Премини към съдържанието
Lumberman

Ако беше останал социализмът, сега щяхме да сме като Южна Корея или Тайван…

Препоръчан отговор

Една малко провокативна статия, но не е без аргументи. Твърде много дупки пробихме в цистерната си и после се чудим защо все е празна:

Цитат

Ако беше останал социализмът, сега щяхме да сме като Южна Корея или Тайван…

Тези дни попаднах на една статия, написана от соросоиди, за това “какво щеше да бъде, ако беше останал социализмът”. Тя, разбира се, е иронизираща, пише, че нямало да има свободен Интернет, а компютрите щели да са калпави и т.н.

Но нека аз ви кажа какво щеше да бъде, на база на истински факти, а не на инструкции, спуснати от финансиращата фондация.

Ако социализмът беше останал и бе продължена политиката на др.Тодор Живков, днес щяхме да сме нещо от типа на… Южна Корея.

Да, сигурно ви звучи шокиращо, но е точно така.

Политиката на Живков много прилича на политиката на правителствата на Южна Корея. Погледнете в историята на 70-те и 80-те, и ще видите, че тази държава изобщо не е демокрация, няма висок стандарт, дори е малко по-зле от България. Има ограничения в пътуванията (стреля се по границите), управляват я диктатори, има протекционистична политика и пр.

Онова, което тръгна да прави Тодор Живков през 80-те, е същото, което направиха в Южна Корея. Но там успяха да го направят, а тук “демократите” победите и разсипаха държавата.

Идеята на Живков е да изгради хибрид между социализъм и капитализъм като освободи малкия бизнес, а остави големите корпорации държавни.

Т.е. това, което е днес Южна Корея. Има 2-3 гиганта, които формално са частни, но реално са под държавен контрол. Надолу малкият бизнес е освободен. Въпросните гиганти работят като “помпа” за валута от чужбина, а бизнесът надолу разпределя приходите по методите на дребното предприемачество и добре платената работна сила.

Южнокорейският модел е доста сходен и с модела на социализъм на Тито в Югославия. Дребен бизнес – свободен, нагоре е Партията.

В момента подобни схеми се осъществяват във Виетнам и Куба, и бъдете сигурни, че до 10 години ще им дишаме прахта.

Най-успешният пример за подобен модел е Китай, който очевидно ще превземе икономически света. Ние сме малки за подобни цели, но в относителен план бихме могли да го постигнем.

Та какво щеше да бъде в България, ако беше останал социализмът?

Да, щяхме да ползваме компютър “Правец”. Точно както корейците си ползват техни компютри. Но щеше да е доста по-качествен, точно както се вдигна качеството и на “жълтата техника”. Припомням, че думата “жълта” като нарицателно за некачествена, дойде точно от корейско-тайванското самообучаване на индустрия.

Да, щяхме да имаме качествен Интернет. И нямаше да е ограничен. Точно както в Корея има. Та дори в Китай има свободен Интернет. Ограничени са основно сайтове, свързани със събитията на площад “Тянанмън”. Дори те могат да се достъпват през “проксита”.

Да, щяхме да караме ЗАПАДНИ автомобили. Но нови, а не стари като сега. Защото щяхме да имаме пари да си ги купим. Вероятно щяхме и да произвеждаме свои коли. Както Южна Корея произвежда.

Със сигурност нямаше да имаме 2 милиона емигранти, с всички демографски последици.

Нека уточним и какво НЯМАШЕ да се случи.

Нямаше да има паразитна класа от реститути. Реституцията е едно от най-големите малоумия на прехода. Тя не създава предприемачи и бизнесмени, а създава рентиери. Освен това, тя е основната причина за банкрута на много предприятия, които не бяха приватизирани пазарно (срещу пари), защото се чакат делата за реституция да минат. После предприятията фалираха и ги раздадоха без пари – срещу бонове, компенсаторки, РМД-та. Преди това обаче за много от тях имаше ПАЗАРЕН интерес – да ги купят срещу пари.

