Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте, сешил съм да си взимам нова кутия, защото старата е доста раздрънкана.Дори незнам на колко хилади години е вече.

Спраял съм се на Fractal Design Define C, защото ми харесва дизайна, а и уж са марка.

Системата ми е сравнително стара:CPU i5 4440, Дъно Asrok h81m-DGS, GPU Gerorce gt1030, Захранване Corsairs VS550...бла бла бла 

Та...с кутията идват и 2бр. вентилатори, като само за единия има PWM, а другия трябва да е ful pauer, а не искам!

Мога ли да използвам само PWM сплитер, или ще трябва и допълнително захранване?

Другото което е, че дъното няма  USB 3.0 вход(или изход не съм сигурен, кое е точния термин)и няма да как да ползвам usb-та на фронт панела без преходник към usb2.0

Не ми се ще да ползвам преходник, а ще е хубаво да си ги ползвам като usb 3.0(имам външен хард usb 3.0) 

Разрових се и намарих Това, но незнам дали е удачно, и затова се допитвам до вас.

И ей така за спорта съм решил да сменя стоковия охладител с Gammaxx 400 цена качество мисля, че е добре.В тия жеги стоковия като се напъне с 1700+оборота си е шумно.

Ако се чудите защо ATX при micro ATX дъно, ми разликата в цената и размерите е супер малка, пък и търпи ъпгрейд(евентуално след години.)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сигурен ли си, че заглавието  на темата е правилно?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не но, като цало "проблемите" по скоро дилемите идват от кутията, която искам да купя.Ако съм те разбрал правилно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом стана ъпгрейд вместо ъогрейд  значи си ме разбрал . За другото ще се появят разбирачите :)

Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това не го разбрах: ful pauer

Относно свързването на вентилаторите, ако искаш всички да ги ползваш, за което не виждам абсолютно никакъв смисъл с описания хардуер, ще ти трябва или да ги включиш на максимални обороти директно към захранването, като евентуално може да им включиш и някакво приспособление за намаляване на тока и от там оборотите, или да си купиш някакъв контролер, с който да ги регулираш ръчно. На тази кутия също така USB3, което е на предния панел, няма как да го включиш, конектора е по-различен от този за USB2. Вариантите са или да смениш дъното или да търсиш подходяща кутия с USB2.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ми ти, като цяло, си го измислил. Сплитерът не е проблем. PCI-E картичката също(GT1030 блокира най-много два слота, единичката ти е де факто трети слот). Частите си влизат в кутията. Гамакс-ът също не е лош избор. Бухай.

Колко е смислено зависи до каква степен ти твари сегашния сетъп - ако е пренебрежимо, пари на вятъра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, hudyr написа:

Ми ти, като цяло, си го измислил. Сплитерът не е проблем. PCI-E картичката също(GT1030 блокира най-много два слота, единичката ти е де факто трети слот). Частите си влизат в кутията. Гамакс-ът също не е лош избор. Бухай.

Колко е смислено зависи до каква степен ти твари сегашния сетъп - ако е пренебрежимо, пари на вятъра.

Според моите виждания за товар всичко е в рамкире на нормалното.в idle CPU 33~35, GPU 30~35. при температура в стаята около 26-27 градуса.При стрес тест а Аида64 процесора достига 71-72 градуса и седи там.(40мин. тест)На мен проблма ми е шума, като се напъне стоковия вент шуми бая, и като прибравим резонанса от смотаната ми кутия става непоносимо.Слагам разни предмети отгоре й :D , за да я притиснат и да не звънти.Идеята за гамкса е, че на него никога нама да му потрябват високи обороти за да ми охлади процесора, съответно ниски обороти, по-малко шум и по-дълъг живор на вента, който мога да сменя когато си поискам, а не да сменям целия охладител.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо не смениш вентилатора, който ти шуми/дрънчи, а ще сменяш цяла кутия? За тези части не си струва, още повече, че няма да можеш да ползваш USB3 на предния панел, както и всички вентилатори. Освен ако не планираш в скоро време ъпгрейд на системата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като цяло виждам че искаш да си направиш кефа и си решил да го напртавиш няма лошо.

Хубава кутия , малко скъпа за подобен конфиг но щом ти харесва (кефа ценЪ няма)

Не разбрах за PWM сплитера искаш да се оправляват сами или не знам но до колкото помня двете перки с кутията са 3 пинови без PWM.

Не бих дал такива пари за тази платка само заради front USB но щом ти е гот разгледай още малко има доста по-ефтини платки.

