Премини към съдържанието
rado84

Какво ме кефи в Ментата

Препоръчан отговор

Мислех да го напиша това в общата тема за Минт, но там ще потъне в забрава, докато тук могат и други да споделят какво им харесва (ако на някой не му харесва, да не пише и да се връща към Бозата). А аз лично след 9 месеца ползване на Мента 18.3 (инсталирана на 3 Януари 2018 и на 3 Септември станаха точно 9 месеца) и вече напълно заместила Бозата (с изключение на няколко стари игри, които тепърва ще търся как да подкарам).

Минт 18.3 (кърнел 4.13.0-45)
• Много бързо стартиране, дори и от бавен хард диск (15-20 сек., ако не броим пост проверките преди да тръгне ОС, с тях е към 30), а за SSD е дори по-бързо. Бозата на бавен хард (5400 об/мин) тръгва около 60 сек., преди да е годна за ползване, на SSD е около 30 сек.
• Неограничена къстъмизация до толкова, че можеш да го направиш неузнаваем.
• Консумацията на РАМ с включена Лисица и редица други програми, вкл. и Стийм, е само 2 ГБ. На мен лично не ми пука за заетата РАМ, както се вижда от подписа ми.
• Много лесно си намерих заместители на Бозави програми, като M$ Paint (е, за тази ми трябваше малко повече време), Photoshop, M$ Office, умна "печачка" за дискове (k3b) и дори прост текстов едитор, който има почти същите функции като на Notepad++ и показва кир'лицата коректно, а не с египетски йероглифи.

• Не мога да пропусна да спомена кристално ясния и чист звук, който излиза от колоните. При никоя Боза досега не съм чувал толкова ясен звук.
• Ако имаш някакъв проблем - независимо дали с ОС или с програма, разработчиците отговарят веднага на и-мейлите, които потребителят им пише - без значение колко тъп е въпросът за тях и се опитват да помогнат максимално, че даже дават и идеи. А за Бозата всички знаем хелп центърът какъв е - обяснява ти проблема, вместо да ти даде решение. Съпортът на бозата е абсолютно същият - безполезен.
• Бързодействие при засичане на нов хардуер. Примерно при Бозата, като си закача Андроида (а за Лумията да не говорим, че там още по-трагично положение), той бива открит и веднага готов за употреба. На Боза 7 и 8 им трябват между 2 и 3 мин., за да го открият и приведат в готовност за ползване. За 10-ката нямам идея, защото не съм толкова луд да си закача телефона към 25-гигабайтов вирус.
Същото важи и за флашките - нищо, че са тийнейджъри вече. Как' ги закача, вече са открити и готови за ползване.
• Приспиване с един единствен бутон на клавиатурата - поредното нещо, с което никоя боза не може да се похвали.
• Приспиване за под 5 сек. Натискам бутона и докато мръдна стола назад, за да стана, компютърът вече спи. На Бозата ѝ трябват 10+ сек. за цялата тази операция, а често пък изобщо не ще да спи - екранът става черен, но вентилаторите продължават да въртят. И за к'во - щото драйверите за дъното са некадърни и не се разбират с чипсета.
• Редовни ъпдейти, според това как си настроиш ъпдейт мениджъра и дали има нови версии на пакетите.
• Можеш да откажеш определени ъпдейти, ако не ти трябват или не знаеш за какво са.
• Системата те ПИТА дали искаш да се инсталират ъпдейтите!
• Бързи ъпдейти. След чиста инсталация ъпдейтът отнема максимум 10 мин. и всичко е готово.
• Даже и ръчното инсталиране на видео драйвер отнема не повече от 5 мин. - в случай, че драйверът в мениджъра не е достатъчно нов.
• Ако не ти харесва вградената програма, винаги можеш да я деинсталираш и заместиш с друга. Още нещо, с което никоя боза не може да се похвали.
• Друго, което много ми харесва е, когато имаш проблем и си го решиш сам, без чужда помощ, вкл. и когато гурутата нямат идея какво го причинява - усещането е несравнимо. :D 

И като казах ъпдейти, това са потребителите на 10-ката по време на ъпдейт:

41513634_10214381719991198_3556882165524

• Харесва ми 2
  • Ха-ха 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

за заспиването на Уин-а не си прав - ако клавиатурата има слийп бутон с тази настройка

Ново Bitmap изображение.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мен ме кефи, че не мисля за лицензиране :) . Също и за вируси и антивирусни. По-лека ОС е, и товари по-малко слабото ми служебно лаптопче, отколкото Windows 8.1 или 10. 

