Премини към съдържанието
Деянчо

Вдъхване на нов живот на стар бакелитов радиоприемник

Препоръчан отговор

Здравейте, приятели! Понеже съм колекционер и любител на старите лампови радиоапарати и въобще на антиките, реших да вдъхна нов живот на един от екземплярите от моята колекция. Радиото е "Ворошилов 504" от началото на 50-те години или иначе казано - от зората на социализма и един от първите радиоапарати на това време. Тъй като днес такива апарати не могат да бъдат нормално ползвани поради възрастта им (нищо не е вечно все пак) и факта, че работят на обхвати, в които вече не се излъчва българска реч, реших да го трансформирам в устройство, което може да се ползва нормално и да е фунционално и практично.

Радиото не работеше и имаше някакъв проблем. Можех да се захвана да го оправя, но реших, че е по-добре да го модернизирам. И така - махнах всичко от шасито - лампи, цокли, трансформатори и т.н. Оставих само променливия кондензатор и скалния механизъм, както и превключвателя на обхватите. Монтирах платка транзисторно НЧУ, чийто потенциометър за сила на звука монтирах на мястото на оригиналния. Изолирах платката от металното шаси посредством изолатори и я залепих със силикон. Той не е агресивен, не реагира химически и затова ползвах него, за да не повредя платката. Махнах оригиналния високоговорител, защото импедансът му бе твърде висок - 80 ома. На негово място сложих два говорителя от кинескопен телевизор като ги вързах в паралел. Бяха по 8 ома, но в паралел станаха 4 ома, което е по-добре, защото това НЧУ работи с такъв импеданс. Потенциометрите за регулиране на тоновете и басите залепих на кутията отвътре, защото са излишни (нямаше как да ги монтирам да могат да са с оста навън като потенциометъра за сила на звука). Поради тази причина оставих скалния механизъм и променливия кондензатор, както и превключвателя на обхватите, защото в противен случай трябваше да останат празни дупки. В паралел на адаптерното гнездо сложих филтров кондензатор 4700 mF 25V, както и скална крушка. С нея радиото има автентичен вид и се доближава до оригинала. Можеше да я вържа с екраниран кабел, защото създава брум в звука на празен ход, но този дефект всъщност е ефект - ламповите радиа имат точно такъв брум, а на нас идеята ни е да не се отклоняваме много от оригинала. Можеше да сложа светодиод вместо тази крушка - те са по-слаби консуматори на ток, но щеше да стане грозно и много да се отдалечим от автентичността. Боядисах задния капак в черно, защото се беше похабил и седеше грозно. Удължих входа на усилвателя посредством екраниран кабел и го запоих за гнездо за стереожак, което залепих отдад на капака, както гнездото за адаптера.

Радиото стана чудесно поне за мен. Не се различава особено от ламповия оригинал - има лек брум, скалата е осветена от крушка и свири със силно изразени средни честоти. Дори не се наложи да режа високите, защото в тази кутия си свири достатъчно средночестотно, което е характерно за старите лампови радиоапарати, работещи на къси, средни и дълги вълни. Всички знаем, че средно- и дълговълновия диапазон са със звук с орязани високи честоти. Споделям резултата с вас и искрено се надявам да ви се хареса моето изделие.

20180911_195403oNJ16kMcNq9PXCb7vUha15366

20180911_195327vRq63H5J2UZ7dt75a8Eq15366

20180911_194940jl74LBWXvs3XM6AM0W3s15366

20180911_194924zjCiSeqHvTdaYR0pza7015366

20180911_194759U6SnKCnuZ3gnfhQ1YrBh15366

20180911_194739LCCbBI7t2GkppAwAO3kk15366

20180911_195345AWeyWvlLBNIF0QMsJJZ315366

• Харесва ми 4
  • Еха 1
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре изглежда,само крушката свети много силно,намали и напрежението до към 5-6в,че може да изгори така.

• Еха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, AAUUXX написа:

Добре изглежда,само крушката свети много силно,намали и напрежението до към 5-6в,че може да изгори така.

