Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

преди 1 минута, peppone1 написа:

Хм, на празен ход?

С консуматор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гост
преди 4 минути, peppone1 написа:

Хм, на празен ход?:lol6:

Я, Пъпеша с кратък коментар и постната емотиконка! :no-no:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какъв? Айде де, няма с ченгел да ти вадя думите.

В рамките на възможностите на стабилизатора до 1,5А тоест,мисля че това е ясно за да го пишем във всеки пост.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Какъв? Айде де, няма с ченгел да ти вадя думите.

С вибратор! Решил е да ти подари един да си имаш. Специално му е направил захранване и дори му е измерил напреженията, за да не ти опърли г*за.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, AAUUXX написа:

В рамките на възможностите на стабилизатора до 1,5А тоест,мисля че това е ясно за да го пишем във всеки пост.

До 1,5A това са 1500 възможни консуматори, всеки по 1mA. Какъв точно е бил токът на този консуматор до 1,5A, с какво напрежение е бил той и какво е било входното на стабилизатора? Мисля че тогава мощността сам ще я пресметнеш и разбереш защо стабилизатора стабилизирал по-зле, което всъщност не е така. И не, това го пишеш за първи пост.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

До 1,5A това са 1500 възможни консуматори, всеки по 1mA. Какъв точно е бил токът на този консуматор до 1,5A, с какво напрежение е бил той и какво е било входното на стабилизатора? Мисля че тогава мощността сам ще я пресметнеш и разбереш защо стабилизатора стабилизирал по-зле, което всъщност не е така. И не, това го пишеш за първи пост.

Никой никъде не е казал/написал,че стабилизира по-зле или по-добре,чети правилно назад в темата!
Няма да го пиша за трети път!

преди 2 часа, AAUUXX написа:

В рамките на тази разлика от 3-4V стабилизацията е най-ефективна,в смисъл с най-малко разсейвана топлина от LM317.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, AAUUXX написа:

В рамките на тази разлика от 3-4V стабилизацията е най-ефективна,в смисъл с най-малко разсейвана топлина от LM317.

Това май бяха твои думи. Но не това е важно, така и не ми отговори с какъв консуматор е загрявал тоя стабилизатор. Нека поне бъдем полезни на автора. Оттам с формула може да се пресметне и площта на радиатора. Ако приемем че през стабилизатора е преминал 1,5A при разлика между входното и изходно напрежение 5V, това се равнява на 7,5W. За тази мощност се избира радиатор с дебелина 2-3мм. и площ (сумарно от двете страни) S=20(P-1/Pквадрат)=150см.2, което ще рече алуминиева плочка със сечение 75см.2. В случая с моторчето мощносста в регулатора е била доста по-голяма.

Редактирано от peppone1
допълнение (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, peppone1 написа:

Това май бяха твои думи. Но не това е важно, така и не ми отговори с какъв консуматор е загрявал тоя стабилизатор. Нека поне бъдем полезни на автора. Оттам с формула може да се пресметне и площта на радиатора.

Мой са думите и вярвам разбираш какво имам предвид с тях!

преди 18 часа, HotMusicFan написа:

Така, здравейте отново! :07:Взех си нов трансформатор , инсталирах го и принципно всичко е наред. Тук отклонявам малко темата :04:По–долу е схемата на токоизправителя ми. Почнах да си работя с него, тествах едно електромоторче (3V), което ми е попаднало от някъде и след 4-5 минути то започна да загрява значително, също и радиатора на стабилизатора вътре в токоизправителя. Измерих консумацията с амперметъра - варираше постоянно между 2 и 2.5А, при положение, че максималният ток на трафа е 2А, на S2VB60-2A, a на LM317T e 1.5A, което е и максималният ток, който мога да черпя по принцип. Въпроса е...защо 5 минути проклетият предпазител не изгаря?!?:10:

Това е консуматора,радиатора би следвало да е правилен като размер,защото този стабилизатор е кит.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така, за мен темата е изчерпана, разбрах каквото ми трябваше, особено за предпазителите, че очевидно са бавнички и не трябва да разчитам на тях.
@peppone1 Това електромоторче беше (уж) за 3V, но, както посочи Колев, наистина няма смисъл да събираш части, за които нямаш данни - замина в коша, защото при теста се усети миризма на графит, което означава това, което си предположил по–горе – дефектни четки или е бил за по–малко напрежение, което за мен е по–вероятната причина, след като успя да натовари толкова стабилизатора. Иначе, след филтриращият кондензатор след Грец-а , доколкото знам, напрежението стига до 1.4x напрежението от вторичната (т.е. в случая 16.8 – 17V), а самият стабилизатор дава от 1.2 до 15.5 - 16V реално. T.e. съобразявайки се с това, че разликата между входа и изхода на LM317T трябва да е до 4V, значи той си работи добре, просто аз съм направил грешката (почти) да го дам на късо с дефектен консуматор. Радиатора си е подбиран от конструктора на комплекта, алуминиев, с ребра, към който аз съм прикрепил и допълнително дебела нагъната медна пластина, тъй като уреда е в пластмасова кутия (която съм разпробил от страните за вентилация).

