Премини към съдържанието
Denkicha

Графичен драйвер в Ubuntu Mate

Препоръчан отговор

Добър вечер,

имам лаптоп, който използвам за програмиране, когато не съм в нас на компютъра. Лаптопа го имам от по-малко от година и го взех за 700 лева, което само подсказва, че е бюджетен и работата под Windows 10 е много зле и забива страшно дори на леко натоварване докато при 7 и 8 не е така, но не мога да ги ползвам поради липса на драйвери.

Затова реших да премина на Linux (който dual boot-вам от страшно много време) , но сега го използвам като main os. Повече дистрибуции ми забиват и разбрах, че най-добър и лек за лаптоп е Ubuntu Mate и наистина под него нещата са много по-добре, но използва вградения видео чип на Intel и не мога да подкарам AMD картата, която е R5 M430. Единствено забива докато съм в интернет и сайт, който е по-"разкрасен" и има много графични елементи и понякога, когато има няколко програмки. Въпроса ми е как да го подкарам в терминала разпознава видео картата, но не мога да я използвам поради липсата на драйвер.

П.С. Другите компоненти на лаптопа са Pentium N3710, 8GB RAM, 1TB хард диск без SSD.

Лека вечер и благодаря предварително!

Редактирано от Denkicha (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж дали от тези теми ще намериш решение на проблема,амд имат от край време проблеми с драйверите на видео картите си под линукс.Какъв е модела на лаптопа,да потърсим драйвери за Windows 7 или 8.1

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Повярвай ми чел съм супер много колко ли неща не пробвах, дори си прецаках няколко линукса от проби.

Модела на лаптопа е HP 15-AY005NU и главния проблем под другите Windows-и е драйвера за Wi-Fi дори да намеря някой, който работи (забравих вече на коя марка беше ЛАН картата) след няколко дена спира да работи само и дори преинсталиране на същия драйвер не оправя нещата.  

Сайта на HP е изключително гаден.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това са за Windows 7 драйвери има и за 10.Сложи ядро 4.17 или по-високо,аз на едно hp 250 g4 с процесор intel celeron n3050 така реших проблема с драйвера за Wlan,много е възможно и при теб да се реши проблема с видео драйвера.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лаптопа бил HP 15-AY-008NU, а не HP 15-AY005NU объркал съм съжелявам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето го и другия проблем в сайта под графата Network има няколко LAN драйвера и работи единствено Broadcomm драйвера.

Кой по-точно да изтегля в последния линк дори няма Broadcomm драйвер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Denkicha написа:

Ето го и другия проблем в сайта под графата Network има няколко LAN драйвера и работи единствено Broadcomm драйвера.

Кой по-точно да изтегля в последния линк дори няма Broadcomm драйвер.

Ако имаш инсталиран Windows  го виж по хардуерният идентификатор  какъв е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам и 10-ка на харда, ще ресетна в нея и, ще пиша отново.

Това си двата драйвера свързани с интернета.

pci.PNG

wifi.PNG

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това ти е kernel 4.17 Инсталираш файловете в реда който съм го дал,ако ти се занимава.

linux-headers-4.17.0-041700

linux-modules-4.17.0-041700

linux-image-unsigned-4.17.0

преди 8 минути, Denkicha написа:

Имам и 10-ка на харда, ще ресетна в нея и, ще пиша отново.

Това си двата драйвера свързани с интернета.

pci.PNG

wifi.PNG

С дясна мишка цъкни върху него  копирай и го постави тук.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще ги препиша понеже точно влязох в Линукса, а не ми се рестартира.

PCI\VEN_10EC&DEV_8136&SUBSYS_81F2103C&REV_07 = Realtrek PCIe

PCI\VEN_14E4&DEV_4365&SUBSYS_804A103C&REV_01 = Broadcom Wifi.

А за kernel файлове, ще ги инсталирам и ще пиша отново.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Denkicha написа:

Ще ги препиша понеже точно влязох в Линукса, а не ми се рестартира.

PCI\VEN_10EC&DEV_8136&SUBSYS_81F2103C&REV_07 = Realtrek PCIe

PCI\VEN_14E4&DEV_4365&SUBSYS_804A103C&REV_01 = Broadcom Wifi.

А за kernel файлове, ще ги инсталирам и ще пиша отново.

Wlan от тук

Lan от тук

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря, ще изтегля 7-ца с тези драйвери, но все пак този пуст драйвер за картата под Линукс не мога ли да го подкарам?