Напрежението намалено чрез интегална схема 7805 на 5V. Сега свети значително по-слабо. Замасил съм интегралата за шасито. С такъв голям корпус е невъзможно да се нагрее.

20180911_215239Mwx2fPR0agMO96CHeIds15366

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Деянчо написа:

я залепих със силикон. Той не е агресивен, не реагира химически и затова ползвах него, за да не повредя платката

Какъв силикон ползва? Защото едно 60% от силиконите на пазара при втвърдяването си отделят оцетна киселина.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, simtech написа:

Какъв силикон ползва? Защото едно 60% от силиконите на пазара при втвърдяването си отделят оцетна киселина.

Най-обикновен класически безцветен силикон.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Деянчо написа:

Най-обикновен класически безцветен силикон.

Аха. Значи мирише на оцет. Според теб оцетната киселина не е агресивна към нищо?
Има неутрален силикон. Ама не е 4лв тубата, ами 15лв. И мирише на горчиво, не на кисело.
Казваш, че силиконът не бил агресивен. Само че тоя, който си го ползвал е точно такъв. Аз ползвам неутрален и знам разликите. Щото не можеш ти на ламарината на колата да изолираш с киселинен силикон и да очакваш, че няма да яде ламарината после.

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, simtech написа:

Аха. Значи мирише на оцет. Според теб оцетната киселина не е агресивна към нищо?
Има неутрален силикон. Ама не е 4лв тубата, ами 15лв. И мирише на горчиво, не на кисело.
Казваш, че силиконът не бил агресивен. Само че тоя, който си го ползвал е точно такъв.

Лепил съм много платки с такъв силикон и никога нищо не се е случвало. Недей учи попа как да се кръсти. Айде сега си продължавай с чекиите.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Деянчо написа:

Лепил съм много платки с такъв силикон и никога нищо не се е случвало. Недей учи попа как да се кръсти. Айде сега си продължавай с чекиите.

Просто го поправи каквото ти казах и толкова. Приеми коментара и не важничи, ако обичаш.
Освен това..има букси за панел. Щеше да ти е по-лесно с тях.

• Харесва ми 1
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, simtech написа:

Просто го поправи каквото ти казах и толкова. Приеми коментара и не важничи, ако обичаш.
Освен това..има букси за панел. Щеше да ти е по-лесно с тях.

Както и да е, благодаря за мнението и за отделеното време. Няма да споря с теб, защото не си заслужава. Мисля, че това не е раздел "Общи приказки", за да пълним темата с офтопик.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Би могъл да монтираш вътре и платка от някое малко аналогово радио и да го ползваш и като радиоприемник.Ще трябва да измислиш начин как да ползваш големия променлив кондензатор или поне скалния механизъм с врътката.Вярно няма да има съответствие със скалата, но ще отговаря на вида си.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, M.Николов написа:

Би могъл да монтираш вътре и платка от някое малко аналогово радио и да го ползваш и като радиоприемник.Ще трябва да измислиш начин как да ползваш големия променлив кондензатор или поне скалния механизъм с врътката.Вярно няма да има съответствие със скалата, но ще отговаря на вида си.

Този кондензатор е твърде голям за УКВ. Не знам как да му намаля капацитета до стойности, с които да работи един УКВ тунер нормално. Тези кондензатори се изменят до няколкостотин пикофарада, което за УКВ е прекалено много.