Не ме кефи, че няма свястна алтернатива на Adobe Lightroom. Не ме кефи, че Wine не ми бачка като хората, и любимият ми FastStone, като го инсталирам през нея, не му работят повечето функции. Не ме кефи, че като тръгна да инсталирам софтуер, трябва да се чудя дали .rpm версията ще работи, дали .deb, дали някоя друга, или пак ще трябва да ровя в някакви "репозитории" :clown: , и да пиша странни неща в терминала. При Windows е просто - цъкаш два пъти на .exe-то, next-next-next, и готово.

Като цяло става. 

ПП. Пък ако към Ментата се добави и една Мастика - ехееееее ... :cheers:

• Ха-ха 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може би почти всичко, описано от Rado84 да е вярно; не знам, защото ползвам виртуален "Уиндоуз" 8.1 без никакви осъвременявания само за преводи и само защото SA Dictionary не мога да накарам да ми въвежда правилно кирилицата (ако някой може да помогне, ще съм много, много благодарен!).

Пак ше защитя вече любимото ми "Манджаро" (до скоро беше "Минт"), при което инсталирането на програми и обновяването им са изключително лесни и надеждни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм за Arch, колкото и прехвалени и поддържани от една камара разработчици да са debian базираните дистрота.

Обаче спрях да ги ползвам тия линукси. Много са hardware dependent за мене. На 3 различни компютъра Windows върви по сходен начин. Ама Linux не. На повечето има tearing, който така и не го оправиха в никоя графична среда и в никое дистро. Супер ме дразни. Мога само да го замажа, което пак ме дразни. А това заспиване....след събуждане има още проблеми, я някоя програма freeze-ва, я някоя друга глупост. Има супер много малки и дразнещи бъгчета, които ми писна да чакам да се оправят въпреки МИЛИОНИТЕ ъпдейти и фиксове и 1/3 не са оправили.

Звукът. Изключително слаб поне при мен, и Pulseaudio и ALSA. А колко пъти трябва да го коригирам около плеърите и браузъра просто не е истина. Станах като режисьор на пулт.

И понеже често цъкам игри, тук също не е цветущо положението. Заради новия Vulkan изискванията за видео се вдигнаха. И това GT 730 дето го имам играе всичко на Windows без проблем. А на Linux казва: "Еми сори ама не поддържам Vulkan, дърто съм. Dark Souls на Linux ще играеш с мене само насън." И сега трябва да давам поне едно 500 лв за нещо, което поддържа тъпия Vulkan или да си остана на Win, където това, което искам ми работи. Ами айде сети се кое от двете ще направя.

За Microsoft Office и Adobe даже няма смисъл да говоря. След като започнах да взимам уроци за тях, Linux-a може само да ме гледа отстрани.

Ето ти ги Win10 потребителите при ъпдейт.

044.jpg

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хм, много ако-та се натрупват в описанието на Радо. Нещо не ме кефи. Освен това, доста(да не кавам всички, че кой знае, може да сгреша) от изброените "предимства", всъщност не са уникални за "ментата". Вманиачаването и фенството не ги разбирам, честно.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, jojopara написа:

SA Dictionary не мога да накарам да ми въвежда правилно кирилицата (ако някой може да помогне, ще съм много, много благодарен!).

Просто избираш шрифт, който поддържа кирилица и готово. Аз никога не съм имал проблем с кир'лицата в SADict под Wine. Едно време имах други проблеми с този речник, но с кир'лицата - никога. Само че спрях да го ползвам още под Уиндоус, защото се показа като ненадежден източник. Преводачът не знае елементарни думи и правопис. Ако е за превод дума по дума, особено от език, който не говоря, предпочитам Гугъл преводача. За единични думи е идеален, защото ти показва синоними, вкл. и на английски, и можеш да си избереш подходящата дума, според контекста.

преди 2 часа, sliderum написа:

Хм, много ако-та се натрупват в описанието на Радо. Нещо не ме кефи. Освен това, доста(да не кавам всички, че кой знае, може да сгреша) от изброените "предимства", всъщност не са уникални за "ментата". Вманиачаването и фенството не ги разбирам, честно.