Изтеглих файловете, които пратихте.

Сетих се още нещо, когато теглих 7-цата дълго имах проблеми и не можех да подкарам инсталацията заради липса на някакви Intel драйвери (по спомен май бяха USB драйвери) и успях да подкарам инсталацията с някаква супер модифицирана 7-ца.

Не съм много фен на пипаните операционни системи затова как мога да подкарам "непипана" windows инсталация.

Тегля ги от https://tb.rg-adguard.net/public.php .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Denkicha написа:

Благодаря, ще изтегля 7-ца с тези драйвери, но все пак този пуст драйвер за картата под Линукс не мога ли да го подкарам?

Изтеглих файловете, които пратихте.

Сетих се още нещо, когато теглих 7-цата дълго имах проблеми и не можех да подкарам инсталацията заради липса на някакви Intel драйвери (по спомен май бяха USB драйвери) и успях да подкарам инсталацията с някаква супер модифицирана 7-ца.

Не съм много фен на пипаните операционни системи затова как мога да подкарам "непипана" windows инсталация.

Тегля ги от https://tb.rg-adguard.net/public.php .

Запиши Windows 7 на диск,не инсталирай модвани ос,не се инсталира зареди липсата на ,USB 3 драйвери от флашка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А откъде да изтегля тези драйвери и кои по-точно?

Сега видях, че сте написали от ДИСК.

Няма ли начин да ги намеря тези за флашка понеже ми е по-удобно и искам сега да свърша работата, а нямам диск.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря много! :)

След като направя всичко, ще пиша да кажа как е минало и дали всичко работи.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, Denkicha написа:

Сега видях, че сте написали от ДИСК.

Няма ли начин да ги намеря тези за флашка понеже ми е по-удобно и искам сега да свърша работата, а нямам диск.

Можеш да ги вградиш в инсталационото iso.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За да не ви занимавам, ще потърса в интернет как да ги вградя, ако не намеря ще пиша 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Denkicha написа:

За да не ви занимавам, ще потърса в интернет как да ги вградя, ако не намеря ще пиша 

Не съм си играл да вграждам драйвери,опитай с vlite би трябвало да се получат нещата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А просто, ако ги изтегля в сегашния Windows няма ли да мога да инстралирам 7-цата ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще можеш,но след като инсталираш Windows 7

Свали си драйверите,и когато инсталираш 7 си качваш и драйверите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пусни една live флашка с Линукс и виж има ли проблеми. Най-добре форматирай диск, според мен от това е проблема. Няма нужда от никакви драйвери под Линукс, просто слагаш и пускаш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам проблем с драйвера на видео картата и под Windows. Абсолютно всички други драйвери за интернет и т.н. работят.

Проблема е много странен и за пръв път се сблъсквам с нещо подобно. Инсталирам AMD драйвера всичко минава идеално след, което рестартирам изписва ми, че е успешно инсталиран, но отново нямам драйвер. Нито визуалният ефект Aero работи, нито като натисна десен бутон на десктопа ми излиза Control-ния център на AMD. Около 3-4 пъти със стари и нови драйвери опитах (миналите драйвери са изтрити през Safe Mode s Display Driver Uninstaler).

Интересното е, че имам и още един видео чип(вградения към процесора) Intel HD Graphics той се инсталира успешно след като изтрия всичко през DDU, но предпочитам AMD-то. 

Под Windows 10 се инсталира успешно AMD драйвера, но там е друг проблема лаптопчето ми не издържа и забива.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Denkicha написа:

Имам проблем с драйвера на видео картата и под Windows. Абсолютно всички други драйвери за интернет и т.н. работят.

Проблема е много странен и за пръв път се сблъсквам с нещо подобно. Инсталирам AMD драйвера всичко минава идеално след, което рестартирам изписва ми, че е успешно инсталиран, но отново нямам драйвер. Нито визуалният ефект Aero работи, нито като натисна десен бутон на десктопа ми излиза Control-ния център на AMD. Около 3-4 пъти със стари и нови драйвери опитах (миналите драйвери са изтрити през Safe Mode s Display Driver Uninstaler).

Интересното е, че имам и още един видео чип(вградения към процесора) Intel HD Graphics той се инсталира успешно след като изтрия всичко през DDU, но предпочитам AMD-то. 

Под Windows 10 се инсталира успешно AMD драйвера, но там е друг проблема лаптопчето ми не издържа и забива.

А Intel драйвера за вградената видео карта инсталираш ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.