Чудя се ако вържа последователно постоянен кондензатор за променливия дали няма да успея да намаля капацитета. Трябва да видя в какви стойности се мени променливия кондензатор и да сметна какъв постоянен кондензатор би свършил работа (с капацитет от колко пикофарада). Ще действаме така:

1/C (стойността в пикофаради, до която трябва да намалим общия капацитет) = 1/C1 (максималната стойност на променливия кондензатор) + 1/C2 (капацитетът на планирания постоянен кондензатор последователно свързан).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тогава ще трябва да измислиш начин за предаване на въртящия момент от оста на врътката върху оста на вградения променлив кондензатор на малкото радио.:)

Самата ост на която е врътката как е свързана с кондензатора?Една ост ли е или има снадка?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, M.Николов написа:

Тогава ще трябва да измислиш начин за предаване на въртящия момент от оста на врътката върху оста на вградения променлив кондензатор на малкото радио.:)

УКВ радиата, както казах, работят с малки променливи кондензаторчета. Въздушните такива не могат да работят на такива високи честоти поради големия си капацитет. Затова те се слагат само в старите радиа на къси, средни и дълги вълни. Трудно ще ми е да пригодя малко кондензаторче, чиято ос да се движи с ремъчната предавка на оригиналното лампово радио, да не казвам и почти невъзможно (може и да стане някак си, но е голяма хамалогия). Според мен най-добре или да мисля нещо с този кондензатор, или да се откажа от идеята за вграден УКВ приемник.

преди 13 минути, M.Николов написа:

Самата ост на която е врътката как е свързана с кондензатора?Една ост ли е или има снадка?

Ето снимка от нета, че не ми се занимава да го отварям и да го гледам. Пък и резбите се изхабяват от това постоянно отвъртане и завъртане.

index.php?action=dlattach;topic=6285.0;a

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж на тази снимка:

image.png.46272e2d4d0da419a1fbe5992b76fdef.png

Предполагам и твоя е с подобно устройство.Аз бих махнал ротора и бих взел въртящия момент от това малкото зъбно колело, като бих запазил самата рамка.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз си кътам едно 60 годишно радио Грундиг, което баща ми е купил в Западен Берлин точно през 1958 година.

Ето как изглежда /това е от Интернет, моето не е чак толкова лъскаво/:

radio_Grundig_2066PX_restored_09oct2007.

Моето е напълно запазено, свири си без проблем. Интересното е, че има УКВ с много странен диапазон - от 80 до 100 МХц. По времето на соца УКВ-то беше неизползваемо, но сега в този диапазон има колкото щеш радиостанции.

Честно казано, рядко се сещам за него, защото главно използвам едно ей такова интернет радио Hama:

00054823-einstieg.jpg

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако имате интерес, мога да демонстрирам и другите си 13 радиоапарата, сред които има ценни и работещи екземпляри в перфектен вид.

По времето на социализма не се е ползвал обхвата 88-108 MHz, защото е западен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Темата трябваше да се казва "Разваляне на стар бакелитов радиоприемник". Много е лошо също когато невежи хора започнат да дават съвети на невежи дилетанти, докато се получи накрая видимият за радиоприемника трагичен резултат. С риск да бъда за пореден път оплют, ще изкажа разочарованието си от извършената от глупост върху една иначе ценна антика.

80% от радиоприемника е неговият високоговорител и не виждам разумна причина, поради която той е бил премахнат. И така се е получило отвратително като си набучил тези две пищялки на мястото на оригиналният високоговорител, без дори да са уплътнени фугите помежду им. А щом си изхвърлил високоговорителя, и другите части, то какво тогава се използва от този радиоприемник -само една празна кутия? Това че високоговорителя е с висок импеданс, не означава че не може да се съгласува с усилвателя. За тази цел можеше да се остави изходният трансформатор от ламповият усилвател. Друг вариант е ако не разполагаме с такъв трансформатор, е да се сглоби един мощен усилвател, примерно 100W,  на който няма нужда от поставянето на охлаждащ радиатор, тъй като консумираната мощност ще е малка - около 5-10W, в зависимост от мощността на високоговорителя. Усилвателя също може да се захрани с маломощен трансформатор 15-20W, койт също е доста евтин. Тъй като мощността ще е малка и ако не разполагаме с двуполярен трансформатор, можем да съставим такъв като използваме обикновен с една намотка, като вместо мостов изправител, сложим два едно пътни изправителя или пък на оригиналният Грец, ако има такъв свържем само единият променливо токов вход , а другият край на трансформатора свържем към маса.

