Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,

Имам диск с примерен размер - 1 гигабайт. Напълнен с музика. След което на тяхно място пълня диска със снимки. Как е възможно да възстановя старите песни ? Новите данни на диска заемат 1 гигабайт, музиката също е заемала толкова, та общо 2 гигабайта. Къде да се съхранява цялата тази информация като дискът е 1 гигабайт ?

(Всичко това горе го казвам примерно. Защото имам такова домашно по ИТ.)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Никак. Информацията се презаписва. А CD диск можеш да презапишеш единствено ако е презаписваем. И такъв капацитет CD 1 GB няма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Знам, че няма диск с един гигабайт памет. Дадох го като пример. Иначе и аз не открих отговор, тъй като данните се презаписват. Не открих логично обяснение. Може и грешно да съм разбрал. Утре ще разбера като имам час при господина ми. Ще дам отговор тук, ако все пак съм разбрал правилно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, Мартин (martobg10) написа:

Здравейте,

Имам диск с примерен размер - 1 гигабайт. Напълнен с музика. След което на тяхно място пълня диска със снимки. Как е възможно да възстановя старите песни ? Новите данни на диска заемат 1 гигабайт, музиката също е заемала толкова, та общо 2 гигабайта. Къде да се съхранява цялата тази информация като дискът е 1 гигабайт ?

(Всичко това горе го казвам примерно. Защото имам такова домашно по ИТ.)

Това  1 гигабайт за CD не го казвай, че ще има двойка по информатика.

Примерно имаш CD-R - записваш 100 мегабайта музика като мултсесийно CD но без да го финализираш. После пускаш втора сесия в която записваш 100 мегабайта снимки а музиката я изтриваш. На практика на диска има записани 200 мегабайта данни, но се вижда само последната сесия със снимките,  а с програми като isobuster ще виждаш и двете сесии с музиката и със снимките Тънкия момент е, че ако тоя диск го пуснеш на някое много дърто CD дето не поддържа мултисесии - то ще види само първата сесия с музиката, но не и втората със снимките.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, ined написа:

Това примерно 1 гигабайт за CD не го казвай, че ще има двойка по информатика.

Примерно имаш CD-R - записваш 100 мегабайта музика като мултсесийно CD но без да го финализираш. После пускаш втора сесия в която записваш 100 мегабайта снимки а музиката я изтриваш. На практика на диска има записани 200 мегабайта данни, но се вижда само последната сесия със снимките,  а с програми като isobuster ще виждаш и двете сесии с музиката и със снимките Тънкия момент е, че ако тоя диск го пуснеш на някое много дърто CD дето не поддържа мултисесии - то ще види само първата сесия с музиката, но не и втората със снимките. 

преди 14 минути, Мартин (martobg10) написа:

1 гигабайт. Напълнен с музика. След което на тяхно място

Каква сесия, въпроса е друг. Както казах, новата информация отива на мястото на старата. Информацията представлява поредица от 0 и 1. На мястото на старите 0,1 отиват други 0,1 - един вид носителя на информация се препрограмира. Няма след това как да върнеш старите неща. Ако диска е по-голям, да кажем 2 ГБ и изтриеш 1 ГБ, и след това запишеш 1 ГБ, в зависимост от ОС и файловата система къде точно по самия диск записва информацията, може и да успееш да възстановиш част или цялата предишна информация. А ако запишеш 1 ГБ и след това изтриеш стария 1 ГБ и не записваш друго, ще можеш да възстановиш 100% от информацията. Това е при нормално изтриване. Ако си я изтрил с презаписване - т.е. запълване на файла или празното място след изстриване с 0, няма да можеш нищо да възстановиш. Надявам се, че след това обяснение са ти по-ясни нещата със записването и изтриването.

Още по-лесен пример - имаш бял празен лист, на който до половината си написал нещо. Изтриваш го с гумичка и след това отгоре записваш друго нещо. Старата информация я няма. Но има и друг вариант - написаното до половината не го триеш, а просто го зачеркваш леко. След това на другата половина си записваш друго нещо. Съответно имаш и старата и новата информация. Старата информация е задраскана, но си седи. И трети вариант - изтриваш задрасканото до половината и запълваш останалия лист или част от бившото задраскано с нова информация - онова, което си задраскал, ще е там, но изтритото, върху което има нова информация няма да го има. На подобен принцип действа и компютъра, образно казано.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре. Да кажем, че не е CD диск (ако не съм разбрал за какъв диск става въпрос). А например хард диск. Размера му е 100GB. Всичко запълнено. После се изтрива всичко и на мястото на тези 100 гигабайта се поставя друга информация. Пак не може да се възстановя старите 100GB ,защото всичко е презаписано ? Например на мястото на нула е сложена единица и няма как нещо да помни, че преди тая единица е имало нула, нали ? Смисъл при всички записващи устройства е един и също ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, на мястото на старата информация има друга. При всички цифрови записващи устройства е това принципа. Ако искаш "нещо" да помни, това "нещо" се нарича архив, който се качва на друг носител.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Последен въпрос. Цяло възстановяване не е възможно, но частичното възможно ли е ? Питам според информацията написана на линка, който ще дам. Към края на статията пише, че може би "специалните служби" имат такава технология. (Извинявам се, ако не съм разбрал правилно от превода.)