Изобщо не става въпрос за фенство или вманиачаване. Непрекъснато откривам нови и нови неща, в които Бозата се влачи като товарен влак с 2000 вагона. Че даже и любимата ми игра върви прекрасно под OpenGL (ATS), докато при Бозите на всеки 10 мин. фреймдропва незнайно защо.
А като не те кефи, ходи си ползвай дигиталното робство и не ни занимавай.

преди 6 часа, RudeBoy написа:

Не ме кефи, че Wine не ми бачка като хората, и любимият ми FastStone, като го инсталирам през нея, не му работят повечето функции. Не ме кефи, че като тръгна да инсталирам софтуер, трябва да се чудя дали .rpm версията ще работи, дали .deb, дали някоя друга, или пак ще трябва да ровя в някакви "репозитории" :clown: , и да пиша странни неща в терминала. При Windows е просто - цъкаш два пъти на .exe-то, next-next-next, и готово.

Wine си работи много добре по отношение на програми. За игри е кръгла нула, но за прости програми като IrfanView работи прекрасно. А FastStone мен никога не ме е кефела. Пробвай QuickPic. Сваляш инсталатора на QuickPic примерно в "Свалени", цъкаш десен бутон в папката и я отваряш в терминал. В терминала пишеш

$ wine [program name, version exe]

и изчакваш. Ако писне за библиотеки, отваряш Синаптик и ги инсталираш една по една, като гледаш от терминала и после пак пишеш същата команда. Ако всичко е ОК, ще ти излезе [username]@[hostname] ~ $ [курсор за писане].

преди 8 часа, emil644466 написа:

за заспиването на Уин-а не си прав - ако клавиатурата има слийп бутон с тази настройка

Клавиатурата ми има бутон за заспиване, но той никога не е вършел това, което трябва в Бозата - дори и след като го настроя да приспива компа. А в Линукс върши точно това, което се иска от него. Значи причината е в Бозата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, rado84 написа:

Изобщо не става въпрос за фенство или вманиачаване. Непрекъснато откривам нови и нови неща, в които Бозата се влачи като товарен влак с 2000 вагона. Че даже и любимата ми игра върви прекрасно под OpenGL (ATS), докато при Бозите на всеки 10 мин. фреймдропва незнайно защо.
А като не те кефи, ходи си ползвай дигиталното робство и не ни занимавай.

За теб наистина ли има само боза и мента? Направо юзерите на останалите дистрибуции, или дори на ОС-ми различни от Боза и Линукс, да вземат да се застрелят, че да ти угодят  на тесногръдието. Или дори не е тесногръдие, а липса на..."административен" капацитет,  да възприемеш че светът е много по-голям от това, което се събира в твоята глава?

Редактирано от sliderum
добавка (преглед на промените)
  • Харесва ми 2
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, jojopara написа:

SA Dictionary не мога да накарам да ми въвежда правилно кирилицата (ако някой може да помогне, ще съм много, много благодарен!).

Просто избираш шрифт, който поддържа кирилица и готово. Аз никога не съм имал проблем с кир'лицата в SADict под Wine. Едно време имах други проблеми с този речник, но с кир'лицата - никога. Само че спрях да го ползвам още под Уиндоус, защото се показа като ненадежден източник. Преводачът не знае елементарни думи и правопис. Ако е за превод дума по дума, особено от език, който не говоря, предпочитам Гугъл преводача. За единични думи е идеален, защото ти показва синоними, вкл. и на английски, и можеш да си избереш подходящата дума, според контекста.

Пак ще опитам, но толкова пъти опитвах, че ми омръзна.

И малко за езика, използван тук.  Модерно е да се казва на "Уиндоуз" Боза.  В ярно е, че има много недостатъци, но все пак работи.  Е, не като "Линукс" де :).  Все пак малко уважение към "противника"!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, jojopara написа:

Все пак малко уважение към "противника"!

Никакво уважение към противник, при който всичко е принуда и извиване на ръцете и който вижда в теб ходеща касичка!

Специално за теб скрийншот с въпросния речник. Директорията, където съм го сложил, е примерна. Ти ако искаш го плесни и на десктопа. Обърни внимание на ограденото в червено на втората снимка:

sadict.png

dict.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, rado84 написа:

Клавиатурата ми има бутон за заспиване, но той никога не е вършел това, което трябва в Бозата - дори и след като го настроя да приспива компа. А в Линукс върши точно това, което се иска от него. Значи причината е в Бозата.

ми значи проблемът е в твоят Уиндоус,а не изобщо.