@Колев60 за тороидалният трансформатор и LM317T в TO-3 корпус е напълно ясно, че е много по–добре, но за уред, сглобяван преди 10-тина години в пластмасова кутия, който ползвам за захранване на неща с малка консумация (до 1А), няма нужда. Трябва да взема чисто нова кутия, метална, нов дебел радиатор, изведен навън и т.н.. Не, че не си заслужава, просто за момента нямам такава нужда.
Благодаря отново. :07:
Модератора може да заключи темата. 

40387794_461364824377125_2974918765545783296_o.jpg

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Колев60 написа:

Поздравления и успех в близките ти начинания, ти желая!

Благодаря, и на Вас също!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://tm-electronic.com/203.html

Още една работеща схема. Може да моднеш твоята. 2N3055 да е на радиаторче.

Ако не съм закъснял.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, AGD написа:

http://tm-electronic.com/203.html

Още една работеща схема. Може да моднеш твоята. 2N3055 да е на радиаторче.

Ако не съм закъснял.

Благодаря, ще си я запазя и нея за всеки случай! :07:

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, AGD написа:

...

idCAE-61Us47aHUljp3VfBf_UC47RmKe_M7VSeaH

Суперлативи.
Висококачествен!? "Особено подходящ в областта на аналоговата и цифровата техника". Че каква още има? Извънземна!?

xRQYm165nS_iCNiyIuya7tbjfvPfJY7fExxQbG4E
На входа се подава променливо 220V напрежение! И първa пиратка e С4.  Да допуснем грешка, защото в описанието пише входно променливо 30V. На изхода е закачен котлон - R8. Дели 20V нa 390 и се сещай. R1 e втори заподозрян котлон. D1 e под въпрос.
Селектора обира точките. С тези нестандартни стойности на резисторите R5 ~ R7?

Схемата е зле копиран плагиат от тук.
оригинал

И добър маниер е, ако VR1 се замени на много-оборетен потенциометър (с вграден червячен редуктор).

И пак от дебилните суперлативи се внушава за висококачествен лабораторен блок. Бля! Къде е стабилизатора по ток? Абсурд е да проверяваш светодиоди, ни да зареждаш акумулатори. Висококачествен лабораторен блок започва от 0V! Този е детска градина. Изхода на 317 трябва да управлява каскадата, та какъв го търси захранвайки крайния консуматор?

Този комплект струва $7 и е на светлинни години пред горния динозавър.

H8JhHYc_Ug05E--lmfuvR8wNR0TDTigHWnHSwugX

5aqdPABNuqUXpYLWi1W9PSRkodWWuVi5cKXmnEwI

Регулира по ток и по напрежение. Идеален като първи лабораторен захранващ блок.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз по-горе намекнах че LM317 е неподходящ за токоизправител, поради ограничението на тока и мощността при ниско напрежение. А би трябвало един добър стабилизатор да може да усили тока при увеличаване на консумацията. Но каквито и регулатори да прави, винаги ще има загуби в мощността и би могъл да използва пълната мощност на трансформатора само при максимално усилване. Но ако ще се слага превключвател със съпротивления, то по-добре е да се сложи трансформатор с много вторични намотки за всяко желано напрежение. Едно време имаше такива универсални адаптори, които с един жълт превключвател се регулираше напрежението и с друг превключвател се обръщаше поляритета. Но те пък не бяха стабилизирани, друг вариант е импулсен регулируем токоизправител.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, Profruit написа:

idCAE-61Us47aHUljp3VfBf_UC47RmKe_M7VSeaH

Суперлативи.
Висококачествен!? "Особено подходящ в областта на аналоговата и цифровата техника". Че каква още има? Извънземна!?

xRQYm165nS_iCNiyIuya7tbjfvPfJY7fExxQbG4E

Колко е висококачествена незнам! Схемата е изпробвана, работеща и стабилна. Ползвал съм я с траф с вторична 16 волта и към 2 ампера. Котлоните за които говориш не съществуват. С часове съм консумирал по 1 ампер при 12-16 волта за захранване на зареждачка на литиево-полимерни батерии.  

100% има и по-добри схеми. Важно е едно нещо да ти върши работа за това за което го ползваш.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.