Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здрасти. Знам, че за видео едитване си е сериозна машина, но поне няма да се ъпгрейдва в близките няколко години. Целта е да се рендва с процесора. Желателно е да е на AMD. Видеото ще е просто да има някакво GPU. Няма да се играят игри.

Ето и какво обмислям като компоненти:

https://desktop.bg/motherboards-msi-X370_-msi_x370_gaming_pro_carbon

https://desktop.bg/desktop_cpus-amd-Ryzen_7-amd_ryzen_7_2700

https://desktop.bg/desktop_coolers-be_quiet-be_quiet_shadow_rock_2

https://desktop.bg/desktop_rams-kingston-32gb_2x16gb_ddr4_3000mhz_kingston_hyperx_predator

https://desktop.bg/desktop_video_cards-nvidia-GeForce_GTX_1050_Ti-msi_geforce_gtx_1050_ti_gaming_4g

https://desktop.bg/desktop_power_supplies-be_quiet-be_quiet_dark_power_pro_11_750w

Желателно е да е през този сайт, защото той предлага на изплащане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Навсякъде се предлага на изплащане а за около 500 лв. се взима 1800Х.

https://www.vario.bg/amd-ryzen-7-1800x-yd180xbcaewof

Не ти трябва и скъпо дъно за работа - https://www.vario.bg/msi-b350-gaming-pro-carbon-7b00-001r

1050TI на нормална цена - https://www.vario.bg/inno3d-geforce-gtx-1050-ti-twin-x2-n105t-1ddv-m5cm

Рам на 3200MHz и на нормална цена - https://www.vario.bg/gskill-ripjaws-v-dimm-kit-32gb-f4-3200c16d-32gvk

Подходящо захранване за конфигурацията - https://www.vario.bg/bitfenix-formula-gold-450w-bp-fm450ulag-9r

Охладител - https://www.vario.bg/arctic-freezer-33-tr-acfre00038a

Общо 1 900 лв.  твоя вариант е 2 537 лв.

п.с. Надявам се си подготвен колко ще ти струва това изплащане? Това е при по-евтиния вариант от 1 900 лв. които съм ти дал.

Банките са едни и същи от където и да пазариш но има разлика в надценките на компонентите в различните фирми.

psXU0ZD.jpg

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще се сглобява конфигурация за мой познат, който иска да навлиза по-сериозно във видео обработката и съответно не иска да ъпгрейдва през 2-3 години компютъра. С тези параметри спокойно може да се обработват и 4К видеа/филми. За след 3-4-5 години не вярвам да навлезе 8К до толкова, че потребителите да го търсят, но виж, 4К си навлиза и си трябва добра машина за подобно мачкане.

Сега говорих с момчето и може би ще се изчака още известно време. Нали се говори за така нареченото спадане на цените на картите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@Glenarvan Здравей, първо няма как да се въздържа и да изложа очевидното - цените във desktopbg са ужасни. Съветвам те да не купуваш от там, именно заради доста завишените цени на компонентите. В страната вече са достатъчно високи. Ако имаш заделени около 1000 лева ще може да поръчаш поне някой от чарковете от чужбина и ще спестиш солидна част от бюджета. По-изгодните може да са от тукашни магазини на лизинг. Ето какво мисля за част от компонентите:

MSI X370 Gaming Pro Carbon не си заслужава изобщо на тази цена. Предполагам си се насочил към него заради допълнителните екстри, който предлага X370 чипсета ? Не знам дали смяташ да клокваш, предполагам да, щом си се насочил към не X модел и охладите. MSI са единствения производител, който си подобри захранващата част на всички дъна. Въпросното X370 Pro Carbon за жалост като VRM дизайн е 1:1 към със B350 Pro Carbon/B350 Krait, тоест ако смяташ да клокваш първо поколение 8-ядрен трябва да внимаваш, а със второ поколение R7 2700 ще си определено лимитиран заради захранващата част. За щастие MSI X470 (и повечето B450) дъна са доста по-прилични, защото вече използват доста по-добри мосфети, а при X470 Pro Carbon е сменен и контролера на захранващата част (вече е IR35201) и е добавена една допълнителна фаза за процесора. Heatsink-а също е доста по-масивен. Полезна таблица със информация относно VRM при АМ4 дъната. Тук може да го намериш за около 380 лева, а в чужбина за 338 лева. Ако нямаш нужда от екстрите му може спокойно да купиш MSI X470 Gaming Plus. Може да го намериш за 252 лева извън страната, а тук го намирам само във този магазин за 286 лева и във Vario. И при двата варианта ще трябва да чакаш поне седмица за да го доставят във страната.