при мен даже ми гаси само монитора,ако избереш тази опция.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, emil644466 написа:

ми значи проблемът е в твоят Уиндоус,а не изобщо.

при мен даже ми гаси само монитора,ако избереш тази опция.

И така да е, да не мислиш, че ще се върна на бозата на смъртен одър? През 2020 умира изобщо - тогава от Майкрошит ще ѝ изключат животоподдържащите системи, през 2021 същото ще стане и с космицата. И ще си останете само с дигиталното робство.

Друго, което пропуснах да спомена в първия ми пост: всички програми са безплатни и не се налага да търся кийгенератори или нелегални серийни номера, като първите почти винаги са бъкани с нежелани гадинки. Диска с бозата вече го държа единствено заради сестра ми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж, за това съм напълно съгласен " Никакво уважение към противник, при който всичко е принуда и извиване на ръцете и който вижда в теб ходеща касичка! "

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, rado84 написа:

Друго, което пропуснах да спомена в първия ми пост: всички програми са безплатни и не се налага да търся кийгенератори или нелегални серийни номера, като първите почти винаги са бъкани с нежелани гадинки. Диска с бозата вече го държа единствено заради сестра ми.

Това самопризнание в кражба на "боза" и друг платен софтуер ли е? До преди да минеш изцяло към линукс?

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, rado84 написа:

Wine си работи много добре по отношение на програми. За игри е кръгла нула, но за прости програми като IrfanView работи прекрасно. А FastStone мен никога не ме е кефела.

Ти верно ли инсталираш IrfanView през Wine?!? :D 

Пък дали теб те кефи FastStone - изобщо не ми дреме. На мен ми върши прекрасна работа, и като ми потрябва, бия един шут на Лайнукса, и се връщам на добрия стар Windows.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нерде Мента (Линукс Минт), недре неква програма, нерде Линукс vs Уиндоус, нерде ...

Е, па аз ползвам изключително и само Линукс от бая време, не ме кефи Ментата... ама светът не е свършил, нито ще свърши... Което не пречи други да я ползват и светът за мен също не е свършил (и за многото като мен).

https://www.youtube.com/watch?v=0XoyDqFy5pU

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 часа, RudeBoy написа:

Лайнукса, и се връщам на добрия стар Windows.

Не Линукс е лайно, а маймуната зад клавиатурата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 часа, rado84 написа:

Не Линукс е лайно, а маймуната зад клавиатурата.

Дали си прав е едно на ръка, но не е ли малко грубо така?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 12.09.2018 г. в 9:54, jojopara написа:

Може би почти всичко, описано от Rado84 да е вярно; не знам, защото ползвам виртуален "Уиндоуз" 8.1 без никакви осъвременявания само за преводи и само защото SA Dictionary не мога да накарам да ми въвежда правилно кирилицата (ако някой може да помогне, ще съм много, много благодарен!).

Пак ше защитя вече любимото ми "Манджаро" (до скоро беше "Минт"), при което инсталирането на програми и обновяването им са изключително лесни и надеждни.

Use
$LC_ALL=bg_BG.UTF-8 wine Diction.exe
to start it 

https://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=15108&iTestingId=35603

На Радо му работи, навярно защото, по подразбиране, ползва българска среда /настройки/. Този е начина, ако при теб не е така.

Освен това има и Линукс аналог на програмата, казва се Gbgoffice. Малко е дърт, но бачка. :)

http://gbgoffice.info/

на 12.09.2018 г. в 8:49, RudeBoy написа:

Не ме кефи, че Wine не ми бачка като хората,

Навярно си прав, но то и Win няма пълна съвместимост, дори между съседни версии.

Освен това, Wine е абсолютно уникален софтуер, каквито вече не се правят. Лично аз му давам 100 точки от 100, защото се слага безпроблемно, работи бързо и не ми трябва лиценз. Ако трябва същото да се получи с виртуална машина, ще са ми потребни поне два дни /с GPU Passthrough/, като интеграцията никога няма да е на ниво.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, nikola_s написа:

Дали си прав е едно на ръка, но не е ли малко грубо така?