https://www.makeuseof.com/tag/impossible-recover-data-overwritten-hard-drive-technology-explained/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 27 минути, Raze написа:

Още по-лесен пример - имаш бял празен лист, на който до половината си написал нещо. Изтриваш го с гумичка и след това отгоре записваш друго нещо. Старата информация я няма. Но има и друг вариант - написаното до половината не го триеш, а просто го зачеркваш леко. След това на другата половина си записваш друго нещо. Съответно имаш и старата и новата информация. Старата информация е задраскана, но си седи. И трети вариант - изтриваш задрасканото до половината и запълваш останалия лист или част от бившото задраскано с нова информация - онова, което си задраскал, ще е там, но изтритото, върху което има нова информация няма да го има.

Има възможност да възстановиш оригиналния текст от вдлъбнатините по листа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това за листа е образно казано, не го обърквай допълнително, по диска не остават вдлъбнатини, когато главата пише по него. Ако остават вдлъбнатини, диска се поврежда :)

преди 21 минути, Мартин (martobg10) написа:

Последен въпрос. Цяло възстановяване не е възможно, но частичното възможно ли е ? Питам според информацията написана на линка, който ще дам. Към края на статията пише, че може би "специалните служби" имат такава технология. (Извинявам се, ако не съм разбрал правилно от превода.)

https://www.makeuseof.com/tag/impossible-recover-data-overwritten-hard-drive-technology-explained/

Това по-скоро е към научната фантастика.

While some residual physical traces of the changes (or none changes) in magnetization potentially remain, which may theoretically allow a partial restore, this would require the use of a magnetic force microscope or similar technologies, none of which have been shown to recover data successfully so far

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да се побере 1 гб музика и 1 гб снимки на 1 гб носител, като се компресират изходните фаилове и музиката стане 500мб(мп3 се компресира наполовина почти без загуба на качество),а снимките също 500мб(даже може и да ти остане място,защото те се подават на по-голяма компресия).Разбира се тук вече става дума за запълване на 1гб ,а не за презаписване върху стара информация,но пък задачата с побирането на 1гб музика и 1гб снимки на носител 1гб ще е решена.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как ще компресираш mp3, също и jpg файл, така че да стане на половина?!?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Raze написа:

Как ще компресираш mp3, също и jpg файл, така че да стане на половина?!?

http://www.mp3smaller.com/https://www.iloveimg.com/bg/compress-image Пробвах,снимките дори 1:3 ги смалява,без загуба на качество.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нищо не правят тези сайтове, освен да развалят качеството. Качих mp3 160kbps, връща ми го 131kbps -17,85%. Предполагам ще е същото и за снимките, където разликата беше минимална, незнам какво си качвал и какви са тези 50%, където ти ги е дало. А и това няма никаква връзка с въпроса в темата на автора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 46 минути, Raze написа:

Нищо не правят тези сайтове, освен да развалят качеството. Качих mp3 160kbps, връща ми го 131kbps -17,85%. Предполагам ще е същото и за снимките, където разликата беше минимална, незнам какво си качвал и какви са тези 50%, където ти ги е дало. А и това няма никаква връзка с въпроса в темата на автора.

Ми връща ти го колкото му зададеш,задай му 80kbps.И аз качвах и на мен от 4мб ми го върна 2 мб мп3 формат,и със снимка пробвах и от 1,96мб ми я смали 67%,без видимо загуба на качество.

Екранна снимка (8).png

Екранна снимка (9).png

Екранна снимка (11).png

преди 4 минути, Слави Маринов написа:

А и това няма никаква връзка с въпроса в темата на автора.

Но има връзка с твоя въпрос!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хайде спри да пишеш глупости. Намяляваш качеството на половина, нормално е да се намали и размера наполовина. Това не е компресия! Това, че ти не го чуваш при музиката или не го виждаш при картинката, не значи, че качеството е същото. Тези неща можеш и сам да си ги направиш, като си прекомпресираш съответния mp3 файл с по-нисък битрейт или картинката на по-ниско качество. Няма НИЩО общо с компресиране!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, Raze написа:

Хайде спри да пишеш глупости. Намяляваш качеството на половина, нормално е да се намали и размера наполовина. Това не е компресия! Това, че ти не го чуваш при музиката или не го виждаш при картинката, не значи, че качеството е същото. Тези неща можеш и сам да си ги направиш, като си прекомпресираш съответния mp3 файл с по-нисък битрейт или картинката на по-ниско качество. Няма НИЩО общо с компресиране!