639 лева за R7 2700...не си го причинявай. Може да го намериш в чужбина за 528 лева. Аз обаче определено бих се насочил към първо поколение Ryzen, заради доста по-изгодната им цена - Ryzen R7 1700 за 410 лева. Идва със доста приличен Wraith Spire охладител със който дори може да пробваш лек/умерен клок, 1700X/1800X идват без охладители и са малко по-скъпи. R7 2700 също е окомплектован със Wraith Spire, но при него ще си по-лимитиран от към клок със боксовия охладител, заради ''природата'' на ''Pinnacle Ridge'' процесорите. Най-евтината цена на R7 1700 във страната е 446 лева. На еднакви честоти разликата в производителността при рендъринг между 1700 и 2700 ще е минимална. Изобщо няма да е 28% колкото е разликата в цената им.

Цената на охладителя също е доста завишена. Дори и да беше на реалната си цена не мисля че е най-доброто решение от към производителност/цена, но не съм запознат със модела и не съм чел ревюта, погледнах набързо две във techpowerup и Tweaktown и виждам че не се справя много добре. Направи ми впечатление че е наличен, а е вече на 5 години. Със 100 лева със сигурност може да вземеш нещо по-солидно като Thermalright Macho Rev B за 96 лева,  или 81 лева във MF. Изглежда Thermalright са пуснали специално охладител за AM4 процесорите и твърдят че е оптимизиран за Ryzen - ARO-M14. Трябва да призная че изглежда доста добре и вентилатора май е същия TY147. Ще е наличен във MF след два дни на същата цена. Струва ми се че основата е по-голяма от тази на Macho Rev B и има логика - все пак капачката и кристала на Ryzen са по-големи от тези на интелските процесори в масовия клас. Ако искаш съвсем да не даваш много и да получиш добра производителност може да погледнеш и DeepCool Lucifer K2/ V2 , но ще ти трябват и AM4 планка за монтажа.

750 лева за 32GB памет...пълна лудост. През 2016 такъв обем DDR4 струваше около 300 лева. Моя съвет е да не подкрепяш картела и да вземеш 16GB, ако прецениш че ще са ти достатъчни. Ако не то най-добре се насочи към по-евтин кит. Работата на Ryzen е директно обусловена от рам паметта заради архитектурата (Infinity Fabric). Не мисля че за рендъринг паметта е толкова важна обаче. Най-добрите памети са Samsung B-die, а въпросния кит явно използва Hynix M-die чипове. На твое място бих взел това за 489 лева - 2400MHz, 15-15-15-35 при 1.2v. Vario го предлагат за 564 лева. Има и 3000MHz Aegis, но е със доста по-хлабави тайминги (16-18-18-38, 1.35v.) Не виждам смисъл от него, макар и да е минимално по-скъп. Същите резултатите или дори по-добри може да ги постигнеш със ръчен клок и 1.35/1.4v. напрежение.

Щом дискретната карта е колкото да я има то тогава вземи GT 1030, пасивно охладена ако кутията ти е със добър поток. Може и този модел, защото е на изненадващо добра цена за Емаг и страната (да не повярва човек). Не се знае обаче как е шума от вентилатора и дали има контрол върху него. Трябва да се тества. Ако е колкото за картина и една GT 710 ще ти свърши същата работа за 70-80 лева.

Това захранване е огромен ''overkill''. Едно качествено 450-550W също ще е overkill, но ще е доста по-разумен избор. Аз бих се насочил към Seasonic Focus Plus Gold SSR-550FX от Asbys, който са официален вносител на Seasonic за страната и го предлагат със 10-годишна гаранция. Цената от 156 лева също е прилична.

