Премини към съдържанието
trifonivanov

Разделяне на хард диск

Препоръчан отговор

Много пъти съм го правил, но никога до сега не съм обръщал внимание, кой дял трябва да се настрои да е активен. Рових доста преди да напиша темата, но не можах да намеря топно обяснение. Стигам до извода, че активният дял трябва да е там където е инсталирана ос. Т.Е. дял С. Но пък има и друг системен дял, който както го пише "резервиран за ос". Кой от двата трябва да е?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Към момента в какво състояние е диска - с или без ОС?

Каква ОС ще инсталираш евентуално и ще пазиш ли данни/дялове на диска?

Какъв е диска ти?

При инсталация всичко си се наглася автоматично така, че проблем няма да имаш, а има начин да го нямаш този малкия 100/350/500MB дял.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, plamen_petrov_80 написа:

Към момента в какво състояние е диска - с или без ОС?

Каква ОС ще инсталираш евентуално и ще пазиш ли данни/дялове на диска?

Какъв е диска ти?

При инсталация всичко си се наглася автоматично така, че проблем няма да имаш, а има начин да го нямаш този малкия 100/350/500MB дял.

Махнах всичко и няма нищо на него. Нека си стои тоя дял, просто се чудя кой да задам активен. При разделянето с инсталацията никой не е активен. Трябва ли или не трябва да има. Инсталирам уин 10 диска е hdd 1tb

Редактирано от trifonivanov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Триеш всички дялове и си създаваш нов дял за ОС-а.

Ако искаш да е точно 100GB - 1024*100+4, като тук обаче трябва да видиш какъв дял ще си направи 350 или 500MB беше за 10-ка, тогава ги включваш в уравнението и тях.

Инсталатора сам ще си направи нужния му дял активен.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това 1024*100 го разбирам, но това +4 за какво е, че ми стана любопитно?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, M.Николов написа:

Това 1024*100 го разбирам, но това +4 за какво е, че ми стана любопитно?

1024 мегабайта умножаваш по 100 и получаваш 102 400 мегабайта, което се пада точно 100 гигабайта. Т.е., ако искаш системният дял да е точно 100 гигабайта, в полето за размер вписваш 102450(ако зададеш 102400, след форматирането с NTFS файлова система делът ще е с размер 99.х гигабайта).

С оставащото незаделено пространство си създаваш другите дялове по същата логика(ако държиш да са с точен, "приятен за окото" размер). Ако искаш(аз лично така си правя), маркираш всеки от създадените дялове и го форматираш с бутона Format, вместо да си играеш после след инсталацията(малкия автоматично създаден дял не го пипаш). Маркираш онзи 100 гигабайтов дял и цъкаш next.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.