Този тарикатски метод на захранване се използва и във прехвалените активни тонколони Microlab. Ценеровите диоди и допълнитекондензатори са излишни.

preobrazuvatel-ot-ednopol.jpg

Редактирано от peppone1
допълнение (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен би било по-добре ако си го запазил в оригиналния му вид и функционалност. Сега се е получило малко като LCD телевизор натъпкан в кутия от опера

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 50 минути, peppone1 написа:

Темата трябваше да се казва "Разваляне на стар бакелитов радиоприемник". Много е лошо също когаторезултат невежи хора започнат да дават съвети на невежи дилетанти, докато се получи накрая видимият за радиоприемника трагичен резултат. С риск да бъда за пореден оплют, ще изкажа разочарованието си от извършената от глупост върху една иначе ценна антика.

80% от радиоприемника е неговият високоговорител и не виждам разумна причина, поради която той е бил премахнат. И това се е получило отвратително като си набучил тези две пищялки на мястото на оригиналният високоговорител, без дори да са уплътнени фугите помежду им. А щом си изхвърлил високоговорителя, и другите части, то какво тогава се използва от този радиоприемник -само една празна кутия. Това че високоговорителя е с висок импеданс, не означава че не може да се съгласува с усилвателя. За цел можеше да се използва изходният трансформатор от ламповият усилвател, друг вариант е ако не разполагаме с такъв трансформатор, да се сглоби един мощен усилвател, примерно 100W,  който дори няма нужда да от поставянето на охлаждащ радиатор, тъй като консумираната мощност ще е малка - около 5-10W, в зависимост от мощността на високоговорителя. Усилвателя също може да се захрани с маломощен трансформатор 15-20W. Тъй като мощността ще е малка и ако не разполагаме с двуполярен трансформатор, можем да съставим такъв като използваме обикновен с една намотка, като вместо мостов изправител, сложим два едно пътни изправителя или пък на оригиналният Грец, ако има такъв свържем само единият променливо токов вход , а другият край на трансформатора свържем към маса.

Този тарикатски метод на захранване се използва и във прехвалените активни тонколони Microlab.

Ето го и специалиста със своето експертно мнение. Успокоих се като разбрах, че е тук.

Пипи, ти въобще знаеш ли какво представлява ценна антика? Този социалистически "Ворошилов" далеч не може да се определи като такава. Антика е стойностна вещ, рядка, стара и с колекционерска стойност. Имам баш такива апарати и мога да ти ги демонстрирам, ако пожелаеш. Само една лампа им струва колкото този соц. бакелитник. Такива, каквито са се произвеждали, когато баща ти е бил все още в скоростната кутия на дядо ти, която още не е била развита, а ти си бил едно далечно-далечно бъдеще. И въпреки, че са толкова стари (на 70-80 години), работят чудесно и изглеждат като купени вчера. Ако не бях аз, както и другите колекционери-реставратори като мен, тези радиа в момента щяха да гният по мазетата и да бъдат деликатес за плъховете.

Това радио го преобразих, защото имам още цели 13 лампови радиоапарата, които са много по-ценни от този "Ворошилов". Тези радиоапарати, Пипи, са стари и не могат да работят изправно днес. И да се реставрират, пак няма да са годни за слушане. Какво би слушал толкова на КВ, СВ, ДВ като там българска реч няма? Видинският предавател, излъчващ "Хоризонт" на СВ, въобще не го броя, защото той работи колкото да консумира електроенергия. Тези радиа са по-скоро исторически паметници, отколкото електроуреди. Нищо не е вечно. Реставрират се не защото ще се слушат, а за да се запазят, защото това е история.

Радиото не работеше. Можех да го оправя, но пожелах да го модернизирам и да си работи като съвременно такова. Ако си изчел коментара ми от край до край, сигурно си разбрал, че съм гледал да се доближа максимално до оригинала. Разгледай в нета и ще видиш, че има и други такива трансформации като моята. Даже напоследък стана честа практика сред реставраторите.