Всичко това със X470 Gaming Plus, R7 1700, Aegis 2400CL15, ARO-M14, KFA2 GT 1030, SSR-550FX) излиза около 1540-1550 лева със доставките. Без охладителя около 1460-1470 лева. Със тези 2500 лева спокойно ще сглоби HEDT машина със Threadripper 1920X (12 ядра/24 нишки). Това ми се струва най-разумния избор за целта.

П.С : Предполагам приятеля ти има кутия, твърд диск/ssd ?

преди 39 минути, Glenarvan написа:

Сега говорих с момчето и може би ще се изчака още известно време. Нали се говори за така нареченото спадане на цените на картите.

Къде това ?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здрасти. Благодаря ви за детайлния подбор на компонентите. За сега пича няма да взема конфигурация. От няколко седмици, колкото повече идва датата за новите видеокарти се говори из форумите, че старите ще поевтинеят. Та покрай тези слухове, за сега поръчката на новата конфигурация е на пауза. Вие какво мислите, дали заради натрупаните непродадени видеокарти и задаващите се нови, ще паднат цените?

Примера, който аз дадох е защото Desktopbg имат най-големи наличности на доста от нещата. Варио ги знам и са добри, но доста бавят поръчките, а и там изискват постоянен трудов договор за вземане на каквото и да било на изплащане.

Roujin - по принцип смятам, че за рендване на каквото и да било всичко под 12 (а вече Ryzen 7 от миналата година всичко под 16 ядра е компромис). Рендвал съм доста години на всякакви процесори, но най-главно на АМД.

Inno3D - благодаря за детайлното описване на компонентите и съветите. Избрах това дъно, защото смятам, че е добро и подходящо за съответния процесор. Скъпа конфигурация с евтино дъно не ми се връзва лично на мен. Особено, когато ще се работи на този компютър. Бюджетните не мисля, че са окей за постоянен товар!?!?! Или греша...? И да, има доста екстри и това хваща окото. А и MSI са добри заради качеството на компонентите си.  

Колкото до прецесора - на него ще се рендва, няма да е с видеокартата. Рам паметта е за preview на всичко, което е заредено в програмата. Обикновено видеата, импортнати в даден софтуер се зареждат в нея и колкото повече рам имаме, толкова по-гладко ще се гледа всичко. Момчето иска компютър, който няма да му се налага да ъпгрейдва в следващите 4 години. До тогава 4К ще навлиза все повече. То вече FULL HD не е почти никакъв фактор. Той дори е стандарт за качество на картината. Та от тази гледна точка, тъй като аз съм с 16GB Ram и на FULL HD с 60 кадъра, с набузени ефекти по кадрите ми насича понякога. За това смятам, че 32 са окей за 4К кадри. 

Колкото до картата - GT не е ли серия от 10 години :D? Че и повече. Не ми се струва нормално. Една 1050 (както поиска той самия), смятам, че е добре. 

За SSD или HDD не коментирахме, но те в най-добрия случай в момента ще са макс 200лв. Едно SSD колкото за програмките и HDD за работна информация - видеа, снимки и тн. За по 100лв всеки от двата компонента не е проблем. 

Мен ме шашна и варианта, който друг човек предложи - лаптоп... за рендване... То има такива, но с тези от по над 5000лв. Всичко останало е компромис (смятам аз).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Цените едва ли ще паднат скоро но и да се случи ще е като излезе алтернативен продукт на близка цена които е по-добър.

Това което ще купуваш ти е нисък клас видеокарта а такъв не се очаква тази година. Само топ-модели които са над хилядарка.

Desktopbg са с високи надценки и дали ще стане ден-два по-бързо ще е солено.

Трудов договор искат банките а ти ще минеш през тях не през фирмата която продава частите тоест дали ще те одобрят не зависи от това.

Glenarvan не знам какво имаш предвид с това че е от миналата година но говорим за един и същ процесор с лека разлика в честотите и е 8 ядрен.

Ако си склонен да дадеш 130 лв. отгоре за "рефреш" хубаво но не оставай с грешните впечатления че е нов. Новите догодина.

https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-ryzen-7-2700

https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-ryzen-7-1800x

Inno3D доста добре е описал ситуацията. Екстрите в случая са СЛИ което не те вълнува. Същият модел дъно но с B350 чипсет беше 190 лв. последно а това са 140 лв. разлика.

Има известен смисъл от подобно дъно ако ще се занимаваш с клок но това не е много удачно при машина за работа където се търси стабилност.