Винаги съм за смяна на стоковия кулер с друг винаги.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Raze написа:

Защо не смениш вентилатора, който ти шуми/дрънчи, а ще сменяш цяла кутия? За тези части не си струва, още повече, че няма да можеш да ползваш USB3 на предния панел, както и всички вентилатори. Освен ако не планираш в скоро време ъпгрейд на системата.

Защото не съм виждал да се продават отделно вентовете на стоковите интелски охладители.И освен това, както казах по горе кутията ми е ужас.(Ще прикача клип)Толкова е разбита вече, че няма на къде повече.Дали ще ъпгрейдвам системата още не съм го мислил, тази ми е добре.Но все някога ще трябва да го направя и тогава поне ще имам кутия.

Това, което казва Can Oa за това, че вентовете не са PWM идва нареме.Не знма защо бях останал в пречатление, че са PWM.

Can Oa Идеята ми за плитера беше, да ги пусна на минимални обороти през биос.Дори тогава биха били достатъчни за скромната ми системка.

Като цяло това са доста пари за кутия, но ми харесва, че е супер изчистена.Няма излишни чупки, кривки, плексигласови панели(има и със) и разни такива тъпотии.Ако има подоби кутии на по-ниска цена съм съгласен, но трябва и да побере новия охладител.Няма пак да си взема стоков.

Ето колко звънти

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

това е хубава изчистена кутия без прозорец: https://www.vario.bg/sharkoon-m25-v-4044951019311 ще събере охладителя

4044951019311.jpg   4044951019311-2.jpg

Ако перката не е PWM но хедъра на дъното има управление също можеш да пуснеш фановете на по-ниски обороти(постоянно без контрол от температура)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Can Oa написа:

Ако перката не е PWM но хедъра на дъното има управление също можеш да пуснеш фановете на по-ниски обороти(постоянно без контрол от температура)

Управлението не идва ли от четвъртия пин?На дъното имам място за кейс фан с 4 пина мога да сложа и 3 пинов вент, но как тогава ще го контролира?Дори и да му задам през биос да е в silent mode примерно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, karnozavur написа:

Управлението не идва ли от четвъртия пин?На дъното имам място за кейс фан с 4 пина мога да сложа и 3 пинов вент, но как тогава ще го контролира?Дори и да му задам през биос да е в silent mode примерно.

Да задаваш му сайлънт или там както се казват 3те степени на въртене в биоса.

Виж как се получава при мене:

1я - предния е на сайлант , 2я задния е на нормал. 2та фана са еднакви. Като дам Full speed бъхтат на 1250 оборота.

ckQMKP.jpg

Мога да го правя и под Windows със софтуера на Gigabyte , но Asrock понеже освен качествено захранване на дъната си друго нямат едвали имат такива софтуери (това последното за асрок е мрънкане не му обръщай внимание)

Със софтуера на Gigabyte мога да задам всяка една от тези скорости в дясно(оградени в червено) просто кликам 2 пъти на реда , по всяко време под Windows.

y8uIzX.jpg

Фановете са 3 пинови (от кутия coolermaster) в 4 пинови хедъри включени.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хм. Значи имам странен проблем.Имам един PWM fan на който му регулирам спокойно оборотите през биос.Обаче, като сложа обикновен вент с 3 пина нищо не се случва.Върти се на макс, независимо какво съм задал в биоса.Свалих и програмката на Асрок - същата работа.Регулира този, който е 4 пина, а този 3 не.

Някакви идеи от какво може да е?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, Raze написа:

Прочети това и ще разбереш:

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-3287302/control-pin-fans.html

:wors:

Щях да си блъскам главата, защо не може да се намалят тъпите обороти.От Асрок дори не са описали, по кой от двата начина регулират оборотите на втория хедър, но то се подразбира вече.Кой да разбере, че съм си купил толкова скопено дъно.Това малко усложнява "проекта" ми за тихичка кутия, но ще го измисля.

Благодаря на включилите се по темата, бяхте ми много полези.Научих нови неща, които вече си мислех, че знам ама...оказх се доста заблуден.:drunk:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тъпото е, че тази информация я няма дадена по този начин в нито една инструкция на дънната платка или вентилатор. Трябва да я търсиш допълнително, ако не си запознат. Реално би трябвало на вентилатор с 3 пина да може да му се регулира скоростта от всяко дъно, но на практика не е така.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересно дали това нещо дали може да бъде корегирано с ъпдейт на BIOS.Има 3 нови ъпдейста след версията, с коята съм сега.Ама дали да го корегирали, и дали си струва риска въобще.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Слагаш на 4 пин хедър фана и даваш от биос Silent mode на chassis fan(не на CPU) и оборотите стоят на макс?