Знаеш, че твоите критики не ги приемам насериозно, защото неведнъж си се доказал като палячото на форума. Единствената полза от теб е, че ни оправяш настроението като ни разсмиваш с твоите щуротии. Хайде, и прати специални поздрави на рептилите от мен!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, peppone1 написа:

Темата трябваше да се казва "Разваляне на стар бакелитов радиоприемник". Много е лошо също когато невежи хора започнат да дават съвети на невежи дилетанти, докато се получи накрая видимият за радиоприемника трагичен резултат. С риск да бъда за пореден път оплют, ще изкажа разочарованието си от извършената от глупост върху една иначе ценна антика.

80% от радиоприемника е неговият високоговорител и не виждам разумна причина, поради която той е бил премахнат. И така се е получило отвратително като си набучил тези две пищялки на мястото на оригиналният високоговорител, без дори да са уплътнени фугите помежду им. А щом си изхвърлил високоговорителя, и другите части, то какво тогава се използва от този радиоприемник -само една празна кутия? Това че високоговорителя е с висок импеданс, не означава че не може да се съгласува с усилвателя. За тази цел можеше да се остави изходният трансформатор от ламповият усилвател. Друг вариант е ако не разполагаме с такъв трансформатор, е да се сглоби един мощен усилвател, примерно 100W,  на който няма нужда от поставянето на охлаждащ радиатор, тъй като консумираната мощност ще е малка - около 5-10W, в зависимост от мощността на високоговорителя. Усилвателя също може да се захрани с маломощен трансформатор 15-20W, койт също е доста евтин. Тъй като мощността ще е малка и ако не разполагаме с двуполярен трансформатор, можем да съставим такъв като използваме обикновен с една намотка, като вместо мостов изправител, сложим два едно пътни изправителя или пък на оригиналният Грец, ако има такъв свържем само единият променливо токов вход , а другият край на трансформатора свържем към маса.

Този тарикатски метод на захранване се използва и във прехвалените активни тонколони Microlab.

M800+2.1.jpg

Я обясни как се захранва 100 вата усилвател с 10-15 вата захранване,само това друго не коментирам:laughing5:

• Ха-ха 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, AAUUXX написа:

Я обясни как се захранва 100 вата усилвател с 10-15 вата захранване,само това друго не коментирам:laughing5:

Захранва се както обикновено, никакви особености няма, освен тази малка недъгава работа, която са направили в Микролабите, но тя не е задължителна. А ти 5-10W високоговорител със 150W захранване ли искаш да го захраниш? Така че само в стендбай режим да консумира 10-20W и да тежи с този скъп грамаден трансформатор вътре, колкото да има нещо, щото нали е антика, трябва да е масивна и тежка? Споменах за невежите, и те ето че се разпознаха. Нищо чудно че нямате упреци към автора, на вас май всичко ви харесва, стига да не е във вашта къща. В началото си мислих че спамиш, но сега се убеждавам си просто невеж. Но ако това ще те успокои, не си единственият, 90% във форума са невежи, ами я вижте само каква огромна група си създадохте, като онези с "Анонимните алкохолици".

преди 26 минути, Деянчо написа:

Ето го и специалиста със своето експертно мнение. Успокоих се като разбрах, че е тук.

Пипи, ти въобще знаеш ли какво представлява ценна антика? Този социалистически "Ворошилов" далеч не може да се определи като такава. Антика е стойностна вещ, рядка, стара и с колекционерска стойност. Имам баш такива апарати и мога да ти ги демонстрирам, ако пожелаеш. Такива, каквито са се произвеждали, когато баща ти е бил все още в скоростната кутия на дядо ти, която още не е била развита, а ти си бил едно далечно-далечно бъдеще. И въпреки, че са толкова стари (на 70-80 години), работят чудесно и изглеждат като купени вчера. Ако не бях аз, както и другите колекционери-реставратори като мен, тези радиа в момента щяха да гният по мазетата и да бъдат деликатес за плъховете.

