Премини към съдържанието
bumblebee

Защита при токов удар на компютър и лан

Препоръчан отговор

Здравейте,

чакам си новия компютър и отделих бая пари за него, та искам да Ви попитам какво можете да ми предложите за защита от токов удар на компютъра и на лан кабела.

На стария ми компютър изгоря лан картата точно от гръм (добре че се разминах само с това)

На тези surge протектори може ли да им се вярва?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 43 минути, bumblebee написа:

Здравейте,

чакам си новия компютър и отделих бая пари за него, та искам да Ви попитам какво можете да ми предложите за защита от токов удар на компютъра и на лан кабела.

На стария ми компютър изгоря лан картата точно от гръм (добре че се разминах само с това)

Само UPS може да те спаси от токов удар. През ЛАН вече зависи от самия доставчик. Как идва интернет до компютъра?- модем, рутер, медия конвертор, директен utp кабел?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има и UPS-и с LAN защита. Кабела от доставчика влиза в UPS-а, а кабела, който излиза от UPS-а, отива в рутера. Това също върши работа за LAN.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Пунта мара написа:

Има и UPS-и с LAN защита. Кабела от доставчика влиза в UPS-а, а кабела, който излиза от UPS-а, отива в рутера. Това също върши работа за LAN.

т.е нещо такова https://www.emag.bg/ups-powerwalker-vi-650-sh-650va-line-interactive-power-ups-vi650se/pd/DJC713BBM/ ?

Има ли значение какво ми е захранването на компютъра, заради този UPS? (850w ми е)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, bumblebee написа:

т.е нещо такова https://www.emag.bg/ups-powerwalker-vi-650-sh-650va-line-interactive-power-ups-vi650se/pd/DJC713BBM/ ?

Има ли значение какво ми е захранването на компютъра, заради този UPS? (850w ми е)

Този UPS няма LAN защита. Колкото до това колко мощност ще ти трябва, най-добре е да си измериш тока, който компютърът консумира при максимално натоварване.

Ако искаш само защита, може да минеш и с AVR.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-сигурно е през WiFi. Най-много да ти изгори рутера, ако има проблеми с мрежата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако е изградено читаво по законен начин трасето на доставчика и цялото трасе е оптика до мазето не мисля , че ще има проблем с лан кабела ето аз например оптика до мазето 10 години нищо не е спирало нет и тв . И не съм имал изгорени лан карти .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

и аз щях да копувам ЛАН защита, но доставчика ми сложи оптика и сега откритата част е само кабела по фасадата

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е оптика. 

Трябва ми нещо което просто да предпази системата от пикови колебания в мрежата, които да ми прецакат системата

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, bumblebee написа:

Здравейте,

Много се втеляваш! Ако си закупил качествен захранващ блок ще си предпазиш компютърчето. А щом като имаш маршрутизатор и лан картата. По-скоро си провери ел. инсталацията как е реализирана.

преди 4 часа, Пунта мара написа:

Къде ще върже земното на гръмозащитата?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За компютъра най-сигурно е UPS, преди него може да включиш и защита против токови удари/пренапрежения - разклонител или само преходник, примерно като това:

https://www.speedcomputers.biz/eaton-protection-box-1-din/

А за мрежата, по-сигурно от WiFi няма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защитните разклонители са неефективни, затова те трябва да се преправят чрез добавянето на гасящ резистор (фиг. 2), който да угаси пиковете в мрежата и същевременно да намали пусковият ток на старите CRT телевизори. Аз съм направил моите по тази схема, като телевизора го включвам и изключвам всеки път с дистанционно управляем контакт, като телевизора стартира автоматично, без да го пускам от дистанционното му, а заедно с това се включва и приемника за цифровата. Без ограничителният резистор в разклонителя, размагнитването на телевизора и захранващият му дросел вътре дрънчаха бая силно, но след добавяне на резистора, дрънченето доста се омекоти и не дразни толкова. За целта просто трябва да се махне термо предпазителя в кръглата кутийка близо до щепсела и на негово място се запои негативен термо резистор. Мощността на консуматора не трябва да надвишава 600W и термистора трябва да е колкото се може по-мощен за да не загрява много. Може също да се направи и от обикновен разклонител с копче (последната картинка).

https://www.sandacite.bg/forum/viewtopic.php?f=45&t=6053

8741665l.jpg8741666e.jpg8746905v.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пък от 5-6 години ползвам на "belkin" този:

belkin-home-series-4-socket-surge-protec

Само че с входове за нашия стандарт - по-скоро като този:

1064.png

но с вход/изход за коаксиален кабел като на горния, дори и кабела за кабелната съм си включил. Случвало се е да има токови удари от светкавици или поради нещо друго моментни прекъсвания на тока, примигвали са лампите, но компютъра или телевизора никога не са ми се изключвали.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Jorge написа:

Много се втеляваш! Ако си закупил качествен захранващ блок ще си предпазиш компютърчето. А щом като имаш маршрутизатор и лан картата. По-скоро си провери ел. инсталацията как е реализирана.

Къде ще върже земното на гръмозащитата?

Ако инсталацията му е изградена правилно, където му е удобно.

П.П. Един маршрутизатор е по-скъп от една лан карта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.