Премини към съдържанието
peppone1

Тонколона с елипсовиден високоговорител

Препоръчан отговор

Здравейте, нека темата послужи като стимул за любителите да направят нещо по-различно, което до сега не е правено от производителите на ОТ. Търсих в мрежата, но никъде не видях такива тонколони, освен тези самоделки. Овалните високоговорители са много подходящи за изработване на стълбовидни тонколони, високи и тънки и същевременно с голяма озвучителна площ. Обикновено всички такива колони са с вертикално наредени два или повече кръгли говорителя, за които трябва и подходящо свързване за да се получи желаният импеданс, докато овалният говорител може да замести по площ два кръгли говорителя. За тези тонколони не трябват по-специални изчисления, а може да се придържаме към обикновените фабрични ОТ, като общо взето височината на кутията трябва да е два пъти по-голяма от външният диаметър на басовият високоговорител, т.е. на височина да побере плътно наредени един над друг два басови говорителя. Дълбочината трябва да е равна или по-голяма от широчината на тонколоната, т.е., тя да не е плоска. Но тъй като е трудно да изчислим площта на овалните говорители, грубо можем да я намерим опитно като наредим например малки монети в овалният отвор за високоговорителя и после същият брой монети ги наредим в кръг. Може и с парче тел да измерим обиколката на овалният говорител и после парчето тел го оформим в кръг.Така грубо един 6x9" овален говорител се равнява по площ на 8'' кръгъл. Изчисляване на площта с приравняване на максималната дължина и широчина в правоъгълник, а кръга като квадрат, също не е точно сравнение, тъй като знаем че правоъгълника и квадрата имат различна обиколка при еднаква площ. Може би и това е причината да не се произвеждат тонколони с елипсовидни високоговорители или просто никой не се е сетил, освен при нашенските тонколони Респром. Днес навсякъде цари еднообразие, една непрекъсната повтаряемост, както в изкуството така и в материалните неща, което е отегчаващо.

Виждаме по-долу на снимката че и тук е спазено това правило, като тонколоната е съставена от два овални високоговорителя и височината й приблизително побира 4 говорителя. Широчината леко е завишена, но за сметка на дълбочината и като прибавим предпазните решетки, всичко става много добре. Виждаме колко добре са се получили тонколоните и имат много добър естетически вид, иначе за тези размери фабричните тонколони трябва да са накачурени с 4 кръгли високоговорителя, което и на външен вид изглежда някак претруфено. В новите телевизори например се използват много издължени почти правоъгълни, а на някои чисто правоъгълни високоговорители, които могат да послужат за направата на малки стълбовидни колонки, например за компютър, там където няма място да се поставят тумбести квадратни тонколони. Все пак сме в ерата на плоските неща, крайно време е да направим и тонколоните плоски и тънки като дъска.

И за да не остане темата само с празни приказки, аз също си сглобих такива тонколони, а снимки не искам да показвам, поради лични съображения, но мога да ги опиша като външен вид. Първата е с размери по книгата на Димитър Попянев (чертежът долу),и като малко съм увеличил височината за да отворя място за пищялката, като крайните външни размери са (Ш В Д) 160x320x176мм. като плоскостите са от МДФ с дебелина 8мм. За високоговорител съм използвал българският широколентов ВО 0829 и за пищялка доста евтиният и качествен, но твърде маломощен високоговорител T6PH06G6, свързан през полипропиленов кондензатор MKT 2,2uF 250V. С добавянето на силиконова вата, едно голямо парче на задният капак и едно на дъното на кутията под високоговорителя, звукът значително се омекоти, но не е достатъчно мек за слушане на музика. Лошото е че този високоговорител е по-дълъг от автомобилните 4x6'', поради което не мога да го заменя с автомобилен басов говорител.