Не е. И аз бях като него едно време - @Mozo знае и може да потвърди. Но един ден реших да задълбая в проблемите, които имах с Линукса и да ги реша, вместо да се фръцна и да се върна при сигурната несигурност на Бозата, където непрекъснато да ми извиват ръцете. И сега мога да правя с Линукса всичко, което можех и с Бозата (че даже и по-добре, отколкото с Бозата), с едно-единствено изключение: GTA 5 няма нейтив поддръжка за Линукс. Останалите игри, които ми харесват, се оказа, че си имат пълна нейтив поддръжка за Линукс, така че Бозата изобщо не ми липсва.
Едно време бях успял да докарам Боза 7 до 14 месеца ъптайм. Сега се опитвам да я докарам до 14 месеца даунтайм, тоест, 14 месеца без Боза. :D 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Поредната "линукс е велик, уиндоус не струва" тема.  Няма да ми стигне деня да ти обясня колко много неща линукс не може да прави без да си загубиш уикенда за всяко едно от тях. Иначе е супер, да, що се отнася до customization. В което уиндоус съкс. И кво значи извиване на ръце, ъпдеитите ли имаш предвид? Не разбирам кво толкова ви пречат ъпдеитите. Моите са пуснати, перат си между 3 и 5 сутринта, изобщо не ги забелязвам. Десетката си лети на Matebook X Pro за всичко, за което го ползвам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, Silvering написа:

Поредната "линукс е велик, уиндоус не струва" тема.  Няма да ми стигне деня да ти обясня колко много неща линукс не може да прави без да си загубиш уикенда за всяко едно от тях. Иначе е супер, да, що се отнася до customization. В което уиндоус съкс. И кво значи извиване на ръце, ъпдеитите ли имаш предвид? Не разбирам кво толкова ви пречат ъпдеитите. Моите са пуснати, перат си между 3 и 5 сутринта, изобщо не ги забелязвам. Десетката си лети на Matebook X Pro за всичко, за което го ползвам.

Щом досега не си разбрал как точно ти извиват ръцете, няма смисъл да си губя времето да ти обяснявам.
И преди да твърдиш, че това е "поредната тема линукс е велик", имай предвид, че от 1992 г. до 2 Януари 2018 г. ползвах Боза.

Кажи поне едно нещо, дето "линукс не може да прави", че ми стана интересно.

Редактирано от rado84 (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Silvering написа:

И кво значи извиване на ръце, ъпдеитите ли имаш предвид?

Това е все едно да слушаш, как Епълите не термо-тротват, а за всичко са виновни програмистите.

преди 2 часа, Silvering написа:

Поредната "линукс е велик, уиндоус не струва" тема.

Все по-добре от това, да те е страх да се отклониш от нормата.

Иначе сериозно, и на трите големи платформи има ред неща които стават лесно на едната и са отврат на останалите. А линукса го бива, както като платформа, така и за обикновения ползвател.

преди 2 часа, rado84 написа:

Порадвай се на мига, докато не са ти развалили настроението. :D

Щом досега не си разбрал как точно ти извиват ръцете, няма смисъл да си губя времето да ти обяснявам.

Абсолютно вярно!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Silvering написа:

колко много неща линукс не може да прави без да си загубиш уикенда за всяко едно от тях

С някаква цел ли изкарваш думите ми извън контекст или..? 

Иначе, щом искаш едно, ето ти едно: не мога да ти изброя колко пъти след ъпдейт (да не казвам пък при ъпгрейд кво мазало става) при линукс ми се чупят пакети, спират да работят програми (до следващия ъпдейт или докато сам не си разреша проблема), докато при уиндоус, за толкова години тва така и не се случи с нито един ъпдейт/ъпгрейд.

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 36 минути, Silvering написа:

Иначе, щом искаш едно, ето ти едно: не мога да ти изброя колко пъти след ъпдейт (да не казвам пък при ъпгрейд кво мазало става) при линукс ми се чупят пакети, спират да работят програми (до следващия ъпдейт или докато сам не си разреша проблема), докато при уиндоус, за толкова години тва така и не се случи с нито един ъпдейт/ъпгрейд.

С Ментата такива проблеми нямам. Миналия месец го ъпгрейднах до 19-ка - просто, за да видя как става процесът. Всички програми си работеха без проблем. После го върнах на 18.3, заради принудата да инсталирам софтуер, който не искам и който идва с кърнелите от 4.15 нагоре.
А за другото, че с Уиндоус не ставало така, пак си помисли:
https://www.kaminata.net/forum/viewtopic.php?t=110888

Из нета е пълно със статии и теми относно ъпдейтите на бозата, които привеждат машината до неизползваемо състояние.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.