Със сигурност нямаше да има паразитни чуждестранни инвестиции. Да, в Южна Корея повече чужди инвестиции са нежелани. Защото инвестиция, която усвоява вътрешния ти пазар е чист грабеж. Ние обожествихме всякакви инвестиции и в момента сме се превърнати в дойни крави на западните корпорации. В Южна Корея чужди инвестиции може само в бизнеси за износ. Т.е. които ще носят пари. Същото е и в Китай.

Със сигурност нямаше да им многобройните паразитни НПО. Да, няма ги. А Корея воюва със Сорос, който се опита през 80-те да срине икономиките за цяла Азия. В Корея се спасиха след патриотичен призив народът да си продаде златото на държавата, за да се гарантира валутата вон. И успяха.

Със сигурност нямаше да я има партийнополитическата вакханалия и това превръщане на държавата в слуга на олигарсите.

Нямаше да ги има позорните концесии с 2% такса за държавата.

Нямаше да има безплатни американски бази. Щяха да си плащат за всичко.

Нямаше да изчезне Българската армия. Южна Корея има страховита армия. При това без държавата да банкрутира от това.

И със сигурност нямаше да има псевдо-демократични медии, които преди се хранеха от това, че собствениците им станаха едри приватизатори, а сега се хранят от грантове на Сорос.

Ето това е истината за социализма, който загубихме. Той ни изведе до 28 място в света. Реформите на Тато от 80-те щяха да ни качат още по-нагоре. По-нагоре, а не по-надолу…

Ако не повярвахте на тази статия, влезте в Гугъл и напишете “south korea economic history”. Мисля, че поне английски знаете. Сорос не наема слуги, които не знаят английски…

Добри Божилов
13.02.2018

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Цитат

Добри Божилов, Великият ум
Издател на Гъдел Нюз

Гъдел Нюз е блог за новинарско фентъзи на Великия ум - самоук и гениален български писател от началото на 21 век. Тук се публикуват новините, каквито биха били, ако зависеше от един умерено луд, с богато въображение. Не се "връзвайте", забавлявайте се. Това е целта на художествената измислица - да ви доставя удоволствие, а не да ви информира и с това да ви ядосва... :)

:wink12::party4:

Редактирано от miro20 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А къде щеше да е капитализмът, ако не беше имало социализъм от времето на Маркс и той не беше победил в част от света  започвайки от 1917г.?

- Щеше да го няма. Щеше да продължи да има монархия и феодализъм.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щяхме да сме световна сила със социализма

Изпратено от моят Nokia 6.1 с помощта на Tapatalk

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Северна Корея се управлява от диктатор, не южна.

Нямаше да сме по-добре. щяхме да гледаме как другите държави се развиват, а ние  нямаше да имаме право да доста неща, за които днес почти не се замисляме.

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цитат

Избрали сте да не се показва съдържание от miro20.

Ей, Миро, бях се попритеснил, че няма да си отговорил, но на първо място - браво! Олекна ми, да знаеш. Викам да не се издъниш да ти четат конско после шефовете, "приятелю". Но прощавай - няма как да ти отговоря, понеже съм спрял да те чета. Ще ти дам до края на годината време и ако после не видя промяна, ще удължа периода. И така. Санкции дет' се вика.

Иначе факт е, че в Китай е вид социализъм - и доста добре се справят икономически китайците...

• Харесва ми 2
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам за Китай, но Япония е пример за социализъм + развита пазарна икономика. В повечето скандинавски държави пак е така - социализъм + развита пазарна икономика. Във Франция също. 

То затова нашите работници не щат да работят тук, а се изнасят от боковия тиквостан натам, защото работникът на първо място търси добро заплащане + сигурност + социални права и защита. 

При боковизма държавата ограбва работниците, а не им осигурява нищо в замяна - нито свястно здравеопазване, нито социални права и защита, нито достойни пенсии, парите на работниците потъват по разни партийни каси и в джобовете на разни олигарси... затова ще продължава този процес на изтичане на нашите работници към по-социални държави.

