви оборти когато са в сплитера? Когато не ползвам сплитера, но ползвам адапторите ми показва различни обороти. Ако мушна двата адаптора в сплитера пак ли ще са различни оборотите или ще станат еднакви?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Raze написа:

Ето снимка с двата адаптера без сплитера:
1.
2222222225.thumb.jpg.b4c081570999cd473326e9c1de11e4cc.jpg
2.
11111111112.thumb.jpg.c3ab83fd64edf18cf5917d7571223efe.jpg

3.

514797206_33333333.thumb.jpg.d0be489e51dcac3311989e18e00c0773.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тъпо охладителче ми се струва. Имаш 120мм и 140мм вентилатори. За да не спъва въздушния поток малкия трябва да върти по-бързо от големия. Това за максимално охлаждане.

Вариант 2....  Ако имаш ниски температури в кутията и на процесора се използват адаптерите, като 1400мм си стои на охладителя а малкия се монтира на кутията като изкарващ вентилатор.

Ако ще използваш конекторите се свързват по описания начин.

В зависимост от процесора и температурата в кутията,
можете да свържете предоставените Ultra-Low-Noise Adapters
(UL.N.A.), за да се намали допълнително шума на вентилаторите.
Използвайте черния адаптер за вентилатора  140 мм и син адаптер за вентилатор 120 мм.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като гледам идея си нямаш какво правиш, това са абсолютно елементарни неща, да закачиш два вентилатора. Толкова ли не можеш на принципа проба/грешка да пробваш различни варианти - със и без разклонителя, със и без преходника, да тестваш какви ще са ти температурите и оборотите, съответно при товар, без товар и да си избереш как на теб ще ти хареса най-много. А относно контрола на вентилаторите - не виждаш ли, че в BIOS настройката ти е за "CPU fan 1 & 2 settings" - тоест каквато и настройка да правиш е едновременно за двата конектора за процесора едновременно. Като толкова не можеш да се справиш с две букси, отиди в сервиз.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Raze написа:

Като гледам идея си нямаш какво правиш, това са абсолютно елементарни неща, да закачиш два вентилатора. Толкова ли не можеш на принципа проба/грешка да пробваш различни варианти - със и без разклонителя, със и без преходника, да тестваш какви ще са ти температурите и оборотите, съответно при товар, без товар и да си избереш как на теб ще ти хареса най-много. А относно контрола на вентилаторите - не виждаш ли, че в BIOS настройката ти е за "CPU fan 1 & 2 settings" - тоест каквато и настройка да правиш е едновременно за двата конектора за процесора едновременно. Като толкова не можеш да се справиш с две букси, отиди в сервиз.

То му виж останалите теми и ще ти стане ясно, че положението е ....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, nikolela написа:

Тъпо охладителче ми се струва. Имаш 120мм и 140мм вентилатори. За да не спъва въздушния поток малкия трябва да върти по-бързо от големия. Това за максимално охлаждане.

Вариант 2....  Ако имаш ниски температури в кутията и на процесора се използват адаптерите, като 1400мм си стои на охладителя а малкия се монтира на кутията като изкарващ вентилатор.

Ако ще използваш конекторите се свързват по описания начин.

В зависимост от процесора и температурата в кутията,
можете да свържете предоставените Ultra-Low-Noise Adapters
(UL.N.A.), за да се намали допълнително шума на вентилаторите.
Използвайте черния адаптер за вентилатора  140 мм и син адаптер за вентилатор 120 мм.

това не отговаря по никакъв начин на проблема ми.

преди 3 часа, Raze написа:

Пробвах докъдето мога. Някои неща с проба може да са фатални, ноктуата са написали да не слагам примерно адаптор в хедъра  и после сплитер с две перки. Просто пример. Друг пример от  Ноктуа " The NA-RC7 adaptor is strictly not to be used with fans that draw more than 2.5W of power."  Ако пробвам без да питам доста неща ще повредя. Не е проблем, че питам, проблем е, че сте заядливи и се заяждате вместо да ми помогните.

Сякаш зорлен не искате да ме разберете какво ви питам или просто пишете колкото да се заяждате.