Другата ми тонколона е с автомобилен 3-лентов високоговорител MegaVox MX-6930SP, с полипропиленова мембрана, който взех с голяма отстъпка. Кутията е с външни размери (Ш В Д) 240x500x232мм. от плочи от сурово ПДЧ 16мм. Ръбовете на плочите съм ги окантовал с фурнир, залепен с лепило за дърво Ц-300, а кутията съм я боядисал както и предишната с черна боя и така сглобките много добре се открояват на фона на матираната черна боя. Благодарение на широката честотна лента на говорителя от 35-23000Hz, тонколоната вади много силен и дълбок бас, поради което няма нужда и от вата, защото тогава басът ще стане прекалено дълбок и ще се заглуши приятното средночестотно кънтене от кутията, което и без това не е достатъчно отчетливо, поради миниатюрният средночестотен високоговорител и още по-миниатюрната пищялка.

Мислех вместо автомобилни да сложа български широколентови високоговорители ВЕ 1523, но са с по-малък размер, но тъй като дупката на кутията при рязането със зегето се получи конусна, то от вътрешната страна е по-тясна и високоговорителят от вътре би прилегнал точно, но дупките за болтовете също се разминават, а не искам да разпробивам допълнителни дупки на високоговорителя или кутията. Друг вариант е да го захвана с планки, но пак ще иска дупчене за видиите.

index.php?action=dlattach;topic=4861.0;a7a4c3974bd03b13406ad079c510d14a4.jpg

9386301I.jpg

И нека който има добри идеи или препоръки с удоволствие ще ги чета. И нека останалите спамери, паразитирайки върху опита и знанията на другите разберат че темата не е посветена специално на тях. Поради тази причина реших да разчистя простотията като изтрих предишната тема, заради която пострадаха и другите добронамерени потребители. И още нещо за търгуване си има специален раздел. Аз не търся нищо с тази тема, освен някой друг любител да се похвали със собствените си творения, някои от които ги показах в темата, едни наистина красиви и впечатляващи изобретения. За мой късмет преди 2 дена един продавач ми показа снимки на своите дърворезби, които направо ме смаяха, въпреки че досега съм виждал много картини и всякакви други неща, но не съм ги оценял, докато човекът сам  не ми ги показа. Лошото е че никой не си изкарва прехраната със своето хоби, а в същото време са много скромни хора, работейки друга съвсем обикновена работа и така също аз съм общувал дълги години с друг един художник без изобщо да знам че е такъв, докато наскоро не го видях по телевизията. Колко ли още други скрити таланти има, които с никой не смеят да споделят творчеството си? Фактът че и този форум започна да се цепи на отделни групи, търсейки в нещо интересно в по-тесен кръг от хора показва че българинът не може да работи в колектив и накрая и малката група ще се разпадне, след като се разпадне целия форум, неизбежно ще пострадат и групите му.

Редактирано от peppone1
разширена (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С автомобилен високоговорител НИКОГА няма да се получи сполучлива колона за домашно озвучаване - всички разбиращи знаят защо!

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е защо така с лошо, може да видим нещо ново и уникално.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, nickolaycho написа:

С автомобилен високоговорител НИКОГА няма да се получи сполучлива колона за домашно озвучаване - всички разбиращи знаят защо!

С такива съм брал много ядове - хвърлени пари на вятъра и много похабени нерви. Дори не искам да си припомням за тези времена. Или го правиш като как си трябва, или въобще не го пипаш да го правиш.

преди 9 минути, AGD написа:

Е защо така с лошо, може да видим нещо ново и уникално.

И какво ще видим по-точно? Пипона изрично е споменал, че не споделя снимки в този форум поради лични причини.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 28 минути, Деянчо написа:

И какво ще видим по-точно?

Деянчо, ти за сарказъм не си чувал предполагам.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, AGD написа:

Деянчо, ти за сърказъм не си чувал предполагам.

За сЪрказъм не съм чувал. Този да не е брат'чед на сър Алекс Фъргюсън?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, Деянчо написа:

За сарказъм не съм чувал.

Да си чувал! Време е да се ограмотиш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.