Премини към съдържанието
Glenarvan

Въпрос за градуси при лаптоп ProBook 6560b

Препоръчан отговор

Здравейте, днес си взех лаптоп втора ръка HP ProBook 6560b. В режим на покой градусите са 45-48, при 7% натовареност на операционната сиситема. При натоварване - тествах CS 1.6 за около 10 мин игра, 2К и 4К видео в Youtube вървят без проблем - тогава градусите са 70-72, максималните достигнати са 78. 

В общ план не ми се струват нормални...

В сайта на HP са дали това като информация:

https://support.hp.com/za-en/product/hp-probook-6560b-notebook-pc/5045605/document/c02782539 (най-долу са дадени температурите на работа).

Процесора е: Intel Core i5-2520M Processor (2.50 GHz, 3MB L3 cache, 2 cores/4 threads, 35 W)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С този процесор малко трудно ще подкараш 4К в тубата, най-вероятно е било HD/FullHD. Температурите като за лаптоп са нормални. Пробвай го на стрес тест на Aida64, като избереш само "stress FPU".

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Окей, сега ще тествам. Full HD без проблем си върви и за 2К върви дорбе, а на 4К насича, но и то върви върви. 

Едит: Извинявам се за лаишкия въпрос, но този стрес тест няма ли да пръжне лаптопа?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тъй като лаптопа е втора употреба не се знае кога последно и с какво са му подменяли термопаста и термопадовете.

Тъй като не само процесора топли виж и другите температури и обороти на перката как са - примерно с CPUID HWMonitor.

Също така провери дали има циркулация на топъл/горещ въздух от решетката на перката, ако можеш светни с фенерче и виж дали се вижда мръсотия по ребрата.

За укротяване на топлината може да се спре турбо режима на процесора - и да пряко влияе върху производителността му, но и върху живота на машината.

При теб каква е стайната температура?

Този лаптоп няма как да визуализира 4К картина нито на вътрешен, нито на външен монитор.

Редактирано от plamen_petrov_80 (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, plamen_petrov_80 написа:

Тъй като лаптопа е втора употреба не се знае кога последно и с какво са му подменяли термопаста и термопадовете.

Тъй като не само процесора топли виж и другите температури и обороти на перката как са - примерно с CPUID HWMonitor.

Също така провери дали има циркулация на топъл/горещ въздух от решетката на перката, ако можеш светни с фенерче и виж дали се вижда мръсотия по ребрата.

За укротяване на топлината може да се спре турбо режима на процесора - и да пряко влияе върху производителността му, но и върху живота на машината.

При теб каква е стайната температура?

В момента, докато ви пиша и браузвам на 5-6 таба в Гугъл Хром е 45-46 градуса. Циркулация на въздуха има - докато браузвам в момента излиза хладък въздух, а при видеа на Full HD и 2К в Youtube излиза топъл въздух, но не горещ. При CS 1.6 е същата работа. Вентилатора се чува, че работи, но не е шумен. Стайната температура е нормална бих казал. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зарежи литературата и дай с математика :)

Сложи програмата и направи няколко опита с нея - студен само запален без натоварване, при нормално натоварване след 30 мин/час/като приключиш работа, при игра примерно как качва температурите (в Aida64 има графика) и как след това падат т.е. за колко време стига до началните градуси. Пробвай както е сега на бюрото, пробвай и с вдигната задница - второто ще даде някой градус надолу като резултат. Гледай температурата и на другите компоненти! Виж оборотите на перката какви са при покой/натоварване. Пробвай със спряно турбо, с друг профил на видео картата и т.н. Провери и точната стайна температура с термометър, а може да провериш и температурата на изходящия въздух.

Лаптопа гаранция има ли и дали му е правена профилактика или просто е забърсан отгоре-отгоре?

Каква е резолюцията на екрана ти?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега светнах с фенера на телефона на изхода на вентилатора - всичко свети. Няма и следа от пръшинка. Между другото сайта, от който го взех си имат сервиз. Явно сервизират такива машини. 

Резолюцията на дисплея е 1366X768. 