йхкйхгйк.JPG

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

https://noctua.at/en/na-src7

Това е за адаптера, който понижава оборотите, не за разклонителя, пише да не се слага адаптера, ако е включен повече от един вентилатор. При условие, че в BIOS имаш настройка за контрол на оборотите на вентилаторите не виждам смисъл от този адаптер. И двата ти конектора на дъното за CPU вентилатори се контролират едновременно. Задаваш им ръчно минимални стойности примерно при температура 45-50 градуса, а ако температурата се повиши, дъното ти ще си увеличи оборотите до достигане на зададената температура. Принципно каква е идеята да слагаш допълнително охлаждане? Ако става въпрос за процесора ти от подписа - Xeon E3-1231 v3, за него и фабричното охлаждане би трябвало да си върши перфектна работа. Този процесор не може да се клоква.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Raze написа:

https://noctua.at/en/na-src7

Това е за адаптера, който понижава оборотите, не за разклонителя, пише да не се слага адаптера, ако е включен повече от един вентилатор. При условие, че в BIOS имаш настройка за контрол на оборотите на вентилаторите не виждам смисъл от този адаптер. И двата ти конектора на дъното за CPU вентилатори се контролират едновременно. Задаваш им ръчно минимални стойности примерно при температура 45-50 градуса, а ако температурата се повиши, дъното ти ще си увеличи оборотите до достигане на зададената температура. Принципно каква е идеята да слагаш допълнително охлаждане? Ако става въпрос за процесора ти от подписа - Xeon E3-1231 v3, за него и фабричното охлаждане би трябвало да си върши перфектна работа. Този процесор не може да се клоква.

И пак зорлен се правиш.. Аз какво питам?! Питам за разклонителя, не за адаптерите.  

Как по-ясно да попитам: Коя перка да вкарам на двете пинчета  и коя на трите? Виж снимката:
йхкйхгйк.JPG

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А ти видя ли какво съм ти пратил? Връзката, която си дал, отговаря на това, което си цитирал NA-RC7 adaptor, а то е за адаптера за намаляване на оборотите, не за разклонението. Отново ти казвам - не ти трябва това разклонение, при условие, че имаш 2 конектора на дъното за CPU FAN, на които се подават едни и същи обороти - така пише от снимката, която си дал от BIOS. Ти не искаш да разбереш какво ти се казва. А относно това, което си показал - това, което е само с 2 пина няма да може да контролира оборотите на вентилатора, а ще се пуска на максимални. Вместо да пишеш излишно, досега да си пробвал няколко варианта и да си си инсталирал 100 пъти охлаждането. Закачаш единия вентилатор на CPU1, другия на CPU2 или  както ти пише там на конекторите на дъното, настройваш си ги както ти казах и това е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Raze написа:

А ти видя ли какво съм ти пратил? Връзката, която си дал, отговаря на това, което си цитирал NA-RC7 adaptor, а то е за адаптера за намаляване на оборотите, не за разклонението. Отново ти казвам - не ти трябва това разклонение, при условие, че имаш 2 конектора на дъното за CPU FAN, на които се подават едни и същи обороти - така пише от снимката, която си дал от BIOS. Ти не искаш да разбереш какво ти се казва. А относно това, което си показал - това, което е само с 2 пина няма да може да контролира оборотите на вентилатора, а ще се пуска на максимални. Вместо да пишеш излишно, досега да си пробвал няколко варианта и да си си инсталирал 100 пъти охлаждането. Закачаш единия вентилатор на CPU1, другия на CPU2 или  както ти пише там на конекторите на дъното, настройваш си ги както ти казах и това е.

Ама аз от 100години питах постоянно и само за разклонителя, както и да е. Мерси.  А защо питам за разклонителя - защото други ми казват, че бил необходим.  А от пробите разбрах, че двата хедъра пускат на различни обороти. Може би защото единият ми хедър на дъното е с 4 пина, а другият с 3.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://asrock.pc.cdn.bitgravity.com/Manual/Z97 Extreme6.pdf

Страница 27 долу. Ако искаш и другия вентилатор да ти се върти бавно, ще трябва да го свържеш с NA-RC7 adaptor-а от комплекта за конектора, който е с по-малко пинове и няма опция FAN_SPEED_CONTROL (Quiet Fan).

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.