Премини към съдържанието
Гост

Линукс с remote desktop на 512 ssd диск

Препоръчан отговор

Гост

Привет, дайте ми идея каква дистрибуция мога да инсталирам на тънък клиент с 512 мб  диск?

Обаче да мога да му сложа и Remote Desktop  с NLA.

Искам да мога да се свързвам до компютри с микрософт операционни системи в домейн с NLA.Network level authentication.

Опитах с Teeny Core Plus обаче не можах да подкарам HD резолюция и Remote desktop с NLA

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От USB може ли да зарежда този тънък клиент?

Не съм ползвал Remote Desktop с NLA, на какъв линукс си го подкарвал до сега?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Това е HP 5720 Thin Client.

С 512 MB SSD диск.

От 2007 година.

Tiny Core Plus му подкарах, проблемът е че не мога да ползвам Remote Deaktop с NLA.

Няма как да си изключим NLA.

И търся решение.

Идеята е че имаме много такива стари устройства и искаме да правим от нищо нещо.

Например идва някой в ИТ отдела и ти иска компютър, и почва едни протоколи приемо предавателни ..едни конфигурации едни инсталации.

С най слабият тънък клиент решението е по елегантно, създаваме си виртуална машина в хайпървайзора и го достъпваме с Remote Desktop.

Спестява всички процедури по подготвяне и предаване на компютър.

С USb пробвах, една 16 GB флашка празна, и в 8 гб флашка инсталация на Xubuntu, инсталирах тази дистрибуция в 16 GB флаш, процеса мина добре, но след рестарт grub се чупи.

С флашки отпада.

И тук единственото решение е супер орязан линукс с пълнофункционален Remote desktop с NLA.

При по новите тънки клиенти, като например T630, има си Linux image който е с пълнофункционален Remote desktop, но не мога да го ползвам м?на по стари тънки клиенти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Tanner Foost Foust написа:

искаме да правим от нищо нещо.

Бил съм там ...

преди 4 минути, Tanner Foost Foust написа:

и почва едни протоколи приемо предавателни ..едни конфигурации едни инсталации.

Но не това е бил проблема, а парите с които да се закупят тези системи.

Но пари си трябват и за лицензи, защото това също иска пари

преди 5 минути, Tanner Foost Foust написа:

създаваме си виртуална машина в хайпървайзора и го достъпваме с Remote Desktop.

Също така не всяка програма върви под Remote Desktop. Както и не всяка работа можеш да я вършиш така.

Не зная другите подробности около цялата идея, но аз лично първо бих пробвал на една стандартна система (базова, слаба, дърта) да подкарам Linux с Remote Deaktop с NLA, след това да се поставя на мястото на искащите системи и да проверя работоспособността на идеята, след което да хвана най-малко разбиращия от компютри и да пробваме той как се справя. от тези неща бих си извадил изводите дали да продължа с идеята или не.

Всичко това е просто мое мнение, ти може по друг начин да ги виждаш нещата. Аз няколко пъти съм планувал да правя подобно нещо, но до реална реализация не се стигна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Това е за незначими потребители които трябва да имат достъп до офис пакет, уеб портал с тел указател и принтер мрежови.

Дайте идеи за линукс със Remote desktop и NLA.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Една друга идея - алтернативен достъп до виртуалната машина през TightVNC Viewer или браузър?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 1 час, plamen_petrov_80 написа:

Една друга идея - алтернативен достъп до виртуалната машина през TightVNC Viewer или браузър?

Не, Remote deaktop. Все пак е корпоративна мрежа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Корпоративна мрежа казваш, ама не можете да осигурите машини на служителите си. Не искате да правите инсталации - клонирайте! Протоколите са ви най-малкия проблем - описвате си техниката веднъж, запечатвате я и после само вписвате имената и инвентарен номер на системата. Само, че трябва и да идете да свържете системата - дали е компютър или тънък клиент все има монитор, мишка, клавиатура, захранване, мрежа ... - а с лаптопи няма ли да Ви е по удобно, а таблет?

преди 3 часа, Tanner Foost Foust написа:

При по новите тънки клиенти, като например T630, има си Linux image който е с пълнофункционален Remote desktop, но не мога да го ползвам м?на по стари тънки клиенти.

И как се казва приложението което е пълнофункционален Remote desktop?

"офис пакет, уеб портал с тел указател и принтер мрежови"

Така поднесено ... не виждам защо трябва да е M$ базирана система. Още повече в домейн. Вдигаш си една виртуална линукс машина, слагаш и LibreOffice, правиш няколко потребителски акаунта за различните потребители и връзваш един мрежов принтер - може да е само за тях и това всичкото извън домейна ти. Web базирания телефонен указател - нищо повече не се знае за него, но ще го измислиш.

Пак казвам хубаво помисли дали плана изобщо може да се приложи, после се търси и техническото решение.

https://www.linuxquestions.org/questions/linux-networking-3/which-rdp-client-for-support-nla-4175447658/

Remmina

Провери първо дали се свързват при Remote desktop с NLA, а после ще се мисли как да се сложи на тънките клиенти. А те по мрежа могат ли да зареждат?