Температурата на харда е 41 градуса, докато пиша и браузвам във форума и 48 градуса е на видеокартата.

Едит: Иначе си върви доста бързо. Ще тествам стъпка по стъпка всичко, каквото заръчахте. Да видим как ще се представи и ще вляза да пиша.

А когато вдигна задната част на лаптопа градусите на Проц-а падат с 1, тоест 44-45.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Малко по малко ще го опознаеш.

Може да се види дали всичко е инсталирано оптимално с драйверите за ОС-а с която го ползваш, да се оптимизира малко защото всяко натоварване си иска своето и накрая винаги влияе на температурите. При ниските градуси (~45) дава само 1 градус разлика, но при по-високите може да даде и повече (все пак различен лаптоп, различни условия, не е гаранция, но обикновено вдигането на задницата подобрява въздушния поток).

Щом екрана ти е 1366X768 повече от FullHD (а да не казвам и 720p) качество не ти трябва. Аз лично мразя да гледам YouTube през браузър, а при локален плеър натоварването е по-малко. Също така може да провериш дали и коя видео карта поема товара за декодирането на видеото - примерно с тази програма TechPowerUp GPU-Z.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И без това е в гаранция 6 месеца, а в условията на сайта си пише, че може да бъде върнат. Иначе изглежда добре. Като за втора ръка работи и доста бързо. Wifi приемника е доста добър. Нямам никакви ядове като ползване и скорост на машината. Естествено, ще се ползва за офис цели и презентиране на разни неща пред клиенти. Не ми трябва да играя или да рендвам на него, но все пак искам да работи. 

Сега ще проверя останалите неща. 

Е да, реално дисплея не може да покаже 4К, но го play-ва в Youtube. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

35 вата е процесора,нормално е като се натовари на максимум да качи 70 градуса.Лаптопа ми е с intel core i3-3120m 2.5ghz 35 вата,който като го натоваря за повече от 5-10 мин на макс също качва до 70 градуса.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ватовете са си ватове, но си зависи и как е реализирано охлаждането - тегло, конструкция, перка, лопатки .... и много т.н.. Тук има и външно видео което помага за нагряването и най-вероятно (признавам си домързя ме да търся) са вързани заедно и едно друго се греят. При i5 много помага и турбо режима за качването на градусите.

И моя е 35W, но до ден днешен (а не са малко дните) никога не е стигал 70 градуса, аз ли малко го товаря, той ли е със студено "сърце"... :)

Щом няма да се играят игри аз лично бих орязал освен честотата на процесора и честотата на графичното ядро.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, plamen_petrov_80 написа:

Ватовете са си ватове, но си зависи и как е реализирано охлаждането - тегло, конструкция, перка, лопатки .... и много т.н.. Тук има и външно видео което помага за нагряването и най-вероятно (признавам си домързя ме да търся) са вързани заедно и едно друго се греят. При i5 много помага и турбо режима за качването на градусите.

И моя е 35W, но до ден днешен (а не са малко дните) никога не е стигал 70 градуса, аз ли малко го товаря, той ли е със студено "сърце"... :)

Щом няма да се играят игри аз лично бих орязал освен честотата на процесора и честотата на графичното ядро.

Така е,съгласен съм.Видеото е ATI Mobility Radeon HD6470 и са заедно с процесора на едно охлаждане,аз затова го приемам за нормално защото при мен пък е Nvidia видео карта отново на едно охлаждане са с процесора.Няма да е лошо една профилактика да направи,смяна на термопаста,почистване на вентилатора и радиатора.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За сега в покой докарва 42 градуса даже. Без изобщо да го докосвам. Работи вече 2-3 часа и няма проблеми. При игра на ЦС 1.6 градусите варират между 50 и 60 и нещо. Предполагам тези лаптопи не са за гейминг, но все пак де. 