А в България все още дори пазарна икономика няма. Какъвто и модел да се въведе тук, той не би могъл да функционира правилно, заради тъпотията и опростачването на българите .

• Харесва ми 2
  • Тъжен 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, Lumberman написа:

Избрали сте да не се показва съдържание от miro20

преди 23 минути, Lumberman написа:

Ей, Миро

Няма проблем приятелю :) Ще удавя мъката от твоето блокиране  нейде... Дано го преживея някак си :)

А ти продължавай да се забавляваш с "гъделнюз"  , бултаймс  и др фейкомети , само ми се струва че си сбъркал лекичко раздела. те са за "вицове, хумор и забава" :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Lumberman написа:

Една малко провокативна статия, но не е без аргументи. Твърде много дупки пробихме в цистерната си и после се чудим защо все е празна:

Аз не видях аргументи. Ти посочваш, че Южна Корея е дръпнала като е з@ебала социализма. Не преди това и не благодарение на това.

Азиатското икономическо чудо в Хонконг, Япония, Южна Корея, Сингапур и Тайван се дължи на съвсем други причини и съответно е неприложимо на Балканите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ice_lion__01 написа:

Нямаше да сме по-добре. щяхме да гледаме как другите държави се развиват, а ние  нямаше да имаме право да доста неща, за които днес почти не се замисляме.

Какви неща нямаше да имаш? Банани ли?

Превърнахме се в бананова република.. Нямаме свобода на словото...

Барети нахлуват по домовете за някакъв статус във фейсбук.

Това ли е свободата в момента? Това ли е развитието? Ако критикуваш властта да ти влязат у вас и да те арестуват?!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, ice_lion__01 написа:

Точно за Южна Корея става въпрос в статията, но в интерес на истината и Северна Корея са по-добре от нас!!! Факт!!! Така че авторът на статията е напълно прав!!!

Цитат

След войната страната е изправена пред множество проблеми. Властта на И Сънг-Ман (이승만) прераства в авторитаризъм и към края на 1950-те години той започва да доминира цялата корейска политика. В знак на протест се провеждат демонстрации и на 19 април 1960 г. в резултат на студентските вълнения президентът И (이) е свален.

Следва поправка в Конституцията през август 1960 г. Юн Бо-Сон (윤보선) става президент на Втората република. Премиер-министър е Чанг Мьон (장면). Втората република не просъществува дълго, тъй като на 16 май 1961 г. група военни начело с генерал Пак Джонг-Хи (박정희) завземат властта. По-късно Пак Джон-Хи (박정희) е избран за президент и под негово ръководство започва бърз икономически възход.

През 1972 г., в съответствие със системата Юшин (유신) (възродителни реформи), Пак (박) отново променя Конституцията и новата поправка поставя началото на Четвъртата република. Системата Юшин (유신) съсредоточава още по-голяма власт в ръцете на президента и на практика му позволява да заема поста си неограничено време.

В резултат на политическите репресии и икономическата несправедливост се заражда недоволство. Пак (박) е убит на 26 октомври 1979 г. Премиерът Чхуе Гю-Ха (최규하) временно заема президентския пост. Той управлява изключително кратко. На 12 декември 1979 г. следва нов военен преврат и на власт идва генерал Чон Ду-Хуан (전두환). На 27 август 1980 г. той е избран за президент.

През май 1980 г. в южния град Куангджу (광주) се надига протест с искания за демокрация, който по-късно става известен като “Движението от Куангджу (광주) за демократизация на страната”. Много от протестиращите срещу авторитаризма на Чон (전) са убити или ранени от изпратените срещу тях армейски части. Бруталността предизвиква яростта на хората. В средата на 1980-те години студенти, работници, опозиционни политици, домакини и обезпокоени граждани се съюзяват срещу Чон (전) в протестно широкомащабно движение. Постоянните им призиви за демокрация и преки президентски избори не могат да бъдат пренебрегнати.

