Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,

Закупих този лаптоп https://laptop.bg/laptops-acer-Aspire_3_A315_31-acer_aspire_a315_NXGNTEX040

Операционната система е Endless и съответно искам да я заменя с Уиндоус.

Въпросът ми е дали има нещо по-особено при лаптопите с вградена ОС и то точно такава слабо известна Линукс дистрибуция.

Дали ще срещна някакъв проблем с преинсталирането?

И втори въпрос - харддиска е 128 ГБ ссд. Не е разделен. Кога е по-добре да се раздели - сега или по време на преинсталацията?

Благодаря предварително!

• Тъжен 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нищо особенно - триеш всичко. 128 ГБ по-добре да не ги делиш

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако имаш важни файлове на диска - копирай ги преди инсталацията на новата ОС.

Честно 128GB има ли смисъл да ги делиш на дялове? И какви големини би избрал за всеки дял?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като се замисля наистина няма смисъл да го разделям. Иначе щях да го разделям на равно.

Четох в интернет за деинсталирането на тази ОС от лаптопи ейсър и останах с впечатлението че е трудно/има някакви особености.

Дано се справя. Утре ще пробвам и ако има някакъв проблем ще пиша тук.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нищо не се инсталира, директно се махат всички дялове през инсталатора за windows с десен бутон върху съответния дял и избираш изтриване, докато се махнат всичките. Най-вероятно ще трябва да се запише инсталацията под UEFI Boot, за да тръгне.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как да разбера дали трябва да се запише инсталацията под UEFI Boot?

Аз мислех да ползвам един Уиндоус с който преинсталирам настолния компютър

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пиши ако има проблеми и не тръгва инсталацията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първи проблем.

В буут менюто няма опция за избор на усб като първо буутващо устройство.

Четох в интернет че трябва да се махне някаква защита или парола на харддиска. За тази която се вижда на снимката (frozen) ли става въпрос?

На втората снимка се вижда нещо за UEFI, но не знам какво да го правя

Благодаря

IMG_20180903_183604.jpg

IMG_20180903_183445.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Raze написа:

https://www.microsoft.com/bg-bg/software-download/windows10

Теглиш този инструмент, записваш си с него USB-то и пробвай пак.

Аз точно това използвам. Но лаптопа май не разпознава флашката или няма опция за буут през усб.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, abva написа:

Аз точно това използвам. Но лаптопа май не разпознава флашката или няма опция за буут през усб.

и аз нямам в биос такава опция, а ползвам функционалeн бутон
при включване започвам
с помпене на F12 и ми излиза меню, за стартиране на устройство
при теб може да е F2   

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Запиши си windows-a с това:

https://rufus.akeo.ie/

Като избереш на "Partition scheme" - GPT

и на "Target system" UEFI.

Виж и в това, където си дал на снимката "Select UEFI file as trusted" дали можеш да избереш USB-то.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, дръндю написа:

и аз нямам в биос такава опция, а ползвам функционалeн бутон
при включване започвам
с помпене на F12 и ми излиза меню, за стартиране на устройство
при теб може да е F2   

С ф2 влизам в Биос. С ф12 ми излиза менюто за избор на устройство за буут, но не показва флашката.

преди 18 минути, Raze написа:

Запиши си windows-a с това:

https://rufus.akeo.ie/

Като избереш на "Partition scheme" - GPT

и на "Target system" UEFI.

Виж и в това, където си дал на снимката "Select UEFI file as trusted" дали можеш да избереш USB-то.

Всичко на снимката е НЕактивно, освен това за двете пароли (за supervisor i HDD1). Другите неща не мога да променям.

Относно програмата за записване - използвал съм я, но сигурно не с тези настройки. За съжаление ще ми трябва друг компютър на който да запиша флашката отново. С лаптопа няма да стане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, abva написа:

С ф12 ми излиза менюто за избор на устройство за буут, но не показва флашката.

пробвай с друга флашка или намери начин да поправиш тая

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това под endles OS-а ли го правиш? Имаш ли ROOT права?