Не знам само как да огранича ресурса на видеото и процесора. А и те не са ли достатъчно слаби, че им пипам каквито да е настройки?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Glenarvan написа:

За сега в покой докарва 42 градуса даже. Без изобщо да го докосвам. Работи вече 2-3 часа и няма проблеми. При игра на ЦС 1.6 градусите варират между 50 и 60 и нещо. Предполагам тези лаптопи не са за гейминг, но все пак де. 

Не знам само как да огранича ресурса на видеото и процесора. А и те не са ли достатъчно слаби, че им пипам каквито да е настройки?

От плана на захранването избери save power и сами ще се ограничат,без да е нужно да пипаш нищо друго.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нормални температури за лаптоп. Щом под товар са под 80 е добре. Повечето лаптопи, особено с по-мощни процесори, минават 90 градуса и тротълват в много случаи. Ти искаш процесора да е със стайна температура ли какво?

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За процесора най-лесно е в биоса - трябва да има опция за спиране на турбо режима, ако ли не от плана на захранването се променя в текущия профил максималното ползване на процесора при включен в тока да е 99%. За видеото има отново планове за бързодействието й, вероятно има и друг ръчен метод за по-точно нагласяне, но за това мобилно ATI не мога да кажа с кой софтуер може да се направи.

50-60 градуса са си идеални, а и игра няма да се ползва както каза. Важното е при стандартно ползване как се държи и ако пак е в границите до 50-60 градуса може изобщо нищо да не пипаш. Кое дръпна толкова разлика с 78-те градуса?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И от какъв зор ще спъва процесора? Той и без това си е достатъчно слаб - двуядрен с HT и 35 вата TDP. Щом лаптопа си работи, най-добре нищо да не пипа. Едва ли ще има възможност да настройва такива неща в BIOS на лаптоп.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Повечето лаптопи имат опция за изключване на турбо режима, динамичната промяна на честотата, HT и виртуализацията (ако се поддържат).  Asus-a ти няма ли такива опции?

Колкото до скопяването - това е личен избор.

Аз лично обичам аз да определям кога, колко и как (честота, волтаж, обороти на перката и т.н.) да ми работи системата (глобално също, но това е друга тема). Дори една тъпа мигаща реклама в сайт може да предизвика ускоряване на процесора до честоти от турбо режима без реално да е необходимо това, по-висока честота, по-високо напрежение, повече топлина, по-малък живот на компоненти/система. И да знам, че рекламите могат да се лекуват и по друг начин.

И метода с биос-а (два рестарта повече) и метода с плана на захранването са обратими промени - активираш, не ти харесва променяш, бързо лесно и без никаква драма.

i5-2520M  никога не е бил слаб процесор и към днешна дата също е далеч от това определение. 35W са само с 10W по-малко от 4 ядрените процесори от него време, така че този параметър си му е съвсем приличен!

А като цяло ако сравниш процесора с чисто новите бюджетни процесори поставяни в лаптопите нещата още повече се открояват от определението слаб процесор.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При работа от няколко часа градусите достигнаха макс 78. Доста странно се държа обаче. Когато играх ЦС 1.6 в началото достигаха градусите до 75-78, а в друг момент при игра достигаха до 60 максимум. Доста променливи показатели.

За сега мисля, да не пипам настройките на плана на захранването. При нормален режим на работа - браузване, отваряне на 5-6 таба в нета, гледане на видео в Тубата си се държи между 50-55 градуса. Не мисля да правя гимнастики с биоса. Но доколкото гледах видеа преди дни за настройки на РС конфигурации, пичове в едно видео смъкнаха температура от 85 градуса на 40 чрез ъпдейт на биоса. Така нареченото флашване. Не знам... дали да опитам да го направя и аз това. Ма то какво флашване на този стар лаптоп.

Съгласен съм, Raze, че за лаптоп може би е окей, но хората писаха горе за 40-45 градуса под товар. А и новите мощни лаптопи са на светлинни години от тетриса, от който пиша сега. Там е логично при мощния хардуер и голямото натоварване да греят. Та за това питах. Е, за стара машина нещата са различни, но при мен са доста променливи на моменти. 