На 29 юни 1987 г. Но Тхе-У (노태우) – председателят на управляващата Демократична партия на справедливостта, издава Декларация за политически реформи, която за пръв път от 16 години осигурява възможност за преки президентски избори. Но разногласията сред опозиционните лидери разпокъсват вота на опозицията и Но Тхе-У (노태우) е избран за президент на Шестата република.

Предприети са значителен брой мерки за намаляване на авторитаризма на управляващите. Приблизително по това време (17 септември - 2 октомври 1988 г.) в Сеул се провежда XXIV-та олимпиада. Успешната подготовка и провеждане на най-големите Олимпийски игри до този момент показват, че Южна Корея започва да играе важна роля на международната сцена.

На 25 февруари 1993 г. Ким Йонг-Сам (김영삼) поема властта и след повече от 30 години за първи път управлението на страната се поема от президент, чието минало не е свързано с военните среди.

През декември 1997 г. за президент е избран Ким Те-Джунг (김대중). Той встъпва в длъжност на 25 февруари 1998 г. Неговото “правителство на народа” е първото в 50-годишната история на съвременна Корея, което е създадено в резултат на мирното преминаване на властта от управляващата партия към опозицията.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моля само не показвайте тази статия на някой южнокореец, че хептем ще станем за резил.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, gagodrago написа:

Не знам за Китай, но Япония е пример за социализъм + развита пазарна икономика. В повечето скандинавски държави пак е така - социализъм + развита пазарна икономика. Във Франция също. 

То затова нашите работници не щат да работят тук, а се изнасят от боковия тиквостан натам, защото работникът на първо място търси добро заплащане + сигурност + социални права и защита. 

Основното за мен е, че при нас станахме разграден двор и държавата спря да отстоява интересите на народа. Не че сме били цвете преди 10-ти - имало е и робски труд и репресии - но такава съсипия не е била. А и западните сили бяха бързи да прилапат евтина и квалифицирана работна ръка, докато от нашата индустрия остава оглозган скелет.

Според мен няма как да има благоденствие в една държава, ако всичко се остави на пазарните сили -- сиреч на глобалните финансови капитали, които, нека не забравяме, не съществуват за наше благо.

преди 2 часа, gagodrago написа:

При боковизма държавата ограбва работниците, а не им осигурява нищо в замяна - нито свястно здравеопазване, нито социални права и защита, нито достойни пенсии, парите на работниците потъват по разни партийни каси и в джобовете на разни олигарси... затова ще продължава този процес на изтичане на нашите работници към по-социални държави.

Това е много сериозен проблем, който на мен лично ми показва, че това вече не е наша държава - и онези не ни третират като свои, а като чужди.

Друг въпрос е, че след сриването на СССР и загубата в Студената война, и разпада на СИВ, не е имало социализмът как да остане. Други станаха новите ни господари. Нас ни третираха точно като военнопобедена държава - разруха и разграбване на активите.

• Харесва ми 2
  • Тъжен 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Никакъв шанс, нито сме толкова работни, колкото корейците, нито толкова дисциплинирани, нито някой щеше да ни даде да развиваме високите технологии!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хора, препоръчвам ви да се заинтересувате малко повечко за Ю. Корея, ако ще я обсъждате. Това е държава прецедент - няма друга държава, която може да бъде сравнява с Ю. Корея, освен може би Япония донякъде. Ю. Корея е най- напредничавата и футуристична държава в света, ако искате да видите каква посока ...... най- общо казано на мислене трябва да поеме човечеството, за да продължи да се развива, то се разходете до Ю. Корея. Това е бъдещето, което НЕ повтаря миналото. Единствената държава, на която свалям шапка - уникални са, в съвсем буквалния смисъл на думата. И към днешна дата, лично аз съжалявам, че не се възползвах от възможността, която имах преди години да се преместя да живея там.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, sound написа:

Хора, препоръчвам ви да се заинтересувате малко повечко за Ю. Корея, ако ще я обсъждате. Това е държава прецедент - няма друга държава, която може да бъде сравнява с Ю. Корея, освен може би Япония донякъде. Ю. Корея е най- напредничавата и футуристична държава в света, ако искате да видите каква посока ...... най- общо казано на мислене трябва да поеме човечеството, за да продължи да се развива, то се разходете до Ю. Корея. Това е бъдещето, което НЕ повтаря миналото. Единствената държава, на която свалям шапка - уникални са, в съвсем буквалния смисъл на думата. И към днешна дата, лично аз съжалявам, че не се възползвах от възможността, която имах преди години да се преместя да живея там.