Чака, че пиша глупости :)

Виж в този клип ако си зададеш парола дали в boot ще можеш да изключиш това secure boot или без парола ако можеш го изключи и пак се върни в настройките и виж дали има промяна.

https://www.youtube.com/watch?v=EuKqJdf37Ts

Под тази endless OS имаш ли root достъп или някаква конзола?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблемът е, че харддискът е в GPT,  това изисква малкия системен дял който се заделя от за операционната система да е Fat32, а не NTFS, затова инсталационният източник било то флашка или диск трябва да е подготвен за GPT- горе споменаха Rufus. Другият вариант е да форматираш харддиска в MBR и тогава ще се появи твоята флашка.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това няма никаква връзка с диска, а с BIOS, за да направиш uefi boot било от USB или HDD, диска ти ТРЯБВА да е GPT. Дори и с физически изваден HDD, ако USB не ти е форматирано/записано правилно, BIOS пак няма да ти позволи да направиш BOOT от там.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Raze написа:

Това няма никаква връзка с диска, а с BIOS, за да направиш uefi boot било от USB или HDD, диска ти ТРЯБВА да е GPT. Дори и с физически изваден HDD, ако USB не ти е форматирано/записано правилно, BIOS пак няма да ти позволи да направиш BOOT от там.

Така е, но неговата флашка очевидно е записана правилно, но за MBR, ако иска да я използва трябва да не използва GPT- не знам дали може да се  изключи UEFI, другия вариант е да я подготви отново. 

Иначе за да станат активни някои от настройките просто трябва да се зададе някаква парола- произволна. След като си направи настройките може да я махне, ако мисли че ще я забрави.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е точно така. По-добре тествай нещата, преди да даваш съвети.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип инсталирам доволно количество компютри/лаптопи на седмица, десетки пъти, ако не стотици е тествано.

Първи вариант прави флашката с Rufus както трябва за UEFI- да е форматирана във Fat32 и да са избрани опциите както си посочил по-горе в отговорите.

Втори вариант конвертира в MBR и използва биос, а не UEFI- в случай, че лаптопа позволява. трудно ще му е защото ще трябва да има достъп до CMD или да успее да бутне друга жива дистрибуция със съответните инструменти с, които да конвертира диска.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Raze написа:

Това под endles OS-а ли го правиш? Имаш ли ROOT права?

Чака, че пиша глупости :)

Виж в този клип ако си зададеш парола дали в boot ще можеш да изключиш това secure boot или без парола ако можеш го изключи и пак се върни в настройките и виж дали има промяна.

https://www.youtube.com/watch?v=EuKqJdf37Ts

Под тази endless OS имаш ли root достъп или някаква конзола?

Направих това което е показано на клипа, но флашката не се показва. Сигурно не е записана по подходящ начин?

Не знам дали имам руут достъп. Много объркана и орязана дистрибуция е.

преди 21 минути, spielberg написа:

По принцип инсталирам доволно количество компютри/лаптопи на седмица, десетки пъти, ако не стотици е тествано.

Първи вариант прави флашката с Rufus както трябва за UEFI- да е форматирана във Fat32 и да са избрани опциите както си посочил по-горе в отговорите.

Втори вариант конвертира в MBR и използва биос, а не UEFI- в случай, че лаптопа позволява. трудно ще му е защото ще трябва да има достъп до CMD или да успее да бутне друга жива дистрибуция със съответните инструменти с, които да конвертира диска.

Ще пробвам с флашка записана  тези настройки. Лошото е че ще бъде след няколко дни (няма да мога да го направя през лаптопа).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвай този вариант:

https://itsfoss.com/bootable-windows-usb-linux/

На тази endless ОС би трябвало да имаш root достъп по принцип.

Че сега не ми се занимава да я тегля и тествам какво може и какво не.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблема е в познанията на питащия. Да потърси как се инсталира/преинсталира ОС на неговия модел лаптоп. И това е всичко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Главния проблем на 90%+ от потребителите на компютри е, че като видят нещо по-различно от windows и бутони, на които да цъкат, въобще не си и правят труда да проучат как работи това нещо и какви възможности има. Да не говорим че linux има в пъти повече възможности от windows и е много по-стабилна и сигурна система, само трябва да знаеш как да я ползваш и да знаеш какво да си търсиш в google. Вече съвсем спокойно могат да се играят и почти всички нови заглавия windows игри под linux.

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, вземи пробвай "неговото", пък после стой на него. :D

От показаното - явно е много страшно да изключи секретното стартиране (пък то е нещото, което помага да се инсталират повечето дистра, дето още не са наваксали модерните тенденции).

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.