Също така ако толкова те влече да се набуташ с "нов" процесор гледай и за "ново" дъно иначе ще ходиш по-сервизи да ти обновяват биоса.

GT е ниския клас иначе 1030 е съвременна карта с всички екстри. Старите модели са с три цифрена номерация.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@Glenarvan Новите карти ще се готови за покупка от крайни клиенти след по-малко от месец, но цените, не само на Nvidia Founders Edition картите, но и на AIB партньорите са безумни, както може би вече знаеш. Не съм анализатор, нито пък съм компетентен и имам вътрешна информация, но служител на Nvidia (Colette Kress, CFO), сподели че Nvidia възнамерява да продава и двете серии във тандем по празниците. Казаното от нея не пояснява нищо за коригиране на цени, но мисля на повечето трябва да е ясно че официално намаление на Pascal няма да има, поне тази година. Аз си мисля че и затова обявиха такива рекордно високи цени на RTX 2000 картите, за да могат да се отърват от залежалите Pascal количества.  Доста хора твърдят че тази серия ще е просто ''пълнеж'' докато излязат 7nm карти и след това цените им най-вероятно ще паднат драстично, както стана със GTX 280 (650$) и GTX 285 (359$).

Да, и аз съм чел подобни оплаквания, може би е и заради летния сезон, който е към края си. Знае се че поръчват от складовете си в чужбина.

Аз посочих че не е добър избор, заради захранващата схема и силно завишената цена. Във момента може да се намери за по-малко от 200 лева в чужбина - цък. Не само цените на първо поколение Ryzen са намалени, но и на дъната (B350/X370). Това че едно дъно е доста по-скъпо не гарантира че е по-добро, поне от към VRM. Доста дъна са така в днешно време, поне в масовия клас (и не само всъщност). Просто в случая бюджета е отишъл за чипсета и повече функционалности и външен вид. Имаме дъно със пускова цена 350-400 лева, което има същата захранваща схема със такова за 200-250 лева - B350 Krait/Gaming Pro Carbon. При не всички е така обаче, пример - Asus Prime B350-Plus и Asus X370 Prime Pro, важи и за B450/X470 аналозите им. Затова и ако човек иска приличен VRM не се гледат марки и чипсети. Пример за чипсета - Asrock X370 Killer SLI и Arock X470 Master SLI - второто има по-скапан VRM контролер (ISL95712), който не поддържа LLC функции. Та по същество - MSI X470 Gaming Plus ще се справи със клок на второ поколение R7 2700/2700X (стига да не прекаляваш) - цък. X470 Gaming Pro Carbon ще ти донесе по-добър контролер и една повече CPU фаза + още по-голям heatsink. Не броя в случая по-доброто аудио/lan и още други функционалности.

Щом е така значи има още по-голяма полза от по-високия клас платформа. А и приятеля ти не иска да сменя поне няколко години. Във тези 2550 лева ще може да се побере цяла конфигурация със Threadripper 1920X/32GB рам и не толкова скъпо X399 (Taichi например), ако не с харчат прекалено много за SSD/HDD и кутия. След време ще може да го смени със 16/24/32 ядрен модел.  Щом няма да стигнат 16GB тогава 32, но ако е обратното то няма смисъл да се прострелва в крака и да подкрепя мафиотски картел.

GT е просто суфикс, който определя класа към който принадлежи видео картата. Може би говориш за старата 8-ма/9-та серия, която много отдавна не се произвежда, дори най-ниския клас чипове.

Значи няма да има нужда от бързо NVME SSD ? Щом е така по-добре те съветвам да не пестиш 20-30 лева и да вземеш среден клас устройство или ако е нисък то поне да е доказал се и безпроблемен модел.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре хора. Тогава ще направя сбор от информацията, която дадохте и ще я предоставя на човека. Уж е сериозен и има сумата за подобна машина. Да видим дали ще бъде реализирана. Ще ви държа в течение. Машината няма да бъде клоквана. Аз подобни гимнастики не препоръчвам, защото се иска яко охлаждане. А и при подобни параметри защо ни е клок? С един Тредрипър с 16 треда нещата заспиват. Вие с какви конфигурации сте, момчета?

