Премини към съдържанието
karnozavur

Кога се бууства процесора, и кога не.

Препоръчан отговор

Здравейте, тъй като не съм запознат питам.

Направи ми впечатление, че CPU-то не се бууства когато е над 50-60% използването му.Дамек пускам стрес тест с АИДА 64 той си седи на 3.09, пускам синебенч пак същото.Когато е в покой компа и се използва 0-4% CPU седи на 3.24-3.27 малко ми е странно.От биоса е позволено буустването.Без значене на какъв пауър план съм избрал от Windousa.

Нормално ли е това?

Замалко да забравя чарковете са: I5 4440Asrok H81M-DGS с последния биос е.Смених охладителя на процесора и сега температурата не превишава 48-50 градуса при тестове.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вероятно при стрес тест процесора влиза в тротлинг и затова сваля честотата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ей много съм тъп :D

той отговора ми пред очите, аз два дена ровя из форуми чудесии и не намирам нищо.

ax turbo frequency is the maximum single core frequency at which the processor is capable of operating using Intel® Turbo Boost Technology and, if present, Intel® Thermal Velocity Boost. Frequency is measured in gigahertz (GHz), or billion cycles per second."

Дамек се бууства, когато използва само едно ядро, а като му се пуснат тестове,програми, игри заработват всичките на Base честотата.Правилно ли съм разбрал?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е правилно разбрал.

преди 1 час, AAUUXX написа:

Правилно си разбрал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Jorge написа:

Не е правилно разбрал.

И какво не е разбрал правилно?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, karnozavur написа:

Дамек се бууства, когато използва само едно ядро, а като му се пуснат тестове,програми, игри заработват всичките на Base честотата.

Това.

преди 39 минути, AAUUXX написа:

И какво не е разбрал правилно?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Jorge написа:

Това.

В превод,процесора ползва максималната си честота с turbo boost когато не е дълготрайно натоварен на максимум.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, AAUUXX написа:

В превод,процесора ползва максималната си честота с turbo boost когато не е дълготрайно натоварен на максимум.

Ще рече - А го натовариш а е тротнал. Нещо като овърклокнат ама да стои на декстоп и да бездейства. А си го натоварил а е слязъл на стокова честота и помен няма от клока. За къв чеп ти е тогава клока? Тъй де бооста. :angry:  Да има меню в биоса и да напишат на етикета УП от 3 на 3.5  Ghz. Демек да се продава като по-добър - Пфууу....

Редактирано от nikolela (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, nikolela написа:

Ще рече - А го натовариш а е тротнал. Нещо като овърклокнат ама да стои на декстоп и да бездейства. А си го натоварил а е слязъл на стокова честота и помен няма от клока. Ка къв чеп ти е тогава клока? Тъй де бооста. :angry:

Клока е временен при нужда,не можеш да поддържа постоянна такава честота която е с turbo boost

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, AAUUXX написа:

Клока е временен, при нужда не можеш да поддържа постоянна такава честота която е с turbo boost

Тъй де. Има клок ама при нужда го няма. :hush:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://www.cpu-world.com/CPUs/Core_i5/Intel-Core i5-4440.html

Maximum turbo frequency 3100 MHz (4 cores)
3200 MHz (3 cores)
3300 MHz (1 or 2 cores)

Това ще рече, че когато всички ядра са натоварени, максималната честота е 3100 MHz, т.е. стандартната честота. Толкова си може процесора, а и 200 MHz разлика едва ли ще ги усетиш.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, nikolela написа:

Тъй де. Има клок ама при нужда го няма. :hush:

Има го,автора казва че когато не е максимално натоварен процесора си постига максималната честота с turbo boost.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, AAUUXX написа:

Не е лошо, освен да превеждате и да вниквате в това, което сте превели. И по-важно да разбирате как работи дадена технология.

преди 50 минути, karnozavur написа:

Моля да поясниш, къде бъркам?

В цитираното от теб пише за максималната турбо честота, която се постига само при 1 натоварено ядро. Тоест имаш някакво приложение, което е еднонишково и товари само едно ядро на 100%. Тогава може да бъде реализирана тази максимална честота. Ако имаш приложение, което използва 2 ядра на 100% нещата се променят, а ако имаш такова използващо 4-те ядра съвсем. Тоест при 4 ядра натоварени на 100% също ще имаш активиране на този режим, но няма да се достигне максимума, както при натоварване само на едно ядро. Има си специална формула за изчисляване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Jorge написа:

Не е лошо, освен да превеждате и да вниквате в това, което сте превели. И по-важно да разбирате как работи дадена технология.

Не съм хардуерен експерт и не претендирам че съм такъв,но точно това как работи тази технология го разбирам добре!Благодаря за съвета!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, AAUUXX написа:

Вероятно при стрес тест процесора влиза в тротлинг и затова сваля честотата.

Явно не разбираш толкова добре как работи тази технология. Даже никак. Радослав ви е показал при 4 ядра каква би била честотата. И точно това се получава при автора на темата.

преди 1 минута, AAUUXX написа:

Не съм хардуерен експерт и не претендирам че съм такъв,но точно това как работи тази технология го разбирам добре!Благодаря за съвета!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Момци, много благодаря.За пореден път ми помагате да науча нещо ново!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това с турбо честотите си е чисто рекламен трик, като както виждаш за някои процесори изобщо няма разлика, за други при максимален товар я има 100-200 MHz, я не. По-големи разлики са при лаптопските процесори, но сравнени с десктоп процесорите разликите се изравняват. Изключваме процесорите с отключен множител, при които с наличие на подходящо дъно можеш да зададеш постоянно турбо на всички ядра и дори и по-високи стойности от фабричните.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Raze написа:

Това с турбо честотите си е чисто рекламен трик, като както виждаш за някои процесори изобщо няма разлика, за други при максимален товар я има 100-200 MHz, я не. По-големи разлики са при лаптопските процесори, но сравнени с десктоп процесорите разликите се изравняват. Изключваме процесорите с отключен множител, при които с наличие на подходящо дъно можеш да зададеш постоянно турбо на всички ядра и дори и по-високи стойности от фабричните.

И на заключени процесори можеш да зададеш честотата предвидена като максимална при използване на тази технология на всички ядра с подходящо дъно. Примерно твоят Xeon спокойно го слагаш на 3.7 на всички ядра + още малко като му пипнеш шината.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не мисля, че това е възможно, поне за моя процесор. Това е заключен процесор, който може да се клоква единствено по BCLK, а специално за моя може да се пипа много малко тази честота, максимума който съм виждал е около 3.7-3.8 на всички ядра след клокване на BCLK.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, Raze написа:

Не мисля, че това е възможно, поне за моя процесор. Това е заключен процесор, който може да се клоква единствено по BCLK, а специално за моя може да се пипа много малко тази честота, максимума който съм виждал е около 3.7-3.8 на всички ядра след клокване на BCLK.

Е така де. Сетваш всички ядра на 3.7 като изключваш някои функции и покачваш шината с няколко единици.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може и да има някакъв шанс с дъно с "Z", но с моето не става.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Raze написа:

Може и да има някакъв шанс с дъно с "Z", но с моето не става.

Моето прилича ли ти на ''Z''?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Процесора ти е с отключен множител. А и мислех, че става въпрос за моето дъно и процесор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.