Виж и Сингапур.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ми няма как да ги стигнем ЮКорея. И не само нея. Защото там хората не реват за "стария завод за ЦД-та"  . Мисленето и манталитета  е коренно различен.

Смешно е /по коро тъжно/ когато хора с промито комунистическо мислене и робска психика философстват  защо "нямаме шанс" .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, ice_lion__01 написа:

нямаше да има пачи

в коли  да карат със слънчеви очила и да си гледат в смартфона и да правят катострофи.

в житните поля със сърп   а като се прибере  в гаража  удря по наковалнята с чук и произвежда неща за  западния свят.  щото са дебелаци и немогат да си дигнат задника от хрупане на чипс и пиене на бира >

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, miro20 написа:

Ми няма как да ги стигнем ЮКорея. И не само нея. Защото там хората не реват за "стария завод за ЦД-та"  . Мисленето и манталитета  е коренно различен.

Смешно е /по коро тъжно/ когато хора с промито комунистическо мислене и робска психика философстват  защо "нямаме шанс" .

Напълно съгласен съм с теб. Няма как да се постигат успехи с тези носталгици въздишашти по "убавия социализъм" които вместо де се хванат да направят нещо за себе си и за обществото като цяло , непрекъснато търсят виновен за неудачите си . "Ако не беше това а беше онова как щяхме да сме икономически тигър" , ами @Lumberman това става с работа , а не с хленчене по форумите !

• Харесва ми 1
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, miro20 написа:

Ми няма как да ги стигнем ЮКорея.

Бе Ю. Корея - ние Чехия и Унгария да стигнем, или поне Румъния ехеееееее За Ю. Корея - първо да излезем от средновековието, пък тогава. 

току-що, lsmurf написа:

.... това става с работа , а не с хленчене по форумите !

Аре стига клишета - нямаш си дори бегла идея през какви сътресения са минали корейците и, колко човешки жертви са дали, за да стигнат дотук.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, lsmurf написа:

това става с работа , а не с хленчене по форумите !

Интересно тролоподобните в стил "ново двайсе" кога работят? С какво допринасят за "постигането на успехи" ?

Чета, чета и все радиоточки насреща. Ала , бала и забравят, че ТЕ онова време лапаха като директори , заместник директори и прочие партийни мадурковци! Сега акъли дават.... бре , бре 

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, sound написа:

Аре стига клишета - нямаш си дори бегла идея през какви сътресения са минали корейците и, колко човешки жертви са дали, за да стигнат дотук.

Честно казано не знам да има държава станала велика и силна, защото населението и е било много работливо и хората много работели!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 36 минути, nikssi написа:

Ала , бала и забравят, че ТЕ онова време лапаха като директори , заместник директори и прочие партийни мадурковци! Сега акъли дават.... бре , бре 

Те които са лапали като директори, партийци и прочие се радват че 80% са ивохристовчета и успяват ВСЕ ОЩЕ да ги /ви/ лъжат с цоциалистическа носталгия и пропаганда. И как за всичко е виновна "натрапената неискана зла демокрация".

И че такива като теб прехвърлят , по точно , насочват агресията си вместо към ТЯХ , в посока да няма промяна на това статукво . И вие успешно изпълнявате поставените / втълпени/ насоки.

преди 29 минути, Джугашвили написа:

Честно казано не знам да има държава станала велика и силна, защото населението и е било много работливо и хората много работели!!!

Много ти е бедна географията тогава.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.