П.П. признавам си че не съм тествал на Asrock дъно но не се учудвам ако при тях нещо не работи.

Като цяло на Asus и Gigabyte дъната си работи функцията ако фана е наистина 3пин. Много пъти ми се е случвало като чистя 3пин фан и го отворя и вътре 3я пин изобщо не е свързан просто стои на фана...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Can Oa написа:

Слагаш на 4 пин хедър фана и даваш от биос Silent mode на chassis fan(не на CPU) и оборотите стоят на макс?

Да!Това важи само за 3 пинов фан, като му сложа 4 пинов оборотите си се регулират.А би трябвало и 3 пинов да може да регулира но Ц! Понеже моя конектор е строго PWM и на втори пин пуска само и единствено 12V без да има възможнос да понижаването им.И регулирането става от самия вент чрез пин номер 4.Поне така аз рабирам нещата, съдейки по прочетеното от линка, който постна RAZE. 

преди 2 часа, Can Oa написа:

Много пъти ми се е случвало като чистя 3пин фан и го отворя и вътре 3я пин изобщо не е свързан просто стои на фана...

Е тука вече всякаква логига изчезва.Ако не е закачен 1пин "GND" няма да се върти, ако не е закачен 2 пин(+12V) - няма да се върти, ако не е закачен 3 пин (който казва, че вента се върти, и сколко RPM)Няма да можеш да видиш в BIOS, или където и да е било, че този вент работи.Това според моята логика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То реално е логично и с 2 пина + и - или нула и фаза да може да се регулират оборотите според волтажа - като подадеш по-малко то, ще се върти по-бавно вентилатора и съответно с повече ток по-бързо, но реално не е точно така, поне според спецификациите, а и от настройките не се получава. Аз доколкото знам, третия пин е свързан с измерването на оборотите, а вече с четвъртия се регулира скоростта на въртене.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямаше ли нещо за намаляване на напрежението от 12 на 7 волта? Беше свързано с размяна на някакви жички в молекса или нещо подобно...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 32 минути, karnozavur написа:

Да!Това важи само за 3 пинов фан, като му сложа 4 пинов оборотите си се регулират.А би трябвало и 3 пинов да може да регулира но Ц! Понеже моя конектор е строго PWM и на втори пин пуска само и единствено 12V без да има възможнос да понижаването им.И регулирането става от самия вент чрез пин номер 4.Поне така аз рабирам нещата, съдейки по прочетеното от линка, който постна RAZE. 

Е тука вече всякаква логига изчезва.Ако не е закачен 1пин "GND" няма да се върти, ако не е закачен 2 пин(+12V) - няма да се върти, ако не е закачен 3 пин (който казва, че вента се върти, и сколко RPM)Няма да можеш да видиш в BIOS, или където и да е било, че този вент работи.Това според моята логика.

Ако е 2 пинов няма как да виждам оборотите със софтуер и да знам функционира ли , общо взето на око/ухо трябва да преценя работи ли намалението.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, Raze написа:

То реално е логично и с 2 пина + и - или нула и фаза да може да се регулират оборотите според волтажа - като подадеш по-малко то, ще се върти по-бавно вентилатора и съответно с повече ток по-бързо, но реално не е точно така, поне според спецификациите, а и от настройките не се получава. Аз доколкото знам, третия пин е свързан с измерването на оборотите, а вече с четвъртия се регулира скоростта на въртене.

Не се получава от настройките, защото самия конектор не позволява промяна на напрежението(това е при мен), което да доведе но намаляване на оборотирте при вент с 3 пина.Намаляването идва от това, че PWM ветовете имат "интелигентна част", която комуникира с дъното през 4 пин.Сиреч не дъното, а вента намаля оборотите, след като дъното казва, че не му трябват толкова много.Или казано така: 

(3 Пина) Дъно:Я па го тоя какво се е засилил, я да му резна волтовете да се мирне малко.

(4 Пина)Дъно:Брат, температурате вече се понижи, давай го по полека. ХАХАХАХАХ Моля, не ми се подигравайте на глупостите.Според прочетеното, така ги разбирам нещата.

Според моите разбирания пин 3 е обратнара връзка на вента с дъното.Ако имаме само + и -, могат да се регулират оборотите, чрез намаляне, или увеличаване на V, но дъното няма да знае с колко оборота се върти вента, съответно няма как да направи корекци в оборотите, ако е нужна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.