А Пламба, аз избрах по-стар лаптоп, но поне който е струвал 1600лв примерно преди време, пред сегашните чисто нови бюджетни за по 500-600лв. Които може и гаранцията си да не изкарат. То не, че при тези дъртите е много голяма гаранцията, но поне се знае, че тези машини са за бой, както се казва. За лаптоп на толкова години се държи доста добре.

Най-ниските измерени градуси са 42 мисля. С HWmonitor. Имам и Aida инсталирана, но с нея не съм много наясно. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Температурите си зависят и от самото охлаждане, твоя лаптоп е с по-слаб процесор, но и охлаждането му е съобразено с него, на по-мощните лаптопи е по-добро. Смяна на термопастата с по-добра със сигурност ще смъкне температурите - на моя лаптоп съм го направил и след тази процедура не тротълва при товар или игри, преди го правеше. Сложих Arctic MX-4, ако сложа и течен метал със сигурност ще паднат още температурите, но и така ми върши работа. При мен също температурата на процесора в момента е около 43-45 градуса, но като пусна клип от youtube примерно, се вдигнат до 55-60, стайната температура е около 23 градуса. Пуснах преди малко AC:Origins, която е една от най-товарещите игри за 5-6 минути. Максималната температура на процесора (I7 4710HQ), която ми отчете, е 84 градуса, а на видеокартата (GTX 860M) 72 градуса, при условие, че съм я клокнал и е с отключен BIOS, позволяващ по-голям клок и по-висока температура (89 градуса, стандартно мисля че над 79 тротълва). Ядрото е +251 MHz, паметта +275, може и още, но не искам да го мъча. Ползвам Notebook Fan Control, с него увеличавам оборотите на максимум на вентилатора по време на игра и така температурите са по-ниски. Може да пробваш и с Intel® Extreme Tuning Utility да намалиш волтажа на процесора, въпреки че при мен това няма ефект, а мога да го намаля съвсем малко - с 0.07, ако е повече дава син екран.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има ли вариант да се смени охлаждането. Изивнявам се за лаишкия въпрос. Не съм имал лаптоп никога. А колкото до течния метал... нямаше ли проблем с охладителя и с течния метал. Гледах едно видео на български ютубър, който сглобява конфигурации постоянно във видеата си и каза, че течния метал и охладителите на процесорите не взаимодействат добре - разграждат се. А и ако не бъдат нанесени правилно може да стане окъсяване на компонентите. 

Като цяло мисля да ползвам лаптопчето само за офис работа и тук там някоя тежка програма да отварям, но няма да извършва тежка работа като рендване и тем подобни. 

Имам и друг въпрос. Тези старите лаптопи от сериата ProBook има ли оглед на това да изкарат още време. Или да го връщам и да мисля за нов, бюджетен. Бюджетните май не си струват а... до колкото четох след първата година стават леш и дори в нета забиват и не може да браузва нормално с тях.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма как да смениш охлаждането на лаптопа - къде ще го сложиш? За течния метал (галий) има проблеми ако се сложи върху алуминий, в лаптопски охлаждания не съм чувал да се ползва. Ако имаш открити елементи до процесорното ядро, трябва да внимаваш да не попадне метал върху тях. Някои хора им слагат лак, за да ги изолират или специални лепенки.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лаптопа си ти е много добре,не може да се смени охлаждането с друго.Новите бюджетни лаптопи са спънати,със слаби процесори и видео карти,не си струва.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ми значи мисля да си го запазя и да си го ползвам, защото работи доста добре. Пък е с гаранция 6 месеца, ако има нещо винаги може да се обърна към фирмата. Бърз е за работата, която го вземам и съм доволен. 

А за охлаждането ако имам по-сериозни проблеми ще видя за смяна на пастата, но фирмата все пак има сервиз, не само онлайн магазин. Написали са, че са сервизно обслужени и нямат проблеми. Трябва да е сменена пастата.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Позлвай го, нищо му няма, температурите са си нормални като за лаптоп, дори са сравнително ниски. След като свърши гаранцията го отвори, почисти го добре между перката и охлаждането и сложи термопаста MX-4 или течен метал.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.