Първо искаше да сглобява Интелска конфигурация, но го разубедих. Общо взето доводите му бяха, че било по-добре, което така и не разбрах какво означава. От толкова години аз рендвам на АМД и съм нямал проблеми де. Освен със захранването. Което ми помете един от хардовете.

Колкото до картите... не знам кой е този луд, който в България ще се вхръли от начало на новите карти. Така като ги гледам не са кой знае колко по-бързи от вече утвърдените 1080 TI. Мисля 20-30% е разликата!?!?? Което за карта от 2000лв май не е много рентабилно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, Glenarvan написа:

Добре хора. Тогава ще направя сбор от информацията, която дадохте и ще я предоставя на човека. Уж е сериозен и има сумата за подобна машина. Да видим дали ще бъде реализирана. Ще ви държа в течение. Машината няма да бъде клоквана. Аз подобни гимнастики не препоръчвам, защото се иска яко охлаждане. А и при подобни параметри защо ни е клок? С един Тредрипър с 16 треда нещата заспиват. Вие с какви конфигурации сте, момчета?

Първо искаше да сглобява Интелска конфигурация, но го разубедих. Общо взето доводите му бяха, че било по-добре, което така и не разбрах какво означава. От толкова години аз рендвам на АМД и съм нямал проблеми де. Освен със захранването. Което ми помете един от хардовете.

Колкото до картите... не знам кой е този луд, който в България ще се вхръли от начало на новите карти. Така като ги гледам не са кой знае колко по-бързи от вече утвърдените 1080 TI. Мисля 20-30% е разликата!?!?? Което за карта от 2000лв май не е много рентабилно.

8-ядрения 1900X и 12-ядрения 1920X (и дори донякъде 16-ядрения 1950X) не изискват толкова сериозно охлаждане за ежедневен 24/7 оувърклок. Това не са Skylake-X ''печките'', който имат нужда от истинско водно охлаждане (не AIO-та) и Delid за да имат адекватни температури при оувърклок. Ryzen архитектурата е значително по-енергоефективна от Skylake X. Второто поколение 2920X/2950X може да са по-зле в това отношение заради по-финия 12nm процес. Така стоят нещата поне при масовите 2600X/2700X - по-горещи и със по-висока консумация са при оувърклок, от първото 14nm поколение. Охладители за целта - трябва да е нещо оптимизирано за процесорите,  защото най-малкото имат мастодонстка капачка. Виж как Threadripper версията на Noctua U14S как се представя спрямо обикновената версия със 1950X - цък. Thermalright също са решили да обновят тяхна класика за TR и цената му е дори по-добра от тази на U14S SP3 - Thermalright Silver Arrow ITX-R. Попаднах на линк към ревю от тази reddit тема - Ревю. Използвай Google Translator за превод. За мен няма голям смисъл от 8-ядрения 1900X, освен ако няма планове да се смени до 6-12 месеца. Съществува за да има евтино решение ако човек иска да ''осинови'' платформата, но няма средствата за по-големите модели. Българските цени на 1920X са безумни за жалост - 1500-1600 лева. Явно тукашните търговци въобще не им пука за официалните намаления на AMD или просто продават залежали бройки.

Интел въобще нямат отговор на намалените 1920X/1950X, нямат дори на предстоящия да излезе 24-ядрен. Един 10-ядрен i9 7900X е със цена 1000$, но изглежда може да се намери и за доста по-ниска retail цена. За по-малко човек може да се сдобие със 16-ядрен 1950X и отличен охладител. Преди два дни попаднах на тази обява - цък. Цената от 390 лева изглежда добра на фона на 650, но трябва да се тества.

Цената на 2080Ti е доста над 2000 лева. Официалната цена на FE картата във Европейския сайт на Nvdiai беше мисля беше 1239 Евро, но сега ме пренасочва към US сайта им за покупка. Цените на AIB картите са още по-високи.

П.С: Изглежда има два Silver Arrow TR4 модели - SA TR4 и SA ITX-R. Този от xfastest e по-голямата версия. Странно но големия модел във ревюто на gamezoom се справя по зле от Noctua NH-U14S TR4-SP3, не виждам под какъв товар обаче.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изобщо за какъв монитор / сетъп от монитори се мъдри конфигурацията за видеообработка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.