Това радио го преобразих, защото имам още цели 13 лампови радиоапарата, които са много по-ценни от този "Ворошилов". Тези радиоапарати, Пипи, са стари и не могат да работят изправно днес. И да се реставрират, пак няма да са годни за слушане. Какво би слушал толкова на КВ, СВ, ДВ като там българска реч няма? Видинският предавател, излъчващ "Хоризонт" на СВ съобще не го броя, защото той работи колкото да консумира електроенергия. Тези радиа са по-скоро исторически паметници, отколкото електроуреди. Нищо не е вечно. Реставрират се не защото ще се слушат, а за да се запазят, защото това е история.

Радиото не работеше. Можех да го оправя, но пожелах да го модернизирам и да си работи като съвременно такова. Ако си изчел коментара ми от край до край, сигурно си разбрал, че съм гледал да се доближа максимално до оригинала.

Знаеш, че твоите критики не ги приемам насериозно, защото неведнъж си се доказал като палячото на форума. Единствената полза от теб е, че ни оправяш настроението като ни разсмиваш с твоите щуротии. Хайде, и прати специални поздрави на рептилите от мен!

А пък аз приемам съвсем насериозно всяка глупост която се върши и на емоционално и на физическо ниво (в конкретният случай). Всяка антика е ценна по своему. Това че имаш още 13 антики и тях ли мислиш да развалиш? Най-малкото, след като не щеш да използваш оригиналният високоговорител, поне да беше сложил такъв със същият размер, вместо тези два малки бокулка. Това направено така не прилича на радиоприемник, а на кофа с боклук.

Виждам че ме следиш и  по античните форуми, но повечето от тях вече са мъртви и квото съм писал скоро ще замине в небитието.

Редактирано от peppone1 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, peppone1 написа:

Захранва се както обикновено, никакви особености няма, освен тази малка недъгава работа, която са направили в Микролабите, но тя не е задължителна. А ти 5-10W високоговорител със 150W захранване ли искаш да го захраниш? Така че само в стендбай режим да консумира 10-20W и да тежи с този скъп грамаден трансформатор вътре, колкото да има нещо, щото нали е антика, трябва да е масивна и тежка? Споменах за невежите, и те ето че се разпознаха. Нищо чудно че нямате упреци към автора, на вас май всичко ви харесва, стига да не е вашта къща.

100 вата НЧУ като го захраниш с 15 вата трансформатор ще чуеш едно голямо нищо!Именно затова автора не е решил да прави маневри за да захрани 80 ома говорител,а е сменил говорителите.

• Харесва ми 1
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, peppone1 написа:

Споменах за невежите, и те ето че се разпознаха. Нищо чудно че нямате упреци към автора, на вас май всичко ви харесва, стига да не е вашта къща.

А пък аз приемам съвсем насериозно всяка глупост която се върши и на емоционално и на физическо ниво (в конкретният случай). Всяка антика е ценна по своему. Това че имаш още 13 антики и тях ли мислиш да развалиш? Най-малкото, след като не щеш да използваш оригиналният високоговорител, поне да беше сложил такъв със същият размер, вместо тези два малки бокулка. Това направено така не прилича на радиоприемник, а на кофа с боклук.

Виждам че ме следиш и  по античните форуми, но повечето от тях вече са мъртви и квото съм писал скоро ще замине в небитието.

Тези невежите са твои врагове и скрити рептили! Единствената им цел е да те унищожат! Разбира се, че подкрепят автора, защото той е от клуба им - ОУП (Огранизация за унищожение на пипони).

Другите апарати няма да пипам. Един модернизиран, който да си свири нормално, ми е достатъчен. Другите си остават музейни и пазещи историята.

Мъртви са за теб, защото са те изритали от тях. Има разлика, паляк такъв.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пффф, умрях от смях от глупостите на Пипоня...

П.П. Поне се облекчавам, че има хора, дето са по-зле от мене :D 

Редактирано от Staseka7777 (преглед на промените)
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.