Ок ,сега ще ти кача 2 снимки,ти като много виждаш да ми кажеш коя е компресирана и коя-не.И това не е глупост,че няма компресиране без загуба на качество,разбира се с много условности.

P5150090 (1).JPG

P5150090 (1).jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

JPG и MP3 са компресирани формати. Да не говорим, че пак има загуба на качеството в сравнение с оригинално записан звук или raw снимка, но са по-поносими. Просто няма как да се направи само компресия и от това драстично да се намали размера, в сравнение с оригиналните файлове. От това повече няма какво да им компресираш, освен още да режеш от качество. Ти може и да не го виждаш за потребителски цели, но го има.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, компресирани са,но на двете снимки оригинала е 2,88мб,а компресията е 894kb и ти не можеш да ги различиш,и с мп3 файла е същата работа,така че се подава на компресия...........а тук за какви цели става въпрос?За професионално озвучаване и за участие във изложба на професионални снимки може би!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Снимките ти са с толкова лошо качество и ниска резолюция, поне тази, която си качил, вижда се само една, че дори и на 100К да е, сигурно пак няма да има разлика. А относно битрейта на звука 80 килобита и 160, няма изобщо да го коментирам, щом не правиш разлика. Това е все едно да слушаш музика на радио точка и на скъпа стерео система и да казваш "няма разлика". И пак ти казвам, това не е компресиране, а орязване на качеството, вземи почети кое какво прави и тогава пиши глупости.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, Raze написа:

Снимките ти са с толкова лошо качество и ниска резолюция, поне тази, която си качил, вижда се само една, че дори и на 100К да е, сигурно пак няма да има разлика

Не става въпрос за качеството,а за друго...........това е снимка от телефон и както казах оригинала е 2,88мб,а компресията е 894кб.При мен се виждат две снимки,но сега погледнах във профила си-файлове и найстина е 1,явно като са еднакви и сайта ги редуцира.Аз без да преувеличавам найстина разглеждах на компютъра оригинала и компресията и не виждам разлика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако беше така, нямаше да има raw формати при снимките и wav или подобни формати при звука, при които не се губи качеството. Това, че ти не го виждаш, не значи че е така. Особено за хора, които се занимават професионално с такива неща или държат на високо качество - за тях mp3 е немислимо да слушат/ползват или да гледат снимки в jpg формат. Спирам с обясненията, защото виждам, че няма смисъл, след като не разбираш разликите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Презаписваемите дискове имат два режима на запис
1. Сесиен - с добавяне на информация(SAO)
2.  Запис с финализиране на диска
При сесийният запис до зоната за калибриране има друга зона, която отговаря за съхранение на сесиите и служи за временна Таблица на съдържанието
Когато дискът се финализира тази зона се изключва и крайната таблица на съдържанието се записва във въвеждащата(lead in) зона, също както се записва и lead out зона(маркерната зона за край на информационната зона).
Ако върху презаписваем диск се извърши бързо изтриване, също както и на другите носители не се изтрива информацията за него, ами TOC, така че информацията е на диска, но е недостъпна със стандартни методи. Въпреки тя физически е на оптичния носител и може да се достъпи със специализиран софтуер. При пълното изтриване лазерът минава по цялата повърхност на диска и се изменя физически структурното състояние на повърхността на диска. Възстановяването от пълно изтриване е практически невъзможно и работи на базата на евентуални следи....
По въпроса с останалите носители - за останалите носители обикновено Windows директно отговаря, записвайки на тях своята файлова таблица. Бързото форматиране е изтриване на файловата таблица - маркерите към файловете. Информацията все още е на диска. При пълното форматиране се заличава и информацията - презаписва се нули. По остатъчното манагнитване на зони е възможно да се възстанови нещо, но когато операцията се повтори няколко пъти(има стандарт за защитено изтриване) вече нищо не може да се възстанови.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Raze написа:

Ако беше така, нямаше да има raw формати при снимките и wav или подобни формати при звука, при които не се губи качеството. Това, че ти не го виждаш, не значи че е така. Особено за хора, които се занимават професионално с такива неща или държат на високо качество - за тях mp3 е немислимо да слушат/ползват или да гледат снимки в jpg формат. Спирам с обясненията, защото виждам, че няма смисъл, след като не разбираш разликите.

И къде съм казал,че няма разлика във форматите,качеството и т.н.Ти ме попита как може да се компресира mp3 и  jpg формат,които са си компресирани и аз ти показах,и нали се уточнихме ,че това тук не са неща за професионална употреба,а за любителска.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.