Редактирано от plamen_petrov_80 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 6 часа, plamen_petrov_80 написа:

Корпоративна мрежа казваш, ама не можете да осигурите машини на служителите си. Не искате да правите инсталации - клонирайте! Протоколите са ви най-малкия проблем - описвате си техниката веднъж, запечатвате я и после само вписвате имената и инвентарен номер на системата. Само, че трябва и да идете да свържете системата - дали е компютър или тънък клиент все има монитор, мишка, клавиатура, захранване, мрежа ... - а с лаптопи няма ли да Ви е по удобно, а таблет?

И как се казва приложението което е пълнофункционален Remote desktop?

"офис пакет, уеб портал с тел указател и принтер мрежови"

Така поднесено ... не виждам защо трябва да е M$ базирана система. Още повече в домейн. Вдигаш си една виртуална линукс машина, слагаш и LibreOffice, правиш няколко потребителски акаунта за различните потребители и връзваш един мрежов принтер - може да е само за тях и това всичкото извън домейна ти. Web базирания телефонен указател - нищо повече не се знае за него, но ще го измислиш.

Пак казвам хубаво помисли дали плана изобщо може да се приложи, после се търси и техническото решение.

https://www.linuxquestions.org/questions/linux-networking-3/which-rdp-client-for-support-nla-4175447658/

Remmina

Провери първо дали се свързват при Remote desktop с NLA, а после ще се мисли как да се сложи на тънките клиенти. А те по мрежа могат ли да зареждат?

Така, на всеки служител му е осигурен компютър, в момента тече ъпгрейд процес  от стари към нови.
Въобще не става въпрос за невъзможност за осигуряване на компютри, а как да се оптимизира процеса за определен тип  потребители.
Става въпрос за стажанти,  които са за по 2 или 3 месеца, да им се дава тънък клиент и да достъпват виртуална машина с Windows 7.
С тънък клиент е много удобно, особено с Vesa Maunt, тънък клиент в монитор монтиран, много е компактно и прибрано, взимаш монитора и тънкия клиент на една ръка, в другата си взимаш клавиатура мишка  и две захранвания.
Просто е по удобно!

Относно предпочитанията ти да не бъде Микрософт, а линукс виртуалната машина....
Идват ти едни момченца и момиченца, които не са виждали линукс, как да стане?
Също така говорим за средно голяма компания, ако я класифицираме коректно и си има вътрешни политики за сигурност, правилаи регламенти, не можеш да вкараш компютър в мрежата си, който е извън домейна и не покрива политиките за сигурност, ако няма приложени такива а и не само, и антивирусен софтуер който не е като тези антивирусни, които ползваме у дома.

Можеш да закачиш машина извън домейна в мрежата, но само ако го вкараш във VLAN, който е за гости, изолирана мрежа от корпоративната.

Освен това в компанията всички работят с офис пакета на микрософт, не можеш да им изпраскаш линукски софтуер.
Файловете трябва да са писани на един и същи офис а не микс от различни офиси и после да си създаваш главоболия.

Просто ми трябва Remote Desktop за Linux  поддържащ NLA.
И линукс дистрибуция с лека графична среда побиращ се в 512 МB диск.

Относно линукс имиджите на HP, трябва ти Thin Update софтуер през който да си го свалиш, и трябва ти тънък клиент със лиценз за този имидж, иначе няма да можеш да го качиш, ще ти гърми че нямаш лиценз и ще прекъсва процеса на качване всеки път.

.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То и аз искам ама не винаги става това което ни се иска. Както и да го гледам един лаптоп е много по-удобен от колкото "взимаш монитора и тънкия клиент на една ръка, в другата си взимаш клавиатура мишка  и две захранвания.
Просто е по удобно!", също така след като често Ви идват стажанти те някъде трябва и да се помещават., знае се че ще идват и им се подготвят работните места, харесва се помещение подготвя се и няма смисъл да се ходи напред назад с техниката - така най-лесно се чупи.

Linux vs M$ - там решението си е ваше, щом не може, не може.

Това, че дадена M$ машина е извън домейна не я прави по-малко сигурна - все пак ще се администрира от Вас, а не от стажантите. Да някой трябва да седне и да направи една инсталация, а после да я копирате колкото пъти ви трябва (запазвайки си едно чисто копие), при промени от всякакво естество променяте го и отново размножавате. Антивирусните имат просто отдалечено управление и никой не е казал, че не можеш и в къщи да си ги ползваш - въпрос на пари.

Просто ми трябва Remote Desktop за Linux  поддържащ NLA. - пробва ли Remmina и Freerdp? Ако ги подкараш тогава ще мислиш за въпрос номер 2 > И линукс дистрибуция с лека графична среда побиращ се в 512 МB диск. Аз бих пробвал с още някоя друга дистрибуция през USB, като не каза дали в режим LiveCD си успял да го подкараш.

Аз лично всичките стажанти бих ги отделил от корпоративната мрежа, но това е мое виждане.

Успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
на 15.09.2018 г. в 11:30, plamen_petrov_80 написа:

То и аз искам ама не винаги става това което ни се иска. Както и да го гледам един лаптоп е много по-удобен от колкото "взимаш монитора и тънкия клиент на една ръка, в другата си взимаш клавиатура мишка  и две захранвания.
Просто е по удобно!", също така след като често Ви идват стажанти те някъде трябва и да се помещават., знае се че ще идват и им се подготвят работните места, харесва се помещение подготвя се и няма смисъл да се ходи напред назад с техниката - така най-лесно се чупи.

Linux vs M$ - там решението си е ваше, щом не може, не може.

Това, че дадена M$ машина е извън домейна не я прави по-малко сигурна - все пак ще се администрира от Вас, а не от стажантите. Да някой трябва да седне и да направи една инсталация, а после да я копирате колкото пъти ви трябва (запазвайки си едно чисто копие), при промени от всякакво естество променяте го и отново размножавате. Антивирусните имат просто отдалечено управление и никой не е казал, че не можеш и в къщи да си ги ползваш - въпрос на пари.

Просто ми трябва Remote Desktop за Linux  поддържащ NLA. - пробва ли Remmina и Freerdp? Ако ги подкараш тогава ще мислиш за въпрос номер 2 > И линукс дистрибуция с лека графична среда побиращ се в 512 МB диск. Аз бих пробвал с още някоя друга дистрибуция през USB, като не каза дали в режим LiveCD си успял да го подкараш.

Аз лично всичките стажанти бих ги отделил от корпоративната мрежа, но това е мое виждане.

Успех!

С подобен тип изказвания, демонстрираш нисък професионализъм, от теб само празни приказки чух и нищо по сериозно!

Ето решението: ;)
https://community.spiceworks.com/topic/2162580-hp-5720-thin-client-linux-with-rdc-with-nla

Не се хаби повече!

В чуждите форуми виж как се отговаря взимай пример, точно и конкретно решение!

Относно предложението ти да се раздават лаптопи, според теб кой хардуер е по стабилен?
Тънкия клиент или лаптоп? Това е реторичен въпрос!

Относно домейна, има много специфики с които не си запознат и нямам право да споделям и изискват машините да са в домейна за да могат да ползват определен тип ресурси.

Въпросът ми не беше как се администрира средно голяма компания,, който изпълнява тази функция си го прави и не е моя  функция и отговорност и не е предмет на темата.

Повечето неща, които са близки по темата изписани от теб съм ги пробвал вече без обещаващ резултат.

Поздрави и всичко хубаво!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, Tanner Foost Foust написа:

В чуждите форуми виж как се отговаря

Ако ги попитам по Български и спестя малко инфо за по-късно (щот са всезнаещи и имат кристални топки ;))...

Форум - a.k.a. говорилня с правила. Кво прайм ако "правилния човек с отговора" не е на линия?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 3 минути, бат'начо написа:

Ако ги попитам по Български и спестя малко инфо за по-късно (щот са всезнаещи и имат кристални топки ;))...

Не знам, но не съм очарован да ми дават акъли как да администрирам мидсайз къмпаний с празни приказки, въпросът ми беше за RDC и Линукс в 512 МВ ssd.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Понеже дописах ще си отговоря - търсиш "там където трябва". А то, мястото, си го избираш/намираш по субективни причини.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 6 минути, бат'начо написа:

Понеже дописах ще си отговоря - търсиш "там където трябва". А то, мястото, си го избираш/намираш по субективни причини.

Много си прав, но си мечтая и в българските форуми да има професионалисти, но мечти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Къде по дяволите се намира :

~/.config/freerdp/known_hosts?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

~ е домашната директория на текущият потребител, /home/${USER}

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Не е там, намерих го с тази команда:

ls ~/.config
после cd ~/.config

known_host2 имам там, трия го, но той пак се генерира и е празен.

И xfreerdp ми гърми с грешка:

Certificate name mismatch...

Защо е толкова трудно да се подкара един ремоут десктоп?

TJurmXQ.jpg

Подкарах го така:

xfreerdp /v:192.168.0.123 /u:Taner /cert-ignore

Но не мисля че е редно....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Фикснах нещата, вече съм доволну.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Радвам се, че си намерил решение! Искрено се радвам, че си намерил приложение на стария хардуер и той няма да бъде запратен за брак и рециклиран (поне не все още).

Ако съм те засегнал с нещо не е било нарочно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 2 минути, plamen_petrov_80 написа:

Радвам се, че си намерил решение! Искрено се радвам, че си намерил приложение на стария хардуер и той няма да бъде запратен за брак и рециклиран (поне не все още).

Ако съм те засегнал с нещо не е било нарочно.

Нямаш грижи.
Не се притеснявай, всичко е 6.
Сори за острото влизане и от моя страна.
Поздрави !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Само да споделя пробвах какви ли не мини дистрибуция все проблеми.

Ако имах познания сам да си компилирам линукс ядро и пакети и remmina последна версия, можеби щях да успея да го кача на тънкия клиент.

Но като потребител с малък опит,инсталирах си един Lubuntu на usb флаш памет. Бутвам,ъпдейтвам, инсталирам Remmina.

И всичко е ток и жица.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.